Belediye Yardımları

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Ülkemizde yoğun işçi göçü alan illerden biri olmasıyla öne çıkan Rize, maddi zorluklar yaşamasına sahne olabilmekte,  Rize Belediyesi yardımları ise bu durumlarda vatandaşların imdadına yetişmektedir. İşçilerin yoğun bir nüfusu oluşturduğu şehirde temel ihtiyaçlarını karşılamakta ve yaşam standartlarını korumakta güçlük çekenler için farklı Rize Belediyesi yardım başvurusu kategorileri mevcuttur.

Rize ilinde yaşayan tüm vatandaşlar için önemli bir konu olan Rize Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırdığımız içeriğimizle siz de aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. Rize Belediyesi gıda yardımı, Rize Belediyesi maddi yardımı ve Rize Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Rize Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Rize Belediyesi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Sosyal Hizmet Ofisi, Belediye’nin sosyal şehircilik ilkesi çerçevesinde kurulmuştur. Bu birim aracılığıyla ev eşyalarından kırtasiye malzemelerine, gıda ürünlerinden giyim eşyalarına kadar pek çok ayni yardım kaleminin halka ulaştırılması sağlanmaktadır. Vatandaşların kullanmadığı her türlü eşyayı bağışlayabildiği bu ofiste hem yardım alanların hem de yardım verenlerin kaydı tutulmakta, muhtaç durumda olanların her türlü yardımı bu noktadan sağlanmaktadır.

Aş Evi ve Sosyal Market projelerini devreye sokmuş olan Belediye, bu yeni birimleriyle de Rize Belediyesi yardım başvurusu yapan vatandaşlarını geri çevirmemektedir. Bahsedilen proje binasının giriş katında Sosyal Market yer alırken orta katında ise Aş Evi, en üst katında ise açık ve kapalı otopark alanı bulunmaktadır. Rize Belediyesi yardımları için önemli birer merkez olan binada her gün yüzlerce vatandaşa yemek dağıtımı yapılmakta, muhtaç durumda olanların günlük yaşantılarına önemli destekler sağlanmaktadır. Aş Evi’nde sıcak yemeklerini taptaze ve ücretsiz şekilde temin eden vatandaşlar, Sosyal Market’ten ise ihtiyaçları doğrultusunda yine gıda, ev eşyası, kırtasiye ile giyim eşyaları alabilmektedir.

Rize Belediyesi yeni bebek sahibi olan ailelere maddi durumların yetersizliği tespit edildiği takdirde bebek yardımları yapabilir. Ancak genellikle alışveriş yapılmasını gerektiren durumlarda ve ekonomik zorluk çektiği belirlenen hanelere yardım kartları gönderilmektedir. Rize Belediyesi nakit yardımı olarak geçen bu sosyal yardım kartları ailenin durumuna göre farklı bakiyelerde harcama yapılmasına olanak tanır.

Rize Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Belediye yetkilileri tarafından uygun görülen kişilerin Rize Belediyesi yardım başvurusu olumlu sonuçlanmakta, bu neticeyi alabilmek için en önemli kriter ise maddi güçlükler içerisinde yaşandığının belgelenmesidir. Rize Belediyesi yardımları alacak olan vatandaşların talep ettiği yardım kategorisine uygun olmadığına ise istenen evrakları teslim edebilmeleri doğrultusunda karar verilir. Örnek olarak Sosyal Market’ten ürün alabilmek için yoksulluk belgesi gerekmekte, engellilik sınıfından yardım alabilmek içinse sağlık raporu sunulması zorunlu tutulmaktadır.

Belediye’nin yardımlara özgü evraklarını öğrenmek için yetkililerle görüşme yapılması gerekmekte, istenen form bilgilerinin doldurulmasından sonra evrak teslimi yapılabilmektedir. Evrakları ve form bilgilerini inceleyen yetkililer gerekli görmesi halinde yeniden iletişime geçerek yardımları ulaştırmaktadır.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde dijital platformların tüm prosedür işlemleri hızlandırması ve pratikleştirmesi, pek çok Belediye’nin başvuruları da online olarak kabul etmesinin önünü açmıştır. Bu doğrultuda Rize Belediye’sine herhangi bir başvuruda bulunmak için https://webportal.rize.bel.tr/web/guest/15https://www.turkiye.gov.tr/rize-belediyesi adresine tıklamanız mümkündür. Bu yolla yetkililere talepte bulunanlar yalnızca kimlik bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı bir Rize Belediyesi başvuru formu doldurmakta, detaylar için yetkililerin yeniden iletişime geçmesi mümkün olabilmektedir.

Rize Belediyesi sosyal yardımları ile destek almak isteyen vatandaşlar için son derece pratik bir diğer iletişim kanalı da telefon hatlarıdır. Telefon numaralarını kullanarak ister mesai saatlerinde arayarak ister 7 gün 24 saat WhatsApp üzerinden mesaj atarak yetkililere taleplerinizi yöneltebilir, yardım almak için yönlendirmelerini sağlayabilirsiniz. Rize Belediyesi yardım başvurusu için +90 444-5053 numarasını arayabilir yada

Rize Belediye binasını ziyaret ederek yetkililerle görüşme talep ederek istenen evrakları öğrenmek, şahsen teslim etmek, form doldurmak veya yapılan başvuruların durumunu öğrenmek de tercih edilebilecek bir diğer iletişim kanalıdır. Belirtildiği gibi online olarak veya telefonla ön bilgi veya Rize Belediye yardımları başvuru sürecine dahil olmak ise işlemleri kolaylaştırmak adına önerilmektedir.

Rize Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yardımlardan faydalanabilmek için teslim edilmesi zorunlu tutulan belgelerden biri de Rize Belediyesi yardım başvuru formu olmaktadır. Formda yer alan bilgiler eksiksiz ve doğru olmalı, Belediye bilgileri inceleyerek yardıma karar vermektedir. Form içerisinde vatandaşların gelir düzeyi, eğitim durumu, iş ve çalışma geçmişi, hanesindeki kişi sayısı gibi pek çok bilgi sorgulanabilir. Bunların tamamı hali hazırda kayıtlarda yer aldığından başvuru için doğru bilgi beyan edilmesi kritik öneme sahiptir.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Rize Belediyesi’nin verdiği yardımları almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmek için 15 gün ila 1 ay arası bir süre zarfında beklemeniz gerekmektedir. Bu vadenin dolmasına karşın herhangi bir sonuç alamayanlar ise Belediye’yi arayarak veya bizzat ziyaret ederek durum hakkında detaylı bilgi alabilmektedir.

Rize Belediyesi yardım sorgulama ekranını görüntüleyerek Belediye’ye erişim sağlama zahmetinden muaf olmak isteyenler ise https://webportal.rize.bel.tr/web/guest/15 adresine tıklayabilir veya çağrı merkezini arayabilirler. Ayrıca WhatsApp üzerinden mesaj göndererek durumunu iletmek de bir diğer sorgulama seçeneğidir.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurularınızı yapmadan önce Rize Belediyesi yardımları için gerekli olan belgelerin güncel listesini öğrenmeniz veya kişisel sorularınızı yöneltmeniz gerekebilir. Ayrıca Rize Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemleri için de yetkililerle görüşmeyi talep edebilirsiniz. Bu durumda Rize çağrı merkezi ile yetkililere ulaşmak için 444 50 53 numaralı hattı tuşlayabilir veya 0 530 253 50 00 numaralı hat ile Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Rize Belediyesi Gıda Yardımı

Sosyal Market veya Sosyal Hizmet Ofisi aracılığıyla dağıtılan kuru gıda ve erzak yardımlarına ek olarak Aş Evi hizmeti de bulunan Rize Belediyesi gıda yardımı oldukça çeşitlidir. Belediye’nin bu birimlerini şahsen ziyaret ederek yardım alınabilmekte, farklı nedenlerden adresinden ayrılamayanlar içinse düzenli aralıklarla koli teslimatı yapılabilmektedir. Ayrıca Aş Evi’ni ziyaret edenlerin ücretsiz sıcak yemek yiyebileceğini unutmamak gerekir.

Rize Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Rize Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen maddi durumu bir çok yardım talebinde nasıl bulunacağı bilmektedir. Rize Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için bizzat belediyeye giderek başvurabileceğiniz gibi muhtarlık aracılığı ile başvuruda bulunmanız mümkün.

Rize Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapmak için 444 50 53 numarası yada 0 530 253 50 00 whatsapp destek hattı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden Rize Belediyesi gıda yardımı başvurusu için form doldurmak istenler https://webportal.rize.bel.tr/web/guest/15 bu linke tıklayabilir.

Rize Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Özellikle pandemi döneminde işsiz kalan maddi durumu bozulan bir çok haneye yardım yapan belediye bu yardımların sayısını artırarak devam etmektedir. Rize Belediyesi temel gıda tüketim maddelerinden oluşan erzak kolilerini yardım talebinde bulunan yada muhtarlıkça belirlenim hanelere teslim etmektedir.

Rize Belediyesi erzak kolisi yardımı almak isteyen dar gelirli vatandaşlar belediye yada muhtarlıklara başvuruda bulunabilir.

Rize Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Yaptığı yardımlar ile bir çok belediyeni önüne geçen Rize Belediyesi Ramazan ayında ve Kurban Bayramında yardımlaşmanın önemine dikkat çekmek için yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır. Sadece Ramazan ayında ve kurban bayramında dağıtılan yardım kolisi Beledinin ilçe esnafından aldığı kuru gıdalar ve temel tüketim maddeleri ile hazırlanmış paketlerdir.

Belediye yetkilileri tarafından hazırlanan Rize Belediyesi yardım kolisi gene aynı şekilde belediye yetkilileri tarafından belirlenen evlere dağıtılmaktadır. Maddi durumu kötü, her hangi bir geliri bulunmayan ve sosyal güvencesi olmayan kişilere verilen bu yardım kolileri için başvurular 444 50 53 numarası yada 0 530 253 50 00 whatsapp destek hattı üzerinden yapılanmaktadır.

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Düzenli olarak yardıma ihtiyaç duyan kişilere erzak kolisi yada gıda kolisi yardımı yapmak yerine sosyal yardım kartı veren belediye bu kart ile diledikleri marketten gıda maddelerini almalarına imkan tanımaktadır.

Rize Belediyesi yardım kartı maddi durumunuza bağlı olarak belediye tarafından belirlenen paranın yardım kartınıza her ay yüklemesi ile alış veriş yapma imkanı bulursunuz.

Rize Belediyesi yardım kartı yardım alan kişinin hem rencide olmaması hem de dilediği gıda tüketim maddeleri almasını sağlamaktadır. Belediyenin sosyal yardımlaşma müdürlüğü tarafından verilen bu kart almak için 444 50 53  numarasını arayabilir yada başvuru formu doldurmak için bu https://webportal.rize.bel.tr/web/guest/15 linki tıklayabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra evinize gelip inceleme yapan yetkiler başvurunuz onaylanırsa size nakit çekime kapalı yardım kartı göndereceklerdir. Bu yardım kartları tüm marketlerde geçerlidir.

Rize Belediyesi Süt Yardımı

Rize Belediyesi süt yardımı hem çocukların gelişimini sağlamak hem de süt içeme alışkanlığı kazanmaları için verilmektedir. Rize Belediyesi süt yardımı başvurusu için 444 50 50 numarasını arayabilir yada Rize Whatsapp ihbar hattı numarası olan 0530 253 50 00 iletişime geçebilirsiniz.

Rize Belediyesi süt yardımı aylık olarak evinize belediyesi yetkilileri tarafından teslim edilmektedir. Rize belediyesi pandemi döneminden dolayı süt yardımını askıya almıştır. Belediye ilerleyen dönemde tekrar süt yardımı dağıtımına başlayacaktır.

Rize Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Rize Belediyesi, yeni doğan bebekler için ailelere destek olmak amacıyla Hoş Geldin Bebek Projesi’ni hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, Rize il sınırları içinde doğan her bebeğe hoş geldin bebek paketi veriliyor. Ayrıca bebeğin cinsiyetine göre pembe veya mavi renkli bir çanta içinde bebek bakım malzemeleri de hediye edilecektir.

Hoş Geldin Bebek Projesi’nden yararlanmak isteyen ailelerin, bebeğin doğum belgesi ve ailelerin nüfus cüzdan fotokopileri ile birlikte Rize Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Başvurular, bebeğin doğum tarihinden itibaren 3 ay içinde yapılmalıdır. Başvuru sonucunda, ailelere nakit yardımı ve bebek çantası teslim edilecektir.

Rize Belediyesi, yeni doğan bebekleri ve ailelerini sevindirmek için bu projeyi başlatmıştır. Bu projenin amacı, ailelere maddi ve manevi destek sağlamak, bebeklerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümelerine katkıda bulunmaktır.

Rize Belediyesi Maddi Yardım

Maddi yardımlar her belediyede olduğu gibi Rize Belediyesi’nin de yardım kategorilerinin önemli bir kısmını oluşturmakta, Rize Belediyesi para yardımı genellikle sosyal yardım kartları ile verilmektedir. Başvuru yapanları durumu incelendikten sonra alması gereken yardım miktarına karar verilmekte, bu yardımlar karta bakiye olarak yüklenerek yardım sahibinin alışverişlerinde kullanması üzere teslim edilmektedir.

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Eğitimden gıdaya, kırtasiyeden giyime, yakacaktan ev tadilatına kadar birçok alanda yardımlar yapan Rize Belediyesi ihtiyaç sahiplerine el uzatmaya devam etti.

Koronavirüs sürecinin başladığı tarihten itibaren 1 milyon 527 bin liralık 5 bin 309 adet Rize Belediyesi gıda kolisi yardımı vatandaşlara ulaştırıldı. 543 haneye 195 bin 480 TL değerinde 162 ton 900 kg kömür yardımı yapıldı. İhtiyaç duyan 14 haneye 17 bin 970 TL değerinde soba yardımı gerçekleştirildi. Ayrıca 5 bin TL’lik de nakdi yardım yapıldı.

Eğitim ihtiyaçlarını karşılıksız bırakmayan Rize Belediyesi 101 öğrenciye 17 bin 170 liralık kırtasiye yardımı gerçekleştirdi. İhtiyaç sahibi 124 öğrenciye de 27 bin 900 TL’lik giyim yardımı yapıldı.

Rize Belediyesi’nin belirlenen plan ve program doğrultusunda sosyal yardımlarını arttırarak devam ettireceği belirtildi.

Rize Belediyesi yardımları başvurusu için 444 50 53 numarasını aramanız yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda Rize Belediyesi gıda yardımı, Rize Belediyesi maddi yardımı ve Rize Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu