Maddi Yardım

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler

İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler 2024; İBB, seçimden sonra birçok vatandaşına farklı şekillerde yardım etmeyi kendine misyon haline getirmiştir. Öğrencilere, emeklilere, yaşlılara ve yoksullara düzenli olarak yardım etmekte olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son olarak da yeni bir yardım kolisi dağıtacağını duyurmuştur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dağıtacağı yardım kolisi içerisinde birçok gıda barındırıyor. Ayrıca gıdaların aksine sabun, dezenfektan ve benzeri temizlik ürünleri de yer alıyor. Bu sebeple İBB, yoksullara ve yardıma muhtaç olan insanlara iki kutu gıda ve hijyen yardımı yapacak. İBB yardım kolisinden herkesin faydalanabilmesi mümkündür. Ancak öncelik olarak bunun için başvuru yapılması gerekmektedir.

İçerisinde gıda ve hijyen için birçok ürünün bulunduğu yardım kolisi, yapılan başvuruların onaylanmasının ardından adreslere dağıtılmaktadır. İBB yardım kolisi, başvurusu, sorgulama ve içindekiler gibi ayrıntılara yazımızın alt başlıklarında değineceğiz.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nereye Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi dönemi ve Ramazan ayı için özel olarak yardım kolisi dağıtacağını duyurdu. Bu yardım kolisinin içerisinde 250₺ değerinde gıda ve hijyen takviyesi bulunmaktadır. İBB yardım kolisinden faydalanmak için aşağıdaki yöntemlerden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

 • Öncelikle mahalle muhtarları ile iletişime geçerek yardım talebini muhtarlıktan oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca ALO 153 İBB çağrı hattından da başvuru yapabilir ve yardım kolisi talep edebilirsiniz.
 • Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sayfasından da yardım başvurusu yapılabilmektedir.
 • Direkt olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine gidilerek yardım başvurusu yapılabilir.

İBB yardım kolisine internetten hemen başvuruda bulunmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ bu linke tıklayabilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Kimlere Verilir

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu yardım başvuruda bulunan kişilere gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde verilir. Her hangi bir geliri olmayan, maddi durumu kötü ve hane haklı geliri asgari ücretten düşük olan ailelere verilmektedir.

İBB yardım kolisi salgın nedeni ile işsiz kalmış evinden çıkamayan ve çalışmayan maddi durumu kötü kişilere verilmektedir. İBB‘den erzak yardım Kolisi almak için İBB sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunmaz gerekir.

İBB Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım kolisi başvurusu yapmak için öncelik olarak muhtarlıklar, 153 ya da belediyeyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ancak başvuru sırasında belirli belgelerin doldurulması ve teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

 • Sosyal güvence durumu belgesi,
 • Kimlik fotokopisi ya da kimlik numarası,
 • İkametgah durumu,
 • Muhtaçlık belgesi

İBB tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen yardım kolisine internetten başvuruda bulunmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Yukarıdaki belgeler, başvuru sırasında istenilebilmektedir. Ancak genel olarak telefon ve internet üzerinden belgeler yüklenmeden sadece doğum tarihi ve kimlik numarasıyla da başvuru yapılabilmektedir.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Formu Doldur

Maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler İBB yardım kolisi başvuru formu doldurarak gıda yardımı ve erzak yardım kolisi alabilir. Bizzat belediye gidebileceğiniz ALO 153 hattını arayarak yardım başvurusunda bulunmanız mümkün. İBB yardım kolisi başvurusu internetten yapmak ve başvuru formu doldurmak için Sosyal ve Ekonomik Destek Programı kapsamında belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Yardım kolisi başvuru formu doldur adımlarından mutlaka sizden istenen tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. İnternetten başvuru formu doldururken başvuru sonucundan ön tespit yapılacaktır. Hemen başvuruda bulunmak için SEDEP Online başvurusu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayınız.

İBB Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

İBB yardım kolisi başvuruları, kısa bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlanmanın ardından belediye çalışanları yardıma muhtaç kişilerle iletişime geçmektedir. Ancak başvuru yapan herkesin sonuçları sorgulayabilmesi de mümkündür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi sorgulamak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak kimlik numaranız ile sorgulamanız mümkün.

İBB yardım kolisi başvuru sorgulama işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi web sitesinden yapılabilmektedir. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için öncelikle doğum tarihinizi ve kimlik numaranızı doldurmanız ve sonrasında sorgulama butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından başvurunuzun durumu sorgulanmaktadır.

İBB Yardım Kolisi İçindekiler

İBB yardım kolisi, içerisinde pek çok gıda ürünü bulundurmaktadır. Yardım kolisinin içinde bulunanlar şu şekildedir;

 • 3 paket makarna
 • 1 kg bulgur
 • 1 kg nohut
 • 48’lik demlik poşet çay
 • 1 kg mercimek
 • Bisküvi
 • Helva
 • Gofret
 • 1 kavanoz salça
 • 500 gram zeytin
 • 1 kilo un
 • 1 kilo tuz
 • Şeker
 • Hijyen ürünleri

İBB yardım kolisi almaya hak kazanan vatandaşlar, yardım kolisi yerine yardım çeki de alabilmektedir. Yardım çeki, yardım kolisinin içerisindeki gıda ürünlerinin toplam tutarı ile aynıdır. Yani yardım çekinin değeri toplam 150₺’dir.

İBB Yardım Kolisi Almak İstiyorum

İBB yardım kolisi almak istiyorsanız ilk olarak bulunduğum mahallenin muhtarlığına başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak daha hızlı gıda kolisi ve erzak yardımı almak istiyorsanız belediyenin sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunan yada 153 sosyal yardım numarasını arayarak hemen yardım talebinizi iletebilirsiniz.

İBB Yardım Kolisi Ne Zaman Dağıtılacak

İBB yardım kolisi dağıtımı belediye tarafından belirleyen ailelere belediyenin ekipleri tarafından dağıtılmaktadır. Yardım almaya hak kazanan kişilerin evine erzak kolisi ortalama olarak başvuruda bulunduktan sonraki 15 ile 30 gün için de yapılmaktadır. Çok fazla İBB yardım kolisi başvurusu yapıldığından bazı dönemler yoğunluktan dolayı gecikme yaşanabilir.

İBB Yardım Kolisi İletişim Numarası

İBB yardım kolisi ve İBB yardım çeki almak için başvuruda bulunmak isteyen kişiler Edirnekapı, Üsküdar (Selimiye) ve Büyükçekmece’deki (iletişim noktası) Sosyal Yardım Birimine veya 444 00 93 telefon numarası ile 153 numaralı telefonu arayarak sosyal yardım desteğinden yararlanabilir. Özellikle Alo 153 Beyaz Masa yardım başvurusu için en hızlı ve en kolay başvuru yöntemidir.

Sizlere bu yazımızda İBB Yardım Kolisi Başvurusu, Sorgulama ve İçindekiler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

46 Yorum

 1. Kiraciyim iki cocoğum var eşim.duzgun bir işi te alışmiyor sosyal güvencemiz yok busene iki öğrencim oluyor madidurum yok kırtasiye gıda yardımı istiyom

 2. 6 kişilik bir aileyiz 1 kisi calisiyor mobilya dolap gibi eşyalarımız yok bunları karşılayabilecek herhani bütçemiz de yok çocuklarımın ders çalışabilecegi bir alan yok calisma masasi yok devletten esya yardimi talep ediyorum geri donus saglarsaniz sevinirim

 3. Merabalar 3 tane cocugum var okula giden bir kizim var arkada 2 tane daha bezlenen cocuklarim var yardima iktiyacim var nütfen yardim ederseniz sevilirim

 4. BEN BUNDAN 3YIL ONCE BUYUK SEHIRDE YARDIM ALIYORDUM DEPRESYON HASTASIYIM BUNU BUYUK SEHIR BILDIYI HALDE BENIM YARDIMI KESDILER KENDI TANIDI KENDI BILDIYI INSANLARA VERIYORLAR 2YIL ONCE HERSEY COK GUZEL OLACAK DIYORLARDI HERSEY COKGUZEL OLDU GARIBAN YOKSUL INSANLARIN YARDIMINI KESDI SEVGILI DEYERLI EKREM IMAM OGLU BUNLARI YAPARAKMI HERSEY COK GUZEL OLUYOR 3YILSONRA BELKI OY ALIR BIDE CUMHUR BASKANLIK ADAYLIGINI KOYACAKMIS BUYUKSEHIRDE SOSYAL YARDIMINI KESIYORSA CUMHUR BASKANI OLDU ZAMAN HALKI ACINDAN OLDURUR

 5. Sizden yardım talep ediyorum 1yildir çalışmıyorum yeni işe girdim 2cocugum okula gidiyor kırtasiye malzemesi taplet elbise rica ederim yardım talep ediyorum tşk ederim

 6. 2 kızım öğrenci ortaokulda kiraciyim sigortamız yok erzak kartı ve öğrenci ödeneği alabilirmiyim

 7. kurban bayramında tanidigim arkadaşlarıma kurban eti geldi hatta yegenime buguj konserve et gelmis bana gelmedi aylardir gıda kolisi gelmiyor ben sosyal yardim talebi onaylanmis ihtiyac sahibiyim bana neden gelmiyor yardimlar

 8. Merhaba iyi geceler ben koli yardımı istiyorum benim 6 tane çocuğum var birtanesi hasta hastanede tedavi görüyor 4 taneside okul okuyorlar evim kira eşimin düzenli olarak Bir işi yok kıt kanaat geçiniyoruz yardım istiyorum

 9. Yardıma ihtiyacım var eşim le zor durumdayız 3cocugumnvar erzakla çocuk bezi süte ihtiyacim var

 10. Bende yardim istiyorum çok ihtiyacım var üç çocuğum var kiradayım çalışanın yok neden bize cevap vermiyorsunuz

 11. Benim eşim yüzde altmış özürlü biz devletten hiç bir yardım almıyoruz sizden ricam bize yardımcı olun lütfen yardım edin

 12. 2 cocugum var 1 tanesi okula gidiyor evim kira eşim ceza evinde çok zor geçiniyorum su elektirik faturalarımı ödeyemiyorum başvuru yaptım olumlu olduğunu söylediler ariyacaklar dediler 1 ay oldu kimse aramadı yardıma muhtacim

 13. Eşim yok 3cocugum var evim kira cocuklarimin işi yok yardim istiyorum

 14. Yardım istiyorum nolur iki oğlum var hamileyim yardım istiyorum

 15. Ben astım hastasıyım temizlik işlerine gidiyordum şimdi dahada hastalığım ilerledi arada bir gidebiliyorum Allah rızası için erzak yardımı istiyorum 25 yaşında kızım var %53 özürlü devlet büyükleimiz olduğunuz için sizden erzak yardımı istiyorum bilgilerinize arz ederim…

 16. Merhabalar istanbulda oturuyorum koli yardimina ihtiyacim var kucuk bir oglum var eşim demir isinde calisiyo bazen evde is olmadigi icin calisamiyo cocumun ihtiyaclarini karsilayamiyorum evim kira 1000 kira veriyorum yardimci olirsaniz cok sevinirim erzaga ihtiyacim var cok zor durumdayim

 17. Ben miyastin gırevlisiyim tedavi görüyorum eşim tek çalışıyor 3 kızım var ikisi öğrenci ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz maddi olarak çok zorluklar çekiyoruz ay sonunu zor getiriyoruz Faturalarımızı kiramızı zamanda ödeyemiyoruz ve sizden koli yardımı istemiyorum sizden yardım bekliyorum

 18. Iki cocugum var esim asgari ucret aliyor ama yetmiyor mankaya borcumuz oldugu icin yarisi bankaya gidiyor erzak almakta sikinti cekiyorum lutfen yardimm edin

 19. Evim kira geçinemiyoruz evin kirasını ödeyemiyoruz nakdi yardım başvurusu için yapmak istiyorum lütfen destek olurmusunuz bize çok ihtiyacımız var destek olun bize..

 20. Merhaba ben çalışmiyorum uç tane cucuk var iki okula gidiyor sizde kırtasiye kuçuk kızıma sut mont ayakabı market kartı sizden istiyorum lutfen banada yardımcı olun bankaya burcum var çok zordayım banada yardım edin

 21. Eşim çalışmıyor 2çocuğum var cok zor durmdayim yardm kolisi gda yardım isteorum

 22. Merhaba ben kendim kiracıyim dorttane çocuğum var esim madde bağımlısı kendim ara islerine gidiyorum sizden erzak ve para yardım talep ediyorum çocuğum daha çok küçük ve bekleniyor mama kullanıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim okula giden çocuğum var

 23. Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim

 24. Dort cocugum var gelırım yok kendı ımkanımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sızden yardim ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 tanesi okula gidiyor banada yardımcı olursanız sevinirim sadece sosyal yardımla gecınıyom bebegım varherzaman cevız yapamıyor umne olursunuz yardımcı olun lütfen

 25. Merhaba ismim Tuğba 4 kızım var 3 okuyor maddi sıkıntım var geçim sağlamakta zorlanıyorum kira elektrik su vs ödemekte zorlanıyorum bana yardım edermisiniz…

 26. Bende yardım kolisi istiyorum 4 tane çocuklarım var ama eşim 2 aydır cezaevinde lütfen destek olun 2 tane çocuklarım okula gidiyor 2 tane si evde biri 5 yaşında biride 6 aylik lütfen destek olun

 27. Yardım istiyorum lütfen yardım edin bize kirada oturuyoruz iki çocuğum var ikisini de bezliyorum sütüdür ne olur yardım istiyorum

 28. Bende erzak yardımı istiyorum iki çocuğum var yardım ederseniz çok sevinirim

 29. İki çocuğum var yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

 30. Merhaba ben gazi kızıyım neden bana yardım gelmiyor anlamıyorum benim babam bu vatan için gözünü kaybetmiş ne yani illa suriyeli yada afkanli olmak gerekiyor onlarin aldığı yardımı biz alamıyoruz bu vatan bizim benim neden beni görmezden geliyorsunuz suriyeli dediğimiz insanlar vatan haini savaşmayın buraya gelmişler onlara daha çok yardım var lütfen bizlerinde görürseniz sevinirimkac defa baş buldum hala bir sonuç yok

 31. Merhaba sedep ten başvuru formu doldurdum ama bir türlü olmadi sürekli bilgileri kontrol edip tekrar deneyin dedi.covid19 testim pozitif çıktı malesef işe gidemiyorum karantinadayiz şu an kızım ve ben ibb yardim kolisi talep etmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 32. Gıda yardımı istiyorum eşim çalışmıyor sizden ricam .evim çok sovuk kömür yok param olmadığı için alamıyorum 4 çocuk annesiyim

 33. Merhaba bende erzak kolisi istiyorum iki kizim var erzak yardıma ihtiyacım var

 34. Merhaba ben Zehra eşim inşaat da çalışıyor asgari ücret alıyor kızım küçük ve borcumuz var sıkıntı cekiyoruz yardım edin lütfen erzağa ihtiyaç ımız var

 35. Eşimin düzenli işi yok iki öğrencim var kırtasiye yardımı istiyorum

 36. Gıda desteği almak istiyorum üç çocuğum var kirada oturuyorum kira 2000 fatura 1000 asgarî ücret ile zor geçiniyoruz her gün ne alacağımızı şaşırmış durumdayız elinizden geldiğince yardımcı olur musunuz lütfen

  1. 3 çocuk annesiyim resmiyette iki tane gözüküyor çocuklarımı okula gönderemiyorum gıda yardımı almak istiyorum kira yardımı almak istiyorum teşekkürler

 37. Eşim tek çalışıyor bitane oğlum var erzak alamıyoruz gecinmimizi yapamıyoruz kirada oturuyoruz oğlumun ihtiyacını gideremiyorum yardımlarınızı bekliyorum lütfen

 38. Yardım almak istiyorum iki tane çocuğum var kiralayım erzak yardımı almak istiyorum hiç bir gelirim yok yardım edin lütfen

 39. Ramazan erzagı kart yardım bekliyoruz lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu