Sosyal Yardımlar

Karne Hediyesi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Şartları

Karne Hediyesi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvurusu Formu ve Şartları; Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrenciler karne almaya sayılı günler kala devletten karne hediyesi başvurularını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda da çocukların başarılarını kamçılamak ve başarıya daha çok teşvik etmek için cumhurbaşkanının açıklamasıyla verilen karne hediyesi ödemeleri, bu yıl da dar gelirli ailelerin çocuklarına verilmeye devam edilecek.

Devletten karne hediyesi başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle dar gelirli aileler olmaları gereklidir. Zira bu devlet desteğinin devlet tarafından verilmesinin temel amacı; öncelikle başarılı çocukların başarılarının devamını sağlarken aynı zamanda başarısız öğrencileri de başarıya ve daha çok çalışmaya teşvik etmektir.

Karne Hediyesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ailelere devlet tarafından ödenen birçok farklı sosyal yardım türü vardır. Kırtasiye yardımı, gıda yardımı, doğalgaz yardımı gibi yardımlara ek olarak aynı zamanda devlet tarafından dar gelirli aileler için yapılan yardımlardan birisi de karne hediyesi ödeneğidir.

Devletin her yaptığı sosyal yardımda olduğu gibi karne hediyesi desteği için de dar gelirli olmanın yanı sıra aynı zamanda öğrencilerin belirli bir düzeyin üzerinde başarıya sahip olması gereklidir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen karne hediyesi; sınıf içerisinde ilk 3 sıraya, okul içerisinde ise ilk 5 sıraya girmiş olması gereklidir. Bu şartları karşılayan öğrencilere, başvurular sonrasında karne hediyesi desteği verilmektedir.

Karne Hediyesi Devlet Desteği Başvurusu

2024 eğitim öğretim yılı için karne hediyesi devlet desteği başvuruları, 2024 yılı Kasım ayında başlamıştır. Başvurular, e-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) şahsen veya posta yoluyla yapılabilmektedir.

Başvuru Şartları

 • Öğrencinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin, devlet okullarında öğrenim görmesi
 • Öğrencinin, ilkokul, ortaokul veya lisede öğrenim görmesi
 • Öğrencinin, karne döneminde takdir veya teşekkür belgesi almış olması

Takdir Belgesi Alan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karne Yardım Başvurusu Nereden Yapılır? sorusu elbette birçok kişi tarafından araştırılıyor. Devlet tarafından dar gelirli ailelerin başarılı çocuklarına devlet tarafından ödenen karne hediyesi de sosyal yardımlar arasında yer alıyor.

Devlet tarafından verilen karne hediyesi devlet desteğini alabilmek için sosyal yardım programlarına kayıt işlemlerini tamamlamış olmanız gereklidir. Bunun için de ikamet etmekte olduğunuz ildeki ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma derneklerine giderek kayıt işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Kayıt sonrasında başarı sıralaması sınıfta ilk üçün, okulda ilk beşin içinde olan takdir almış öğrenciler velilerin nezaretinde başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

E-Devlet Karne Hediyesi Başvurusu

Karne hediyesi başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Karne hediye almak isteyen öğrenciler Başarı Teşvik Programına başvuruda bulunmaları gereklidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal Yardımlardan biri olan Karne Hediyesi almak için ikmaetgah adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilirsiniz.

Karne Hediyesi Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

Karne hediyesi başvuruları genel olarak sosyal yardım dernekleri tarafından karne gününe az bir zaman kala almaya başlamaktadır. Bu süre her il ya da ilçede farklılık göstereceğinden başvuru zamanını doğrudan ikamet ettiğiniz bölgedeki sosyal yardım derneklerinden daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E devlet karne hediyesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için ise bunun şuan için mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Zira başvurular sadece sosyal yardım dernekleri üzerinden alınmaktadır.

Karne Hediyesi Başvuru Formu

Başarı teşvik programı başvuru formu yani karne hediyesi başvuru formu, karne hediyesi almak isteyenlerin başarılı öğrencilerinin velileri tarafından doldurması gereken formdur. Devletin dar gelirli ailelere yapmış olduğu tüm sosyal yardımlarda başvuru sırasında form doldurulmaktadır ve karne hediyesi devlet desteğinde de aynı durum söz konusudur.

Başvuru sırasında söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmayan vatandaşların başvuruları ise geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi karne hediyesi başvuru formu oldukça önemlidir.

Karne Hediyesi Başvurusu Ne Zaman Başlıyor

Karne hediyesi başvurusu okulların kapanmasından sonra öğrencilerin karnelerini aldıktan sonra başlamaktadır. Başarılı öğrencilere verilen Karne hediyesini almak için okulda başarı göstermeniz ve yüksek not almış olmanız gereklidir.

Karne Hediyesi Başarı Teşvik Programı Nedir

Karne Hediyesi Başarı Teşvik Programı, 2024 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan bir programdır. Bu program kapsamında, devlet okullarında öğrenim gören ve takdir veya teşekkür belgesi alan öğrencilere karne hediyesi olarak para yardımı yapılmaktadır.

Programın amacı, başarılı öğrencileri ödüllendirmek ve eğitime teşvik etmektir. Program kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrenciler yararlanabilmektedir.

Başvuru şartları şu şekildedir:

 • Öğrencinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin, devlet okullarında öğrenim görmesi
 • Öğrencinin, ilkokul, ortaokul veya lisede öğrenim görmesi
 • Öğrencinin, karne döneminde takdir veya teşekkür belgesi almış olması

Başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Öğrenci belgesi
 • Öğrencinin karnesi
 • Öğrencinin ve ailesinin gelir durumunu gösteren belgeler (örneğin, ailenin gelir vergisi beyannamesi, tapu kayıtları, kira kontratı, maaş bordrosu vb.)

Başarı Teşvik Programı Başvurusu

Başarı Teşvik Programı başvuruları, e-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) şahsen yapılabilmektedir. Derslerinde başarılı olan ve okuduğu okulda derece yapan öğrencilere başarı teşvik programı kapsamında para yardımı yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 linkine tıklayabilirsiniz. Ayrıca öğrencilere asgari ücret para yardımı için Devletten Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Öğrencilere Karne Hediyesi Desteği Ne Kadar

Karne hediyesi miktarı, öğrencinin öğrenim gördüğü kademe ve dereceye göre değişmektedir.

 • İlkokulda sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.200 TL)
 • Ortaokulda sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.200 TL)
 • Lisede sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.200 TL)
 • Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleşen merkezi sınavda yüzde 5’lik dilime giren öğrencilere başarı sıralamasına göre en fazla net asgari ücretin iki katına varan tek seferlik başarı desteği (2024 yılı için en fazla 34.004 TL)

Örneğin, 2024 yılında ilkokulda sınıfta ilk 3’e giren bir öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı olan 10.213 TL karne hediyesi verilecektir.

4 Yorum

 1. Ben 8. Sınıfı bitirdim kendime bir kaynak bile alamadım bunun için buraya başvuru yaptim

 2. Kızım 6.sınıf 2 dönemdir takdir getiriyor.Emeklerinin ve başarılarının sonuç edilmesini istiyorum

 3. Sosyal yardım başarı tesfik veya karne hediyesi olarak bir ödeme türü olmadigini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu