Yardım Kartı Başvurusu

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu; Kütahya Belediyesi’nin diğer pek çok belediye gibi yardıma muhtaç vatandaşlarına yardımcı olmak ve kendi belirlediği ihtiyaçlarını istediği ölçüde alabilmesini sağlamak için sosyal kart sisteminden faydalandığı görülür.

Kütahya Belediyesi sosyal destek kartı almak için vatandaşların yoksulluk belgesi gibi bazı belgeleri temin etmesi gerekmekte, bu çerçeve yapılan değerlendirmeler sonucunda kartın teslimi sağlanmaktadır. Siz de Kütahya Belediyesi sosyal destek kartı başvurusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için hemen rehberimizi okuyabilir, hanenize gelecek bu yardımlar için süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Nedir?

Günümüzde vatandaşlarına maddi yardım desteğinde bulunmak ve hane giderlerinin bir kısmını karşılayarak yoksul vatandaşlarına yardım eli uzatmak isteyen pek çok belediye sosyal yardım kartı sistemini kullanmaktadır. Kütahya Belediyesi de bunlardan biri olmakta ve kendisine başvurarak çalışamayacak durumda olduğunu veya gelir yetersizliği içerisinde olduğunu ispatlayan kişilere bu kartlarla maddi destek sağlamaktadır.

Kütahya Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu yapanlar inceleme altına alınmakta, nedenlerinin geçerli bulunması ve yaşamın idame ettirilmesinde zorluk yaşandığının tespit edilmesi halinde kart verilmektedir.

Kartlar kişilere tek sefer verilmekte, ancak her ay düzenli şekilde içine bakiye yüklenmektedir. Kütahya Belediyesi Hilal Kart olarak da anılan bu kartlar sayesinde ödemelerin yüklenen bakiye dahilinde yapılması mümkün hale gelir. Böylece gıda, kırtasiye, sağlık veya giyim gibi ihtiyaçları karşılarken Belediye’nin verdiği bu kartlarla ödeme yapılabilir ve hane bütçesine destek sağlanmış olur.

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Kimlere Verilir?

Yoksulluk içerisinde olanların ve minimum yaşam standardı seviyesine ulaşamayanların öncelikli görüldüğü Kütahya Belediyesi Hilal Kart başvurusu dahilinde pek çok dezavantajlı gruba destek sağlanabilir. Dul kadınlar, sağlık durumu elvermediği için çalışamayanlar, afetzedeler, ileri yaşı olanlar, eğitim görmekte olan çocuğu bulunan yoksul aileler, engelliler veya kaza sonucu iş kaybı yaşayanlar bu grupların akla ilk gelenlerinden olmaktadır.

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru için genellikle Belediye binasında yer alan Beyaz Masa birimiyle görüşülse de teknolojik imkanlardan ve iletişimin gelişmesinden faydalanan Belediye yetkilileri telefon aracılığıyla da ön başvuru kabulünde bulunmakta, hatta Kütahya Belediyesi Hilal Kart başvurusu için farklı bir web sayfası da sunmaktadır.

Yoksulluk belgesini alan vatandaşlar yüz yüze görüşme için Beyaz Masa’ya gidebilmekte, imkanı olmayan veya işleri kolaylaştırmak isteyenler ise online inceleme için telefonla ya da web sitesi üzerinden inceleme ve yardım talep edebilmektedir. Başvuru yapan vatandaşın durumunu inceleyen yetkililer ortalama 1 ay gibi bir süre zarfında olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmakta ve gerekli yönlendirmeleri sağlamaktadır.

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvuru için kullanılan web sitesi linki https://www.kutahya.bel.tr/sosyalyardim.asp şeklindedir. Buradan detay bilgi edinmek veya yardım talebine ilişkin mesaj göndermek mümkündür. İnternet erişimi olmayanlar veya telefonla görüşmeyi daha kolay bulanlar ise ALO 153 Kütahya Çözüm Masası birimini arayarak yetkililer ile görüşebilmektedir. Kütahya Çözüm Masası Whatsapp numarası ise 0531 547 43 43 şeklinde olmakta, yine buradan memurlara ulaşarak yardıma ihtiyaç duyulduğunu belirtmek mümkün olmaktadır.

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Formu

Sosyal destek için başvuru sahibinin gelirini, sağlığını, kaç kişilik bir haneden sorumlu olduğunu veya iletişime geçerken kullanılacak olan bilgileri aktardığı bir form doldurması gerekir. Çözüm Masası’na ulaşanlar durumunu aktardığı takdirde bu formu kendilerinin yerine görüştükleri memurun doldurmasını talep edebilir.

Ancak inceleme yapan yetkili kişilerin gerekli görmesi halinde formun şahsen doldurulması için başvuru sahibiyle görüşme talep edilebilir. Yapılan incelemelerde kullanılacak olan bu form bilgilerinin tamamen şeffaflık ve dürüstlük çerçevesinde doldurulması gerekmekte, aksi halde Kütahya Hilal Kart başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.

İLGİZİ ÇEKEBİLİR >>> Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Limit Ne Kadar?

Kütahya Belediyesi Sosyal Kartı alabilmek adına hane içindeki kişi sayısına ve gelir düzeyine bakılır. Hanedeki her bir vatandaşa düşen kişi başı ücretin 609 lirayı aşmıyor olması gerekir. Bu doğrultuda Kişinin tek başına yaşaması halinde 100 TL, iki kişilik bir haneden sorumlu olması halinde 125 TL ve son olarak üç kişilik bir hane olması halinde 150 TL yardım sağlanmaktadır.

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Telefon Numarası

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Telefon Numarası nedir sorusuna cevap vermek gerekirse Hilal Kart ile alakalı tüm soru ve görüşleriniz için ALO 153 hattını arayabilirsiniz. Kütahya Belediyesi Hilal Kartı iletişim biilgileri için ise https://www.kutahya.bel.tr/iletisim.asp bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hilal Kart Bakiye Sorgulama

Hilal Kart bakiye sorgulama işlemi için Vakıfbank ATM yada POS cihazlarını kullanabilirsiniz. Vakıfbank kartı olan hilal kart alış veriş yapmadan önce kasa görevlesine kartın içerisinde bakiye olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Hial Kart şifresini biliyorsanız Vakıfbank ATM giderek anında kartın içerisinde ne kadar bakiye olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Nerelerde Geçerli

Hilal Kart pos makinası olan bütün bakkal, market, fatura ödeme noktası, kıyafet mağazası gibi işletmelerde geçerli olup, sağlığa zararlı tüketim maddeleri ve züccaciye alışverişlerinde kullanılamamaktadır.

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı, Kütahya il sınırları içinde geçerlidir. Hilal Kart, pos makinası olan bütün bakkal, market, fatura ödeme noktası, kıyafet mağazası gibi işletmelerde geçerli olup, sağlığa zararlı tüketim maddeleri ve züccaciye alışverişlerinde kullanılamamaktadır.

Hilal Kart’ı kullanabileceğiniz bazı işletmeler şunlardır:

 • Bakkallar
 • Marketler
 • Eczaneler
 • Fatura ödeme noktaları
 • Kıyafet mağazaları
 • Ayakkabı mağazaları
 • Oyuncak mağazaları
 • Halı mağazaları
 • Mobilya mağazaları
 • Elektronik mağazaları
 • Berberler
 • Kuaförler
 • Güzellik salonları
 • Restoranlar
 • Cafeler
 • Lokantalar

Hilal Kart’ı kullanabileceğiniz işletmelerin tam listesine, Kütahya Belediyesi’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Başvuru Merkezi Nerede

Kütahya Belediyesi Hilal Kartı Başvuru Merkezi, Kütahya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nde bulunmaktadır. Başvuru merkezinin adresi şunlardır:

 • Adres: Yunus Emre Mahallesi, Şehit Ersin Acar Sokak, No:10, Kütahya

Başvuru merkezi, hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Hilal Kart başvurusunda bulunmak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Hane halkı nüfus sayımı formu

Başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamladıktan sonra, başvuru merkezine şahsen başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz, sosyal yardım komisyonu tarafından değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde Hilal Kart’ınız tarafınıza teslim edilecektir.

Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı Gerekli Belgeler

Belediye’nin ilgili birimleriyle görüşerek yoksulluk içerisinde olduğunu ifade edenlerin bu durumu desteklemek adına muhtar onaylı fakirlik belgesini sunması gerekir. Kişinin sağlığı veya yaşı bu belgeyi almak veya teslim etmek için uygun değilse zabıta, muhtarlık gibi birimlerin yaptığı muhtaçlık duyurusu yeterli olmaktadır.

Siz de hane bütçenize destek olacak Kütahya Belediyesi Sosyal Destek Kartı sisteminden faydalanmak için tüm bilgileri edinmiş bulunmaktasınız. Kişisel sorularınız için yetkililerle görüşebilir, iletişim bilgilerinden yardımla ilgili memurlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu