Sosyal Yardımlar

Konya Sosyal Yardım Kart Başvurusu – Bakiye Sorgulama

Konya Sosyal Yardım Kart Başvurusu 2024; El Ele Gönül Vererek Birlikte Başaracağız, sloganı ile sosyal yardım çalışmalarına devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi; 2024 yılında da muhtaç ve yoksul vatandaşlara yardım eli uzatıyor.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve erzak yardımında bulunan, yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve burs desteği sunan Konya Büyükşehir Belediyesi; yoksul vatandaşlarına aynı zamanda sosyal yardım kartı da dağıtıyor.

Sosyal yardım kartına başvuran ve başvurusu kabul edilen Konyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlar; kartları ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi marketlerden alkol ve tütün ürünleri dışındaki diğer tüm ürünleri sahip oldukları sosyal yardım kartlarını kullanarak, satın alabiliyorlar.

Bu yazımızda Konya il sınırlarında ikamet eden ve sosyal yardım kartına başvurmayı düşünen vatandaşlarımız için Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal yardım kartı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardımlarından biri olan sosyal destek kartı; belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli olan, ön ödemeli bir kart olma özelliği taşıyor.

Vatandaşlar; bu kartlarını post cihazlarını okutarak, kullanabiliyorlar.

Dilerlerse karttaki yardım parasını nakit olarak da kullanabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartlarına birkaç ayda bir sefer olacak şekilde para yatırılıyor.

Yatırılan bu para; tek seferde kullanılabileceği gibi farklı alışverişlerde de kullanılabiliyor.

Karta yüklenen paranın miktarı yani bu alışveriş kartlarının limiti; muhtaç ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Kart kullanıcıları, bu kartları ile makarna, ekmek, bulgur vb. gıda; şampuan, sabun vb. kişisel bakım ürünlerini, deterjan, çamaşır suyu vb. temizlik ürünlerini kısacası anlaşmalı marketlerde satılan tüm ürünleri satın alabiliyorlar.

Ancak bu kartlar kullanılarak, tütün ve alkol ürünleri alınamıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi anlamda zorluklar çeken Konyalı vatandaşlar; sosyal destek kartına ve belediyenin diğer yardımlarına bağlı oldukları yani ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine gitmek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle başvurabiliyorlar.

Başvurular; Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidilerek de yapılabiliyor.

E-devlet platformu üzerinden de Konyalı vatandaşlar; sosyal yardım ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet sosyal yardım kartı başvurusu yapmak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından Uygulamaya Git Butonuna dokunmalı, sonrasında sosyal yardım başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi seçerek, formu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Son aşamada ise sayfanın alt tarafındaki sosyal yardım türleri arasından ‘SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ)’ seçeneğine dokunmalı ve başvuru formunu göndermelisiniz.

Sosyal yardım türleri altındaki ‘Belediye bursu, Muhtaç ailelere kira yardımı, Kırtasiye yardımı, Gıda ve erzak yardımı, Odun, Kömür yardımı vb. yardım türleri arasından ihtiyacınız olan yardımları işaretleyebilir ve bu yardımlara da başvurabilirsiniz.

Henüz e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek, şifrenizi alabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı başvurusuna dair bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Sorgulama

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuru sonucunuzu öğrenmek istediğinizde başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesini arayabilir ya da bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınız için müdürlüğü arayabilir ya da müdürlüğe gidebilirsiniz.

E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı yukarıda sizlerle paylaştığımız başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da yetkili kişilerden başvurunuzun son durumuna dair bilgi alabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvuru Formu

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal destek kartından ya da diğer tüm sosyal yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu noktada kişilerin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarına dair belediyenin değerlendirme yapabilmesi isin başvuru sahiplerinin başvuruları esnasında sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; kişinin ikametgah adresine, mesleğine, medeni durumuna yani kişisel bilgilerine yönelik soruların yanı sıra hanedeki kişi sayısına, hanedeki çalışan sayısına, aylık hane kazancına yönelik sorular da içeriyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi; başvuran kişilerin formda kendi kişisel bilgilerine ve kazançlarına dair sorulara verdikleri yanıtları değerlendirerek, bu kişilerin muhtaç olup olmadıklarını yani yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığını tespit ediyor.

Detaylı bir araştırma sonrasında yardım edeceği kişileri belirliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları ve formda gerek kişisel bilgilerine gerekse aylık kazanç ve giderlerine dair sorulara yanlış cevaplar vermemeleri gerekiyor.

Yalnızca sosyal destek kartı alabilmek adına muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenler ve sosyal destek kartı alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin ceza olarak aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

E-devlet üzerinden sosyal destek kartına ya da diğer sosyal yardımlara başvurmayı düşünen kişilerin de mutlaka başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Limiti Ne Kadar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal kart limiti; başvurusu onaylanan hak sahibinin hanesindeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

2024 yılı için;

 • 3 kişilik ailelere 1000 TL
 • 4 ve 5 kişilik ailelere 1500 TL
 • 6 ve daha fazla kişilik ailelere 2500 TL

ödeniyor.

Yardım paraları, hak sahiplerinin kartlarına birkaç ayda bir yani düzenli olarak yatırılıyor.

Ödemelerde gecikme olması durumunda geçmiş aylarının paraları, toplu bir şekilde kart sahiplerinin kartlarına yatırılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal destek kartına başvuran kişilerin başvuru esnasında yanlarında götürerek, teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Başvuru sahiplerinden yukarıdaki belgelerin yanı sıra ek belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin, sosyal destek kartına ya da diğer sosyal yardımlara başvuran engelli bireylerin en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren 2024 engelli raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Kimlere Verilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı; öncelikli olarak Konya il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve işsiz vatandaşlara dağıtılıyor.

Aynı zamanda muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirliler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksullar
 • Gelirsiz ve muhtaç dul kadınlar
 • Gelirsiz ve muhtaç 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Afetzedeler
 • Engelliler
 • Kronik hastalar

En az %40 engel oranı yüzünden çalışamayan ya da kronik hastalığı yüzünden çalışma gücünü kaybeden kişiler de sosyal destek kartına ve diğer sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Kişilerin sosyal yardım alabilmeleri için mutlaka Konya il sınırlarında ikamet ediyor olmaları gerekiyor.

Sel, deprem, su baskını sonrası doğal afetler sonrası mağdur duruma düşen afetzedeler de sosyal destek kartı alabiliyor.

Bu kişilere belediye tarafından gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar da yapılıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü ya da değerli menkulü olanlar ise sosyal yardım ve sosyal destek kartı alamıyorlar.

BAKINIZ >>> Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Konya Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartına başvuran kişilerin başvuru formunda beyan ettikleri bilgileri ve teslim ettikleri tüm belgeleri inceledikten sonra ihtiyaç sahibi haneleri tespit ediyor.

Bazen zabıta görevlilerinden oluşan bir inceleme komisyonunu ihtiyaç sahiplerinin ikametgah adreslerine gönderip, komisyon üyelerinden başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarına dair bir rapor hazırlamalarını talep edebiliyor.

Ardından komisyon tarafından teslim edilen raporları da değerlendirip, yardım edeceği ihtiyaç sahibi kişi ve aileleri tespit ediyor.

Bu kişilere başvuru formunda bildirdikleri iletişim bilgileri üzerinden ulaşıp, başvuru sonuçlarına dair bilgi veriyor.

Başvuruların sonuçlanması, ortalama bir ay sürmekle birlikte bazen bu süre yoğunluk durumuna göre daha da uzayabiliyor.

Sosyal destek kartları, başvurusu kabul edilen kişilerin ikametgah adreslerine belediye çalışanları tarafından teslim ediliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan sosyal destek kartları, yalnızca belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde kullanılabiliyor.

Yani kart sahipleri, yalnızca bu marketlerden kartlarını kullanarak, alışveriş yapabiliyorlar.

Vatandaşlar, BİM, Migros, A101, ŞOK, Carrefoursa başta olmak üzere bazı marketlerde bu kartlarını kullanabiliyorlar.

Sosyal destek kartının geçerli olduğu marketlere dair bilgi edinmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal kart başvurusuna, başvuru için sizden talep edilen belgelere ve başvuru şartlarına dair bilgi almak için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak büyükşehir belediyesine ait olan 0332 249 01 74 telefon numarasını da arayabilir, yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Konya Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

Konya sosyal destek kartı bakiye sorgulama işlemi; internet üzerinden yapılamıyor.

Vatandaşlar, kartlarında kalan limiti alışveriş yaptıkları mağaza ya da markette çalışan kasiyerden öğrenebiliyorlar. 

Konya Sosyal Kart Ayın Kaçında Yatıyor?

Sosyal yardım ödemeleri, sosyal destek kartına genellikle ayın ilk haftasında yatırılıyor.

Bazen farklı nedenlerden ötürü aksaklık ve gecikme olabiliyor.

Ramazan ve Kurban Bayramları söz konusu olduğunda ise yardım parası, bayram öncesinde kart kullanıcılarının hesabına yatırılmış oluyor.

Böylelikle ihtiyaç sahibi vatandaşların bayramlık ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlanıyor.

Konya Sosyal Yardım Kartı Tek Seferlik Mi?

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaç vatandaşlara tek seferlik kartlar da dağıtılabiliyor.

Bu kartlar, anlaşmalı marketlerde alışveriş kartı ve çeki olarak kullanılabiliyor.

Uzun süreli destek alması uygun görülen vatandaşlara ise uzun yıllar boyunca kullanabilecekleri sosyal yardım kartı dağıtılıyor.

Yani belediye tarafından iki farklı sosyal destek kartı yardımı yapılabiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Ne Zaman Yüklenir?

Kart kullanıcıları, kartlarını teslim aldıktan maksimum bir hafta sonra kartlarını anlaşmalı marketlerde kullanmaya başlayabiliyorlar.

Bu noktada kişilere kartlarına bakiye yüklendiğine dair SMS gönderiliyor.

SMS alan kişiler, kartları ile alışveriş yapabiliyorlar.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Nereden Alınır?

Konya Büyükşehir Belediyesi; yardım başvurusu kabul edilen kişilerin başvuru formunda bahsettikleri iş yeri ya da ev adreslerine kartlarını gönderiyor.

Yani başvuru sahipleri, TC kimlik kartlarını göstererek, sosyal yardım kartlarını ikametgah adreslerinden alabiliyor.

Kartlarını almaları için belediyeye ya da farklı bir kuruma gitmeleri gerekmiyor.

Sosyal yardım kartları, hak sahiplerine başvuruları kabul edildikten sonra ortalama 15 günlük süre içerisinde teslim ediliyor.

Bu yazımızda Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusuna ve başvuru detaylarına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Konya sosyal destek kartı kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Adını alabilir miyim yardıma çok ihtiyacım var bana da yardım katil verin ne olur 4 kişiyiz eşim kek çalışıyor evim ki ya ne olur yardım edin sizden yardım bekliyorum 850 evin kirası rüyada bıyıklı sizden yardım bekliyorum lütfen ne olur yardım edin ben çalışmıyorum ev kadınıyım 4 aynıyız lütfen yardım edin sizden yardım bekliyorum ne olur

 2. selamünaleyküm güzel.kadeşim yardimaihtiyacim ekmekparamyok çalışamıyor cocuklarimabişey alamiyom maddi vemanevi hertürluyardimaihtiyacimvar neolur dönüsyapin allahrizasiicin

 3. selamünaleyküm değerli abilerim çalışamıyorum sizden alahrizasi için yardimistiyom

 4. selamünaleyküm değerli abilerim sizden yardım istiyorum konyada yazıyor Allah rızası dönüsyapin dardayım inanın çocuklarıma bişeyalamiyorum birikmiş kira borcumvar ekmek parasımyok

 5. Ramazan gelip geçiyor daha yag alamadın lutfenn bir yardim edinnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu