Maddi Yardım

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu 2024; Asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan, maddi yetersizlikler yüzünden gıda ve erzak, giyim, barınma vb. temel gereksinimlerine ayıracak bütçesi olmayan yoksul ve fakir aileler; devlet yardımlarına başvurmak suretiyle ayni ya da nakdi yardımlar alabiliyorlar.

Maddi sıkıntı çeken vatandaşlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere ve TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne para yardımı ya da diğer yardımlardan faydalanmak için başvurabiliyorlar.

Ülkemizde sivil toplum kuruluşu olarak muhtaç vatandaşlara yardımcı olan dernekler ve vakıflar, ünlü iş adamları ve sanatçılar, Kızılay gibi kurumlar da gıda ve erzak yardımı, para yardımı, sağlık ve eğitim yardımı dahil pek çok yardımlar yapıyorlar.

Bu yazımızda kısaca fakir ailelere devlet yardımı başvurusu nasıl yapılır? Fakir ailelerin yararlanabilecekleri devlet yardımları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Fakir Ailelere Yardım Eden Kurumlar Hangileri?

Fakir ve muhtaç aileler; belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, valiliklere, kaymakamlıklara, Kızılay’a, dernek ve vakıflara, ünlü iş adamlarına ya da ünlü sanatçılara yardım almak için başvurabiliyorlar.

Fakir ve muhtaç ailelere sosyal yardımlar yapan en önemli kurum ve kuruluşları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernekler ve vakıflar
 • Ünlü iş adamları
 • Ünlü sanatçılar
 • Kızılay

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; yukarıda sıraladığımız kurumlara başvurarak, sosyal yardımlar alabiliyorlar.

Ancak kişilerin sosyal yardım alabilmeleri için bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları, kendilerinden talep edilen belgeleri de zamanında başvurdukları kuruma teslim etmeleri gerekiyor.

Fakir Ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Fakir ve muhtaç ailelere birçok yardımlar yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; dul kadınları da unutmuyor.

İhtiyaç sahibi anneler için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yardım çalışmalarını kendisine bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan en önemli sosyal yardım türlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Elektrik tüketim desteği
 • Kronik hastalar için elektrik tüketim desteği
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • SED yardımı
 • Şartlı doğum ve gebelik yardımı
 • Para yardımı
 • Silikozis ve SSPE aylığı
 • Engeliler için engelli maaşı bağlanması
 • Dul kadınlar için dul aylığı bağlanması
 • Yetim ve öksüz çocuklar için yetim ve öksüz maaşı bağlanması
 • Tüberküloz hastaları için tüberküloz maaşı bağlanması
 • 65 yaş ve üstü yaşlılar için yaşlılık aylığı bağlanması
 • Muhtaç asker yakınlarına aylık bağlanması
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar için yapılan maddi yardımlar
 • Diğer yardımlar

En az %40 engel oranına sahip olan, engeli yüzünden çalışamayan engellilere engelli maaşı bağlayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; sigortalı çalışan eşi vefat eden kadınlara ve çocuklarına ise dul ve yetim aylığı bağlıyor.

65 yaş ve üstü yoksul yani sigortasız ve gelirsiz yaşlılar; 65 yaş aylığı alabilmek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurabiliyorlar.

Elektrik tüketim desteği kapsamında fakir ailelerin elektrik faturalarında indirimler yapan ve vatandaşların indirimli fiyatlardan faydalanabilmelerine olanak tanıyan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; hanesinde sigortalı çalışan mevcut olmayan anne adaylarına ise şartlı doğum ve şartlı gebelik yardımları kapsamında bir miktar para yardımı yapıyor.

Yine hanesinde sigortalı çalışan olmayan annelerin yararlanabileceği şartlı sağlık yardımı dahilinde 0-6 yaş aralığında çocuğu olan annelere her ay 45 TL yardım parası ödeniyor.

Şartlı sağlık yardımı ile fakir ailelerin çocuklarının aşılarını zamanında ve eksiksiz bir şekilde yaptırabilmeleri sağlanmış oluyor.

Şartlı sağlık yardımı sayesinde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar, sağlık kontrollerine düzenli bir şekilde gidebilme şansı elde etmiş oluyorlar.

Anneler için yapılan bir diğer yardım olan şartlı eğitim yardımı ile ilköğretim ya da ortaöğretim eğitimi gören yoksul aile çocukları için aylık bir miktar ödeme yapılıyor.

Böylelikle fakir aile çocuklarının da diğer çocuklar gibi eğitim hayatlarına aralıksız bir şekilde devam edebilmeleri sağlanıyor.

Kira yardımı ile fakir ailelerin aylık kira giderlerinin bir kısmını ya da tamamını karşılayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yoksul ailelere düzenli olarak gıda ve erzak yardımı yapmaktan da geri kalmıyor.

Gıda ve erzak yardımı dahilinde yoksul ailelere makarna, bulgur, pirinç, salça, hazır çorba vb. malzemeleri içeren gıda yardım kolilerini dağıtıyor.

Vefat eden eşinin sigortalı bir işi ve geliri olmayan, kendisinin de sigortalı işi olmayan dul kadınlar ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurarak, Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım programından faydalanabiliyor.

Bu program kapsamında dul kadınlara iki ayda bir 1000 TL ödeme yapılıyor. Detaylı bilgi için Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı evleri ziyaret ederek sizlere verilecek sosyal yardımları yerinde inceleyerek tespit etmektedir. Ulusal hane ziyareti yardımı hakkında bilgi için Ulusal Hane Ziyareti Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? yazsını okuyabilirsiniz.

Fakir Ailelere Belediyeler Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Fakir kişiler; para yardımı, gıda yardımı gibi yardımlar almak için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da başvurabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yoksul aileler için yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Tıpkı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gibi yoksul ailelere belirli aralıklarla gıda ve erzak içeren koliler dağıtan belediyeler, kış ayları yaklaşmaya başladığında ise fakir ailelere ısınabilmeleri ve hastalıklardan korunabilmeleri adına kömür ve odun dağıtıyor.

Yaşlı vatandaşlar için sunduğu evde yaşlı bakım hizmeti ile evden çıkamayacak halde olan yaşlı vatandaşların evlerine sağlık personelleri gönderen ve yaşlıların sağlık kontrollerinin yapılmasını sağlayan belediyeler; ev boya ve badana, çatı onarım ve tamirat masraflarını karşılayamayan kişilere de destek oluyor.

Yoksul ailelerin ilköğretim, lise ya da üniversiteye giden çocukları için burs ve eğitim desteği sunan belediyeler; ailelere dağıttığı sosyal destek kartları ile ailelerin bu kartlardaki limitler ile belediye anlaşmalı BİM, Carrefoursa, Migros vb. marketlerden alışveriş yapabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan İstanbulkart isimli sosyal destek kartlarına, belediye tarafından belirli aralıklarla para yükleniyor.

Vatandaşlar, bu kartlarla post cihazının geçerli olduğu anlaşmalı marketlere giderek, alkol ve tütün ürünleri dışındaki tüm malzemeleri satın alabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksul vatandaşlar, belediyelere bağlı olarak hizmet veren aşevlerine giderek, aşevlerinde pişirilen sıcak ev yemeklerini de her gün ücretsiz bir şekilde yiyebiliyorlar.

Eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında fakir aile çocuklarını unutmayarak, bu çocuklara mont, ayakkabı, çanta, okul forması hediye eden belediyeler; aynı zamanda çocukların kalem, kitap, defter, silgi gibi temel ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Muhtaç ailelere yardım eden kurum ve kuruluşlar için Fakirlere Yardım Eden Kurumlar ve Kuruluşlar 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Fakir ve Yoksul Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu E-Devlet

Maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan aileler devlet yardımlarından yararlanabilmek için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına gedebileceği gibi e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda bulunabilir. Fakir aileler devlet yardımına başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Maddi zorluk çeken kişiler sosyal yardım başvurusu için Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirler.

Fakir Ailelere TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

En az %40 engel oranı mevcut olan engelli vatandaşların, yetim ve öksüz çocukların fakirlik maaşı almak için başvurabilecekleri TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; yoksul ailelere düzenli olarak kuru gıda yardımı yapıyor.

İstanbul Eyüp ilçesinde faaliyet gösteren aşevi; her gün binlerce kişiye sıcak ev yemeği dağıtıyor.

Kalacak yeri olmayan muhtaç ve sahipsiz vatandaşlar, bir süreliğine konaklamak adına vakıf evlerine başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; yoksul ailelerin çocuklarına ise eğitim ve burs yardımı yapıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından fakir aileler için yapılan en önemli yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kuru gıda yardımı
 • Aşevi hizmeti
 • Vakıf evi hizmeti
 • Öğrenciler için eğitim ve burs yardımı
 • Engelliler, yetim ve öksüzler için fakirlik maaşı bağlanması

Maddi durumu kötü olan fakir ailelere verilen erzak kolisi yardımı almak için Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul vatandaşlar, fakir aileler ve vatandaşlar için yapılan sosyal yardımlara kolaylıkla başvurabiliyorlar. Fakir ve yoksul ailelere Nakdi yardım, çocuk yardım parası, SED yardımı, Elektrik tüketim desteği ve doğalgaz yardımı yapılmaktadır.

Fakir ve yoksul ailelere kimlikleri ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yada internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakir ailelere devlet tarafından verilen yardımlardan biri olan Aile Destek Paketi Yardımı kapsamında aylık 1250 TL ile 2500 TL arasında aylık para yardımı yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında verilen para yardımı olan Aile Destek Yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Aile destek paketi yardımına başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Gıda yardımı, kırtasiye yardımı, kira yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı gibi diğer yardımlara başvurmayı düşünen vatandaşların ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, vakfa giderek, burada başvuru formu doldurmak suretiyle başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Aile destek yardımı kapsamında aylık para yardımı almak isteyenler Aile Destek Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirler.

Fakir Ailelere Çocuk Yardım Parası Desteği

Muhtaç ailelere verilen para yardımın yanında eğer ailede yaşayan çocuk varsa çocuk sayısına bağlı olarak aylık 350 TL ile 650 TL arasında ek para yardımı yapılmaktadır.

Aile Destek Paketi Yardımı başvurusunda bulunan fakir aileler başvuruları onaylanması halinde ek olarak çocuk sayısına göre aylık para yardımı alırlar.

Çocuk yardım parasına başvuruda bulunmak için Çocuk Destek Bileşeni Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirler.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç vatandaşlar, belediye yardımları e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet üzerinden belediyelerin sosyal yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine giderek de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvurular, sosyal hizmetler merkezlerinden birine gidilerek de yapılabiliyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Vatandaşların fakirlik maaşı, kuru gıda yardımı gibi yardımları alabilmeleri için başvurularını bizzat Bölge Müdürlüklerine giderek ve belgeleri teslim ederek ya da belgeleri posta yoluyla Bölge Müdürlüklerine göndererek, gerçekleştirmeleri gerekiyor.

BAKINIZ >>> Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Formu Doldur

Fakir Ailelere Elektrik Yardımı

 

Türkiye’de fakir ailelere elektrik yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

 • Hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen gelir sınırının altında bulunmak.
 • Hanede yaşayan kişilerin tamamının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
 • Hanede yaşayan kişilerin herhangi birinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) kayıtlı olması.

Elektrik yardımı başvurusu, SYDV’lere şahsen veya e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruda, kimlik belgesi, elektrik faturası ve gelir durumunu gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.

Elektrik yardımı başvurusu, SYDV’ler tarafından değerlendirilir ve uygun görülen başvurular için yardım ödemesi yapılır. Yardım ödemeleri, PTT şubelerinden çekilebilir.

Fakir Ailelere Doğalgaz Yardımı

Türkiye’de fakir ailelere doğalgaz yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

 • Hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenen gelir sınırının altında bulunmak.
 • Hanede yaşayan kişilerin tamamının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.
 • Hanede yaşayan kişilerin herhangi birinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) kayıtlı olması.

Doğalgaz yardımı başvurusu, SYDV’lere şahsen veya e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruda, kimlik belgesi, doğalgaz faturası ve gelir durumunu gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.

Fakir Ailelere Kira Yardım

Fakir Ailelere Kira Yardımı, Türkiye’de sosyal yardım programlarından biridir. Bu program, geliri belirli bir seviyenin altında olan ve kendi evi olmayan ailelere kira ödemelerinde destek sağlamayı amaçlamaktadır. Program, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Programa başvurmak isteyen ailelerin, bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygun olması ve gerekli belgeleri ibraz etmesi gerekmektedir. Programdan yararlanan aileler, her ay bakanlık tarafından belirlenen tutarda kira yardımı almaktadır. Bu yardım, ailelerin yaşam koşullarını iyileştirmeye ve sosyal dışlanmayı önlemeye katkı sağlamaktadır.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu Sorgulama

Başvuru sonucunuzu öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvuru sonuçlarını öğrenmek istediğinizde ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden de başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Sorgulama işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak başvurduğunuz vakfa gidebilir ya da vakfı arayabilirsiniz.

 • Belediye Yardım Başvurusu Sorgulama:

Belediye yardım başvuru sonucunuzu e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle de başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Ya da başvurduğunuz belediyeyi arayabilir veya belediyeye gidebilirsiniz.

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Yardım Başvurusu Sorgulama:

Vakıflar Genel Müdürlüğü başvuru sonucunuzu öğrenmek için Bölge Müdürlüğünü arayabilir ya da Müdürlüğe gidebilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama işlemi için hemen https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Muhtaç ailelere verilen para yardımı ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Aylık düzenli olarak para yardımı alan kişiler yardım parasının yatıp yatmadığını PTT Yardım Parası Sorgulama yaparak öğrenebilirler. PTT adınızı yatan yardım parası var mı öğrenmek için PTT Adıma Yatan Para Var Mı? PTT Hesabıma Para Yattı Mı? yazısını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvuru şartlarını, başvuru için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 hatlarını arayabilir, yetkililerden bilgi edinebilirsiniz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarını öğrenmek istediğinizde 0312 415 50 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardım almak isteyen tüm bireylerin başvurdukları kurumda başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilerin aylık hane kazançlarına, aylık giderlerine, aylık fatura ödemelerine, hanelerinde sigortalı çalışan kişi sayısına dair sorular bulunuyor.

Kişilerin bu sorulara verdikleri yanıtlar doğrultusunda kurumlar, muhtaç ve fakir aileleri tespit ediyor.

Bu yüzden de ailelerin başvuru formunda kendilerine yöneltilen soruları doğru yanıtlamaları gerekiyor.

Sosyal yardım alabilmek adına kendilerini fakir gösterenler ve sosyal yardım alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının fark edilmesi durumunda cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin yaptırım olarak, aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise yardım yapan kurum tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Fakir ailelerin ve yoksul vatandaşların devlet yardımı almak için kurumlara başvurduklarında mutlaka kendilerinden talep edilen belgeleri yanlarında götürmeleri gerekiyor.

Talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aileye dair ikametgah belgesi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine dair SGK gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Engelli bireyler için 2024 engelli raporu

Kişilerin yukarıda bahsettiğimiz belgeler dışında farklı belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; dul maaşına başvuran kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Yangın, sel, deprem vb. doğal afetlere ya da kazalara maruz kalan ve bu yüzden çalışamayacak durumda olan kişilerin ise bilirkişi raporu teslim etmeleri gerekiyor.

Kimler Devlet Yardımlarından Yararlanabilir?

Belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; herhangi bir geliri ve sigortalı işi bulunmayan ailelere öncelikli şekilde yardımlar yapıyor.

Ancak sigortalı işi bulunmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan aileler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar da devlet yardımı alabiliyorlar.

Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, SED yardımı, gebelik ve doğum yardımı; hanesinde sigortalı çalışan mevcut olmayan anneler için yapılırken; gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı gibi yardımlardan muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirli aileler de faydalanabiliyorlar.

Kısacası kişilerin hangi yardımlara başvurabilecekleri sosyal yardım türüne ve başvuru şartlarına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Devlet yardımlarından kimlerin faydalanabileceklerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yoksul ve dar gelirli aileler
 • Fakir ve muhtaç aileler
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Dul kadınlar ve yetim çocuklar

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar; devlet yardımı alamıyorlar.

Bu yüzden de kişilerden başvuru esnasında mal beyanına dair belgeler de talep ediliyor.

Bu yazımızda yoksul ailelerin devlet yardımlarına nasıl başvurabileceklerine değinmeye çalıştık.

Sizler de sosyal yardım alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Eşinden boşandım ev kadınıyım evim kira kiramı ödeyemiyorum 4 tane çocuğum var 2 okula gidiyor hiç bir gelirimiz yoktur gecinemiyoruz yardım eden Yok çok Zor durumdayız lütfen yardım edin

 2. Dort cocugum var gelırım yok kendi ımkanlarımla cevız yaparak gecımımı saglıyrum sizden yardım ısıtıyorum ne olursunuz bıze cevap verın

 3. Yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim sizden yardım istiyorum

 4. Nakdi yardım için yazmıştım çocuğuma mama bez gıda erzak ihjyen ısıtıcı su alamıyorum yardımlarınızı bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu