Belediye Yardımları

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Manisa Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal belediyecilik ilkesi kapsamında hem sosyal hem ekonomik alanlarda halkının daha kaliteli bir yaşama sahip olması için uğraşan Manisa Belediyesi sosyal yardımları ile rehberimize konuk oluyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları hakkında merak ettiklerinizi öğrenerek sizin de ihtiyaçlarınızı karşılamanız ve eğitimden sağlığa pek çok alanda yardım almanız mümkün oluyor. Siz de Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu hakkındaki sorularınızın yanıtını bizimle öğrenin, yaşamsal ihtiyaçlarınızı daha rahat şekilde karşılayın.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Her vatandaşa kendi ihtiyaçları doğrultusunda erişebilmeyi amaçlayan Belediye, her geçen gün daha çok insana ulaşabilmek adına proje alanlarını genişletmektedir. Son dönemde artış gösteren iş kayıplarından yola çıkarak vatandaşların özellikle kira ödemelerinde güçlük çekmesi neticesinde, Belediye’nin öne çıkan yardım kategorilerinden biri de kira yardımı olmuştur. Herhangi bir nedenden işleri aksayan ve kirasını ödeyemeyen esnaf için Manisa Büyükşehir Belediyesi kira yardımı son derece kurtarıcı, rahat nefes aldıran bir uygulama olmuştur.

Belediye’nin öne çıkan projelerinden biri olan Gıda Bankası ise özellikle ilçelere yapılan Manisa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı hizmetini kolaylaştırmaktadır. Sosyal desteğe ihtiyacı olanların yanı sıra beslenme ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar da düşünülmekte, Gıda Bankası içindeki yemek malzemeleri ve gıda kolileri başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

Eğitim hayatı devam etmekte olan ve ailesi tarafından okul giderleri karşılanamayan öğrenciler de yine yardım grupları arasındadır. Kırtasiye ve okul masraflarının karşılanması gibi farklı şekillerde sunulan bu destekle pek çok öğrenci eğitim döneminde daha rahat şekilde derslerine devam edebilmektedir.

Her sene yardımlar için ayrılan bütçeler doğrultusunda, farklı miktarlarda olmak üzere yaşlılara aylık verilmektedir. Yaşı ileri olup öz bakımını yapamayacak durumda olanlara verilen bu aylık nakit bağışları son derece önemli bir destek kalemi olmakta, ek olarak Belediye’ye bağlı bazı kuruluşlar aracılığıyla kimsesiz yaşlılar için adreste ziyaret, hatta doğum günü kutlamaları gibi sosyal hizmetler de sağlanabilmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İşsiz kalan veya var olan gelirin yetersizliği nedeniyle kendisinin ve hanesindekilerin ihtiyaçlarını karşılayamayanlar için Manisa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları bir hayli kurtarıcı olmaktadır. Belediye’nin yardımlarından faydalanmak için farklı kriterler söz konusu olmakla birlikte genel olarak karşılaşılan ve yardım gerekli görülen muhtaçlık durumları şu şekildedir:

 • Ailesinin maddi yükümlülüklerini yerine getiremeyenler,
 • Açlık sınırının altında olanlar,
 • Hastalık, kaza, engellilik veya yaşlılık gibi nedenlerden dolayı çalışamayacak durumda olanlar,
 • İşsiz olan veya geliri yaşam standartlarını asgari düzeyde tutmaya yetmeyenler,
 • Eşi vefat eden veya eşinden boşanan, geliri olmayan kadınlar,
 • Çocuklarına bakmakla yükümlü olup geliri yetersiz olan dul kadınlar,
 • Muhtaç durumda olup doğum yapanlar,
 • Kendine bakacak durumda olmayan ve bakacak kimsesi olmayan hasta, yaşlı veya engelliler,
 • Doğal afet nedeniyle barınma, giyinme, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olanlar,
 • Şehit yakınları ile gaziler veya gazi aileleri

Bu gruplardan bir veya birden çoğuna dahil olanlar Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilmekte, bu sayede hem maddi hem sosyal destek görebilmektedir. Elbette muhtaçlığın ispatı için farklı belgeler gerekebilmekte, örneğin eğitim desteği alacak öğrencilerin öğrenim belgesi veya sağlık desteği alacak engellilerin sağlık raporu, geçimini sağlayamayanların yoksulluk belgesi alması gerekmekte, bu belgeler veya kriterler hakkında detaylı bilgi başvuru sırasında yetkililer tarafından verilmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal destekler aracılığıyla vatandaşların pek çok farklı alandaki ihtiyaçlarına koşan Belediye, bu amaçla kendilerine ulaşacak olan vatandaşların işlerini kolaylaştırmak için farklı başvuru kanalları sunmaktadır. Manisa ihtiyaç sahipleri için e-devlet üzerinden yardım başvurusu yapma imkanı sunan belediyeler arasında yer almakta, bu kolaylık sayesinde pek çok kişi adresinden taleplerini iletmekte ve süreci takip edebilmektedir. E-devlet sisteminin sunduğu kolaylıklardan herhangi bir nedenden faydalanamayanlar ise belediyeye ait hizmet binasına erişim sağlayabilir ve burada görevlilerle konuşarak bilgi alabilirler.

E- devlet şifresi olmayıp online sistemler üzerinden Manisa Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyenler için Belediye’ye ait sosyal hizmetler biriminin https://www.manisa.bel.tr/s73_cozum-merkezi-cozmer-.aspx şeklindeki linkine tıklamanız ve TC kimlik numaranızla buradan sisteme giriş yapıp ihtiyaçlarınızı yazmanız mümkün olmaktadır. Bir diğer seçenek ise Belediye’nin çözüm merkezi olarak hizmet veren ‘’ÇÖZMER’’e erişim sağlamanız olmakta, ÇÖZMER’e veya sosyal hizmetlere ulaşanlar yetkililerin kendilerine geri dönüş yapmasını beklemelidir. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra taleplerinizi almaya uygunluğunuza karar verecek olan yetkililer sizi arayarak bilgi verebilir veya adresinizde ziyaret ederek inceleme yapabilirler.

E-belediye Manisa Belediyesi’nin başvuru almasını kolaylaştıran bir sistem olmakla birlikte, telefonla ya da yerinde tespitle de yardımlar ulaştırılabilir. Zabıta veya muhtar gibi görevlilerin ihbarı halinde yetkililer vatandaşın adresini ziyaret etmekte ve uygun görmesi halinde başvuru olmadan yardım yapabilmektedir.

Manisa Belediyesi Yardım Başvuru Formu

E-devlet veya e-belediye üzerinden başvuru yapan vatandaşlardan bir ön bilgi formu doldurması istenmekte, burada bulunan iletişim ve kimlik bilgileri doğrultusunda inceleme yapılmaktadır. Yardım almak için şahsen Belediye’ye gidenler ise yetkililerin verdiği bir form kağıdını doldurarak kendi bilgilerinin yanı sıra hane halkının bilgilerini detaylandırmakta, böylece incelenmesi gereken bilgilerin bir arada olmasıyla süreç hız kazanmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvurunuzu yaptıktan iki ila dört hafta sonrasında yetkililer olumlu veya olumsuz olarak neticeyi bildirmek için sizlere ulaşmakta, https://www.manisa.bel.tr/s73_cozum-merkezi-cozmer-.aspx şeklindeki linkten veya TC kimlik numaranızla birlikte şifrenizi gireceğiniz e-devlet sayfanızdan süreci takip etmeniz sağlanmaktadır. Böylece yetkililerin size ulaşmaması halinde de neticeyi öğrenebilir veya sürecin hangi aşamada olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

ÇÖZMER numarası olarak 185 numaralı hattı tuşlamanız ve ihtiyaçlarınızı iletmeniz mümkün. Ek olarak yine Manisa Büyükşehir Belediyesi başvuru hattı olarak 444 99 45 numaralı hattı da tuşlayabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Pek çok ilde de olduğu gibi Manisa gıda yardımı başvurusu yapanlar için koli dağıtımı sağlanmakta, adreslere kadar ulaştırılan gıda kolileriyle her ay binlerce aile sevindirilmektedir. Senenin farklı dönemlerinde dağıtılan bu koliler ile aylık beslenme giderine katkı sağlanırken başvurular ise sene boyunca devam etmektedir. Belediye dağıtılan gıdaların toplama yeri olarak Gıda Bankası şubelerini göstermekte, imkanı olan ve başvuru neticesinde muhtaçlığına kanaat getirenlerin kendisi de direkt ilçesindeki Gıda Bankası’na gidebilmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen dar gelirli vatandaşlar 444 99 45 numarası arayarak gıda yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için e-devlet üzerinden başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuru ve sorgulama işlemini yapmanız mümkün.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı Ramazan ayında ve Kurban bayramında dağıtılan sosyal yardımlardan biridir. Manisa il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlara erzak yarımı veren belediye erzak yardımı sosyal yardımlar birimi aracılığı ile daha önce belirlenen yada muhtarlık yada belediyeye başvurun kişilere vermektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı ve Ramazan kolisi almak için muhtarlık ve belediyeye bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Manisa Büyükşehir Belediyesi süt yardımı çocukların sağlıklı olarak gelişmesi ve süt içme alışkanlığı kazanmaları için belediye tarafından evlere teslim edilmektedir. Manisa Büyükşehir Belediyesi süt yardımı 3-6 yaş aralığında en az 1 tane çocuğu bulunan ailelere verilmektedir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu

Manisa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı, yeni doğan bebeklerin ailelerine maddi destek sağlamak amacıyla başlatılan bir sosyal yardım projesidir. Bu projeden yararlanmak isteyen aileler, bebeğin doğum belgesi ve aile cüzdanı fotokopisi ile birlikte Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurabilirler. Başvuru sonrasında, belediye yetkilileri aileleri ziyaret ederek, bebeğin sağlık durumu ve ailenin ihtiyaçları hakkında bilgi alırlar. Ardından, ailelere 1000 TL nakit yardımı ve bebek bakım seti verilir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı bebek doğduktan sonra 3 ay içerisinde başvuru yapılması gereklidir. Doğum yapan tüm anne adayları başvuruda bulunabilir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım kartı düzenli olarak sosyal yardım alma hakkı olan kişilere gıda kolisi ve erzak yardımı yerine verilen sosyal yardım kartıdır. Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım kartı maddi durumunuz ve gelirinize bağlı olarak her ay yardım kartına yüklenen bakiyeyi dilediğiniz marketten harcama imkanınız bulunmaktadır.

Manisa Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu sonrası yapılacak incelemeden sonra kartınız uygun görülmeniz halinde size teslim edilecektir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Manisa il sınırlarında ikamet eden ancak farklı nedenlerden geçimini sağlayamayanlar için yapılan nakit yardımları son derece değerlidir. Bu nakit yardımları kira ödemesine katkı veya aylık maaş şeklinde verilebilmekte, özellikle bütçeye göre yapılan aylık yaşlı ödemeleri son derece kurtarıcı olabilmektedir. Belediye kendilerine ulaşarak muhtaç ve yoksul durumda olduğunu belirtenlere düzenli aylık ödeme veya tek seferlik işsizlik yardımı yapabilir.

Bir Yorum

 1. Gida yardımı istiyorum lütfen artık bizlerde görün 3 cocuk var eşim.tek.maasla zor dolandırıyor evi kiraciyim herşey zor sizde biliyorsunuz lütfen yardım bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu