Güncel Konular

İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim?

İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim? Günümüze hiçbir kurum sigortasız işçi çalıştıramamaktadır. İşe yeni girenlerin merak ettiği konulardan biri de sağlık sigortasından ne zaman faydalanabilmeye başlanacağıdır. Devlet sigortalı işe giren kişilere bazı hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerden biriside sağlık sigortasıdır. Sigortalı işe başlayan vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

İşe girenlerin merak ettiği “İşe girdikten kaç gün sonra sigortadan faydalanabilirim?, İşten ayrıldıktan kaç gün sonra sigortadan faydalanılabilir mi?, ” gibi vatandaşların kafasına takılan bütün soruların cevabı aşağıda yer almaktadır.

Sigorta Başlayınca Sağlıktan Ne Zaman Yararlanabilirim?

SSK, emekli sandığı ve Bağ-Kur gibi sigorta statüleri bulunmaktadır. Sağlık sigortasından faydalanmak isteyen vatandaşların sigorta statüsüne göre sağlıktan faydalanma süresi değişiklik göstermektedir. Bir işçi her hangi bir iş yerinde sigortalı olarak işe başladığında daha önceki iş yerinden geriye dönük 1 yıl içinde 30 gün sigortası olması durumunda işe başladığı gün itibari ile sağlıktan yararlanmaya başlar.

Sigorta Yapıldıktan Kaç Gün Sonra Muayene Olunur

Sigorta yapıldıktan kaç gün sonra muayene olur ve Sigortalı olarak işe girdikten kaç gün sonra hastaneye gidilir sorusuna verilecek cevap sizin 1 yıl içerisinde sigorta gününüze göre değişiklik göstermektedir. ilk defa sigortalı olarak çalışan biri sigorta olduktan 30 gün sonra hastaneye giderek muayene olabilir.

Sigorta olduktan sonra hemen sağlıktan yararlanmak için 1 yıl içerisinde 30 günü bulunan kişi sigortalı olarak tekrar işe başladığında hemen sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Sigorta Başladıktan Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır?

İşverenler bir kişiyi işe aldıktan sonra sigorta başlangıcını SGK’ ya bildirmelidir. SGK’ ya bildirdikten sonra işçinin sigortası başlamaktadır. Bu nedenle sigorta başlangıcı işverenin SGK’ ya bildirdiği andan itibaren başlamaktadır. İşe yeni başlayan vatandaşlar sağlık hizmetinden yaralanabilmesi için aradan 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Sigortalı olarak işe başladıktan sonra kaç gün sonra sağlıktan yararlanacağınız sigorta durumunuzu bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

  • Normal şartlarda sigortada yararlanmak için 1 yıl içerisinde 30 gün priminizin olması gerekmektedir. İşe girişinizi yapıldıktan sonra 30 gün pirim ödemeniz olduğunda sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.
  • Ancak işe başı yaptığınız yerden önce başka bir yer iş yerinde geriye dönük 1 yıl içerisinde ödenmiş 30 günlük priminiz varsa sağlıktan hemen yararlanırsınız.

SSK Statüsünde İşe Başlayanlar Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

4A kapsamında işe başlayan vatandaşlar, işveren SGK’ ya ne zaman bildirdiyse o tarihten 30 gün sonra sağlık hizmeti alabilmektedir.

Eğer daha önce bir yerde çalışanlar, iş değiştirdiyse yeni bir işe girdiği andan itibaren sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Bağ-Kur Statüsünde İşe Başlayanlar Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanabilir?

4B kapsamında işe başlayan vatandaşların sağlık sigortasından faydalanması için işe başladıktan sonra 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Bağ-Kur kapsamında sağlık sigortasından yaralanacak olan vatandaşların vadesi geçmiş, yapılandırılmış borcu olmamalıdır. Eğer böyle bir durum olursa sağlık sigortası hizmeti alamazsınız. Eğer bu borçların süresi 60 günü geçmişse ödeme yapılsa bile sağlık hizmetinden yararlanamazsınız.

İsteğe Bağlı Sigorta İle Sağlıktan Ne Zaman Faydalanılabilir?

İsteğe bağı sigortalardan biri olan tarım ek 5 sigortası, isteğe bağlı olarak yatırılan Bağ-Kur ve isteğe bağlı ev hanımlarına yatırılan Bağ-Kur hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşların ilk olarak belirli bir süre prim ödemesi yapmalıdır. Prim ödemesi 30 gün olanlar isteğe bağlı sağlık sigortasından faydalanabilecektir.

Sigortalı Çalışan Birinin Eşi ve Çocuğu Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi?

Herhangi bir sigorta statüsünden bağlı olarak çalışan bireyin eşi ve çocuğu sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.  Eş evli kaldığı sürece eşinin sağlık sigortasından hizmet alabilmektedir. Eşlerin sigortadan faydalanabilmesi için resmi nikahla evli olması gerekmektedir. Fakat çocuklar için bu durum farklıdır.

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır ?

Sigortalı olarak işe başlayan birinin eşi ne zaman sağlık haklarından yararlanır sorusuna cevap vermek gerekirse sigortalı gibi sigortalı eşi de sağlık haklarından yararlanabilmesi için 1 yıl içerisinde 30 gün sigortalı olması gereklidir.

Sigortalı kişi ne zaman sağlık haklarından yararlanmaya başlarsa eşi de aynı şekilde sigortadan yararlanmaya başlar.

Sağlıktan Yararlanmak İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekir

SGK sağlıktan yararlanmak için gerekli olan sigorta gün sayısı, kişinin sigortalılık statüsüne göre değişmektedir.

Çalışanlar için, sağlıktan yararlanmak için gerekli olan sigorta gün sayısı son bir yıl içinde toplam 30 gündür. Bu süre içinde, kişi herhangi bir işte çalışıyor veya işsiz olsa da, prim ödemesi yapmış olmalıdır.

İşsiz kalanlar için, sağlıktan yararlanmak için gerekli olan sigorta gün sayısı son bir yıl içinde toplam 90 gündür. Bu süre içinde, kişi herhangi bir işte çalışmıyor olsa da, prim ödemesi yapmış olmalıdır. İşsiz kalan kişinin son bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi varsa, 10 güne ilave olarak 90 gün, toplamda 100 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Öğrenciler için, sağlıktan yararlanmak için gerekli olan sigorta gün sayısı yoktur. Lise ve dengi öğrenimden mezun olan gençler, mezun oldukları tarihten sonra 20 yaşını, yükseköğrenim görüyorken mezun olan gençler ise mezun oldukları tarihten sonra 25 yaşını geçmemek üzere iki yıl süre ile primleri Devlet tarafından karşılanmak suretiyle genel sağlık sigortasından yararlanabilirler.

Kız Çocukları Babasının veya Annesinin Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi?

Kız çocukları babasının veya annesinin sağlık sigortasından evlenene kadar yararlanabilir. Böylece sağlık hizmetlerinden yararlanırken mağduriyet yaşamayacaklardır.

18 Yaşını Geçen Erkek Çocuğu Babasının Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Üniversite okuyan erkek çocukları 25 yaşına kadar anne veya babasının sigortasından yararlanabilmektedir. Fakat üniversite eğitimi görmüyorsa 20 yaşından itibaren ailesinin sigortasından faydalanması mümkün değildir.

İşten Ayrılanlar Sağlık Sigortasından Faydalanabilir Mi?

İşten ayrılan vatandaşlar belirli bir süre sağlık sigortası hizmeti alabilecektir.

Eğer 30 gün kadar sigorta girişiniz varsa 10 gün sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilirsiniz.

90 gün ödemesi yapılan çalışanlar isten ayrıldıktan sonra 100 gün kadar sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.

Sağlıktan Yararlanma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar sigortasının aktif olup olmadığını merak etmektedir. E-Devlet sistemine giriş yaparak bunu öğrenmek oldukça kolaydır.

https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Linke tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra “Durum” yazan alanda “Müstehaktır, provizyon alabilir.” yazıyorsa sağlık hizmetinden faydalanabileceği anlamına gelmektedir.

Sizlere bu yazımızda İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim?, İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Hastaneye Gidebilirim ve İşe Girdikten Kaç Gün Sonra Sağlıktan Yararlanılır sorusuna cevap vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu