Engelli

TOKİ Engelli Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ Engelli Başvuru Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Toplu Konut İdaresi (TOKİ), sağlıklı vatandaşların yanı sıra aynı zamanda uygun ödeme koşulları ile engelli bireylerin de kolay bir şekilde ev sahibi olmasına yardımcı oluyor. Sadece İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde değil neredeyse Türkiye’nin tüm illerinde konutlar yapan TOKİ, dolayısıyla da Türkiye genelinde engelli vatandaşlara ev imkanı sunuyor.

Bizler de bu yazımızda özellikle engelli vatandaşların çokça merak ettiği TOKİ engelli başvuru nasıl yapılır? TOKİ engelli başvuru şartları nelerdir? ve TOKİ engelli başvurusu nasıl yapılır? gibi tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

TOKİ Evlerinde Engellilere Öncelik Var mı?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), zaman zaman Türkiye’nin dört bir yanında konutlar inşa ederek dar gelirli ailelerin uygun ödeme şartlarıyla ev sahibi olmasını amaçlıyor. Başvurular sonrasında kura ile adayları belirleyen TOKİ, engelli vatandaşlara da söz konusu kontenjan içerisinde ayrı bir kontenjan ayırıyor. Ayrıca başvurular arasında bulunan engelli vatandaşlar için Toplu Konut İdaresi, öncelik gösteriyor.

Engelliler TOKİ’ye Nasıl Başvurulur?

TOKİ Engelli sosyal konut başvurusu için en az  %40 oranında engelli oranına sahip biriyler hem banka üzerinden hem de E-Devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunabilirler. TOKİ engelli konut başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen engell, bireyler https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirler.

Engelli TOKİ Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Toplu Konut İdaresi, gerçekleştireceği ev kuralarında belirli bir kontenjanı engelli vatandaşlarımız için ayırmaktadır. Bu kontenjandan ve uygun ödeme koşullarından faydalanarak ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlar ise başvurularını Halkbank ve Ziraat Bankası olmak üzere iki bankanın herhangi birisinden başvuru harcı yatırarak yapabilmektedir.

Başvuru sırasında bankaya yatırılacak olan teminat ise kişinin istediği evin metrekaresine ve evin yapılacağı ile göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru süreci içerisinde bankada harç ödemesi yapmayan engelli vatandaşların başvuruları ise tamamlanmamaktadır.

TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ kanalıyla ev sahibi olmak isteyen engelli vatandaşların birtakım şartları karşılıyor olması gerekiyor. Bu şartları taşımayan engelli vatandaşlar başvuru yapsalar dahi başvuruları dikkate alınmıyor. İşte engelli toki başvuru şartları;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Daha öncesinden TOKİ almamış olmak,
  • Konutların yapılacağı ilde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
  • En az %40 oranında engelli raporuna sahip olmak,
  • Başvuru yapacak olan engelli kişinin kendisinin ya da eşinin üzerine tapu olmaması,
  • Kişinin 25 yaşından büyük olması,
  • Haneye giren aylık net gelirin mevzuatta belirtilen oranın üstünde olmaması engelli vatandaşların TOKİ başvurularında aranan temel şartlardır.

E-Devlet TOKİ Engelli Başvuru Şartları

E-Devlet TOKİ engelli başvuru şartları da genel olarak yukarıda belirttiğimiz şartlarla birebir aynıdır. Artık tüm resmi kurumlarda vatandaşların ikametgah, gelir bilgisi ve benzeri gibi tüm bilgilerine online sistemler üzerinden ulaşılabildiğinden verilen bilgilerin doğruluk oranı da yetkililer tarafından kısa sürede saptanmaktadır. Dolayısıyla da bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi bu anlamda oldukça önemlidir.

TOKİ Engelli başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu linke tıklyarak online olarak başvurularını yapabilirler.

TOKİ Engelli Konut Başvurusu Gerekli Belgeler

TOKİ engelli projelerine başvuru için gereken evraklar engelli kimlik kartı ile başvurusu esnasında verilen belgelerin eksiksiz ve tam olarak doldurulması gereklidir.

Engelli Maaşı Alan Kişi TOKİ’ye Başvurabilir mi?

TOKİ, dar gelirli vatandaşların rahat şartlarda ev sahibi olmasını amaçlayarak belirli şartları karşılayan vatandaşlara ev sahibi olmanın kapılarını aralıyor. Bu fırsatlardan engelli vatandaşlar da öncelikli olarak faydalansa da tıpkı diğer vatandaşlarda da olduğu gibi engelli vatandaşlarda da birtakım şartlara bakılıyor.

TOKİ başvurusu yapmayı düşünen birçok engelli vatandaşın çok fazla merak ettiği engelli maaşı alan kişi Toki’ye başvurabilir mi? sorusu ise kafaları oldukça meşgul ediyor. Ancak engelli maaşı Toki başvurusuna engel değildir. Zira başvuru şartlarında yer alan maddelerden birisi de hane içine giren net gelirin belirli bir seviye ve altında olmasıdır. Eğer engelli birey bu şartı karşılıyor ise engelli maaşı alması Toki başvurusuna bir engel olmaz.

TOKİ Engelli Başvuru Şartları 3+1 Ev için Nelerdir?

Toki engelli başvurularında aranan şartlar tercih edilecek eve göre belirlenmez. Toki; 1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere üç farklı ev modeli sunar. Tüm ev modellerinde aranan şartlar aynıdır. Ancak tercih edeceğiniz eve göre Toplu Konut İdaresi’nin o dönemde belirlemiş olduğu harç ücreti değişir. Ev büyüdükçe talep edilen harç ücreti de artar.

TOKİ Engelli Kontenjanı Ne Kadar?

TOKİ, her yaptığı konut projesinde engelli vatandaşlara belirli bir kontenjan ayırıyor. Bu kontenjan ise konut sayısının %5 oranı kadar oluyor.

TOKİ Engelli İndirimi Ne Kadar?

TOKİ Engelli İndirimi Ne Kadar 2024 yılında da vatandaşların aklına takılan soru işaretlerinden birisi olmaya devam ediyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; Toplu Konut İdaresi, piyasaya göre vatandaşlara çok daha uygun ödeme koşullarında ve uygun fiyatlarda ev sahibi olmanın kapılarını sonuna kadar aralıyor.

Genel olarak TOKİ ödemeleri %10’u peşin olmak suretiyle 240 ay gibi uzun bir vade ile vatandaşlara sunuluyor. Ancak toplu konut projesinden yararlanma hakkına sahip olan ve şartları karşılayan engelli vatandaşlar %20 oranına kadar indirim imkanı yakalayabiliyor.

TOKİ Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli olup TOKİ toplu konut projesinden yararlanmak isteyen vatandaşlarda talep edilen belgelerin başında engelli raporu gelmektedir. Toki konutlarına başvuru yapmak isteyen engelli vatandaşların karşılaması gereken temel şartların başında en az %40 oranında engelli raporuna sahip olmak geliyor.

Engelli raporu, heyet kurulu olan tam teşekküllü hastanelerden alınabilmektedir. ALO 182 randevu sistemi üzerinden engelli raporu almak istediğinizi söylediğinizde operatör sizi en doğru bölüme yönlendirerek en yakın zamana randevu oluşturmaktadır. Heyet doktorları ayrı ayrı muayene ettikten sonra kurul toplanır, gerekli görülür ise engelli raporu engelinizin oranı doğrultusunda çıkarılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu