E-Devlet

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama (E-Devlet, PTT ve ALO 183)

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama 2024; Sosyal yardım sorgulama, devletin ihtiyaç sahibi ailelere yönelik gerçekleştirdiği yardımlara başvuran kişilerin yaptıkları sorgulamalardan biridir. Başvuruların yetkili birimler tarafından detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından başvuru onay gördüğü taktirde ihtiyaç sahibi ailelere gerekli yardım desteği en kısa sürede sağlanacaktır. Yapılan başvuruların takibi ise e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Devlet vatandaşlara her dönem yaptığı yardımları pandemi döneminde de arttırarak sürdürmektedir. Yapılan yardımlar ise nakit ve ayni yardımlar olarak çeşitlilik göstermektedir. Kişinin ihtiyaç durumuna bağlı olarak belirlenen yardım şekli ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım devletin dar durumda olan ve geçimlerini sağlamada zorluk yaşayan ailelere yönelik yaptığı çeşitli yardımlardır. Bu yardımlara başvurarak devletin sağladığı imkanlardan faydalanmak isteyenler çeşitli başvuru kanalları üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Yapılan yardımlardan yararlanmak isteyenlerin istenilen başvuru şartlarına uygun olmaları gerekir. Yapılan her bir başvuru tek tek en ince ayrıntısına kadar incelendikten sonra karar verilmektedir. Bu nedenle başvuru esnasında verilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir.

Gerekli şartları taşıyan ve doğrultuda başvuru işlemini tamamlayan kişiler sosyal yardım sorgulama ile başvurularının hangi aşamada olduğunu kolaylıkla takip edebileceklerdir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sosyal yardım başvuru e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu linke tıklayarak yapılmaktadır. Linke tıklayıp şifrenizi ile giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet maddi açıdan zorluk yaşayan ailelere nakdi yardımda bulunmaktadır. Yapılan yardımlar T.C kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleştirilmektedir. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Buna göre T.C kimlik numarasının son hanesi;

 • 0 olanlar Pazartesi,
 • 2 olanlar Salı,
 • 4 olanlar Çarşamba,
 • 6 olanlar Perşembe,
 • 8 olanlar Cuma günü sosyal yardım başvurusunda bulunabileceklerdir.
 • Cumartesi ve Pazar günü herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan gerekli şartları taşıyan herkes başvuruda bulunabilecektir.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu hakkında detaylı bilgi için E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Sonuçlanır? yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru 2024

E-devlet sosyal yardım başvurusunda bulunmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlara uygun olan kişiler başvuru işlemini tamamlamalarının ardından sosyal yardım sorgulama işlemi yapabileceklerdir. Buna göre;

 • Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Maddi zorluk çeken
 • Hane haklı geliri asgari ücretin 3/1 den düşük olan
 • İşten çıkarılan ve yada işsiz olan
 • Öksüz ve yetim
 • Dul ve eşi cezaevinde olan

E-Devlet sosyal yardım özellikle düzenli olarak sosyal yardım alan kişilere öncelikli olarak verilecektir.

E-Devlet Sosyal Yardım Ödemeleri Nereden Yapılır?

E-devlet sosyal yardım sorgulama sonucu yardım almaya hak kazandığını öğrenenler ödemelerini e-devlet sistemi üzerinde belirttikleri hesap üzerinden alabileceklerdir. Sosyal yardım ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır. PTT karta sahip olmayanlar kimlikleri ile birlikte PTT şubelerinden ödemelerini kolayca alabileceklerdir.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama işlemi yapmak için  e-devlet resmi internet sitesinin sayfasının açılması gerekmektedir. Ardından;

 • Açılan ekran üzerinden T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile birlikte sisteme giriş yapılması gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayanlar en yakın PTT şubesine giderek belli bir ücret karşılığında e-devlet şifresi alabileceklerdir.
 • E-devlet sitesine giriş yapılmasının ardından açılan ekranda yer alan arama kısmına Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama yazılıp aratılmalıdır.
 • Açılan sayfada sosyal yardım sorgulama işlemine istinaden gerekli bilgiler yer alıyor olacaktır. Bu sayfadan sosyal yardım almaya hak kazanılıp kazanılmadığı öğrenilebilmektedir.

E-Devlet sosyal yardım sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Ekranı

E-Devlet sosyal yardım sorgulama işlemi ekranı ile adınıza yapılmış tüm başvuruları görebilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra sorgulama ekranında başvuru durumunu detaylı olarak görebilirsiniz.

PTT Sosyal Yardım Sorgulama

Adınıza yatan sosyal yardım ödemeleri PTT aracılığı ile ödenmektedir. Son yapılan güncelleme ile beraber Doğalgaz yardımı ve Elektrik yardımı ile fatura ödeme işleminde hem adınıza yatan yardımları sorgulayabilir hemde yatan yardım para ile faturanız ödeyebilirsiniz.

PTT hesabımıza para yatıp yatmadığını e-devlet üzerindne sorgulamak istiyorsanız ve PTT hesabınıza para yaıp yatmadığını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama libke tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

Devletten doğalgaz yardımı ve Elektirk faturası yardımı alanlar Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet yazımızı okuyabilirler. Doğalgaz yardımı alanlar ise Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet yazımızı inceleyebilirler.

PTT hesabıma para yatmış mı sorgulamak için PTT Yardımı Parası Sorgulama 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Telefon Numarası

E-Devlet sosyal yardım sorgulama telefon numarası arayarak başvuru durumunu görebilir ve başvurunuzun sonucunu sorgulayabilirsiniz. E-Devlet sosyal yardım sorgulama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu hattını arayarak yapabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Linki

E-Devlet sosyal yardım sorgulama linkine tıklayarak başvurunuzun sonucu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada adınız yapılan tüm başvuruları hemen sorgulayabilirsiniz.

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Devlet ihtiyaç sahibi ailelere ve vatandaşlara yönelik yardımlarını sürdürmekte bu kapsamda dar durumda olanlara pek çok yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar kişinin ihtiyacına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yapılan yardımlar belediyeler, kaymakamlıklar ve bakanlıklar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ihtiyaç sahiplerini ayni ve nakdi yardımlarını yapmayı sürdürmektedir. Bu yardımlardan maddi durumu yerine olmayanlar yararlanabilmektedir. Bakanlığı yaptığı yardımlardan yararlanmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru taleplerini iletebileceklerdir.

E-devlet üzerinden sisteme giriş yapılmasının ardından Sosyal Yardım Başvurusu sekmesi ile birlikte ihtiyaç türüne bağlı olarak yardım başvurusunda bulunulabilmektedir. Yapılan başvurunun ardından e-devlet sisteminden sosyal yardım sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardır. Başvurular e-devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır. İsteyenler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen giderek de başvuruda bulunabileceklerdir.

SED yardımından yararlanmak isteyenler ön başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Genel olarak başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. SED sosyal yardım sorgulama işlemi de e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptığı yardımını 2024 yılında da sürdürmektedir. Herhangi bir sebebe bağlı olarak geçim sıkıntısı çeken ve sosyal yardıma ihtiyacı olan kişilere yapılan destekler ile bu vatandaşların sıkıntıları giderilmeye çalışılmaktadır. Bu kapsamda İBB vatandaşlarına;

 • İBB Anne Kart,
 • İBB Sosyal Yardım Kartı şeklinde yardımlarını sürdürmektedir.

Sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyenler e-devlet üzerinden ön başvuru yapabilecekleri gibi İstanbul’da yer alan sosyal hizmet müdürlüklerine de başvuruda bulunabileceklerdir. Sosyal yardım sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi ALO 153 Beyaz Masa aranarak da sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Gıda Yardımı Başvurusu

Belediyeler tarafından yardıma muhtaç olan ailelere çeşitli gıda yardımları yapılmaktadır. Belediyelerin verdiği gıda yardımlarından yararlanmak isteyenler  için yardımlar 120 TL ile 1000 TL aralığında olmaktadır. Yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılmakta, yapılan başvuruya istinaden sosyal yardım sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

BAKINIZ >>>> Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu

Erzak yardımı başvurularının işleyişi belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. Bu durum bazı belediyeler sadece internet üzerinden başvuru kabul ederken, bazı belediyeler ise bizzat belediyeye yapılacak olan başvuruyu kabul etmektedir.

Belediyeden erzak yardımı almaya hak kazananlar e-devlet üzerinden sosyal yardım sorgulama ile başvurularını takip edebileceklerdir. Bu durumda verilen erzak yardımı için başvuruda bulunanlar detaylı olarak incelemeye alınmaktadır.

BENZER KONULAR >>>>> Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Nasıl Alınır

Belediye Erzak Yardımı İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardım sorgulama ile belediyeden sosyal yardım almaya hak kazananlardan bazı belgeler talep edilmektedir.

 • Başvuruda bulunan kişinin kimlik fotokopisi,
 • Erzak yardımı başvurusunda bulunabilmek için kurumdan alınacak olan dilekçe örneği,
 • Erzak yardımı başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak teslime edilmesi gerekmektedir.
 • Gelir durumunu ifade eden belgeler,
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi

Belediye Erzak Sosyal Yardım Sorgulama

Belediyelere erzak almak için başvuruda bulunanlar sosyal yardım sorgulama ile başvurularının ne aşamada olduğunu takip edebileceklerdir. Yapılan başvurular e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir. Bu işlem için e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. PTT şubelerine gidilip belli bir ücret karşılığında e-devlet şifresine sahip olunabilmektedir.

Belediye Erzak Yardımları Ne Zaman Verilir?

Yapılacak olan erzak yardımları ile ilgili belediyeler genel duyuru yapmaktadır. Belediyelerin erzak yardımları ile ilgili şartları her belediyede farklı olmaktadır. Belediyeler ile iletişime geçildiği takdirde daha net bilgi sahibi olunabilmektedir.

Belediyelere yapmış olduğu başvuru sonucu başvurusunun hangi aşamada olduğunu merak edenler e-devlet sisteminden sosyal yardım sorgulama ile süreç hakkında bilgi sahibi olabileceklerdir. Yardım almaya hak kazanan kişilerin yardımları en kısa süre içinde kendilerine ulaştırılacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Parası Kimler Alabilir

E-Devlet sosyal yardım parası kimlere verilir ve sosyal yardım parasını kimler alabilir sorusu bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. E-Devlet sosyal yardım parasını maddi durumu kötü, işten çıkarılmış yada işsiz kalmış kişilerin yanında maddi yardım alan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

E-Devlet sosyal yardım başvurusu e-devlet üzerinden başvuruda bulunduktan sonra 1 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Bazı dönemlerde devlet tarafından başvurular açıldığında sosyal yardım parası başvuruları çok fazla olduğundan bu süreç 2 haftaya kadar çıkabilir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu İptal Etme

E-Devlet sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin ne yazık ki başvurularını geri çekmeleri yada iptal etmeleri mümkün değildir. E-Devlet üzerinden yapılan tüm başvurular değerlendirmeye alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu