Belediye Yardımları

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Pandemi sürecinde maddi zarara uğrayan esnaflara destek olmak amacıyla onlara karşılıksız yardım çekleri sunarak, esnafların bir nebze de olsa rahatlamalarına yardımcı olan Tokat Belediyesi, esnafların yanı sıra muhtaçlara, dar gelirlilere, yoksullara ve kimsesizlere de sahip çıkıyor.

Ramazan ayında binlerce muhtaç aileye gıda yardım kolileri dağıtan Tokat Belediyesi; ayni ya da nakdi yardım başvuru şartlarını taşıyan kimsesiz ve muhtaç kişilere sahip çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca Tokat Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Tokat Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Tokat il sınırlarında ikamet eden, gerekli belgeleri belediyeye teslim eden kişiler; yani kimsesizler, düşkünler, engelliler, yaşlılar, kronik hastalar, dul kadınlar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları; belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarla işsiz gençler, yetişkinler, yaşlılar ve yetimler; yardımlardan öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Belediye, başvuru sahiplerinden özel durumlarına göre engelli belgesi, ölüm belgesi, bilirkişi raporu, sağlık kurulu raporu, öğrenci belgesi gibi farklı belgeler talep ediyor.

Örneğin, afetzedelerden bilirkişi raporu, eşi vefat eden dul kadınlardan ölüm belgesi, engellilerden ise engelli belgesi talep ediyor.

Bu belgeleri inceledikten sonra yardım etmeyi düşündüğü başvuru sahiplerinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu yollayan Tokat Belediyesi, komisyon tarafından ailenin ve başvuru sahibinin maddi durumuyla ilgili raporu detaylıca inceleyip, bu kişiye ve ailesine yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Tokat Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Tokat Belediyesi tarafından Tokat il sınırlarında yaşayan yoksul, kimsesiz, sahipsiz ve düşkün kişilere yönelik olarak yapılan ayni ve nakdi yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira yardımı
 • Sosyal destek kartı dağıtımı
 • Mültecilere yapılan yardımlar
 • Afetzedelere yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar ve kimsesiz yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Hastalar için hasta bezi yardımı
 • Muhtaç dul kadınlara yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Ev tadilat ve onarım hizmeti
 • Sosyal market hizmeti
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Sağlık yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Giysi yardımı

Sosyal market ve aşevi projeleri ile muhtaç ve düşkün kimselere yardım eli uzatan Tokat Belediyesi; sosyal markette ihtiyaç sahibi vatandaşlarının giyim, gıda vb. birçok ihtiyacını ücretsiz bir şekilde karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

Sosyal markete giden muhtaç ve dar gelirli aileler, giyim, kişisel bakım, temizlik ve giysi vb. ihtiyaçları doğrultusunda hiçbir ücret ödemeden alışveriş yapabiliyor.

Aşevlerinde her gün pişirilen sıcacık ev yemekleri de düşkünlere, sokakta yaşayanlara, evsizlere, sokak çocuklarına, kimsesizlere, yetimlere ve dar gelirlilere dağıtılıyor.

Tokat’a sığınan sığınmacıları ve mültecileri unutmayan Tokat Belediyesi, onlara da eşya yardımı, kıyafet yardımı, mobilya yardımı gibi birçok yardım yapabiliyor.

Afetler yüzünden evleri hasar gören, ev eşyaları zarara uğrayan kişiler için ev tadilat, tamirat ve boya badana yardımlarında bulunan belediye, bu kişilere giysi, eşya yardımı gibi birçok yardım da yapabiliyor.

Fakir ve yoksul ailelerin çocuklarının mutluluğunu önemseyen Tokat Belediyesi; yoksul aile çocuklarına nakdi yardım, eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı gibi yardımlar sunuyor.

Öğrencilere okula gidebilmeleri için ulaşım yardımı da yapan Tokat Belediyesi; çocuklara yepyeni mont, kaban, ayakkabı vb. kıyafetler de armağan etmeyi unutmuyor.

Kira yardımı yaparak, kirasını ödeyemeyen, kira borcu biriken yoksul ailelerin de yardımına koşan belediye, böylelikle yoksul ailelerin sokakta ve sağlıksız koşullar altında yaşamalarını önlemiş oluyor.

Pandemi sürecinde esnaflara hiç olmadığı kadar destek olan ve onlara para yardımı yapan belediye, işten çıkarılan personellere ve esnaflara para yardımı, eşya yardımı, gıda yardımı gibi yardımlar yapmaya devam ediyor.

Engelli vatandaşlarının ve kronik hastaların yaşamlarını güzelleştirmek adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunan belediye, havalı yatak, tekerlekli sandalye gibi medikal, tıbbi araç gereçlere ya da protez malzemelere ihtiyacı olan ve belediye yardımlarına başvuran kişilere de dönüş gerçekleştiriyor.

Kömür, odun, kabuk yardımları ile ailelerin soğuk günlerde daha iyi ısınmalarını hedefleyerek, aileleri soğuktan koruyan ve hastalıklara daha kolay yakalanmalarını önleyen Tokat Belediyesi, yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerinin sağlığını da önemsiyor.

Bebeklerin sağlıklı gelişimini ve huzurlu bir ortamda büyüyebilmelerini desteklemek amacıyla yoksul ailelere Yeni Doğan Bebek Yardımı kapsamında bebek bezi ve bebek maması yardımı yapıyor. Aileler, bebekleri için belediyenin süt yardımına da başvurabiliyorlar. Başvurusu kabul edilen kişiler, bu durumda bebekleri belirli bir yaşa gelene dek ücretsiz süt sahibi olabiliyorlar.

Yaşlılar, engelliler ve kronik hastalar için evde bakım ve temizlik hizmeti de veren Tokat Belediyesi, böylelikle sahipsiz, yalnız ve kimsesiz yaşlıların, engellilerin ve hastaların evlerini görevlilere temizletiyor, onlar için sıcak yemek pişirtiyor ve sağlık görevlilerine de genel muayenelerini yaptırıyor.

Üstelik bu kişilerin kendilerini yalnız hissetmemeleri adına onlara ücretsiz psikolojik destek sunuyor.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tokat Belediyesi yardımlarına belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Her iki şekilde de başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda Tokat Belediyesi’nin güncel ayni ve nakdi yardımları listeli bir şekilde yer alıyor. Yani birden çok yardıma aynı formla başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden yani bağlı olduğunuz belediyeye gitmeden başvurunuzu gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Tokat Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarının teslim ettiği başvuru formlarını karşılaştırmalı olarak inceliyor. Yani aynı anda birden çok başvuruyu değerlendiriyor.

Bu yüzden de tüm başvuruları değerlendirip, karara bağlaması ortalama 3-4 hafta sürüyor. Bazen bu süre, yoğunluk durumuna göre 1 aydan da daha uzun sürebiliyor. 

Tokat Belediyesine giderek ya da e-devletten gerçekleştirdiğiniz ayni veya nakdi yardım başvurularınızı sorgulamak yani başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek adına belediyeye gidebilir, belediyeyi arayabilir veya e-devlet üzerinden başvurunuzu takip edebilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi için sosyal yardım başvuru formunun bulunduğu linke yani yukarıda sizlerle paylaştığımız linke hemen tıklayabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Tokat Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi, asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta güçlük çeken ve Tokat il sınırlarında ikamet eden vatandaşlarına özel olan sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek, başvuru şartlarını, başvuru için istenilen belgeleri öğrenmek ya da mevcut başvurunuzun sonucunu sorgulamak adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Her türlü soru, öneri ve talepleriniz için belediye yetkilileriyle 0356 214 22 00 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tokat Belediyesi yardımlarına başvururken doldurmanız gereken başvuru formu ile ihtiyaç duyduğunuz yardımlara ve maddi durumunuza dair bağlı olduğunuz belediyeye bilgi vermiş oluyorsunuz.

Tokat Belediyesi de bu bilgiler doğrultusunda sizlere yardım ediyor.

Paylaştığınız bilgileri inceleyerek ve doğru olup olmadıklarını araştırarak, size yardım edip etmeyeceğine karar veriyor.

Bu yüzden de formda mesleğinize, aylık kazancınıza, ailenizde bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısına, ailenizdeki çalışan sayısına, ailenizin aylık kazancına, aylık fatura ödemelerinize, evinizin mülkiyetinin size ait olup olmadığına dair sorular bulunuyor.

Tüm başvuru sahiplerinin gerçek ihtiyaç sahiplerinin belediye tarafından tespit edilebilmesi ve yardım çalışmalarının bir an önce başlaması adına bu sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeleri gerekiyor.

Tokat Belediyesi yardım başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşan, mesleğini yanlış gösteren ya da işi olmasına rağmen kendisini işsiz beyan eden ve yardımlar alan kişiler, daha sonra Tokat Belediyesi tarafından fark edilmeleri üzerine cezai yaptırım olarak aldıkları yardımları güncel faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Geri ödemede direten ve borcunu ödemekten kaçınan kişiler hakkında Tokat Belediyesi yasal süreç başlatıyor ve bu kişilere dava açıyor.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Tokat Vefa Sosyal Destek Hattı, 7/24 Size Yanıt Veriyor. Ülkemizin tüm şehirlerinde ve ilçelerinde olduğu gibi Tokat ilimizde ve ilçelerinde de 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların temel ihtiyaçları için alışveriş yapan ve alışveriş poşetlerini bu kişilere teslim eden Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine 112, 155 ya da 156 telefon numaraları üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Hatta bu numaraları arayıp, Vefa gönüllülerinden bankaya, eczaneye hatta sizin için pazara gitmelerini bile rica edebiliyorsunuz.

Yani Vefa Sosyal Destek hattı, sadece yalnız ve kimsesizlerin market ihtiyaçlarını karşılamıyor. Her türlü ihtiyaçlarınız için bu numaraları arayabiliyorsunuz.

Tokat Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında binlerce aileye dağıtılan gıda ve erzak yardım kolilerine hala başvurabiliyorsunuz. Başvurunuz kabul edilirse düzenli olarak, gıda ve erzak yardımı alabiliyorsunuz.

Başvurularınızı bağlı olduğunuz belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Her iki şekilde de başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

Bu yazımızda Tokat Belediyesi yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Tokat Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Tokat Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için E-devlet veya belediye binasından ulaşabileceğiniz başvuru formunda gıda yardımı başvurusu yaptığınızı belirtmeniz gerekmektedir. Gıda yardımı başvurunuzun onaylanması durumunda, her ay düzenli olarak Tokat Belediyesi’nden alabileceğiniz çeşitli gıda yardımı paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Tokat Belediyesi yardım kolisi başvuru için yardım başvuru formunda yardım kolisini işaretlemeniz gerekmektedir. Aynı anda birden fazla yardım seçeneğine başvurmanız da mümkün. Bunun için tek bir formda birden çok yardım seçeneğini işaretleyerek kriterleri sağlamanız ve belgelerinizin doğruluğunun saptanması durumunda birden fazla yardım kategorisinden yararlanabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Tokat Belediyesi erzak yardımı başvurusu için başvuru formunda gıda ve erzak seçeneğini seçmeni yeterlidir. Temel erzakların aylık olarak sunulduğu yardım paketinden yararlanmak için Tokat Belediye binasından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 3-4 haftalık bir araştırma ve inceleme sonrasında başvuru sonucunuza, E-devlet üzerinden veya Tokat Belediyesi iletişim numaralarından ulaşabileceğiniz yetkililerden öğrenebilirsiniz.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Tokat Belediyesi yardım kartı başvurusu için E-devlet üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz. Yardım kartından yararlanabilmek için hanedeki bireylerin gelirinin, asgari ücretin ⅓’ünden az olması gerekmektedir. Bu kriteri sağlayan ve Tokat ili sınırlarında yaşayan evsizler, düşkünler, gazi ve şehit yakınları, dullar, işsiz gençler, kronik hastalar bu yardımdan yararlanabilir.

Tokat Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Tokat Belediyesi süt yardımı başvurusu için yardım başvuru formunda gıda ve erzak yardımı seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Aynı anda birden çok yardım kategorisini seçmeniz de mümkündür. Hangi kategorideki yardımlardan yararlanabileceğiniz, yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda belli olmaktadır.

Ayrıca, başvuru sırasında sunacağınız belgelerin doğrulukları ve geçerlilikleri de başvurunuzun durumunu doğrudan etkileyeceğinden, geçerli belge sunmanız önem arz etmektedir. Yanlış ve aldatıcı belge sunan kişilerin yardım desteğinden yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

Tokat Belediyesi Hoşgeldin Bebek Yardım Başvurusu

Tokat Belediyesi hoş gelsin bebek projesi kapsamında doğum yapan annelere bebek paketi hediye etmektedir. Tokat il sınırları içerisinde yaşayan annelere verilen hoş geldin bebek paketi başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden yada bizzat belediyeye gidilerek yapılmaktadır.

Tokat Belediyesi Hoş Geldin Bebek yardımı ile hem ailelere destek vermek hem de sevinçlerine ortak olmayı hedeflemektedir. Tokat belediyesi hoş geldin bebek paketine başvurmak için https://www.tokat.bel.tr/sayfa/beyazmasa linke tıklayarak formu doldurabilirsiniz.

Hoş geldin bebek hakkında detaylı bilgi için Hoş Geldin Bebek Paketi Başvurusu ve Başvurusu Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Tokat Belediyesi Hoşgeldin Bebek Yardım Başvurusu formu belediyenin resmi sitesinden doldurduktan sonra hoş geldin bebek paketi evinize gönderilecektir.

Tokat Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Tokat Belediyesi sosyal yardım başvurusu, sosyal yardıma ihtiyacı olan 65 yaş üstü kimseler, kimsesizler, düşkünler ve yardıma muhtaç kişiler içindir. Sosyal yardım başvurusu yapan kişiler, bazı sosyal ihtiyaçlarını gideremeyen kişilerdir.

Bu yardım ile bu kişilerin market ve eczane alışverişleri gibi işlerinin tamamlanması ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi gibi yardımlar amaçlanmıştır. Daha fazla detay almak ve sosyal yardım paketinin içeriğini öğrenmek için 0356 214 22 00 numaralı telefon numarasından Tokat Belediyesi yetkililerine ulaşmanı mümkün.

Tokat Belediyesi Maddi Yardım

Tokat Belediyesi maddi yardım ve para yardımı her hangi bir sigorta güvencesi bulunmayan maddi durumu kötü olan ailelere verilmektedir. Tokat belediyesi sosyal hizmetleri birimi tarafından belirlenen ailelere düzenli olarak maddi yardım yapılmaktadır.

Sizler de Tokat il sınırlarında ikamet ediyorsanız; Tokat Belediyesi yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Çalışamıyorum ayağımda rahatsızım Ameliyat oldum ayaklarım emekli oldum 2 tane çocuğum var evim kira 5,5 milyar para yetmiyor kiraya 4 milyar para veriyorum cereyan suyum var ne olsun yağdım ama para ama para ama yiyecek istiyorum yardım edebilir misiniz

 2. İkametgahım bilgiler de oldu gibi amcamın evinde görünüyor ama ben köyde tek basıma kalıyorum arasdırmaya gelınce goreceksınız ben sadece cok degil biraz odun veya kömür istiyorum tek yasıyorum aldım mass yetmedi almadım gelınce goreceksınız erzak falan ıs demiyorum sadece odun veya kömür istiyorum tek yasıyorum aldım mass yetmedi almadım

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu