Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)
A+
A-

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Sivil toplum kuruluşlarından özel kişilere kadar pek çok oluşumla iş birliği içerisinde çalışmalarına devam eden Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu kabul ederek halka yardım eli uzatan kurumlardan biridir. Farklı konularda, farklı şekillerde ve farklı miktarlarda yardımlarda bulunan Kastamonu Belediyesi yardımları ile merak edilmekte, bu rehberimizde sürece dair tüm sorular sizin için yanıtlandırılmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediyenin yaptığı tüm yardımlar genel olarak bağış ve benzeri şekilde özel ya da tüzel oluşumların desteği ile sağlanmakta, bağışlarla ortaya çıkan bütçe doğrultusunda planlama yapılmaktadır. Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları nakdi ve ayni olarak iki temel başlık altında toplanmakta, temel amaç şu şekildeki ihtiyaç listelerinin karşılanması olmaktadır:

 • Giyecek
 • Yiyecek
 • Eğitim ekipmanı – kırtasiye ürünleri
 • Yakacak odun veya kömür
 • Ev eşyası
 • Ulaşım masrafları
 • Hasta veya çocuk bezi
 • Tıbbi araç – gereç, ilaçlar, protez veya ortez, koltuk değneği, tekerlekli sandalye vb.

Belediye ayni yardımların yanı sıra nakit desteği ile de vatandaşlara yardımcı olabilmek için farklı hizmetler geliştirmekte, Sosyal Market projesi ve bu markette geçerli olan akıllı kart uygulaması da bu yardım projelerine örnek olmaktadır. Kastamonu belediyesi sosyal yardım marketi il sınırlarında ikamet etmekte olan ihtiyaç sahiplerine şartlı ve şartsız bağışların yapıldığı yer olmanın yanı sıra Belediye Bütçesinden faydalanarak ihtiyaç malzemelerinin de alındığı yer olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Kastamonu Belediyesi tarafından verilen yardımlardan gerekli görülmesi durumunda tüm muhtaç vatandaşlar yararlanabilmekte, ancak ayni yardımlar söz konusu olduğunda yaşlılara, engelli bireylere, çocuklara, kimsesiz ve düşkünlere öncelik tanınmaktadır. Verilmesi gereken hizmetin ivedisine, muhtaçlık düzeyine, başvurunun veya yardıma ihtiyaç duyulduğunun tespit sırasına göre hangi vatandaşların öncelikli olacağı değişkenlik göstermektedir.

Belediye sınırları içinde ikamet etmekte olup muhtaç durumda, kimsesiz kalan veya engelli bireyler Kastamonu Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, kamuya ait eğitim kurumlarındaki muhtaç öğrencilere burs veya malzeme desteği yapılabilmekte, afetlerde zarar görenlere yine ayni yardımlar yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları almaya hak kazananların yıllık olarak başvuruları yenilenmekte, bir sonraki dönemde durumunun iyileşmesi halinde yardım hakları kaybolmaktadır. Bahsedilen gruplardan herhangi birine dahil olan ve sene sonunda gelirinde ya da muhtaçlık durumunda bir değişiklik olmadığını ibraz edenler ise bütçeye göre yardım almaya devam edebilmektedir.

Kastamonu Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ile geliri yetersiz olan diğer hemşeriler için sunulan bir diğer sosyal hizmet de çamaşırhane hizmeti olmakta, bu birimdeki çalışanlar imkanı olmayanların çamaşırlarını belirli bir limit dahilinde, tamamen ücretsiz olarak yıkamasını sağlamaktadır. Danışmanlık, bakım veya sağlık desteği gibi farklı hizmetlerin alınabileceği diğer sosyal dayanışma birimleri ise engelli merkezleri ve yaşlı bakım merkezleri olmaktadır.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahsedilen şekilde sosyal yardımlardan yararlanabilecek olanların Belediye binasını ziyaret etmesi ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardım İşleri Şefliği ‘ne başvurması gerekmektedir. Burada form doldurmak bir seçenek olmakla birlikte herhangi bir başvurusu olmasa da muhtarlık veya zabıta ekiplerinde yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen yaşlı, düşkün, engelli, kimsesiz, yoksul ya da afetzede vatandaşlara yine yardım yapılabilmektedir.

Kastamonu Belediyesi yardımları başvuru sürecine dahil olanların bazı belgeleri ibraz etmesini gerektirir. Bu belgeler şu şekilde listelenebilir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Muhtardan alınan onaylı belge
 • Taşınır ve taşınmaz malları gösteren belge
 • Kişi engelli ise sağlık kurulu raporu
 • Başvuru dilekçesi
 • Öğrenci yardımı için başvurulmuşsa ebeveyninin ikametgahı ile muhtardan alınan fakirlik belgeleri
 • Kişi afetzede ise afetle ilgili ek belge

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Kastamonu Belediyesi’ne şahsen giderek yardım talebinde bulunan kişiler için durumlarının değerlendirilmesini sağlayacak bir form bulunmakta, formda gelir düzeyine ve güncel hane halkına dair bazı bilgiler sorgulanmaktadır. Resmi kayıtlar ve adreste inceleme doğrultusunda doğruluğu kontrol edilecek olan bu bilgilerin doğru şekilde doldurulması ve güncellenmesi halinde yetkililere bilgi verilmesi zorunludur.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardım için Belediye yetkilileri ile iletişime geçen vatandaşlar hem ilgili birimleri arayarak telefon üzerinden hem Belediye’ye ait sosyal medya hesaplarından Kastamonu Belediyesi sosyal yardımları hakkında bilgi alabilmektedir. Sürecin olumlu veya olumsuz sonuçlanması ortalama 30 ila 40 gün aralığında sürebilmekte, sorgulama için bu süre zarfında beklenmesi önerilmektedir.

Kastamonu Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediye’ye bizzat başvuruda bulunduktan sonra sorgulama yapmak veya tüm bu süreçlere dahil olmadan önce bilgi almak için ulaşabileceğiniz bazı telefon numaraları bulunmaktadır. 0 366 214 10 48 şeklindeki telefon numarasından merkez hatta bağlanmak mümkün olurken, 0 366 214 44 42 ile yaşlı bakım hizmetleri birimine ve 0 366 222 25 88 numaralı hattan Sosyal Market’e bağlanmak mümkündür.

Kastamonu Belediyesi Gıda Yardımı

Belediye’ye başvuruda bulunan kişilerin hem resmi kayıtları hem formda verdiği bilgileri hem de adreslerini ziyaret ederek hane şartları incelenmekte, bu doğrultuda tek seferlik veya düzenli olarak Kastamonu Belediyesi gıda yardımı yapılabilmektedir. Gıda yardımları erzak kolisi ya da düzenli taze yemek dağıtımı şeklinde olabileceği gibi ilgili kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışan yetkililer, günlük taze ekmek dağıtımı için de başvuru sahibini listeye dahil edebilir.

Kastamonu Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu

Kastamonu Belediyesi erzak yardımı ve Gıda yardımı tek seferlik ve sürekli olarak yapılmaktadır. Tek seferlik yapılan erzak yardımı Ramazan Ayında ve Kurban Bayramından önce ihtiyaç sahibi ailelerin evine ulaştırılmaktadır. Düzenli yardıma ihtiyaç duyan ailelere verilen gıda yardımı ise her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

Belediyenin resmi sitesinden yada HİLAL MASA – ALO 153 ve +90 366 153 00 00 numaraları arayarak gıda ve erzak başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kastamonu Belediyesi Sosyal Yardım Market

Kastamonu Belediyesi ve Yardımlaşma Market Vakfı ile beraber hayata geçirilen sosyal market ile ihtiyaç sahibi ailelerin gıda yardımına destek olmaktadır. Kastamonu şehir merkezi sınırları içerisinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardım kartları ile limitleri dahilinde alışveriş yapabilirler. Sosyal yardım kartı limiti belediye tarafından belirlenmektedir.

Kastamonu Belediyesi Maddi Yardım

Kıyafet, yakacak, ev eşyası, kırtasiye malzemesi gibi ayni yardımların depolandığı ve dağıtıldığı yer olmanın yanında akıllı kart alan vatandaşların alışveriş yapabileceği de yer olan Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Marketi, dolaylı olarak maddi destek sağlanan yer olmaktadır. Kartlarına belirli limitler yüklenen vatandaşlar direkt Kastamonu Belediyesi para yardımı almamış olmakla birlikte ihtiyaçlarını bu mağazadan karşılayabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.