Maddi Yardım

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu ve Sorgulama

Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Su Faturası Yardımı, Su Faturası Yardımı Başvuru, Su Faturası Yardımı Başvuru Formu, Su Faturası Yardımı Var Mı? detayları yazımızda.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama: Ülkemizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyemiz tarafından yoksul ve dar gelirli vatandaşlar için yapılan su faturası yardımı sayesinde ihtiyaç sahipleri, su faturalarını daha kolay bir şekilde ödeyebiliyorlar.

Yapılan su faturası yardımı, faturanın tamamının ya da bir kısmının ödenmesi şeklinde olabiliyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlar, vazife ve harp malulleri ya da vazife ve harp malullerinin yetim ya da dul kalan yakınları da su faturası yardımı alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca su faturası yardımı nasıl alınır? Su faturası yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Su Faturası Yardımı Nedir?

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde belediyeler tarafından yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımız, engelli vatandaşlarımız, harp ve vazife malullerimiz için su faturasında indirim şeklinde yapılan yardıma su faturası yardımı deniliyor.

Engelli vatandaşlar, harp ve vazife malulleri için yapılan su faturası desteği dahilinde bu kişilerin aylık su faturalarının %50’si devlet tarafından karşılanıyor.

Yani engelli vatandaşlar, harp ve vazife malulleri; faturalarını indirimli bir şekilde ödeyebiliyorlar.

İhtiyaç sahibi vatandaşların ise faturalarının tamamı ya da bir kısmı; başvurdukları belediye tarafından karşılanabiliyor.

Su Faturası Yardımı Var Mı?

Muhtaç ailelere belediye ve devlet tarafından bir çok yardım yapılmaktadır. Elektrik ve Doğalgaz faturaları için destek alan dar gelirli haneler su faturası yardımı var mı sorusunu sormaktadır. Bir çok belediye askıda fatura ile muhtaç ailelerin su faturasını ödemektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehir belediyeleri su faturası yardımı yapmaktadır.

Su Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Su faturası yardımı almak isteyen ihtiyaç sahipleri; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal hizmet merkezlerine giderek, burada başvuru formu doldurup, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

E- devlet üzerinden ise su faturası desteğine başvurulamıyor.

İhtiyaç sahipleri; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak, ön başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Aynı zamanda başvurmayı düşündükleri belediyeye ya da sosyal hizmet merkezine ait olan telefon numarasını arayıp, su faturası yardımı başvuru detaylarını, başvuru şartlarını öğrenebiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da ikamet eden, yoksul ve muhtaç vatandaşlar; belediyenin su faturası yardımına ve diğer tüm yardımlarına başvuru merkezlerine giderek, başvurabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; belediyenin veri tabanında kayıtlı olan yoksul ve dar gelirli vatandaşlarla hayırsever vatandaşları; ‘Su Ver’ projesi ile bir araya getiriyor.

Su Ver projesine dahil olmak isteyen muhtaç ve dar gelirli vatandaşların mutlaka başvuru merkezlerine giderek, burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Burada form dolduran kişiler; hayırseverler tarafından su faturalarının ödenmesi şansını elde edebiliyorlar.

Hayırsever vatandaşlar ise Su Ver projesine katılıp, muhtaç kişilerin su faturalarını ödeyebiliyorlar.

Su Ver projesine katılmak isteyen hayırsever vatandaşların ise https://suver.aski.gov.tr/FaturaListesi.aspxlinkine tıklamaları gerekiyor.

Hayırsever vatandaşlar, burada ihtiyaç sahiplerinin su fatura tutarlarını görüntüleyebiliyor ve kredi kartı bilgilerini kullanarak, zor durumdaki kişilerin su faturalarını ödeyebiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin su faturası yardımından yararlanmak isteyen İstanbullu yoksul kişiler de bağlı oldukları ilçe belediyesine ya da büyükşehir belediyesine gidip, burada hane kayıt talep formu doldurabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, belediyenin odun ve kömür yardımı, doğalgaz yardımı, gıda ve erzak yardımı, süt yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki sosyal hizmetler müdürlüklerine gidip, burada form doldurarak da su faturası yardımına başvurabiliyorlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Askıda Fatura Projesi ile hayırseverler ile faturalarını ödemekte zorlanan yoksul kişileri bir araya getiriyor.

Hayırsever kişiler; Askıda Fatura Projesi sayesinde su ve doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan İstanbullu vatandaşların faturalarını ödeyebiliyorlar.

Askıda Fatura Projesi ile ihtiyaç sahibi İstanbullu vatandaşlara yardımcı olmak isteyenlerin ise https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesilinkine tıklamaları gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri ise bu proje sayesinde askıya fatura bırakıp, faturalarının hayırseverler tarafından ödenmesini sağlayabiliyorlar.

Askıya su faturası bırakmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ise https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-eklelinkine tıklamaları gerekiyor.

Su Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

Ülkemizdeki tüm belediyeler; engelli bireyler, vazife ve harp malulleri ya da vazife ve harp malullerinin yetim ya da dul kalan yakınları için su faturası yardımı yapıyor.

Yardım; su faturasında %50 indirim şeklinde yapılıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında kalanlar da belediyelere su faturası yardımı almak için başvurabiliyorlar. Muhtaç kişilerin yardım alabilmeleri için gerçek anlamda muhtaç olduklarının belediye tarafından tespit edilmesi gerekiyor.

Belediyeler; muhtaç kişilerin su faturalarının tamamını ya da belirli bir kısmını ödeyebiliyorlar.

Su faturası yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Engelli bireyler ya da hanesinde bakıma muhtaç engelli birey olanlar,
1005 ve 3292 sayılı kanuna göre vatani hizmet tertibi çerçevesinde aylık maaş alanlar
2330, 3713 ya da 5434 sayılı kanuna göre maaş alanlar, vazife veya harp malulleri ya da vazife veya harp malullerinin yetim ya da dul kalmış olan yakınları
Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar

Yukarıda bahsi geçen kişiler, gerekli belgelerle birlikte belediyelere su faturası yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Su Faturası Yardımı Başvuru Formu

Su faturasında indirim elde etmek isteyenlerin başvuru sırasında form doldurmaları gerekiyor.

Askıda Fatura sitesi üzerinden yapılan başvurularda da kişinin kendine sorulan bazı sorulara yanıt vermesi gerekiyor.

Form; kişinin aylık kazancına, mesleğine, aylık giderine, kendisinde herhangi bir engel oranının bulunup bulunmadığına yönelik sorular içeriyor.

Formda başvuru sahiplerinin paylaştıkları bilgiler doğrultusunda başvuru birimi; başvuru sahiplerinin yoksul olup olmadığını tespit ediyor.

Başvuru sonuçları, kişilere SMS ile de iletildiğinden kişilerin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Su faturası yardımı başvuru formunda muhtaç olmamalarına ya da gerekli şartları taşımamalarına rağmen kendilerini muhtaç olarak gösterenler ve yardım alanlar, daha sonradan yalan beyanda bulunduklarının tespit edilmesi üzerine cezaya maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm indirimleri güncel faizleriyle belediyeye ödemeleri gerekiyor.

Kişilerin ödeme yapmamaları durumunda ise bu kişiler, mahkemeye veriliyorlar.

E-Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu

E-Devlet Su Faturası Yardımı Başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu yardıma ulaşmak için belediyelere e-devlet üzerinden bu linke https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayarak ulaşabilirsiniz. Su faturası yardımı belediyeler tarafından yapıldığı için askı fatura yardımı için belediyelerin resmi sitesinden yada e-devlet üzerinden belediyelere ulaşabilirsiniz.

Su Faturası Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Su faturası yardımına başvuran kişilerin belediyeye teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Engelli bireyler için 2024 engelli belgesi
Ev kira sözleşmesi
Başvuru sahibinin ve hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
Hane bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
Diğer belgeler

 

Teslim edilen belgeler; kişinin ya da ailesindeki kişilerin özel durumlarına göre değişebiliyor.

Örneğin; başvurunun engelli bireyin vasisi tarafından yapılması durumunda vasilik belgesinin de teslim edilmesi gerekiyor.

Su Faturası Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, su faturası yardımı alıp alamayacağınıza dair bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda başvurmayı planladığınız belediyeyi, sosyal hizmet merkezlerini ya da başvuru birimlerini arayarak da başvurunuzun son durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

Su Faturası Yardımı Başvuru Sorgulama

Su parası yardımına başvuran kişiler; başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

Başvurdukları belediyeye veya başvuru birimlerine ait telefon numarasını arayarak ya da başvuru adreslerine bizzat giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İBB Askıda Fatura Projesi’ne başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-sorgulalinki üzerinden sorgulayabiliyorlar.

Su faturasında indirim elde eden kişilerin faturalarını mutlaka PTT şubelerinden ödemeleri gerekiyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler; PTT veznelerine giderek, faturalarını indirimli ödeyebiliyorlar.

Aynı zamanda su faturası indirimi kazanıp kazanamayacaklarını PTT şubelerinden de öğrenebiliyorlar.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Su faturası yardımına başvuran kişilerin başvuruları, belediye tarafından ortalama 3-4 hafta içerisinde incelenip, karara bağlanıyor.

Belediye tarafından oluşturulan değerlendirme kurulu, başvuru formlarını inceleyip, muhtaç başvuru sahiplerini tespit ediyor.

Daha önce belediyeden herhangi bir sosyal yardım almamış olan kişilerin muhtaç olup olmadıklarının tespit edilebilmesi için ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu gönderilebiliyor.

Belediyeler, inceleme komisyonu tarafından teslim edilen raporu da değerlendirip, su faturası yardımı yapacakları kişileri kararlaştırıyorlar.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu kabul edilenler, her ay su faturalarını PTT şubelerine götürüp, burada indirimli şekilde fatura borçlarını ödeyebiliyorlar.

Askıda Fatura ve Su Ver projesine katılan kişilerin ise fatura borçları, hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanıyor.

Su Faturası Yardımı Ne Zaman Yatar?

Su faturası yardımı, nakdi yardım şeklinde yapılmıyor. Başvurusu kabul edilen kişiler, PTT şubesine gittiklerinde faturalarını indirimli ödeyebiliyorlar.

Yani fatura tutarları, kişinin hesabına yatırılmıyor.

Yardım almaya hak kazananlar, her ay için faturalarında indirim elde edebiliyorlar.

Su Faturası Yardımı Ne Kadar?

Engelliler, vazife ve harp malulleri ya da yakınları için yapılan su faturası yardımında kişilerin faturalarının %50’si devlet tarafından karşılanıyor.

Örneğin, fatura borcu 100 TL olan kişi için 50 TL faturada indirim yapılıyor.

Askıda Fatura ve Su Ver Projelerine katılan kişilerin ise faturalarının tamamı hayırseverler tarafından ödeniyor.

Yani sabit bir yardım tutarı bulunmuyor. Yardım tutarı, hak sahibinin fatura borcuna göre değişiklik gösteriyor.

Ankara Su Faturası Yardımı Başvuru Adresleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin su faturası ve diğer yardımlarına başvurmak isteyenlerin Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Kadın Lokallerine ya da Yaşam Merkezlerine gitmeleri gerekiyor.

Başvuru adreslerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Araplar AYM
Altındağ AYM
Akyurt AYM
Ayaş AYM
Bala Gençlik Merkezi
Elmadağ Gençlik Merkezi
Kahraman Kazan AYM
Kalecik AYM
Kızılcahamam Gençlik Merkezi
Kuşcağız AYM
Ortapınar Gençlik Merkezi
Yenikent Gençlik Merkezi
Yahyalar AYM

Bu yazımızda su faturası yardımı nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de su faturası yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu