Belediye Yardımları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Şanlıurfa Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Gelir yetersizliği veya düzensizliği gibi nedenlerden dolayı kendilerinin ve bakımından sorumlu olduğu diğer vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler için farklı Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım çeşitleri mevcuttur. Sosyal belediyeciliği benimseyen Şanlıurfa Belediyesi yardım başvuru ile her geçen gün daha çok muhtaç aileye ulaşmakta, projelerle beslenmeden barınmaya pek çok ihtiyaç karşılanabilmektedir.

Ekonomik zorluklar yaşayan ailelerin sağlık, gıda, eğitim gibi konularda destek almasını sağlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için merak ettiklerinizi bizimle öğrenebilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Pek çok farklı alanda yardımlarıyla öne çıkan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları içerisinde gıda yardımlarının büyük bir yeri vardır. Ekonomik zorluk içinde veya beslenme için yetersiz sağlık koşullarına sahip olduğu belirlenen ailelere gıda yardım kartları verilir ve bu kartların içindeki bakiyelerle merkezde yer alan Gıda Bankası adlı birimden alışveriş yapılabilmektedir. Gıda Bankası’na gelemeyenlerin evine erzak kolileri ulaştırılmakta, bu koliler çölyak hastalarına özel glütensiz un içerebilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım projelerinden biri olan Sıcak Yuvam ise yardıma muhtaç olanların giyim eşyası, ev eşyası, kırtasiye malzemeleri gibi ayni yardım türlerinden faydalanmasını sağlar. Yardım başvurusunda bulunanların muhtaç olduğunu belirtmesi halinde otomatik olarak bu program için kayıtları alınmış olur. Kişiler kendi evlerinin veya kendilerinin gereksinimlerini listeleyerek program içindeki kaynaklardan faydalanabilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım projelerinden bir diğeri de Güzel Evim Yardım Projesidir. Muhtaç durumda olup ev yenileme veya taşınma imkanı olmayanların barınma ihtiyaçlarını iyileştirerek karşılamak isteyenler bu projeden faydalanabilmektedir. Projeyle evlerin bakım ve onarımları Belediye’nin yetkilileri tarafından karşılanmaktadır.

Şanlıurfa’da yaşayanların ilk bebeklerinin doğumunun ardından Hoş Geldin Bebek Yardım projesine dahil olması mümkündür. Bu projeyle bebeğin masraflarını karşılayamayacak durumdaki ailelere ilk günleri daha konforlu geçirmeleri için bebek bezi, mama gibi malzemelerle destek sağlanmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Tüm gıda yardımlarını Gıda Bankası adı verilen kuruluş aracılığıyla gerçekleştiren Şanlıurfa Belediyesi, bu doğrultuda hasta, kaza nedeniyle çalışamaz durumda olan, yaşlı, kimsesiz veya düşük gelirli vatandaşlar ile onların ailelerine yardım ulaştırmaktadır. Şanlıurfa Belediyesi gıda yardımı imkanlarından duruma göre muhtaç asker aileleri de faydalanabilmektedir.

Sıcak Yuvam yardımlarından faydalanacak kişilerin çalışacak gücünün olmadığını, işsiz kaldığını, eşinin vefat ettiğini, ekonomik gelirinin olmadığını veya ciddi sağlık sorunları olduğunu ispatlaması gerekir. Bu kriterlerden bir veya daha fazlasını karşılayanlar Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile destek alabilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için ilk seçenek Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sosyal Yardım Şubesi’ni ziyaret etmektir. Bu birimde gıda, giyim gibi temel ihtiyaçlara ilişkin destek programları hakkında bilgi alınabilir ve başvuru için gerekli evraklar düzenlenebilir.

Başvuru yapılacak yardım kategorileri çeşitli olduğu gibi başvurunun yapılabileceği kanallar da değişkendir. Gıda yardım kartı almak ve böylece Gıda Bankasından alışveriş yapmak veya erzak kolisi dağıtımından faydalanmak isteyenler Engelli Koordinasyon Merkezi veya Beyaz Masa birimleriyle iletişime geçmelidir.

Herhangi bir adresi ziyaret etme imkanı olmayan veya önceden bilgi alarak başvuru yapmak isteyenler önce e-devlet üzerinden talep iletebilmekte veya Beyaz Masa birimini arayarak ön başvuru formunda yer alacak bilgileri sözel olarak iletebilmektedir.

Yardımları detaylı incelemek veya adres bilgilerini görüntülemek isteyenler https://www.sanliurfa.bel.tr/ şeklindeki resmi web sitesi linkine tıklayabilmekte, tüm görüş, istek ve sorular içinse https://webportal.sanliurfa.bel.tr/web/guest/15 şeklindeki linkte yer alan formun doldurulması gerekmektedir. Tüm Şanlıurfa Belediyesi yardım başvuru işlemleri yetkililerce değerlendirmeye alınır ve sosyal inceleme ekipleri tarafından eve ziyaretler gerçekleştirilerek ihtiyaca kesin karar verilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediye’nin ilgili birimlerini ziyaret edenler, Beyaz Masaya başvuranlar veya https://webportal.sanliurfa.bel.tr/web/guest/15 linkine tıklayarak istekte bulunacak olanlar ortak şekilde Şanlıurfa Belediyesi yardım formu doldurmakla yükümlüdür. Formlar hem temel bilgilerin alınması hem istenen yardımın kategorini bilmek için önemlidir. Ancak bu bilgiler hem iletişime geçerken hem de başvurunun değerlendirilmesi esnasında kullanılacağı için doğru şekilde doldurulması son derece önemlidir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru yapmak için tercih edilen e-devlet veya web sitesi sayfasından yine başvurunun sonucunu görmek mümkündür. Yetkililerin yoğunluk durumuna göre ortalama 15 gün beklenmesi önerilmekte, bu süreçte değerlendirme yapılmakta, sonrasında bahsedilen linkler aracılığıyla veya Beyaz Masayı arayarak Şanlıurfa Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Şehir dışından arayarak bilgi almak veya istekte bulunmak isteyenler için ALO 153 numaralı sabit hattıyla hizmet veren Belediye, il sınırlarında yaşayanlar içinse 0 (414) 318 51 00 şeklindeki hatla hizmet verir. Aramak yerine WhatsApp üzerinden iletişime geçmek isteyenler ise 0 (414) 153 00 00 şeklindeki Şanlıurfa Belediyesi başvuru hattını kullanabilir. Belediyenin yardım başvurularını kabul ettiği birim olan Beyaz Masa 08.00 ile 24.00 arasında hizmet vermekte ve dileyenler ALO 444 22 63 şeklindeki hattan da direkt bu birime bağlanabilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen ailelere “gıda bankası kartı’’ verilmekte, bu kart ile şehir merkezinde bulunan Gıda Bankasından dilenen şekilde alışveriş de yapılabilmektedir. Gıda paketlerinin amacı ise bu birime erişim sağlayamayan yaşlı, engelli ve hasta bireylere de ulaşabilmektir. Bahsedilen gıda yardımları kapsamında verilen paketler içerisinde köftelik ve pilavlık bulgur, pirinç, sıvı yağ, çay, şeker, makarna, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru gıdalar bulunmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı 

Şanlıurfa Belediyesi erzak kolisi yardımı için birinci dereceden ihtiyacı olduğu tespit edilenler 2 ayda 1, ikinci dereceden ihtiyaç duyanlar 4 ayda 1 ve diğer gruplar 6 ayda 1 yardım paketi alabilmektedir.

Şanlıurfa Belediyesi erzak yardımı konusunda oldukça dikkatli ve özenli olup fenilketonüri için ayrı olarak her ay 5 kg. un yardımı yapmaktadır. İl genelindeki 925 çölyak hastasına da aynı şekilde her ay düzenli olarak 5 kg. gluten içermeyen un gönderilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı konusunda oldukça farklı kategorilerle hizmet verir. Bu doğrultuda Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardım Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 12 çorba evi bulunmakta, ikisi şehir merkezinde bulunan bu çorba evlerine ek, çorba çeşmeleri de bulunmakta, bunlardan herhangi bir koşul olmadan tüm halk faydalanabilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Şanlıurfa Belediyesi gıda yardımını 5 yaş altı yetim, dul, kimsesiz yaşlı, aile reisi kronik hastalık veya kaza sonucu işgücünü kaybetmiş olanlar, nüfusu yüksek geliri yok denecek kadar az olanlara ve yardıma muhtaç asker ailelerine öncelikli olarak yapmaktadır.

Düzenli olarak yapılan Şanlıurfa Belediyesi gıda yardımı başvurusu için 0 (414) 318 51 00 numarası yada whatsapp destek hattı numarası olan 0 (414) 153 00 00 numarasına mesaj atabilirsiniz. Ayrıca gıda yardımı ve erzak yardımı almak için alo 153 destek hattını arayabilirsiniz.

Şanlıurfa Belediyesi başvurusu yapmak için dilerseniz bu https://webportal.sanliurfa.bel.tr/web/guest/15 linke tıklayabilirsiniz. Formu doldurarak yardım talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi düzenli olarak yaptığı yardımların yanında Ramazan ayında ve Kurban Bayramında yardım kolisi dağıtımı yaparak bir çok ailenin mutfak harcamalarına destek olmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yılda ihtiyaç sahiplerine yılda 2 defa Ramazan ve Kurban Bayramında yardım kolisi vermektedir. Yardım kolisi ile ihtiyaç sahibi aileler bayram öncesi bir nebze olsa rahatlıyorlar.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi belediyeden sosyal yardım alan ve muhtarlıkça belirlenen ailelerin evlerine teslim edilmektedir. Ramazan kolisi yardımı almak için ALO 153 belediye destek hattını arayabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Şanlıurfa Belediyesi belli aralıklarla yaptığı yardımların yanında düzenli olarak yardıma ihtiyaç duyan ailelere düzenli olarak yaptığı yardımları Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı aracılığı aracılığı ile vermektedir.

Dar gelirli vatandaşlara verilen “gıda bankası kartı” kent merkezinde bulunan gıda bankası marketine giderek diledikleri zaman ve dilekleri gibi alış veriş yapma imkanı bulmaktadırlar.

Hane gelir durumu, sosyal güvencenizin bulunmaması ve evinizin kira olması durumuna bağlı olarak 2 ayda bir, 4 ayda bir yada 6 ayda bir gıda yardımı alırsınız.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar Gıda Yardım Kartı sayesinde kimseye muhtaç olmadan alışveriş yapabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu Engelli Koordinasyon merkezine veya beyaz masa hattına yapılır. İnceleme komisyonunun evinize yapacağı ziyarette hazırlayacağı rapor ile yardım başvurunuz netlik kazanır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu Engelli Koordinasyon merkezi veya beyaz masaya müracaat edilmesi gereklidir. Başvuruda bulunan kişilerin evlerine gelecek olan yetkililer yapacakları incelemeye göre yardım kartı başvurunuz değerlendirilir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama; Başvuru sonuçlarınızı öğrenmek için başvuru yaptığınız Engelli Koordinasyon Merkezine bizzat gidebilir, telefon ile arayabilir yada ALO 444 22 63 Beyaz Masa Hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Başvurular ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi süt yardımı çocukların gelişimini desteklemek hem de süt içme alışkanlığını kazandırmak için belediye tarafından aylık olarak evlere teslim edilmektedir. 0-6 yaş aralığında çocuğu bulunan hanelere verilen süt yardımı pandemi döneminde durdurulmuştur. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi süt yardımı ilerleyen dönemde tekrar belediye tarafından dağıtılmaya başlanacaktır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, yeni anne ve baba olan dar gelirli ailelere “Hoş Geldin Bebeğim” seti hediye ediyor. Bu set, bebeğin ihtiyaç duyduğu temel malzemeleri içeriyor.

Başvurular, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç 3 ay içerisinde değerlendirilir. Başvurusu uygun görülen ailelere, “Hoş Geldin Bebeğim” seti teslim edilir.

“Hoş Geldin Bebeğim” seti, şunları içeriyor:

 • Bebek tulumu
 • Bebek battaniyesi
 • Bebek bezi
 • Bebek maması
 • Bebek şampuanı
 • Bebek yağı
 • Bebek pişik kremi

Bu set, bebeklerin ilk aylarında ihtiyaç duyduğu temel malzemeleri içerdiği için, dar gelirli aileler için önemli bir destektir.

Şanlıurfa Belediyesi Maddi Yardım

Kurum yetkilileri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi para yardımı konusunda herhangi kesin bir açıklama yapmamakta, gerekli görülmesi halinde ihtiyaç duyulan eşya veya gıdaların temin edilmesiyle halka destek olmaktadır. Nakit kullanımının gerekli olduğu yardımları alabilmek veya bu konudaki sorularınızı yöneltmek için şahsen Beyaz Masayla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kira yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek burada başvuru formu doldurması gerekir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Bursu Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde dar gelirli öğrencileri burs imkanı tanımaktadır. Kırtasiye yardımı ve para yardımı yaparak öğrencilere destek olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi burs yardımı her sene okulların açılması 1 ay kala başvuruları kabul etmektedir.

Eğitim desteği ile öğrencilere burs imkanı tanıyan belediye ayrıca başarılı öğrencileri desteklemektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı; engelli vatandaşlara belediye tarafından geziler, kurslar ve faaliyetler düzenlenmektedir. Engelli bireylere özel spor kursları verilmektedir. Psikolojik destek de veren belediye engelli bireyler için özveri ile çalışmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi engelli yardımları için https://www.sanliurfa.bel.tr/kategori/41/0/engelsiz-yasam linke tıklayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi evde sağlık hizmetleri birimine başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız T.C. Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri iletişim Merkezi: 444 38 33 nolu numarayı arayarak başvuru yapabilirler yada Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı bünyesindeki Koordinasyon Merkezi  telefon numarası 0414 318 55 55 üzerinden kayıt oluşturabilirler.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile Şanlıurfa il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlara kömür yarımı, kırtasiye yardımı, gıda yardımı ve giyecek yardımı yapmaktadır.

Belediye tarafından verilen evde bakım hizmeti ile hasta ve yaşlıların evde bakımını sağlayan belediye evinizden çıkmadan size destek olmaktadır.

Öğrencileri destekleyen belediye her sene okulların açılması ile beraber kırtasiye yardımı ve giyecek yarımının yanında başarılı öğrencilere burs imkanı tanımaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu alo 153 hattınız arayabilir yada whatsapp destek hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilrisiniz.

5 Yorum

 1. Ezrak gıda yardımı istiyorum eşim çalışmıyor sizden ricam

 2. İşsizim annem ölmüş babam evlenmiş bize bakmıyor erzak yardımı ve odun kömür sosyal yardım a ihtiyacım var.

 3. Eşim çalışmıyor yardıma muhtacız iki çocuğum var biri yeni doğdu sizden odun yardımı kömür yardımı gıda yardımı ve hoş geldin bebeğim setini yardımı istiyorum

 4. 2 çocugum var ögrenci eşim çalışmıyor kiracıyım yardımcı olursanız sevinirim hiç bir gelirim yok aileler in verdikleriyle geçiniyorum

 5. 5 çocuğum var eşim çalışmıyor maddi durumum yok lütfen yardımcı olun 4 öğrencim var eşim çalışamıyor bel fıtığı var lütfen siz yardımcı olun Bayram elbisesi bile çocuklarımı alamadım lütfen yardımcı olun kuru esiya yardımı kahvaltilik cocuklarima elbise yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu