İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler
A+
A-

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler 2021;  İBB, seçimden sonra birçok vatandaşına farklı şekillerde yardım etmeyi kendine misyon haline getirmiştir. Öğrencilere, emeklilere, yaşlılara ve yoksullara düzenli olarak yardım etmekte olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son olarak da yeni bir yardım kolisi dağıtacağını duyurmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtacağı yardım kolisi içerisinde birçok gıda barındırıyor. Ayrıca gıdaların aksine sabun, dezenfektan ve benzeri temizlik ürünleri de yer alıyor. Bu sebeple İBB, yoksullara ve yardıma muhtaç olan insanlara iki kutu gıda ve hijyen yardımı yapacak. İBB yardım kolisinden herkesin faydalanabilmesi mümkündür. Ancak öncelik olarak bunun için başvuru yapılması gerekmektedir.

İçerisinde gıda ve hijyen için birçok ürünün bulunduğu yardım kolisi, yapılan başvuruların onaylanmasının ardından adreslere dağıtılmaktadır. İBB yardım kolisi, başvurusu, sorgulama ve içindekiler gibi ayrıntılara yazımızın alt başlıklarında değineceğiz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi dönemi ve Ramazan ayı için özel olarak yardım kolisi dağıtacağını duyurdu. Bu yardım kolisinin içerisinde 150₺ değerinde gıda ve hijyen takviyesi bulunmaktadır. İBB yardım kolisinden faydalanmak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle mahalle muhtarları ile iletişime geçerek yardım talebini muhtarlıktan oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca ALO 153 İBB çağrı hattından da başvuru yapabilir ve yardım kolisi talep edebilirsiniz.
 • Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sayfasından da yardım başvurusu yapılabilmektedir.
 • Direkt olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine gidilerek yardım başvurusu yapılabilir.

İBB Yardım Kolisi Kimlere Verilir

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu yardım başvuruda bulunan kişilere gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde verilir. Her hangi bir geliri olmayan, maddi durumu kötü ve hane haklı geliri asgari ücretten düşük olan ailelere verilmektedir.

İBB yardım kolisi salgın nedeni ile işsiz kalmış evinden çıkamayan ve çalışmayan maddi durumu kötü kişilere verilmektedir.  İBB‘den erzak yardımı (Koli) almak için İBB sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunmaz gerekir.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kolisi başvurusu yapmak için öncelik olarak muhtarlıklar, 153 ya da belediyeyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ancak başvuru sırasında belirli belgelerin doldurulması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

 • Sosyal güvence durumu belgesi,
 • Kimlik fotokopisi ya da kimlik numarası,
 • İkametgah durumu,
 • Muhtaçlık belgesi

Yukarıdaki belgeler, başvuru sırasında istenilebilmektedir. Ancak genel olarak telefon ve internet üzerinden belgeler yüklenmeden sadece doğum tarihi ve kimlik numarasıyla da başvuru yapılabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

İBB yardım kolisi başvuruları, kısa bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanmanın ardından belediye çalışanları yardıma muhtaç kişilerle iletişime geçmektedir. Ancak başvuru yapan herkesin sonuçları sorgulayabilmesi de mümkündür.

İBB yardım kolisi başvuru sorgulama işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesinden yapılabilmektedir. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle doğum tarihinizi ve kimlik numaranızı doldurmanız ve sonrasında sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından başvurunuzun durumu sorgulanmaktadır.

İBB Yardım Kolisi İçindekiler

İBB yardım kolisi, içerisinde pek çok gıda ürünü bulundurmaktadır. Yardım kolisinin içinde bulunanlar şu şekildedir;

 • 3 paket makarna
 • 1 kg bulgur
 • 1 kg nohut
 • 48’lik demlik poşet çay
 • 1 kg mercimek
 • Bisküvi
 • Helva
 • Gofret
 • 1 kavanoz salça
 • 500 gram zeytin
 • 1 kilo un
 • 1 kilo tuz
 • Şeker
 • Hijyen ürünleri

İBB yardım kolisi almaya hak kazanan vatandaşlar, yardım kolisi yerine yardım çeki de alabilmektedir. Yardım çeki, yardım kolisinin içerisindeki gıda ürünlerinin toplam tutarı ile aynıdır. Yani yardım çekinin değeri toplam 150₺’dir.

İBB Yardım Kolisi Almak İstiyorum

İBB yardım kolisi almak istiyorsanız ilk olarak bulunduğum mahallenin muhtarlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak daha hızlı gıda kolisi ve erzak yardımı almak istiyorsanız belediyenin sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunan yada 153 sosyal yardım numarasını arayarak hemen yardım talebinizi iletebilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak

İBB yardım kolisi dağıtımı belediye tarafından belirleyen ailelere belediyenin ekipleri tarafından dağıtılmaktadır. Yardım almaya hak kazanan kişilerin evine erzak kolisi ortalama olarak başvuruda bulunduktan sonraki 15 ile 30 gün için de yapılmaktadır. Çok fazla İBB yardım kolisi başvurusu yapıldığından bazı dönemler yoğunluktan dolayı gecikme yaşanabilir.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki almak için başvuruda bulunmak isteyen kişiler Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarası ile 153 numaralı telefonu arayarak sosyal yardım desteğinden yararlanabilir. Özellikle Alo 153 Beyaz Masa yardım başvurusu için en hızlı ve en kolay başvuru yöntemidir.

Sizlere bu yazımızda İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Maviş arslan demirci dedi ki:

  Merhaba koli yardımı istiyorum

 2. Kevser gulmez dedi ki:

  Kiraciyim iki cocoğum var eşim.duzgun bir işi te alışmiyor sosyal güvencemiz yok busene iki öğrencim oluyor madidurum yok kırtasiye gıda yardımı istiyom

 3. Gül baz dedi ki:

  6 kişilik bir aileyiz 1 kisi calisiyor mobilya dolap gibi eşyalarımız yok bunları karşılayabilecek herhani bütçemiz de yok çocuklarımın ders çalışabilecegi bir alan yok calisma masasi yok devletten esya yardimi talep ediyorum geri donus saglarsaniz sevinirim

 4. Yaşare hira dedi ki:

  Merabalar 3 tane cocugum var okula giden bir kizim var arkada 2 tane daha bezlenen cocuklarim var yardima iktiyacim var nütfen yardim ederseniz sevilirim

 5. SAVAŞ KOÇ dedi ki:

  BEN BUNDAN 3YIL ONCE BUYUK SEHIRDE YARDIM ALIYORDUM DEPRESYON HASTASIYIM BUNU BUYUK SEHIR BILDIYI HALDE BENIM YARDIMI KESDILER KENDI TANIDI KENDI BILDIYI INSANLARA VERIYORLAR 2YIL ONCE HERSEY COK GUZEL OLACAK DIYORLARDI HERSEY COKGUZEL OLDU GARIBAN YOKSUL INSANLARIN YARDIMINI KESDI SEVGILI DEYERLI EKREM IMAM OGLU BUNLARI YAPARAKMI HERSEY COK GUZEL OLUYOR 3YILSONRA BELKI OY ALIR BIDE CUMHUR BASKANLIK ADAYLIGINI KOYACAKMIS BUYUKSEHIRDE SOSYAL YARDIMINI KESIYORSA CUMHUR BASKANI OLDU ZAMAN HALKI ACINDAN OLDURUR

 6. Musa dedi ki:

  Sizden yardım talep ediyorum 1yildir çalışmıyorum yeni işe girdim 2cocugum okula gidiyor kırtasiye malzemesi taplet elbise rica ederim yardım talep ediyorum tşk ederim

 7. Yeliz dedi ki:

  2 kızım öğrenci ortaokulda kiraciyim sigortamız yok erzak kartı ve öğrenci ödeneği alabilirmiyim

 8. fatma dedi ki:

  kurban bayramında tanidigim arkadaşlarıma kurban eti geldi hatta yegenime buguj konserve et gelmis bana gelmedi aylardir gıda kolisi gelmiyor ben sosyal yardim talebi onaylanmis ihtiyac sahibiyim bana neden gelmiyor yardimlar

 9. Burçin dedi ki:

  Yardıma ihtiyacım var eşim le zor durumdayız 3cocugumnvar erzakla çocuk bezi süte ihtiyacim var

 10. Çiğdem dedi ki:

  Benim eşim yüzde altmış özürlü biz devletten hiç bir yardım almıyoruz sizden ricam bize yardımcı olun lütfen yardım edin