Belediye Yardımları

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Samsun İl sınırlarında ikamet etmekte olan yoksul ve muhtaç durumdaki vatandaşlara yardım eli uzatan Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımları ile pek çok haneye önemli destekler sunmaktadır. İş, sağlık gibi konularda yaşadığı problemlerden dolayı geçimini sağlayamayan ve ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar yardımlardan faydalanabilmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları farklı kategorilerle dağıtılmakta, başvuru sahibinin ihtiyacına göre ulaştırılmaktadır.

Siz de Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve ihtiyaçlarınızı daha kolay şekilde karşılayabilirsiniz. Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Samsun Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Temel ihtiyaçların rahatlıkla karşılanması için projeler geliştiren Samsun Büyükşehir Belediyesi Temel İhtiyaç Destek Kartı ile öne çıkmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin talep ettiği eşya veya gıdaları kendi isteklerine göre almasına imkân tanıyan Temel İhtiyaç Destek Kartı vatandaşların alışverişlerinde daha özgür olmalarına destek sağlamaktadır. Bu doğrultuda diğer pek çok belediyede bulunan gıda ve giyim yardımları Samsun Büyükşehir Belediyesi için söz konusu olmamakta, bu yardımlar için direkt olarak ihtiyaç kartı teslimatı yapılmaktadır.

İl sınırlarındaki engelli vatandaşlar için de farklı hizmetler sunan Samsun Büyükşehir Belediyesi, bu çerçevede engelli vatandaşlara ulaşım ve sosyalleşme konularında destek olmaktadır. Engelliler için Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri açan Belediye, engellilere özel havuzlar, kamplar ve tatil tesisleri de açmaktadır. Engelli vatandaşları takip sürecine dahil eden Belediye, düzenli aralıklarla bu kişilerin hanelerini ziyaret etmekte, tespit ettiği ihtiyaçları gidermek için çalışmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardımları arasında önemli bir yere sahip olan engelli yardımları yalnızca hizmetlerle sınırlı kalmaz. Ayrıca tekerlekli sandalye ya da hasta yatağı gibi ihtiyaçları da karşılayan Belediye, medikal malzeme taleplerini kabul etmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Samsun Belediyesi’nin yardımlarına başvuruda bulunmak için belirli kriterler söz konusu olmamakla birlikte muhtaç, yoksul ve geçimini sağlayamayan herkes için Belediye’nin kapıları açıktır. Ancak ön başvuru sonrasında yapılan değerlendirmelerle hane içindeki vatandaşların eğitim, gelir, iş, sağlık gibi temel konulardaki güncel durumu kontrol edilmekte ve haneyi ziyaretle yaşam koşulları değerlendirilmektedir. Samsun Belediyesi yardım kartı alabilmek için tüm bu aşamalarda maddi ve ayni desteğe ihtiyaç duyulduğuna karar verilmiş olmalıdır.

Engelli yardımlarından faydalanmak için ilk etapta telefonla ulaşarak yetkililere talepte bulunabilir. Sonrasında engellilik düzeyine ilişkin sağlık raporu gibi belgelerin teslim edilmesi istenmekte, bu durumda kişinin bakacak bir yakını olup olmadığına, yaşam koşullarına bakılarak aynı şekilde karar verilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

En yaygın şekilde verilen ve en genel yardımlardan olan Temel İhtiyaç Destek Kartı başvurusu için çağrı merkezini aramak veya internet üzerinden ilgili platformlara tıklamak gerekmektedir. Bu Samsun Belediyesi yardım başvurusu için https://www.samsun.bel.tr/iletisim adresinden form doldurulabilmekte, telefonla arayanların ise temel bilgileri yetkililer tarafından alınmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapıldıktan sonra iletilen bilgi ve talepler incelenmekte, yetkililer başvuru adayını evinde ziyaret ederek yaşam koşullarını değerlendirmektedir. Bu incelemeler doğrultusunda destek kartına duyulan ihtiyaca kesin karar verilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Samsun Belediyesi’nden herhangi bir konuda talepte bulunmak için ister telefonla görüşme sağlayın ister hizmet binasını ziyaret edin isterseniz de online platformları tercih edin, öncelikle kimlik ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir Samsun Belediyesi yardım başvuru formu doldurmanız gerekir. Bu formda yer alan bilgilerle haneniz ziyaret edilmekte, haliyle bilgilerin doğru, güncel ve şeffaf olması zorunlu tutulmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yardımlarınızı yapmış olduğunuz iletişim kanalından aynı şekilde sorgulama talebinde bulunmanız mümkündür. Eski sistemlerde 1 aya kadar uzayabilen değerlendirme süreci artık dijital platformlara geçilmesiyle birlikte son derece hızlanmıştır. Bu sayede Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapanlara çok kısa süre içinde dönüş yapılmakta, ilk etapta sabır göstererek beklemeniz önerilmektedir.

Samsun Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin öne çıkan yardım aracı olan Temel İhtiyaç Destek Kartını alabilmek için Çözüm Çağrı Merkezi’ni aramak gerekebilmektedir. Bu amaçla tuşlanması gereken numara ise 0362 431 10 12 şeklindedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Yemek pişirmeye imkanı olmayan kimsesiz, engelli veya yaşlı kimselere ise istisna olarak günde iki öğün taze ve sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı sadece yemek pişiremeyecek durumda olduğu tespit edilen kişiler için geçerli olmakta, gıda kolisi dağıtımı kaldırılarak yalnızca yardım kartlarına ağırlık verilmektedir. Bu yardımlara ek olarak sadece Ramazan ayına özel koli dağıtımı yapan Belediye, bu alanda bilgi almak isteyenleri çözüm merkezini aramaya davet etmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Siirt Belediyesi gıda yardımı Yaşlı, engelli ve maddi geliri olmayan kişilere yapılan sosyal yardımlardan biridir. İhtiyaç sahibi kişilere erzak yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Oldukça fazla kişinin talepte bulunduğu Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı almak için Belediye müracaat edebilir yada muhtarlıklar ile iletişime geçebilirsiniz.

Dar gelirli ve maddi durumu kötü olan ailelere verilen gıda yardımı başvurusundan bulunmak ve bilgi almak için +90 (362) 431 60 90 numarasını arayabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Samsun Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı yılda 1 defa maddi durumuna bağlı olarak yılda 4 defa kadar yapılmaktadır. Belediye tarafından belirlenen yada gelen başvuruları değerlendiren belediye yetkilileri yardım ihtiyacı olan ailelere erzak kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Sene belirlenen ailelere verilen erzak yardımı başvurusu ve detaylı bilgi için bizzat belediyenin Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına başvurulabilir yada +90 (362) 431 60 90 numarasını arayabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında ve Kurban Bayramında bir çok aileye yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı yılda 2 defa olmak üzere Ramazan ayında ve Kurban Bayramında dar gelirli ailelere verilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu yaparak gıda kolisi almak için mahalle muhtarına yada belediyenin sosyal yardımlaşama birimine başvuruda bulunabilirsiniz.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Samsun Büyükşehir Belediyesi belli aralıklarla yaptığı yardımın yanında düzenli olarak yaptığı yardımı Samsun Büyükşehir Belediyesi  sosyal yardım kartı olarak bilinen Temel İhtiyaç destek Kartı aracılığı ile yapmaktadır.

Yardım kolisi, erzak kolisi yada gıda kolisi vermek yerine temel ihtiyaç destek kartı vererek hem insanların rencide olmasını önleyen hem de diledikleri şekilde mutfak ihtiyaçlarını gidermesi sağlanmaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı birimi tarafından yapılan başvuruları inceleyerek verdiği sosyal yardım kartı ile maddi durumunuz ve gelirinize göre yılda 1 defa, 2 defa yada 4 defa bu kartlara yüklenecek para ile tüm temel tüketim maddeleri yada giysi alış verişi yapabilirsiniz. Nakit çekime kapalı olarak verilen kartlar evinize gelen yetkililer tarafından hanede yaşayan kadına teslim edilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu için +90 (362) 431 60 90 numarasını arayabilir yada başvuru formu doldurmak için bu https://samsun.bel.tr/cozum-merkezi linki kullanabilirsiniz.

Samsun Belediyesi Temel İhtiyaç Destek Kartı başvurusu sonrası evinize gelen yetkililer inceleme yaparak sosyal yardım kartı başvurunuzu inceleyecetir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi hem çocukların gelişimini desteklemek hem de süt içme alışkanlığı kazanması için süt yardımı dağıtımı yapmaktadır. 0-6 yaş aralığında çocukları bulunana hanelere aylık olarak verilen süt yardımı pandemi dolayısı ile kesilmiştir. Ancak çok fazla talep alan Samsun Büyükşehir Belediyesi süt yardımı ilerleyen dönemde tekrar başlayacaktır. Şu an için süt yardımı dağıtımı durdurulmuştur.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yeni doğum yapan annelere ve bebeklerine yönelik “Hoş Geldin Bebek” projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında, yeni doğum yapan annelere ve bebeklerine çeşitli hediyeler ve yardımlar sağlanıyor.

Hoş Geldin Bebek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hoş Geldin Bebek başvurusu, iki şekilde yapılabiliyor:

 • E-Devlet Kapısı üzerinden: e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra “Samsun Büyükşehir Belediyesi” sekmesine tıklayın. Açılan sayfada “Hoş Geldin Bebek Başvurusu” seçeneğini tıklayın. Gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu gerçekleştirin.
 • Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na şahsen başvuru yaparak: Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na şahsen giderek başvuru formunu doldurun ve gerekli belgeleri teslim edin.

Hoş Geldin Bebek projesi kapsamında yeni doğum yapan annelere ve bebeklerine şu hediyeler ve yardımlar sağlanıyor:

 • Bebek bezi
 • Mama
 • Pamukçuk kremi
 • Bebek şampuanı
 • Bebek sabunu
 • Bebek yağı
 • Bebek tırnak makası
 • Bebek çorap
 • Bebek battaniye
 • Bebek yastığı
 • Bebek giysisi
 • Bebek odası süsleri

Samsun Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Tüm ayni ve maddi yardımlarını Temel İhtiyaç Destek Kartı aracılığıyla gerçekleştiren Belediye, ihtiyaç sahibi ailelerin sadece alışveriş yapması değil, fatura ödemesine bu şekilde destek olmaktadır. Hesaba para yatırılmasıyla kullanılabilir hale gelen kartlar, giyim ürünleri alışverişlerinde de geçelidir. Ancak nakit çekmeye kapalı olan bu kartlarla zararlı alışkanlıklara yönelik ürünlerin alınmasının önüne geçilmektedir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Samsun Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile Samsun İl sınırları içerisinde yaşayan halka gıda yardımı ve erzak yarımının yanında kömür yardımı ve giyecek yardımı yapmaktadır.

Sosyal yardımlaşama birimi tarafından evde bakım hizmeti sunan belediye hasta ve yaşlı kimselere evde bakım hizmeti vererek onlara destek vermektedir.

Öğrencilere kırtasiye yardımı ve giyecek yardımı yapan belediye başarılı öğrencilere burs imkanı tanımaktadır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, Samsun Büyükşehir Belediyesi maddi yardımı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Madı yardım parası ıstıyorum 2 cocuk babasıyım calişamiyorum dogustan ellerım sakat karacıgerhastaligim var

 2. maddi yardım istiyorum bnm evde 3 kişiyiz 1 tane kızım var birde engelli biriyim çalışamıyorum birde konuşamıyorum felç geçirdim

 3. Yeşil kartlıyım gida yardımı istıyorum maddı durumum yok kronık rahatsıZım market kartı ve gıda yardımı ıstıyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu