Belediye Yardımları

İBB Askıda Fatura Başvurusu Başvuru Formu ve Şartları

İBB Askıda Fatura Başvurusu Başvuru Formu ve Şartları 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara destek olmak adına başlatılan askında fatura kampanyası ile binlerce dar gelirli muhtaç ailenin faturaları ödenmektedir.

İBB Askıda fatura ile Maddi durumu iyi olan kişiler askıdan fatura alarak dar gelirli ailelerin faturalarını askıya bıraktığı faturaları ödemektedir.

“Askıda Fatura” projesi kapsamında İSKİ ve İGDAŞ faturalarını ödeyebileceğiniz gibi hali hazırla bir çok sosyal yardımlardan yararlanmanız mümkün. Her geçen gün büyüyen binlerce ailenin faturasını ödeme imkanı bulduğu Askıda Fatura İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Yardımlaşma hizmetlerinden biridir.

Her geçen gün artık fiyatlar ve gelen zamlardan işsiz kalan ve maddi durumu kötü olan ailelere destek olmak adına oluşturulan Askıda Fatura halen aktif olarak devam etmektedir. Bugüne kadar toplam 400.000 tane fatura için 73.150.850 TL ödeme yapılmıştır.

Sizlere bu yazımızda İBB Askıda Fatura Nedir? İBB Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Askıda Fatura Sorgulama, İBB Askıda Fatura Kimler Başvurabilir? detayları hakkında bilgi vereceğim.

İşte İBB Askıda Fatura detayları yazımızda.

İBB Askıda Fatura Nedir?

İBB Askıda fatura nedir sorusuna cevap vermek gerekirse İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında Hayırsever kişilerin yaptığı yardımları ihtiyaç sahibi kişiler ulaştırmaktır. İsterseniz bir kişinin faturasını ödeyebilir isterseniz yeni doğmuş bir bebeğe destek olabilir yada bir öğrenciye eğitim desteği verebilirsiniz.

İyi insanların yardımlaşmayı seven insanların yaptığı yardımlar Büyükşehir Belediyesinin titiz çalışması sayesinde direk gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

İBB Askıda Fatura Başvurusunu Kimler Yapabilir?

İBB Askıda fatura başvurusunu kimler yapabilir? ve Kimler askıya fatura bırakabilir sorusuna cevap vermek gerekirse ilk olarak askıya fatura bırakmak için hali hazırda belediyeden sosyal yardım alıyor olmanız yada https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ sitesinden başvuru yapmanız gereklidir. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan kişiler askıya fatura bırakabilir.

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan maddi zorluk içerisinde olan ve hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranından düşük olanlar askıya fatura bırakarak yardım alabilir.

İBB askıya bırakmak isten kişiler ilk olarak belediyenin https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ resmi sitesine giriş yaparak kayıt olmaları gereklidir. Kayıt olmadan askıya bırakılan faturalar belediye yetkililer tarafından işleme alınmayacaktır.

İBB yardım başvuru yapmak için İBB SEDEP Yardım Başvuru Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura İle Hangi Faturaları Ödenir

İBB Askıda Fatura projesi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait İSKİ ve İGDAŞ fukaralarının yanında aile destek paketi, eğitim yardımı ve öğrencilere ulaşım desteği başta olmak üzere bir çok yardım yapılmaktadır. Hayırseverler tarafından askıya bırakılan yardımları belediye köprü görevi görerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaktadır.

Gizli yardım yapmak isteyen ve yardım alan kişinin rencide olmadan yardıma ulaşmasını sağlayan bu proje kapsamında askıda bırakılan faturalar sistem tarafından otomatik olarak ödenmektedir.

İBB Askı fatura kapsamında alabileceğiniz yardımlar ise;

İBB Askıda Fatura Aile Destek Paketi

İBB Aile destek paketi İstanbul’da yaşayan ve belediye tarafından belirlenen ailelere destek olmak için oluşturulmuştur. Maddi durum ve muhtaçlık durumuna göre belirlenen ailelere aylık 100 TL ve 250 TL Yardım yapılmaktadır. İBB tarafından belirlenen ailelere verilen para yardımı İstanbul karta yüklenmektedir.

İBB Aile destek paketi hakkında daha ayrıntılı bilgi için İBB Aile Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Anne Bebek Destek Paketi

İBB Anne destek paketi muhtaç ailelerin çocuklarına destek olmak adına verilen yardım paketlilerinden biridir. 0-4 yaş aralığında çocuğu bulunan dar gelirli ailelere 1 çocuk için 150 TL 2 çocuk için ise 250 TL para yardımı yapılmaktadır.

İBB Anne bebek destek paketi bez, mama ve ıslak mendil ihtiyaçlarını karşılamak için annenin İstanbul kartına yüklenmekte ve anneye SMS ile bilgi verilmektedir.

İBB Anne ve Bebek paketi hakkında detaylı bilgi için İBB Anne Bebek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Eğitim Destek Paketi

İBB Eğitim destek paketi maddi zorluk çeken lise ve Üniversite öğrencilerine verilen sosyal yardımlardan biridir. İBB sosyal yardım kaydı bulunan muhtaç öğrencilere tek seferlik olmak üzere 250 TL para yardımı ödemesi yapılmaktadır.

İBB Askıda fatura eğitim yardımı ile yapılan yardım direk öğrencinin İstanbul Kart hesabına bakiye olarak yüklenmektedir.

İBB eğitim yardımı için İBB Eğitim Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Ulaşım Desteği Paketi

İBB Ulaşım destek paketi İBB tarafından sosyal yardım alması uygun görülen kişilere tek seferlik olarak verilen yardımlardan biridir. Tek seferlik olarak verilen 300 TL yardım parası İstanbul Kart hesabına yatırıldıktan sonra SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Ulaşım desteği hakkında detaylı bilgi için İBB Ulaşım Desteği Başvuru ve Başvuru Sorgulama yazısını inceleyebilirsiniz.

İBB Askıda Fatura Başvuru Şartları

İBB askında fatura başvuru şartları 2024 yılında nelerdir? hakkında bilgi vermek gerekirse İBB Askıya fatura bırakmak için İBB sosyal yardım kaydınızın olması gereklidir. İBB yardım talebinde bulunmak ve kaydınızı yapmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak hemen sosyal yardım kartı başvuru yapabilirsiniz.

İBB askıya fatura bırakmak için hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması, her hangi bir sosyal güvencenin bulunması ve gelirinin olmaması gereklidir.

İBB Askıda Fatura Başvuru Nasıl Yapılır?

İBB Askıda fatura başvuru nasıl yapılır ve Askıya fatura nasıl bırakılır sorusuna cevap vermek gerekirse askıya fatura bırakmak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-ekle sayfasına giriş yaparak hemen askıya fatıra bırakabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Senin Uygulamasına giriş yaparak askıya fatura bırakabilirsiniz.

Askıya fatura bırakmak için mutlaka sosyal yardım talebinde bulunmuş olmanız ve belediyenin yaptığı inceleme sonrası uygun görülmeniz gereklidir.

Dileyen herkes faturaya askı bırakamaz bunun nedeni ise gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi ve yardımın doğru şekilde ulaştırılmasıdır.

Askıya fatura bırakmak için kesinlikle ilk olarak SEDEP üzerinden yardım başvuru yapmak ve başvuru formunu doldurmanız gereklidir. SEDEP başvuru için SEDEP Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıya Nasıl Fatura Bırakabilirim?

İBB Askıya fatura bırakmak için ilk olarak askıda fatura sayfasına girişi yapmanız gereklidir. Askıya fatura bırakmak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada ASKIYA FATURA BIRAKIN yazını tıklayınız.

Yeni açılan sayfada askıya su ve doğalgaz faturanızı bırakabilirsiniz. Sistem otomatik olarak başvurunu kaydedecek ve hayırsever kişilerin yaptığı yardımlar otomatik olarak sırası ile ödenecektir.

İBB Askıda Fatura Başvuru Formu

İBB Askıda fatura başvuru formu doldurmanız gerekmemektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal yardım alması uygun görülen herkes askıda fatura bırakabilir. İBB Askıda fatura başvuru formu olmamasına karşın İBB yardım başvuru formu doldurmanız gereklidir. İlk defa sosyal yardım alacak kişiler İBB yardım başvuru doldurduktan sonra tüm yardımlardan yararlanabilirler.

İBB sosyal yardımı başvuru için İBB Sosyal Yardım Başvurusu ve SEDEP Başvuru Şartları yazısını okuyabilirsiniz.

İBB Askıya Fatura Bırakamıyorum

İBB askıya fatura bırakamıyorum, İBB askıya fatura neden bırakamıyorum sorusunu yaşayan bir çok kişi bulunmaktadır. İBB Askıya fatura bırakamamanızın nedenler aşağıdakilerden biri olabilir.

  • İstanbul il sınırları dışında yaşıyorsanız
  • Askıya bıraktığınız fatura sizin adınıza değilse
  • Belediyede sosyal yardım kaydınızı yoksa

Daha önce hiç yardım almayan ve yardım başvurusu yapmayan kişiler mutlaka ilk olarak belediyenin sosyal yardım kanalları üzerinden başvuru yapmaları gereklidir.

Bir dönem İstanbul oturan herkes dilediği gibi askıya fatura bırakabiliyordu ancak yapılan değişiklik ile sadece sosyal yardım başvuru yapan kişilere inceleme sonrası askıya fatura bırakabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada;

Değerli Hemşehrimiz,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.

İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.

İBB Askıda Fatura Devam Ediyor Mu?

İBB Askıda fatura devam ediyor mu sorusu bir çok vatandaş tarafından merak edilmektedir. İBB Askıda fatura halen aktif olarak devam etmektedir. Belli aralıklarla başvuru alımı kapatılmasına rağmen aktif olarak askıya fatura bırakma ve askıdan fatura alma işlemi devam etmektedir.

İBB Askıda Faturam Ödendiğini Nasıl Öğrenebilirim?

İBB Askıya fatura bırakanlar faturalarının ödenip ödenmediğini merak etmektedir. Eğer sizde askıya fatura bıraktıysanız İBB Askıda fatura ödendiğini nasıl öğrenebilirim diyorsanız Askıda fatura sorgulama sayfasına girerek hemen öğrenebilirsiniz.

İBB Askıda fatura sorgulama için https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-sorgula linke tıkladıktan sonra  T.C. kimlik numaranız, adınız, soyadınız ve telefon numaranızı girerek anında sorgulayabilirsiniz

İBB Askıda fatura bırakanlar ayrıca faturaları ödendiğinde SMS ile bilgilendirilmektedir.

İBB Askıda Fatura Neden Hata Veriyor

İBB Askıda fatura hata veriyor genelde sistem yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca askıya fatura bırakırken kaydınız yoktur sisteme kayıt olmaya çalıştığınız ise kayıt oluşturulamıyor hata almaya devam ediyorsanız  Mutlaka ALO 153 çözüm mamasını aramanız gereklidir.

İBB Askıda fatura hata olarak Form bilgilerine göre sistem üzerinde kayıtlı bir vatandaş yok hatası veriyorsa askıya fatura bırakmadığınız için destek almak için ALO 153 hattını aramalısınız.

İBB Askıda Fatura İletişim Telefon Numarası

İBB Askıda fatura iletişim telefon numarasını için BEYAZ MASA ALO 153 numarasını arayabilir yada çözüm merkezi için https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu