Sosyal Yardımlar

İBB Yardımları Nelerdir? Kimlere Verilir? Ne Zaman Yatacak?

İBB Yardımları Nelerdir? Kimlere Verilir? Ne Zaman Yatacak? Muhtaç, yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yaptığı sosyal yardımları ile ülkemizdeki diğer belediyelerin de sosyal belediyecilik anlayışı kazanmalarına öncülük eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, İstanbulkart yardımı vb. yardımlarına 2024 yılında da devam ediyor.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden tüm yoksul, işsiz, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; ihtiyaç duydukları sosyal yardımları almak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurabiliyorlar.

Başvurular; e-devlet platformu üzerinden online bir şekilde yapılabildiği gibi vatandaşlar; İBB’ye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerine yani başvuru noktalarına giderek de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB yardımları nelerdir? İBB yardımları kimlere verilir? İBB yardımları ne zaman dağıtılacak? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İBB; yoksul vatandaşlarına nakdi yardım yani para yardımının yanı sıra kömür ve odun yardımı, mobilya ve eşya yardımı gibi birçok ayni yardımlar da yapıyor.

Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, ayni ve nakdi yardımlar olacak şekilde ikiye ayrılıyorlar.

İBB’nin yanı sıra ülkemizdeki tüm belediyeler de yardımlarını ayni ve nakdi yardımlar(para yardımı) olarak yapıyorlar.

İBB tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlara yönelik olarak yapılan en önemli sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı
 • Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı
 • Sen Oku Diye eğitim yardımı
 • Genç Üniversiteli Yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Askıda Fatura Projesi kapsamında fatura yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için eğitim ve burs desteği
 • Kira desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; eşi vefat eden dul kadınlara, onların yetim çocuklarına, afetzedelere, yaşlılara, öğrencilere kısacası temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan İstanbullu tüm vatandaşlarına yardımlar yapıyor.

Gıda ve erzak yardımı dahilinde muhtaç kişileri tespit ettikten sonra bu kişilerin ev adreslerine gıda içeren kolileri teslim eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; kurduğu aşevlerinde her gün çıkan sıcak ev yemeklerini ise kimsesizlere, düşkünlere ve muhtaçlara dağıtıyor.

Yaşlılar için evde bakım hizmeti veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi; böylelikle kendi kendine bakamayan yani temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, kendisine bakacak bir yakını ve aile bireyi olmayan yaşlı bireylerin periyodik sağlık kontrollerini görevlendirdiği sağlık personelleri aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Kış ayları yaklaştığında fakir ailelere ısınma giderlerini azaltabilmeleri noktasında odun ve kömür dağıtan İBB; evinde kullanabileceği sobası olmayan ya da sobası eskiyen vatandaşlara soba dağıtıyor.

Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, baston, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak vb. medikal ve tıbbi malzemeleri ücretsiz bir şekilde hediye eden İBB; muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarını da unutmayarak, nakdi ve ayni yardıma ihtiyacı olanları unutmuyor.

Düzenli bir işi ve geliri olmayanlar; İBB Yeni Doğan Bebek Paketi Desteğine başvurarak, yeni doğan bebekleri için alabilecekleri hediye paketindeki bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, bebek battaniyesi vb. malzemelere ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorlar.

Mültecilere de zaman zaman para yardımı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; deprem, sel, yangın vb. doğal afetler ya da kazalar sonrasında çalışma gücünü ya da mal varlığını kaybeden ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere de nakdi ve ayni yardımlar yapmaktan geri kalmıyor.

Belediyelerin yaptığı yardımlar hakkında bilgi almak için Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Projesi

Pandemi dolayısıyla Askıda Fatura projesini hayata geçiren ve yoksul vatandaşlara umut olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; su, doğalgaz vb. faturalarını ödeme gücü olmayan vatandaşların faturalarının hayırsever vatandaşlar tarafından ödenmesine öncülük ediyor.

Hayırsever vatandaşlar; İstanbul il sınırlarında ikamet eden ve hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı, 940 TL altında olan vatandaşlara https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linki üzerinden bağış yapabiliyorlar.

Bağışları doğrultusunda sistemde kayıtlı olan yani İBB sosyal yardımlarına ihtiyaç duyduğu tespit edilmiş vatandaşlara yardımcı olabiliyorlar.

Hayırseverler tarafından yapılan fatura yardımı ile faturasını ödeyemeyen vatandaşların faturası ödeniyor.

Site üzerinden hayırsever vatandaşlar; Aile Destek Paketi yardımı yaparak, muhtaç ailelere 100 TL ya da 250 TL bağış yapabiliyorlar.

Anne-Bebek Destek Paketi’ni işaretleyen hayırseverler ise 0-3 yaş aralığında bebeği olan annelere bebek bezi ve bebek maması alabilmeleri için 150TL ya da 250 TL bağışlayabiliyorlar. Bu Destek Paketi kapsamında yalnızca bir bebeği olan anneler; 150 TL; en az bir bebeği olan anneler ise 250 TL yardım alabiliyorlar.

Hayırseverler tarafından yapılan yardımlar; yardım almaya hak kazanan annelerin İstanbulkart’larına yatırılıyor.

Askıda Fatura sitesi üzerinden hayırseverler; ihtiyaç sahibi İstanbullulara yardım edebilseler de ihtiyaç sahipleri, site üzerinden yardımlara başvuramıyorlar.

Dar gelirli ve yoksul vatandaşların Aile Destek Paketi, Fatura Destek Paketi ya da Anne-Bebek Destek Paketi’ne başvurabilmeleri için ilgili başvuru noktalarına bizzat gitmeleri gerekiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB Yoksul Vatandaşlarına Market İhtiyaçlarını Karşılayabilmeleri için İstanbulkart Dağıtıyor İstanbul Büyükşehir Belediyesi; gıda, erzak, temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi vb. market ihtiyaçlarını karşılamakta maddi güçlük çeken, aylık hane kişi başı kazancı muhtaçlık sınırının altında olan ailelere ise İstanbulkart isimli sosyal destek kartlarını dağıtıyor.

Sosyal destek kartına işsiz vatandaşların yanı sıra dar gelirli yani yoksul vatandaşlar da başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen şanslı vatandaşların İstanbulkart isimli kartlarına her ay belirli aralıklarla bir miktar para yatırılıyor.

Vatandaşlar; kartlarına yatırılan 1000, 1500, 2000 TL gibi farklı rakamlarda olabilen paraları yalnızca İBB anlaşmalı marketlerde kullanabiliyorlar.

Kartlarına tanımlanan ve düzenli olarak yüklenen bu paralarla alkol ve tütün ürünleri dışındaki diğer ihtiyaçlarını satın alabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin kartlarına aylık ne kadar bir limit tanımlanacağı ise başvuru sahibinin aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına ve mesleğine göre değişebiliyor.

İBB Halk Süt Yardımı

İBB, Muhtaç Ailelerin Bebekleri için Halk Süt Dağıtıyor. Muhtaç ve yoksul ailelerin 3-6 yaş aralığındaki bebeklerinin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerini desteklemek adına muhtaç ailelere her ay 8 litre süt dağıtan İBB; çocukların sağlıklı ve temiz süte erişebilmelerini ve kaliteli sütlerle beslenebilmelerini mümkün hale getiriyor.

Üstelik sütler ailelere her ay ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor.

UHD yani uzun ömürlü sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almıyor ve Halk Süt; çocuklar için bir sütte bulunması gereken tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz bir şekilde içeriyor.

Muhtaç aileler; her bir çocukları için aylık 8 litre sütü ücretsiz alabiliyorlar.

Çocuklar; 6 yaşlarını doldurduklarında ise çocuklara yapılan süt yardımı da kesiliyor.

İBB Eğitim Yardımı

İBB; Sen Oku Diye Eğitim Yardımı ile Öğrencilere Umut Aşılıyor. Muhtaç ailelerin lise ve ortaöğretim çağındaki çocuklarına yaptığı kırtasiye ve giysi yardımları ile bu çocukların geleceğe daha umutla bakmalarına yardımcı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Sen Oku Diye Eğitim Yardımı kapsamında şehit, yetim ve öksüz ilköğretim ve lise öğrencilerine umut aşılıyor.

İBB; yalnızca burslu eğitim gören öğrencilere yardım etmekle birlikte ilköğretim ya da lise eğitimi alan engelli öğrenciler de Sen Oku Diye Eğitim Yardımı’ndan faydalanabiliyorlar.

Eğitimde Fırsat Eşitliğini sağlamak amacıyla yapılan bu yardım kapsamında öğrencilere 1000 TL eğitim desteği sunuluyor.

Başvurular ise online platformda gerçekleştirilebiliyor.

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı’na hemen başvurmak ve başvuruyla ilgili detaylı bilgi edinmek adına https://senokudiye.ibb.istanbul/ linkini tıklayabilirsiniz.

İBB Üniversite Eğitim Yardımı

İBB; Genç Üniversiteli Yardımı ile Üniversite Öğrencilerini de Unutmuyor. 25 yaş altında olan ve üniversiteyi kazanan öğrencilerin başvurabilecekleri Genç Üniversiteli Yardımı kapsamında başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi üniversitelere İBB tarafından burs bağlanıyor.

Öğrenciye aylık bağlanacak burs miktarı ise öğrencinin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor. Her bir öğrenciye aylık ortalama 2000-3000 TL burs bağlanıyor. Ödene tutar ise yıllık 4500 TL olarak belirlenmiştir.

Genç Üniversiteli Yardımı alacak öğrencilerin devlet üniversitesinde okumaları ya da özel üniversitelerde tam burslu eğitim almaları gerekiyor.

Açıköğretim öğrencileri, uzaktan eğitim görenler ve ücretli değişim programında bulunan öğrenciler; Genç Üniversiteli bursuna başvuramıyorlar.

Başvurular, internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde öğrenciler, başvuru sonuçlarını da internet üzerinden takip edebiliyorlar.

Genç Üniversiteli yardımına başvurmak ve bursla ilgili bilgi almak adına hemen https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linkini tıklayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Yardımı maddi zorluk çeken İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara verilmektedir.

İBB aile destek paketi kapsamında verilen para yardım başvurusu adımları şöyledir:

#ADIM-1: Başvuru için “İBB Beyaz Masa Portal” adresine giriş yapınız. Ayrıca ek olarak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

#ADIM-2: Sayfada yer alan ‘Sosyal Yardım Başvuru’’ butonuna tıklayınız.

#ADIM-3Bu kısımda sizden bilgiler istenecektir. İstenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurunuz.

#ADIM-4: İletişim bilgileri ve ön tespit bilgileri kısımlarını da doldurarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklayınız.

İBB Aile destek paketi hakkında detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Destek Paketi Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Desteği Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunan ailelere halk ekmek büfeleri aracılığı ücretsiz olarak ekmek yardımı vermektedir. İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli aileler everilen İstanbul kart aracılığı ile günlük olarak ücretsiz ekmek alma haklarını bulunmaktadır.

İBB Halk ekmek yardımı almak istiyorsanız İBB Halk Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Ekmek Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı hayırsever kişilerin yaptığı yardımları ihtiyaç sahibi ailelerin doğalgaz faturalarını ödeyerek yardımcı olmaktadır. İBB tarafından dar gelirli ailelerin doğal faturaları ödeyen büyükşehir belediyesi askıya fatura bırakmak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi linke tıklayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anne Bebek Yardımı

İBB Anne bebek destek paketi dar gelirli annelere destek olmak adına verilmektedir. 0-4 yaş aralığı çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı tanıyan belediye ayrıca eni doğum yapmış annelere anne bebek destek apketi vermektedir.

Düzenli olarak sosyal yardım alan ailelere hemen verilen anne bebek destek paketi almak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Anne bebek destek paketi almak ve başvuruda bulunmak için Anne Bebek Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

İBB gıda yardımı, erzak, yardım kolisi başvurusu internet üzerinden ya da ALO 153 üzerinden yapılabiliyor. Başvurunuz neticesinde yapılan incelemelerde yardıma ihtiyacınız olduğu tespit edilirse belediye tarafından destek alabiliyorsunuz.

#ADIM-1: Başvuru için “https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru” adresine giriş yapınız.

#ADIM-2: Sayfada bulunan ‘’Online Başvuru’’ linkine tıklayınız.

#ADIM-3: Bu kısımda sizden bilgiler istenecektir. İstenen bilgileri eksiksiz şekilde doldurunuz.

#ADIM-4: İletişim bilgileri ve ön tespit bilgileri kısımlarını da doldurarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklayınız.

İBB gıda yardımı hakkında detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. İBB Erzak yardımı başvurusu https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak yapabilirsiniz.

İBB erzak yardımı başvurusu sonrası evinize gelecek belediye yetkileri inceleme sonrası değerlendirme yapacaktır. İBB erzak yardımı hakkında detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak bir çok yardım vermektedir. Bu yardımların bazılarını sizler için derlemeye çalıştım. İBB tarafından engellilere yapılan yardımlar ise;

 • Sosyal yardım İstanbul Kart
 • Ücretsiz Ulaşım İmkanı
 • İBB engelli kırtasiye yardımı
 • İBB Erzak yardımı
 • Eğitim Hizmetleri
 • Sosyal Servis Hizmetleri
 • Sosyal Destek Hizmetleri
 • Sağlık Destek Hizmetleri

Yukarıda saydığımız hizmetler toplumda dezavantajlı durumda bulunan engellileri diğer bireylerle eşit koşullara ulaştırmak adına verilen yardım ve hizmet kalemleridir. İsterseniz gelin bu yardım kalemlerine bir de yakından bakalım.

İBB Ev Hanımlarına Yardım

Farklı kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından, kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlayan çeşitli nakdi destek programları sunulmaktadır. Bu programların kapsamı, sunulan maddi yardım miktarı ve başvuru şartları programdan programa değişiklik gösterebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Programı:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bu program, sığınma veya dayanışma evlerinde kalan ayrılmış kadınlara yöneliktir. Programa başvuran kadınlara ilk ayda 10.000 TL, sonraki aylarda ise 2.500 TL nakdi destek ödemesi yapılacaktır.

Başvurular İstanbul Senin uygulaması üzerinden ve İBB resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

İBB Emekliye Para Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında, düşük gelirli emeklilere nakdi destek yardımı sunmaktadır. Bu program, emekli maaşı asgari ücretin altında olan ve İstanbul’da ikamet eden emeklilere yöneliktir. Emekliye toplamda 10 Bin TL pazar desteği için emekli maaşı düşük olan ve geçinemeyen tüm emekliler başvuru yapabilir.

Ayrıca emekliler günde 1 Ekmek halk emek büfelerinden ücretsiz olarak verilmesi planlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evlilik ve Düğün Yardımı

İstanbul Büyükşehir Başkanlığı evlenenlere destek paketi müjdesi verdi. Evlilikte destek paketi projesini hayata geçiren başkan evlenecek olan gençlerden övgüler aldı.  Yeni evlenecek, geliri yoksulluk sınırı altındaki çiftlere 15.000 TL ile destek olunacak. İBB eblilik yardımı düğün tarihi olan ve resmi olarak evlenen çiftlere verilen sosyal para yardımıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

İBB Tarafından başlatılan ihtiyacın yoksa paylaş kampanyası kapsamında bağışlanan eşyalar ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Ev eşyası olmayan yada yeni evlenen kişilere destek olmak adına başlatılan bu kapsaya ile binlerce aileye eşya desteği verilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı her sene ramazan ayına girmeden önce belirlene ailelere gıda kolisi ve erzak kolisi olarak dağıtılmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı olarak ayrıca düzenli olarak sosyal yardım alan kişilerin sosyal yardım kartlarına para yüklemesi yapılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklanarak yapılanmaktadır.

İBB tarafından yapılan Ramazan yardımı hakkında detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu yazımızı okuyabilirseniz.

İBB Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahipleri; İBB sosyal yardımlarına başvurduktan sonra İBB değerlendirme kurulu tarafından başvuran kişilerin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formunda paylaştıkları bilgiler inceleniyor.

Daha sonra belediye, genellikle zabıta müdürlerinden oluşan inceleme komisyonunu başvurusunu olumlu değerlendirdiği kişilerin ikametgah adresine yolluyor.

Zabıta müdürleri tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda da sosyal yardım almaya hak kazanan İstanbullu yoksul ve muhtaç vatandaşlara dair bir liste hazırlıyor.

İBB sosyal yardımlarından yararlanmayı planlayan vatandaşların mutlaka başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekiyor.

Başvuru şartları ise başvurulan yardım türüne ve başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna ve özel durumuna göre değişebiliyor.

İBB Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak için bağlı olduğunuz ilçe ya da büyükşehir belediyesine gidebilirsiniz. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu SEDEP üzerinden alınmaktadır. SEDEP online başvuruda bulunmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linke tıklayarak hemen sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz.

E-devlet üzerinden de İBB sosyal yardımlarına dakikalar içerisinde başvurabilir, ön başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet başvurunuz için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

TC kimlik no ve e-devlet şifrenizle sisteme girmeli ve başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçtikten sonra başvuru formunu doldurmalı ve formun alt kısmındaki sosyal yardım türleri başlığı altında yer alan yardımlardan ihtiyaç duyduğunuz ve almak istediğiniz yardım türlerini işaretlemelisiniz.

Son olarak da Gönder butonuna basmalısınız.

Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek de İBB yardımlarına başvurabilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa’yı arayarak, sosyal yardımlara, yardım başvuru şartlarına ve sizden talep edilen belgelere dair bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İBB yardım başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

E-devlet başvuru ve sorgulama linki üzerinden de başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Başvurularınızı sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek gerçekleştirdiyseniz; sosyal hizmetler müdürlüklerine ait olan telefon numaralarını arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru sorgulama https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak kişisel bilgilerinizi girerek sorgulayabilirsiniz.

İBB Yardım Başvuru Formu

Gerek e-devlet başvurularınızda gerekse sosyal hizmetler müdürlüklerine sosyal yardımlara başvurmak adına gittiğinizde öncelikle sosyal yardım başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda ihtiyaç duyduğunuz yani almak istediğiniz sosyal yardım türlerini görebiliyor ve işaretleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda formda sizin mesleğinize, aylık kazancınıza, aylık hane toplam kazancınıza, giderlerinize, mülkiyet durumunuza yönelik sorular da bulunuyor.

Sorulara verdiğiniz yanıtlar doğrultusunda İBB; sosyal yardım alıp almayacağınıza yani ihtiyaç sahibi olup olmadığınıza dair karar veriyor.

İBB yardımlarından yararlanabilmeniz noktasında İBB sosyal yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanızı öneriyoruz. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İBB yardımlarını öğrenmek, başvuru esnasında götürmeniz gereken belgeleri öğrenmek, başvurunuzun sonucuna dair bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını dilediğiniz zaman yani 7/24 arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımı Kimlere Verilir?

İBB yardımlarından öncelikli olarak kimsesiz, işsiz, düşkün ve muhtaç kişiler yani düzenli bir geliri ve sigortalı işi olmayanlar yararlanabiliyorlar.

Bu kişilerin aynı zamanda üzerlerine kayıtlı değerli menkullerinin ya da arsa, tarla, ev vb. gayrimenkullerinin de bulunmaması gerekiyor.

Yani işsiz olmasına rağmen üzerine kayıtlı evi ya da arsası olanlar, yardım alamıyorlar.

İşsiz vatandaşların dışında muhtaçlık sınırı altında olanlar, yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, net asgari ücretin 1/3’üne veya altına denk gelenler de İBB yardımlarından faydalanabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz engelliler, işsiz ve gelirsiz kronik hastalar, kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar, afetzedeler, mülteciler, yetimler, öksüzler, muhtaç ailelerin lise, ortaöğretim ya da üniversite eğitimi gören çocukları, kimsesiz ve gelirsiz dul kadınlar ve onların yetim çocukları, yoksul şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker yakınları da İBB yardımlarından alabiliyorlar.

ibb yardımları

İBB Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB; İstanbulkart, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı gibi birçok yardımına başvuran ihtiyaç sahiplerinden pek çok belge talep edebiliyor.

Talep edilen belgeler; başvuru sahibinin özel durumuna ve başvurulan sosyal yardım türüne göre farklılık arz edebiliyor.

Örneğin; tekerlekli sandalye yardımına başvuracak kişilerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az %40 engelli olduklarına dair sağlık kurulu raporu yani 2024 engelli raporu almaları gerekiyor.

Kronik hastalığı yüzünden çalışamayan ve geliri olmayan muhtaç kişilerin de tıpkı engelliler gibi hastalıklarına dair sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

İBB sosyal yardım başvurusu için gerekli evrakları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabilmemiz mümkün:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken belge
 • Kira sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • Engelliler için sağlık kurulu raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
 • Afetzedeler için bilirkişi raporu
 • Kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da değerli menkul bulunmadığına dair mülkiyet belgesi
 • Yeni doğan bebek paketi desteği için yeni doğan bebeğe ait doğum belgesi ve kimlik kartı

Teslim etmeniz gereken belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Neden Kesildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Neden Kesildi sorusu belediyeden düzenli olarak sosyal yardım alan bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Başvurusu esnasında verdiğiniz bilgilerin yanlış olması yada muhtaçlığın ortadan kalkması durumunda yardımlar kesilebilir. Yarımınızın neden kesildiğini öğrenmek için ALO 153 numarasını arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım başvurularını ortalama birkaç ay içerisinde sonuçlandırıyor.

Yardımlara başvuruların yoğun olduğu dönemlerde bu süre, daha da uzun olabiliyor.

Örneğin; İstanbulkart almayı düşünen kişilerin 5-6 ay beklemeleri gerekebiliyor. İstanbulkart başvurusu onaylanan kişiler, kartlarını genellikle Eylül ayında alıyorlar.

Gıda ve erzak içeren yardım kolileri, genellikle birkaç ayda bir sefer dağıtılmakla birlikte yakacak yardımı ise Kasım, Aralık gibi soğuk kış günleri yaklaştığında yapılıyor.

Her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında ise muhtaç ve yoksul öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapılıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; mail, sms ya da telefon yoluyla daha sonra İBB tarafından yardımları ne zaman alacaklarına dair bilgilendiriliyorlar.

E-devlet üzerinden de sosyal yardımları ne zaman alabileceklerini takip edebiliyorlar.

Bu yazımızda İBB yardım başvurusu nasıl yapılır? İBB yardımları nelerdir? sorularını cevaplamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. 3 aydır işsizim evim kira 3 çocuğum okula gidiyor sıkıntım var azda olsa sizden yardım bekliyorum saygilarimla arz ederim

 2. Mbhr efendim bnm yardima ihtayacim var bnm evde eşyam fazla yok bir gerilimiz olmadigi icin sikinti yasiyoruz efendim birtane ufak oglum var gelirim yok bna yardici olursaniz her konuda menmun olurum bn kirada oturuyorum evim dogal gazli erzak desen yok ama olanla yetiniyorum bna cvp verilmisiniz

 3. İyi günler benim merak ettiğim her aymı veriliyor yardımlar çünkü birçok kişi bna söylüyor aylık alıyoruz yardımları

 4. Biz cok zor durumdayiz esim 5yil once kali kirizi gecirdi ana damarinda 3 sitent var yeter artik bize yardimci olun lutfen lutfen lutfen

 5. Eşinden ayriyim kirada oturuyorum kendim kronik rahatsızım.İki tane çocuğum var kızım okula gidiyor.inanin çoğu kitaplarını öğretmeni alıyor.Ben çorap satarak bakmaya çalışıyorum cocukkarima ne olur bı el uzat n.

 6. Slm ramazan gida yardım istiyorum cok ihtiyacim var yardimci olursaniz sevinirm

 7. Benim ikizlerim var evim kira borcum var bigelirim yok yardım istiyorum

 8. Sayın bakanımız bin tele gıda yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

 9. Yardıma ihtiyacım var ihtiyaçlarımı alamıyorum kirada oturuyom çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak da zorlanıyorum

 10. Yardıma ihtiyacım var ihtiyaçlarımı alamıyorum kirada oturuyom çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamak da zorlanıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu