Belediye Yardımları

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sivil toplum kuruluşlarından özel kişilere kadar pek çok oluşumla iş birliği içerisinde çalışmalarına devam eden Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu kabul ederek halka yardım eli uzatan kurumlardan biridir. Farklı konularda, farklı şekillerde ve farklı miktarlarda yardımlarda bulunan Kastamonu Belediyesi yardımları ile merak edilmekte, bu rehberimizde sürece dair tüm sorular sizin için yanıtlandırılmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediyenin yaptığı tüm yardımlar genel olarak bağış ve benzeri şekilde özel ya da tüzel oluşumların desteği ile sağlanmakta, bağışlarla ortaya çıkan bütçe doğrultusunda planlama yapılmaktadır. Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları nakdi ve ayni olarak iki temel başlık altında toplanmakta, temel amaç şu şekildeki ihtiyaç listelerinin karşılanması olmaktadır:

 • Giyecek
 • Yiyecek
 • Eğitim ekipmanı – kırtasiye ürünleri
 • Yakacak odun veya kömür
 • Ev eşyası
 • Ulaşım masrafları
 • Hasta veya çocuk bezi
 • Tıbbi araç – gereç, ilaçlar, protez veya ortez, koltuk değneği, tekerlekli sandalye vb.

Belediye ayni yardımların yanı sıra nakit desteği ile de vatandaşlara yardımcı olabilmek için farklı hizmetler geliştirmekte, Sosyal Market projesi ve bu markette geçerli olan akıllı kart uygulaması da bu yardım projelerine örnek olmaktadır. Kastamonu belediyesi sosyal yardım marketi il sınırlarında ikamet etmekte olan ihtiyaç sahiplerine şartlı ve şartsız bağışların yapıldığı yer olmanın yanı sıra Belediye Bütçesinden faydalanarak ihtiyaç malzemelerinin de alındığı yer olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kastamonu Belediyesi tarafından verilen yardımlardan gerekli görülmesi durumunda tüm muhtaç vatandaşlar yararlanabilmekte, ancak ayni yardımlar söz konusu olduğunda yaşlılara, engelli bireylere, çocuklara, kimsesiz ve düşkünlere öncelik tanınmaktadır. Verilmesi gereken hizmetin ivedisine, muhtaçlık düzeyine, başvurunun veya yardıma ihtiyaç duyulduğunun tespit sırasına göre hangi vatandaşların öncelikli olacağı değişkenlik göstermektedir.

Belediye sınırları içinde ikamet etmekte olup muhtaç durumda, kimsesiz kalan veya engelli bireyler Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, kamuya ait eğitim kurumlarındaki muhtaç öğrencilere burs veya malzeme desteği yapılabilmekte, afetlerde zarar görenlere yine ayni yardımlar yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları almaya hak kazananların yıllık olarak başvuruları yenilenmekte, bir sonraki dönemde durumunun iyileşmesi halinde yardım hakları kaybolmaktadır. Bahsedilen gruplardan herhangi birine dahil olan ve sene sonunda gelirinde ya da muhtaçlık durumunda bir değişiklik olmadığını ibraz edenler ise bütçeye göre yardım almaya devam edebilmektedir.

Kastamonu Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ile geliri yetersiz olan diğer hemşeriler için sunulan bir diğer sosyal hizmet de çamaşırhane hizmeti olmakta, bu birimdeki çalışanlar imkanı olmayanların çamaşırlarını belirli bir limit dahilinde, tamamen ücretsiz olarak yıkamasını sağlamaktadır. Danışmanlık, bakım veya sağlık desteği gibi farklı hizmetlerin alınabileceği diğer sosyal dayanışma birimleri ise engelli merkezleri ve yaşlı bakım merkezleri olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahsedilen şekilde sosyal yardımlardan yararlanabilecek olanların Belediye binasını ziyaret etmesi ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardım İşleri Şefliği ‘ne başvurması gerekmektedir. Burada form doldurmak bir seçenek olmakla birlikte herhangi bir başvurusu olmasa da muhtarlık veya zabıta ekiplerinde yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen yaşlı, düşkün, engelli, kimsesiz, yoksul ya da afetzede vatandaşlara yine yardım yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi yardımları başvuru sürecine dahil olanların bazı belgeleri ibraz etmesini gerektirir. Bu belgeler şu şekilde listelenebilir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Muhtardan alınan onaylı belge
 • Taşınır ve taşınmaz malları gösteren belge
 • Kişi engelli ise sağlık kurulu raporu
 • Başvuru dilekçesi
 • Öğrenci yardımı için başvurulmuşsa ebeveyninin ikametgahı ile muhtardan alınan fakirlik belgeleri
 • Kişi afetzede ise afetle ilgili ek belge

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Kastamonu Belediyesi’ne şahsen giderek yardım talebinde bulunan kişiler için durumlarının değerlendirilmesini sağlayacak bir form bulunmakta, formda gelir düzeyine ve güncel hane halkına dair bazı bilgiler sorgulanmaktadır. Resmi kayıtlar ve adreste inceleme doğrultusunda doğruluğu kontrol edilecek olan bu bilgilerin doğru şekilde doldurulması ve güncellenmesi halinde yetkililere bilgi verilmesi zorunludur.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım için Belediye yetkilileri ile iletişime geçen vatandaşlar hem ilgili birimleri arayarak telefon üzerinden hem Belediye’ye ait sosyal medya hesaplarından Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları hakkında bilgi alabilmektedir. Sürecin olumlu veya olumsuz sonuçlanması ortalama 30 ila 40 gün aralığında sürebilmekte, sorgulama için bu süre zarfında beklenmesi önerilmektedir.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye bizzat başvuruda bulunduktan sonra sorgulama yapmak veya tüm bu süreçlere dahil olmadan önce bilgi almak için ulaşabileceğiniz bazı telefon numaraları bulunmaktadır. 0 366 214 10 48 şeklindeki telefon numarasından merkez hatta bağlanmak mümkün olurken, 0 366 214 44 42 ile yaşlı bakım hizmetleri birimine ve 0 366 222 25 88 numaralı hattan Sosyal Market’e bağlanmak mümkündür.

Kastamonu Belediyesi Gıda Yardımı

Belediye’ye başvuruda bulunan kişilerin hem resmi kayıtları hem formda verdiği bilgileri hem de adreslerini ziyaret ederek hane şartları incelenmekte, bu doğrultuda tek seferlik veya düzenli olarak Kastamonu Belediyesi gıda yardımı yapılabilmektedir. Gıda yardımları erzak kolisi ya da düzenli taze yemek dağıtımı şeklinde olabileceği gibi ilgili kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışan yetkililer, günlük taze ekmek dağıtımı için de başvuru sahibini listeye dahil edebilir.

Kastamonu Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Kastamonu Belediyesi erzak yardımı ve Gıda yardımı tek seferlik ve sürekli olarak yapılmaktadır. Tek seferlik yapılan erzak yardımı Ramazan Ayında ve Kurban Bayramından önce ihtiyaç sahibi ailelerin evine ulaştırılmaktadır. Düzenli yardıma ihtiyaç duyan ailelere verilen gıda yardımı ise her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Belediyenin resmi sitesinden yada HİLAL MASA – ALO 153 ve +90 366 153 00 00 numaraları arayarak gıda ve erzak başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kastamonu Belediyesi Erzak Yardımı

Kastamonu Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Belediye ve muhtarlık tarafından belirlenen yada Kastamonu Belediyesi erzak yardımı başvurusunda bulunan kişilere verilen erzak ve gıda yardımı alamk için e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gereklidir.

Kastamonu Belediyesi erzak yardımı başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

kastamonu belediyesi gıda yardımı

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Kastamonu Belediyesi yardım kartı belediyeden düzenli olarak gıda yardım ve erzak yardımı alan kişilere bu şekilde yardım kolisi vermek yerine belediye tarafından sosyal yardım kartı verilmektedir. Kastamonu Belediyesi yardım kartı devamlı yardıma ihtiyacı olan dar gelirli aileleri verilerek diledikleri marketten ve bakkaldan alış veriş yapma imkanı bulunmaktadır.

Maddi durumu kötü ailelere verilen Kastamonu Belediyesi yardım kartı Alo 153 Hilal Masa aracılığı ile yapılmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Süt Yardımı

Kastamonu Belediyesi süt yardımı hem çocukları gelişimini sağlamak hemde onların süt içme alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için yapılmaktadır. Ancak pandeminin etkilerinden dolayı süt yardımı dağıtımı geçici olarak durdulmuştur.

Kastamonu belediyesi süt yardımı 3 ile 6 yaş aralığından çocuklu ailelere verilmektedir.

Kastamonu Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Kastamonu Belediyesi, il merkezinde dünyaya gelen bebeklere “Hoş Geldin Bebek Seti” hediye etmektedir. Bu set, bebeklerin ilk ihtiyaçları olan bez, mama, bebek şampuanı, bebek yağı, bebek pudrası, bebek bezi torbası, gömlek, patik, eldiven, şapka, havlu, battaniye ve bebek bakım çantasından oluşmaktadır.

Hoş Geldin Bebek Seti’nden yararlanmak için, bebeğin doğumunun ardından anne veya babanın Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Bebeğin doğum belgesi
 • Anne veya babanın nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi

Başvuru, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne şahsen veya posta yoluyla yapılabilmektedir. Posta yoluyla başvuru yapacak olan kişilerin, belgeleri dilekçe ekinde Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne göndermesi gerekmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, başvurusu uygun görülen ailelere Hoş Geldin Bebek Seti teslim edilmektedir.

Hoş Geldin Bebek Seti’nden yararlanmak için başvurular, bebeğin doğumunun ardından 90 gün içerisinde yapılmalıdır.

Kastamonu Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Kastamonu Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla il genelindeki 15 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapacak. Belediye kırtasiye yardımının öğrencilerin motivasyonunu artıracağını ve ailelerin yükünü hafifleteceğini söyledi. Yardım paketlerinde defter, kalem, silgi, cetvel, kalemtraş, boya kalemi, makas, yapıştırıcı gibi malzemeler bulunuyor. Belediye ekipleri, okulların açılmasına sayılı günler kala yardım paketlerini öğrencilere ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kastamonu Belediyesi Kırtasiye Yardımı belediyenin resmi sitesinden başvuru yapılması gereklidir. Her yıl okullardan açılmadan 1 hafta önce başvuru formu doldurmaları yeterlidir.

Kastamonu Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Kastamonu Belediyesi Yardım kolisi Kastamonu il sınırları içerisinde yaşayan kişilere Sosyal Market aracılığı ile verilmektedir. Kastamonu Belediyesi Sosyal Market Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü tarafından belirlenen ve başvuruda bulunan ailelere hem yardım kolisi vermekte hem de yardım kartı ile bu marketten limitleri dahildi alış veriş yapabilmektedirler.

Kastamonu Belediyesi yardım kolisi dağıtımı yerine artık yardım kartı vererek dar gelirli kişilerin sosyal yardım market aracılığı dilediği ihtiyacını almasını sağlamaktadır.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Market

Kastamonu Belediyesi ve Yardımlaşma Market Vakfı ile beraber hayata geçirilen sosyal market ile ihtiyaç sahibi ailelerin gıda yardımına destek olmaktadır. Kastamonu şehir merkezi sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartları ile limitleri dahilinde alışveriş yapabilirler. Sosyal yardım kartı limiti belediye tarafından belirlenmektedir.

Kastamonu Belediyesi Maddi Yardım

Kıyafet, yakacak, ev eşyası, kırtasiye malzemesi gibi ayni yardımların depolandığı ve dağıtıldığı yer olmanın yanında akıllı kart alan vatandaşların alışveriş yapabileceği de yer olan Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Marketi, dolaylı olarak maddi destek sağlanan yer olmaktadır. Kartlarına belirli limitler yüklenen vatandaşlar direkt Kastamonu Belediyesi para yardımı almamış olmakla birlikte ihtiyaçlarını bu mağazadan karşılayabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Kastamonu Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli maddi durumu kötü ailelere yakacak yardımı, gıda yardımı, para ve yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır. Ayrıca başarılı öğrencilere burs ve kırtasiye yardımı sağlayan belediyelerden biridir.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Market

Kastamonu Belediyesi sosyal yardım market projesi ile dar gelirli vatandaşlara verdiği yardım kartını bu marketlerde diledikleri gibi harcayabilirler.

Kastamonu Belediyesi ve Yardımlaşma Market Vakfı işbirliği ile hazırlık çalışmalarına başlanan Sosyal Market Projesi ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek.

Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren Belediyemizin hayata geçirecek üzere çalışmalarına başladığı büyük çaplı projelerden bir tanesi de Sosyal Yardım Market Vakfı oldu Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğümüze bağlı olarak hayata geçirilmesi planlanan Sosyal Market, Kastamonu şehir merkezi sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşların yüzünü güldürecek. Mevzuata uygun olarak belirlenen kriterler çerçevesinde yardım olması kararlaştırılan vatandaşlara kişiye özel olarak hazırlanan alışveriş kartları teslim edilecek. Bu kartlar aracılığı ile ihtiyaç sahipleri belirlenen limit tutarında istedikleri gibi alışveriş yapabilecekler. Normal bir marketten ürün zenginliği konusunda hiçbir eksiği olmayan Sosyal Market yardım severlerin bağışları ile ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

Sizlere bu yazımızda Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu, Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama, Kastamonu Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu ve Kastamonu Belediyesi Sosyal Market hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu