Belediye Yardımları

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Güneydoğu Anadolu Bölgemizin hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile en özel şehirlerinden Van’da yaşayan ihtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşları için sosyal yardım kartı dağıtan Van Büyükşehir Belediyesi; ayni ve nakdi yardımları ile yoksul vatandaşlarına sahip çıkıyor.

Sosyal yardım kartlarına yüklenen limitler ile anlaşmalı marketlerde gıda, temizlik, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş yapan ihtiyaç sahipleri, aynı zamanda belediyenin para yardımı, gıda yardımı gibi diğer yardımlarından da faydalanabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına online platformda yani e-devlet üzerinden de kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Van Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Van Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Para yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kira desteği
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Sığınmacılar ve mülteciler için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Yoksul dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul asker, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için yapılan yardımlar

Van il sınırlarında yaşayan kimsesizlere, evsizlere, yetimlere, öksüzlere, muhtaçlara ve dar gelirlilere aşevlerinde her gün sıcacık ev yemekleri pişiren belediye, böylelikle aşevine giden kişilerin karınlarını güzelce doyurabilmelerini ve sağlıklı beslenebilmelerini sağlıyor.

Aynı zamanda pandemi dolayısıyla dışarı çıkmaları riskli olan kronik hastalara ve yaşlılara günlük yemeklerini ev adreslerine kadar götürüyor.

Van şehir merkezinde, ilçelerinde ya da köylerinde ikamet eden yoksul vatandaşlarına belirli aralıklarla erzak ve gıda yardımı dahilinde gıda içeren paketleri ev adreslerinde teslim ediyor.

Köylerde ve ilçelerde ikamet eden, yoksullukları yüzünden eğitimlerine devam edemeyen ya da ulaşım sıkıntısı olan öğrencilere ise eğitim desteği kapsamında para yardımında bulunuyor.

Ulaşım desteği ile yoksul öğrencilerin ulaşım giderlerini karşılayan belediye, kırtasiye desteği ile bu çocuklara kalem, kitap, defter satın alabilmeleri için bir miktar para sunuyor.

Üstelik öğrencilerin okul çantası, okul forması, ayakkabı, kaban ve mont gibi en önemli giyim ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Van’a sığınan sığınmacılara ve mültecilere giysi yardımı, para yardımı, eşya yardımı gibi farklı yardımlar yapabilen Van Büyükşehir Belediyesi; yangın, sel, su baskını veya deprem gibi üzücü afet ve kazalara maruz kalan vatandaşlarına da yardım elini uzatıyor.

Afetzedelerin bir süreliğine barınma ihtiyaçlarını karşılayan Van Büyükşehir Belediyesi, ev eşyaları kullanılmaz hale gelen kişiler için ev eşyası yardımı yapabiliyor.

Afetzedelerin yanı sıra evinin bakım ve onarımını karşılayabilecek bütçesi olmayan vatandaşlarına evde tamirat, boya, badana, bakım ve onarım hizmetini ücretsiz olarak sunabiliyor.

Kira desteği ile birikmiş kira borcu olanları bu dertlerinden kurtararak, onların sağlıklı ve temiz evlerde aileleriyle birlikte huzurlu bir şekilde yaşayabilmelerini sağlıyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, dul kadınlara ve çocuklarına, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına sahip çıkmayı, onlara da gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapmayı ihmal etmiyor.

Yaşlılar ve kronik hastalar için sunduğu evde temizlik ve evde kişisel bakım hizmetleri ile onlara destek olan ve onların kendilerini kimsesiz hissetmelerini önleyen Van Büyükşehir Belediyesi; böylelikle kronik hastaların ve yaşlıların hastaneye gitmeden evde muayene olabilmelerini ve sağlık durumlarına dair bilgi edinebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Ev temizlik hizmeti sayesinde evlerini temizleyemeyen yaşlıların, engellilerin ve hastaların evlerini temizletiyor.

Engelliler ve kronik hastalar için tekerlekli sandalye vb. medikal malzemelerle protez cihazları dağıtan Van Büyükşehir Belediyesi, engellilerin yaşamlarını iyileştirmek adına onlara ücretsiz psikolojik destek hizmeti de sunuyor.

Köylerde, ilçelerde ya da merkezde yaşayan muhtaç, işsiz ya da fakir ailelerin dünyaya yeni gözlerini açan bebekleri için bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği vb. malzemeler dağıtan belediye, bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemeyi de unutmuyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz. Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak için başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine bizzat gidebilir, başvuru formunu doldurup, gerekli belgeleri teslim ederek de başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden zaman kaybetmeden ve sıra beklemeden yardımlara başvurmak adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra ilçe belediyelerinin yardımlarına da bu link üzerinden başvuru formunu doldurup, başvuracağınız yardımları ve başvuracağınız belediyeyi seçerek de başvurabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Van Büyükşehir Belediyesi’ne giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınızın sonuçlanıp sonuçlanmadığını e-devlet üzerinden yani yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden takip edebilirsiniz.

Dilerseniz, büyükşehir belediyesine ait olan telefon numarasını arayarak da yetkili kişilerden başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Son olarak yardım başvurusunu gerçekleştirdiğiniz belediyeye giderek de başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi’nin yardım başvurularını ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlandırdığını söylemek istiyoruz.

Ancak başvuruların yoğun olduğu dönemlerde bu sürenin uzayabileceğini da hatırlatmak istiyoruz.

Bu yüzden başvurunuzun sonucunu e-devlet üzerinden sık sık takip etmenizi öneriyoruz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Van Büyükşehir Belediyesi’nin güncel ayni ve nakdi yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek,  başvuru için sizden talep edilen belgeleri, başvuru şartlarını öğrenmek adına Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 444 4 465 telefon numarasını arayabilirsiniz.

ALO 153 çağrı merkezini arayarak da her türlü soru, talep ve yardım başvurularınız için yetkili kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Van Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşların gerek e-devlet başvurularında gerekse belediyeye gittiklerinde doldurmaları talep edilen başvuru formunda kişiler, mesleklerine, aylık kazançlarına, aylık giderlerine, fatura ödemelerine kısacası gelir ve giderlerine dair bazı soruları yanıtlıyorlar.

Van Büyükşehir Belediyesi, bu soruların yanıtları dahilinde başvuru sahibinin ekonomik durumuna dair bilgi edinip, başvuru sahibinin muhtaçlık seviyesini ölçüyor.

Farklı kişiler tarafından teslim edilen formlardaki bilgileri karşılaştırıp, öncelikle yardım edeceği kişi ve hanelere dair liste hazırlıyor.

Bu yüzden de Vanlı ihtiyaç sahiplerinin, engellilerin, kimsesizlerin ve yardımlara başvuran herkesin başvuru formunda kendilerine dair doğru bilgiler paylaşmaları, yanlış bilgiler vermekten kaçınmaları gerekiyor.

Yardım almak adına kendilerini işsiz ya da düşük gelirli gösterip, yardım alanlar; daha sonra durumunun belediyeye bildirilmesi ya da belediyenin kendisi tarafından fark edilmesi halinde cezaya maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin muhtaç olmadıkları süre boyunca aldıkları yani belediyeyi yanıltarak belediyeden aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle birlikte belediyeye ödemeleri gerekiyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Van Büyükşehir Belediyesi, il sınırlarındaki tüm ihtiyaç sahiplerine yardım götürüyor.

Yani muhtaçlar, işsizler, yoksullar, dar gelirliler, kimsesizler, düşkünler, yetimler, dul kadınlar, yoksul şehit, gazi ve asker yakınları gibi tüm ihtiyaç sahipleri yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yardımlara başvuran kişilerden belediye, engelli belgesi, ölüm belgesi, öğrenci belgesi gibi başvuran kişilerin özel durumlarına ve başvurulan yardım türüne göre ek belgeler talep edebiliyor.

Örneğin, çocuğu için kırtasiye yardımına başvuracak anne ya da babanın öğrenci belgesi, eşi vefat eden dul kadının ölüm belgesi teslim etmesi gerekiyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, bu belgeleri de inceledikten sonra başvurusuna olumlu yanıt vermeyi düşündüğü kişilerin yaşadıkları eve yani ikametgah adreslerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi büyükşehir belediyesine teslim etmek üzere ailenin ve kişinin ekonomik durumuna ve muhtaçlık seviyesine dair rapor hazırlamak olan inceleme komisyonu tarafından hazırlanan belgeyi teslim alan Van Büyükşehir Belediyesi, değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişi ve haneleri kararlaştırıyor.

Daha sonra başvurusu kabul edilen kişilere dönüş gerçekleştiriyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan tüm ailelere dağıtılan sosyal destek kartı ile bu kartı alan kişiler, her ay kartta yer alan limitleri ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Kartlardaki limitler ile gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, giyim vb. temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Bu kartlara Van Büyükşehir Belediyesi tarafından tanımlanan aylık limit ise ailedeki toplam kişi sayısına ve ailenin gelirine göre değişiklik gösterebiliyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sosyal destek kartı ön başvuruları e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar, başvuru formunu başvurdukları belediyede doldurarak da bu yardım türüne başvurabiliyorlar.

Her iki şekilde de başvuru sahibinin başvuru formundaki sosyal yardım türlerinden ‘Sosyal yardım kartı’ seçeneğini işaretlemesi gerekiyor.

Vatandaşlar, aynı başvuru formu ile sosyal yardım kartının yanı sıra gıda ve erzak yardımı, para yardımı gibi diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi yardım kartı ihtiyaç sahibi ailelerin rencide olmadan diledikleri gibi alış veriş yapmalarına olanak sağlayan kartlardan biridir. Van Büyükşehir Belediyesi  yardım kartı e-devlet üzerinden yada belediye sosyal hizmetler birimine bizzat başvurulması halinde veriliyor.

Sosyal kart yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden ‘Sosyal Yardım Modülü’ne başvuruda bulunmaları yeterlidir. Eğer sizde hemen Van Belediyesi yardım kartı başvurusunda bulunmak istiyorsanız bu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu sonrası değerlendirme komisyonu tarafından maddi durumunuza göre 500 TL kadar limit belirleniyor. Aylık olarak ödenen bu limit ile BİM, A100 ve ŞOK dahil dilediğiniz marketten alış veriş yapabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı aylık, 3 aylık ve 6 aylık olacak şekilde size teslim edilmektedir.

van büyükşehir belediyesi yardım kartı başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Van Büyükşehir Belediyesi yardımları tek seferlik ve düzenli olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı düzenli olarak alan maddi durumu kötü ailelere Van Büyükşehir Belediyesi  sosyal yardım kartı aracılığı ile her ay ödenmektedir.

Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardım ise gıda ve erzak kolisi ile Ramazan ayında ve Kurban Bayramında belirlenen ailelere erzak kolisi olarak yılda 2 defa verilmektedir. Van Büyükşehir Belediyesi erzak kolisi devamlı alan aileler sosyal yardım kartına yüklenen bakiyeleri ile gıda ihtiyaçlarını diledikleri marketten yapabilirler.

Van Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı il ve ilçe belediyelerin sosyal hizmet biriminden yada e-devlet üzerinden yapılanmaktadır. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusundan bulunmak için 444 44 65 numarasını arayabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusunu e-devlet üzerinden yapmak istiyorsanız e-devlete giriş yaptıktan sonra e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama aramasını yaparak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Van Belediyesi gıda yardımlarını tek seferlik ya da düzenli olarak yapmaktadır. Yardımın nasıl yapılacağı ailede yaşayan kişi sayısına ve ailenin muhtaçlık durumuna göre değişmektedir.

Tek seferlik gıda yardımı alan ihtiyaç sahiplerinin gıda ve erzak kolileri adreslerine teslim edilmektedir.

Düzenli olarak gıda yardımı almaya hak kazanan kişilerin yardımları, sosyal yardım kartı aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Yardım kartlarına ailelerin temel gıda ihtiyaçları için her ay düzenli olarak para yatmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı e-devlet üzerinden yada için il ve ilçe belediyelerin sosyal hizmet biriminden başvuru yapabilirsiniz. Van Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu için 444 44 65 numarasını arayarak yardım taleplerinizi iletebilirsiniz.

Van Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi yardım kolisi dağıtılmaktadır. Gıda ve erzak kolisi belediyelerin ve muhtarlıkların belirlediği ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Erzak kolisi almak isteyen vatandaşlar bağlı oldukları muhtarlardan detaylı bilgi edinebilirler.

Van Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Van Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım başvuruları e-devlet üzerinden yada belediyenin sosyal hizmetler birimine başvurularak yapılanmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Van Büyükşehir Belediyesi para yardımı uygun bulunan ailelere 1 yıl boyunca her ay 500 TL nakit para yardımı verilmektedir.

Yardım talebi onaylanan ve gerekli inceleme sonrası uygun görülen aileler verilen maddi yardım size teslim edilen sosyal yardım kartı hesabına yatırılmaktadır.

Van Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Van Büyükşehir Belediyesi süt yardımı çocukların sağlıklı olarak yetişmeleri ve son günlerde artan süt fiyatları yüzünden süt içemeyen çocukların süt içmesini desteklemek adına dağıtılmaktadır. Van Büyükşehir Belediyesi süt yardımı için bizzat belediyeye başvuruda bulunmanız gereklidir. 3 ile 6 yaş aralığın çocuklu aileler süt yardımı başvurusunda bulunabilir.

Van Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Van Büyükşehir Belediyesi, yeni doğum yapan annelere yönelik “Hoş Geldin Bebek” projesini sürdürüyor. Proje kapsamında, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doğum yapan annelere, içerisinde bebek bezi, bebek şampuanı, bebek sabunu, ateş ölçer, zıbın takımı, bebek battaniyesi, ıslak mendil ve anne elbisesinin yer aldığı bebek bakım çantası hediye ediliyor.

Van Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Başvurusu belediyenni resmi sitesinden yada bizzat belediye binasına gidilerek yapılmaktadır. Van il sınırlaır içerisind eyaşayan tüm anne adayları doğumdan sonraki 3 ay içerisinde başvuru yapmaları yeterlidir.

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kampanyası

Van Vefa Sosyal Destek Ekibi, İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor. 81 ilimizin tamamında pandemi dolayısıyla oluşturulan Vefa Sosyal Destek ekibi; kimsesi olmayan yaşlılarla kronik hastaların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.

Van il merkezinde ve ilçelerinde de oluşturulan Van Vefa Sosyal Destek ekibi; köylerdeki yaşlılara ve kronik hastalara bile yardım götürüyor.

Örneğin, ekmeği ya da temizlik malzemesi biten kişilere markete gidip ihtiyaçlarını alıyor ve ev adreslerinde bu malzemeleri onlara teslim ediyor. Ürün ücretini de teslimat esnasında alıyor. Bazen muhtaç olanlara ise karşılıksız yardım ediyor.

Van Vefa Destek grubu gönüllülerine 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayarak ulaşabilir, bankaya, markete, eczaneye gönderecek bir yakınınız yoksa gönüllerden ihtiyacınızı karşılamalarını talep edebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Van’da ikamet ediyorsanız; Van Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Eşim cezaevinde Kiradayım 3 çocuğun var 1 öğrenci var Maddi durumum çok kötü bir gelirim yok lütfen o başım bana

 2. Van Edremit Esentepe Mahallesi de oturuyorum eşim cezaevinde Kiradayım bir gerilim yok çocuğum var bir öğrencim var Maddi durumum çok kötü Lütfen bir şekilde ulaşım bana

 3. Çok zor durumdayım işsizlik nedeniyle geçim sıkıntısı var sizden allah için yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu