Maddi Yardım

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?E-Devlet Başvuru Formu 2024; Sosyal devlet anlayışı kapsamında devletin dar gelirli aileler için vermeye hazırlandığı desteklerden birisi de vatandaşlık maaşıdır. Aile Destek Programı kapsamında verilen vatandaşlık maaşı, bakan Derya Yanık’ın yaptığı açıklamalarla daha da merak konusu olmaya başladı.

Dar gelirli olan ya da hiç geliri olmayan vatandaşlara verilmesi planlanan vatandaşlık maaşı nedir nasıl alınır sorusuna ve vatandaşlık maaşı başvuru sürecine dair merak edilen tüm detayları yazımızın devamında sizler için derledik.

Vatandaşlık Maaşı Nedir?

Vatandaşlık maaşı, Türkiye genelinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ancak dar gelirli olan ve yoksulluk sınırının altında yaşamını idame ettirmeye çalışan ailelere verilecek Aile Destek Programı kapsamında yer almaktadır. Toplumun refah seviyesini arttırmaya yönelik ödenmesi planlanan vatandaşlık maaşı, birçok dar gelirli aileye de umut ışığı olmaya başladı.

Yardım ödeneği olarak verilecek olan vatandaşlık maaşı, herkese değil sadece dar gelirli olan ya da hiç geliri olmayan ve belirli şartları taşıyan ailelere verilmektedir.

Vatandaşlık Maaşı Kimlere Verilir?

Vatandaşlık maaşı kimlere verilir? ve Vatandaşlık maaşından kimler yararlanabilir sorusuna cevap vermek gerekirse Vatandaşlık maaşı Aile destek ödemesi alan kişiler başta olmak üzere her hangi bir sosyal güvencesi ve geliri bulunmayan hanelere verilecektir. Ayrıca Vatandaşlık maaşı hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranından düşük olanlara vatandaşlık maaşı verilmesi planlanmaktadır.

Aile Destek Yardımı Alanlara Vatandaşlık Maaşı Verilecek Mi?

Aile destek ödemesi alan bir çok kişinin araştırdığı konulardan biride Aile Destek Yardımı Alanlara Vatandaşlık Maaşı Verilecek Mi? sorusudur. Aile destek ödemesi maddi zorluk çeken hanelere verildiği için eğer Aile destek ödemesi alıyorsanız vatandaşlık maaşı alma imkanınız bulunmaktadır.

Vatandaşlık maaşı başvuru kriterleri ile Aile destek başvuru kriterleri aaynı olduğu için başvuru şartlarını taşıyanlara ödemeler her ay yapılacak.

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlık maaşı başvuru işlemleri, ikamet edilen il ya da ilçelerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine ya da kaymakamlıklara yapılabilmektedir. Ancak başvuru öncesinde mutlaka gerekli şartlara uygun olduğunuzdan emin olmalısınız. Şayet tüm şartlara uygunsanız bizzat gerekli mercilere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında gelir beyannamesi, ikametgah belgesi, nüfuz cüzdanı aslı ve fotokopisi, SGK dökümü gibi gelir durumunuzu gösteren belgeler yanınızda olmalıdır. Başvurunuzun değerlendirilmesi  sırasında belgeleriniz online sistemler üzerinden teyit edilmektedir.

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu E-Devlet

Vatandaşlık maaşı başvurusu e-devlet üzerinden şimdilik başvurular kabul edilmemektedir. Vatandaşlık maaşına başvuruda bulunacak kişiler başvurılarını e-devlet üzerinden değilde ikametgah adreslerine yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek yapabilirler.

Vatandaşlık maaşı başvurusu e-devlet üzerinden açıldığında Vatandaşlık maaşı başvurusu linki sizinle paaylaşacağım.

Vatandaşlık Maaşı Başvuru Formu

Vatandaşlık maaşı başvuru formu şu an için Aile Destek Programı için başvuru yaptığınız formudur. Aile destek ödemesi bittiğinde Vatandaşlık maaşı için başvuru yapacak kişiler mutlaka başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Nereden Yapılıyor?

Vatandaşlık maaşı başvurusu kayıtları resmi olarak açılmadığı için başvurular kabul edilmemektedir. Vatandaşlık başvuruları kabul edilmeye başladığında başvurular e-devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılacaktır.

Vatandaşlık maaşı başvuruları e-devlet üzerinden ve ikamet adresinize yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlik ile giderek bizzat yapılmaktadır.

Vatandaşlık Maaşı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık maaşı başvurusu nasıl yapılır e-devlet üzerinden yapılır mı gibi sorular da vatandaşlık maaşına dair yapılan açıklamalar ile birlikte gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Şuan için vatandaşlık başvurusuna dair tüm işlemlerin Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olan müdürlüklere gidilerek fiilen yapılacağı açıklanmıştır.

Günümüzde birçok sosyal yardım başvurusunun e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor olmasının yanı sıra yetkililer tarafından henüz e-devlet sistemine dair resmi bir açıklama gelmemiştir. Dolayısıyla da vatandaşlık maaşı almak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri il ya da ilçedeki Aile Çalışma ve Sosyal Bakanlığı müdürlüklerine giderek fiili olarak başvuru yapmalıdırlar.

Vatandaşlık Maaşı Başvuru Şartları

Vatandaşlık maaşının şartları nelerdir diye merak eden vatandaşların sayısı oldukça fazladır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; vatandaşlık maaşı, dar gelirli ailelere verilen bir destek ödeneğidir. Bu sebeple Kişilere değil aileye yönelik yapılacak olan vatandaşlık maaşı ödemesinin temel şartı yoksulluk sınırının altıdır.

Bir aileye Aile Destek Programı kapsamında vatandaşlık maaşı verilebilmesi için öncelikle haneye giren ve kişi başına düşen gelirin net asgari ücret tutarının üçte bir oranından az olması gereklidir. Bu şartın yanı sıra ailenin yıllık gelir ortalaması da göz önünde bulundurulmaktadır. Yapılan incelemelerde başvurular arasında en çok ihtiyacı olan aileler itina ile yetkililer tarafından seçilmektedir.

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlık maaşı başvurusu yaptıktan sonra ortalama bir ay kadar inceleme ve değerlendirme süreci olacaktır. Bu süre sonrasında ise başvuru yapan vatandaşlar, başvuru yaptıkları Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine giderek bizzat başvuru sonuçlarını sorgulayabilir ya da arayarak başvuru sorgulama işlemlerini yapabilmektedir.

Vatandaşlık Maaşı Başvurusu Ne Zaman Başlıyor

Vatandaşlık maaşı başvurusu ne zaman başlıyor sorusuna cevap vermek gerekirse başvurular Temmuz ayı yada Ağustos ayı çalışmaları başlanacak ve yıl sonuna kadar başlaması planlanmaktadır.

5 Yorum

  1. Maddi durumum yok eşim çalışmıyor şahsıma ait şahıs aracım var eşimin sigortası yok çünkü çalışmıyor hiçbir maddî yardımlardan yararlanamıyoruz durumu iyi olduğu halde alanlar var çocuklarıma burs bağlanmasını istiyorum

  2. Kızlarım için burs yardımı istiyorum lütfen hiçbir maddî yardımlardan bir deprem zedeyim yurtta kalıyoruz

  3. Çok zor durumdayım abi bana yardımcı olun lütfen eşim hasta ve acil durum çok vahim çok zor durumdayım abi bana yardımcı olun lütfen

  4. Durumun yok kiraciyim 3 çocuğum var ikizlerim var süt alacak param yok lütfen yardım talep ediyorum

  5. Yardım talep ediyorum maddive manevi kiradayım felcliyim yanlızım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu