Sosyal Yardımlar

Doğalgaz Yardımı Başvuru Ekranı ve Sorgulama Ekranı

Doğalgaz Yardımı Başvuru Ekranı ve Sorgulama Ekranı 2024; Kış ayına girmemiz ile beraber bir çok aileye belediye ve devlet tarafından yakacak ve kömür yardımının yanında doğalgaz yardımı yapılmaktadır. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi kara kış destek paketi kapsamında ailelere 1500 TL doğalgaz faturası desteği başvurunu aldı ve ödemelere başladı.

Doğal yardımı alamayan yada başvuruda bulunmayan bir çok kişi doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır ve doğal yardımı başvuru sorgulama işleminin nasıl yapıldığını merak etmek etmektedir. Ayrıca sizlere doğalgaz yardımı başvuru formu ve doğalgaz yardımı başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapıldığını yazımızda bulabilirsiniz.

Dar gelirli vatandaşlara yapılan doğal yardımı belediyeden yardım alan yada sosyal yardımlaşma ve dayanılma vakıflarından yardım alan kişilere öncelikli olarak yapılmaktadır. Hanede yaşayan kişi sayısı, gelir durumu ve muhtaçlık durumuna bağlı olarak faturalarınızın tamamı yada belli bir kısmı ödenir.

İşte doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı başvurusu için nereye başvurulur ve Doğalgaz faturası yardımı başvurusu e-devlet sorularının cevabı.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu 2024

Doğalgaz yardımı başvurusu ve doğalgaz yardımı sorgulama Büyükşehir belediyelerinin destek açıklaması ile beraber dar gelirli vatandaşların en çok araştırdığı konularından başında yer almaktadır. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar bir çok kişinin faturalarını ödemesinde zorluk yaşamasına neden olmuştur.

İşsiz kalan, gelir kaybı yaşayan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere yapılan doğalgaz yardımı ile beraber kışın doğalgaz faturasını zorluk çekmeden ödeyebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelere yapılan bu yardım çocukların kışın üşememesi için yapılmaktadır.

Doğalgaz Yardımına Kimler Başvurabilir

Doğalgaz yardımından yararlanmak için ilk olarak her hangi bir sosyal güvencenizin bulunmaması gereklidir. Maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere verilen doğalgaz yardımından yararlanmak için;

 • Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 den az olması
 • Engelli, hasta ve bakıma muhtaç kişiler
 • Her hangi bir sosyal güvencesini bulunmayan
 • İşsiz kalan ve çalışmayan kişiler
 • Eşi vefat etmiş kişiler, öksüz ve yetim kişiler

ABB doğalgaz yardımı kömür yardımı alan kişiler hariç herkesin başvurusuna açıktır. Eğer kömür yardımı alıyorsanız bu yardımdan yararlanamazsınız.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz yardımı başvurusu şartları doğalgaz desteği yardımı almak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Doğalgaz yardımı başvuru şartları arasında maddi zorluk içerisinde olmak ve her hangi bir sosyal güvencesini bulunmaması gereklidir.

Doğalgaz yardımı başvurusu şartları ise;

 • Adresinin yurtiçinde olması
 • Adres gizliliği kararının olmaması
 • 18 yaşından büyük olmalı
 • T.C. Vatandaşı olması gerekli
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru şartları hakkında detaylı bilgi için Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Havaların soğuması ile beraber bir çok kişi doğal yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu araştırmaya başlamıştır. Özellikle geliri düşük kişilere ısınma yardımı olarak verilen bu yardım sayesinde yüksek gelen faturalarını ödemesinde destek olmaktadır.

Artan ev masraflarının yanında yakacak giderlerini düşünen vatandaşlara destek olmak için verilen ısınma yardımı almak isteyen kişileri yaşadıkları yerdeki İl ve İlçe belediyelerine başvuruda bulunabilecekleri gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirseler.

Doğalgaz yardımı yardım talep eden kişinin başvurusu ile kabul edilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı ve Belediyeler doğalgaz yardımını faturlarını ödeyemeyen yada ödemekte zorlanan muhtaç kişilere yapmaktadır.

Doğal gaz yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine tıklayabilirsiniz. Ayrıca Belediyeye bizzat giderek yada internet üzerinden başvurusu formu doldurabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi askıda fatura ile doğalgaz faturası yardımı almak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru için https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz linkine tıklayabilirler.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır

Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse doğalgaz yardımı almak için bulunduğunuz ildeki Belediyelerin Alo 153 beyaz hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Ankara, İzmir ve İstanbul Belediyesi doğalgaz yardımı almak için doğalgaz yardımı formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu E-Devlet

Doğalgaz yardımı başvurusu ve Doğal yardımı başvuru sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse doğalgaz yardımı belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlarından biridir. E-Devlet üzerinden ısınma yardımı olarak verilen doğalgaz yardımını başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine tıklamanız ve başvuruda bulunmanız yeterlidir. Gerekli inceleme sonrası uygun bulunmanız halinde size yardım yapılacaktır.

BAKINIZ>>>> Doğal Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Formu

Doğal yardımı başvuru formu internet üzerinden belediyenin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bulunduğunuzun İl’in resmi sitesine giriş yaparak başvuru formu doldurabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvuru formu doldururken verilen bilgilerin tam ve eksiksiz olmamasına özen göstermelisiniz.  verdiğiniz bilgilerin yanlış ve eksik olmaması yardımı başvurunuzun red edilmesine neden olabilir.

Doğalgaz yardımı başvurusu için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/

https://askidafatura.ibb.gov.tr/

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru formu başvuruda bulunacak kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir. Başvuru formu dolduracak kişinin açık adres bilgisi ve kimlik bilgileri başvuru esnasında karşınıza çıkacaktır.

Doğalgaz yardımı başvuru formu https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada YENİ BAŞVURU linkine tıklayarak başvuru formunu detaylı olarak doğru şekilde doldurmalısınız.

Doğalgaz yardımı başvuru formu doldurmak için E-Devlet Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Sorgulama

Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama sorgulama işlemi bulunduğun ilin Sosyal yardımlaşma birimine yapabileceğiniz gibi Dilerseniz ALO 153 hattını arayarak başvuru sorgulama işleminin gerçekleştirebilirsiniz. Eğer doğalgaz yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılıyorsa buraya giderek yada arayarak başvuru sonucu sorgulayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Para Olarak Mı Verilecek

Doğalgaz yardımı para mı olarak verilecek sorusu bu sosyal yardım ödemesini hak edenler tarafından merak edilmektedir. Doğalgaz tüketim desteği 1500 TL – 3.500 TL olarak belirlenmiştir. Size verilen doğalgaz tüketim desteği nakit olarak verilmeyecektir. İndirim hakkınız PTT şubelerinde faturanızı ödediğinizde indirim olarak yansıtılacaktır.

Doğalgaz Yardımı Reddedildi Ne Demek

E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru yaptıktan sonra başvuru sonucunu sorguladığınızda doğalgaz yardımı başvurusu reddedildi uyarısı çıkarsa doğalgaz yardımı başvurunuzun reddedildi yani doğalgaz desteği alamayacağınız anlamana gelir. Başvurunuz reddedildiğinde detaylı bilgi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Kaç Ay Verilecek

Doğalgaz desteği yardımı yılda 2 defa olmak üzere Mart ve Ekim aylarında ödenecektir.

Doğalgaz Yardımı Tamamlandı Ne Demek

Doğalgaz yardımı başvurusu sonrası e-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda Doğalgaz yardımı tamamlandı uyarısı görürseniz doğalgaz yardımı tamamlandığını ve doğalgaz desteği alacağınız anlamına gelir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Doğalgaz yardımı başvurusu telefon numarası ve Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama telefon numarası ALO 153 beyaz masadır. Bu numarayı arayarak yardım taleplerinizi iletebilir, başvuruda bulunabilir yada başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Doğalgaz yardımı için başvurulacak yerler Belediyenin sosyal yardım masaları yada Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışa Vakıflardır. Belediyeden doğalgaz yardımı almak için ilk olarak internet üzerinden belediyenin resmi sitesine girerek yardım formu doldurabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı için sosyal yardım merkez binalarına giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Ankara’da üşüyen çocuk kalmasın sloganı ile yola çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sene sosyal yardım kartlarına doğalgaz yardımı yapacağını açıklamıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart hesaplarına kış aylarında 1500 TL olmak üzere toplamda 3500 TL yükleme yapacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi  “Kara Kış Destek Paketi” yardımı her sene kış aylarından Başkent Kart hesaplarına başvurusu olumlu olan herkese aylık 1500 TL olarak yatırılacaktır. Bu yardım Gaz Kiosklarından, doğalgaz faturası ödemek ya da kartlı sayaçlar için ön yükleme yapmak için kullanılmalıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru formu bu yardımı almak isteyenlerden tarafından mutlaka doldurulması gereklidir. Bizzat Belediyelerin sosyal yardımlaşama birimine giderek başvuru formu doldurabileceğiniz gibi dilerseniz internet üzerinden başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvurusu alındıktan sonra yardım sayfası geçici olarak kapatılmaktadır. Başvuru bulunmak için >>>>>> https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz tıklayınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi her sene bir çok aileye kömür yardımı ve ısınma yardımı yapmaktadır. Ayrıca İBB doğal yardımı yaparak bu konuda öncü belediyelerden biridir. Askıda fatura uygulaması ile binlerce aileye yardımdan bulunan belediye ayrıca doğalgaz faturası yardımı da yapmaktadır.

Her ay binlerce kişinin faturasını ödemede destek olan askıda fatura yardımında en çok ödenen faturalardan biri askıda fatura ödemesidir. Faturalarını ödemede zorlanan İstanbul il sınırları içinde yaşayan dar gelirli vatandaşlar başvuruda bulunabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı almak için başvuruda bulunan kişinin bizzat belediyenin sosyal yardımlaşma birime giderek başvuruda bulunabileceği gibi dilerse internet üzerinden başvuru formunu doldurabilirler. İBB yardım başvurusu için yani askıya fatura bırakmak için https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkine tıklayabilirsiniz.

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler ayrıca ısınma yardımı almak için ALO 153 numarasını arayabilirler.

doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yaapılır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğalgaz Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğalgaz yardımını Sosyal Yardımlaşma Aracılığı ile yapmaktadır. Dar gelirli vatandaşlar ikametgah adreslerinin bulunduğu Kaymakamlık binalarında bulun Sosyal Yardımlaşa ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvurabilir. Ayrıca doğalgaz yardımı başvurusu için  ALO183 ya da ALO144 sosyal destek hattını arayabilirler.

Doğalgaz Yardımı Alanlar Tekrar Başvuru Yapacak Mı?

Geçen sene doğalgaz yardım alanlar tekrar başvuru yapacak mı sorusu önceki seneler yardım alan bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Yılda 2 defa verilen doğalgaz yardımın tekrar almak istiyorsanız başvuruda bulunmanız gereklidir.

Doğalgaz Yardımı Çıktığını Nasıl Anlarız

Doğalgaz yardımı çıktığını anlamak için başvuru sonucu sorgulama işlemi yapmanız gereklidir. Başvuru sonucu e-devlet üzerinden sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Devam Ediyor Ne Demek

Doğalgaz yardımı devam ediyor uyarısı e-devlet üzerinden gördüğünüzde başvuru sürecinizi tamamladığını ve doğalgaz yardımı devam ediyor ödeme yapılacaktır anlamına gelir. Doğalgaz yardımı durumu devam ettikçe bu desteği alırsınız.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Linki

Doğalgaz yardımı başvuru linki ile internetten online olarak başvuru bulunmanız mümkün. E-Devlet doğalgaz yardımı başvuru linki https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti budur. Bu linke tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar

Doğalgaz yardımı her sene belediye ve devlet tarafından doğal fiyatına bağlı olarak değişmektedir. Doğalgaz yardımı kış aylarında ortalama 4 ile 5 ay ödenmektedir. 2024 doğalgaz yardımı aylık 1500 TL toplamda ise 3500 TL olarak ödenmektedir.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar

Doğalgaz yardımı başvuruları alınmaya başladıktan sonra değerlendirme sonra uygun görülen ailelere ödemeler 16.11tarihi itibari ile başlamıştır. Kış aylarında olmak üzere Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayında yardım paraları sosyal yardım kartına yüklenecektir. Doğalgaz yardımı ne zaman yatar sorusuna cevap vermek gerekirse 16 kasında ilk ödeme yapılmasının ardından diğer aylarda ayın 16’sında ödemeler yüklenecektir.

Engellilere Doğalgaz Yardımı Var Mı

Engelli vatandaşların merak ettiği sorulardan biride engellilere doğalgaz yardımı var mı sorusudur. Engelli vatandaşlar yapılan doğalgaz yardımı maddi durumunuz bağlı olarak hem indirim hem de yardım olarak verilmektedir.

Doğalgaz Yardımı Her Ay Mı Verilecek Mi

Doğalgaz yardımı sadece kış aylarında yapılan sosyal yardımlarda biridir. Kış aylarında verilen bu yardımı kışın her ay sosyal yardım kartlarına bakiye olarak yüklenecektir. Doğalgaz yardımı aylık olarak sadece kışın her ay verilecektir.

11 Yorum

 1. Banada dogalgaz yardımı yapın Allah razı için eşim çalışamıyor inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum sizden yardım istiyorum

 2. işsizim sanılandan ve banka hafızın var bunlardan dolayı ise giremiyorum kimse almıyor ise iki çocuğum var evim kira çok zordayım bana yardımcı olmanız siz büyüklerimden

 3. ben inşaat iscisiyim 3 çocuk var doğalgaz yardım istiyorum

 4. Yardım edin dönüyoruz sizden yardım yardım. İstiyoruz

  1. Eşim çalışmıyor sizden doğalgaz yardımı istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu