Belediye Yardımları

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Erzak Yardımı)

Yalova Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal belediyecilik kapsamında yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yönelik ayni ve nakdi yardım çalışmaları ile diğer belediyelerimize örnek olan Yalova Belediyesi; pandemi sürecinde vatandaşlarına destek olmaya devam ediyor.

Yalova il sınırlarında ikamet eden yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; belediyenin sosyal yardımları sayesinde gıda, yakacak, eşya, giysi vb. temel ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Yalova Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Yalova Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Yalova Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Yalova Belediyesi tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlar için yapılan ayni ve nakdi sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira desteği
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı
 • Mülteciler ve sığınmacılar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı

Yalova il sınırlarında ikamet eden ve temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanan düşkünler, kimsesizler ve engelliler için yardım çalışmalarına aktif bir şekilde devam eden Yalova Belediyesi, pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine gıda ve erzak içeren gıda yardım kolileri teslim ediyor.

Gıda ve erzak yardım kolilerine başvuran kişilerin yanı sıra belediyenin tespit ettiği, fakir muhitlerde ve mahallerde yaşayan ailelere de belediye, gıda ve erzak yardımında bulunuyor.

Yaşlılara, düşkünlere, engellilere ve kimsesizlere sahip çıkan belediye, bu kişilerin daha rahat bir şekilde yaşayabilmeleri noktasında onlara da birçok yardım sunuyor.

Yalova Belediyesi sağlık ve medikal cihaz yardımlarına başvuran ve başvurusu kabul edilen engelliler ve kronik hastalar; ücretsiz olarak tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb. malzemelerin sahibi oluyorlar.

Sağlık yardımı kapsamında engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar için evde kişisel bakım ve evde sağlık hizmeti sunmaktan da geri kalmayan Yalova Belediyesi; engellilerin ve kronik hastaların evlerinde sağlık görevlileri tarafından periyodik olarak muayene edilmelerini, evlerinin ise temizlik görevlileri tarafından temizlenmesini sağlıyor.

Mülteci ve sığınmacıların yardım başvurularını da kabul ederek, sahipsiz ve yurtsuz bu kişilere para yardımı, erzak ve gıda yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı gibi yardımlar yapan ve bu insanların da insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamaları adına çaba gösteren belediye, afetzedelere de yardım elini uzatıyor.

Afetzedeler, yani başından yangın, deprem, su baskını, kaza vb. üzücü olaylar geçenler; belediyeden kira yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı gibi birçok yardım alabiliyorlar.

Eğitim ve öğretimi desteklemek, gençlerin ve öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edip, iyi bir meslek sahibi olabilmelerini sağlamak adına da sosyal yardım çalışmalarına devam eden Yalova Belediyesi, yoksul ailelerin çocuklarına eğitim desteği kapsamında bir miktar nakdi yardımda bulunuyor.

Kırtasiye yardımı kapsamında ise yoksul ailelerin okuyan çocukları için onların anne ya da babalarına kalem, kitap, defter vb. kırtasiye ihtiyaçlarını görebilmeleri için para yardımı yapıyor.

Yoksul aile çocuklarına giysi yardımı da yapan Yalova Belediyesi, çocuklara ayak numaralarına göre ayakkabı, beden ölçülerine göre ise kaban, mont, önlük vb. kıyafetler dağıtıyor.

Eşi vefat eden, eşi cezaevine giren ya da eşinden çeşitli nedenlerden ötürü ayrılan dul kadınlara ve onların velayeti altındaki çocuklarına da yardımcı olan belediye; bu kişilere ve çocuklarına giysi yardımı, düzenli gıda ve erzak yardımı vb. birçok yardım yapıyor.

Yalova’da yer alan aşevi ise hayırseverler tarafından yapılan bağışlar sayesinde her gün günlük sıcak ve taze ev yemeklerini ihtiyaç sahiplerine ve muhtaçlara dağıtıyor.

Böylelikle evsizler, düşkünler, işsizler ve kimsesizler; sağlıklı besinlerle beslenebilme şansına sahip oluyorlar.

Yeni doğan, masum ve tertemiz bebeklerin yoksul anne ve babalarına çocukları için Hayırlı Olsun hediyesi olarak, Yeni Doğan Bebek Yardım Paketi hediye eden Yalova Belediyesi; böylelikle anne ve babalara bebeklerin giderleri için bir nebze de olsa yardımcı oluyor. Üstelik belediye, başvurusu kabul edilen ailelere düzenli bir şekilde mama ve bez yardımı da yapıyor.

Yeni doğan bebeklerin yanı sıra hastalar ve yaşlılar için de hasta bezi yardımı yapan Yalova Belediyesi; evinin ısınma giderlerini karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahibi ailelere ise kış aylarında yakacak desteğinde bulunuyor. Evinde sobası olmayan fakir ailelere ise soba dağıtıyor.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalova Belediyesi ayni ve nakdi sosyal yardımlarına kolaylıkla e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

E-devlet üzerinden bağlı olduğunuz ilçe belediyesinin yardımlarına hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden ön başvuru işleminizi başvuru formunu doldurmak suretiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz, başvurunuzu bizzat gerçekleştirmek adına bağlı olduğunuz ilçe belediye binasına da gidebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yukarıda sizlerle paylaştığımız link üzerinden daha önce gerçekleştirdiğiniz yardım başvurunuzun durumunu takip edebilir yani olumlu ya da olumsuz sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyenin binasına da gidebilir, yetkililerden konuya dair ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Son olarak, belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak da başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yalova Belediyesi’nin güncel sosyal yardım çalışmalarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, hangi yardımlara başvurabileceğinizi, başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek istediğinizde Yalova Belediyesi’ne ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Belediye yetkilileriyle 0226 811 50 00 telefon numarası üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Diğer belediyelerin yardımlarında olduğu gibi Yalova Belediyesi yardımlarına başvuran kişilerin de doldurmaları gereken başvuru formunda başvuru sahiplerinin yararlanabilecekleri tüm yardımlar detaylı bir şekilde belirtiliyor.

Bu form ile vatandaşlar, ihtiyaç duydukları yardımları işaretlemek suretiyle diledikleri yardımlara başvurabiliyorlar.

Başvuru formunda başvuru sahibine yöneltilen sorular ile Yalova Belediyesi; başvuran kişilerin muhtaçlıklarına ve ekonomik durumlarına dair bilgi ediniyor ve bu bilgiler doğrultusunda yardım edeceği kişileri kararlaştırıyor.

Bu yüzden de formda başvuru sahibinin gelirlerine, giderlerine, aylık kazancına, mülkiyet durumuna, medeni haline dair sorular bulunuyor.

Bütün başvuru sahiplerinin yani ayni ya da nakdi yardımlara başvuran ihtiyaç sahibi Yalovalıların belediyeye doğru bilgi verebilme noktasında bu soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Aksi halde belediyeyi yanıltan, fakir ve muhtaç olmamasına rağmen sırf yardım almak için kendini fakir olarak gösteren ve yardım başvurusu kabul edilip, yardım alan kişiler; daha sonra haksız yere yardım aldıklarının belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar ve aldıkları tüm yardımları faiziyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Aldıkları yardımların nakit karşılığını geri ödememe konusunda ısrarlı olan kişiler ise belediye tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Yalova Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yalova il sınırlarında ikamet eden tüm ihtiyaç sahiplerine yardımcı olan Yalova Belediyesi yardımlarına dar gelirliler yani hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişiler ve işsizler yani muhtaçlar başvurabiliyorlar.

Bu bağlamda belediye yardımlarından kimsesizler, muhtaçlar, yoksullar, dar gelirliler, kimsesiz ve sahipsiz yaşlılar, engelliler, kronik hastalar, yetim ve öksüzler, kimsesiz dul kadınlar, mülteci ve sığınmacılar, afetzedeler yararlanabiliyorlar.

Pandemi dolayısıyla işyerinden çıkarılan kişilerle maddi zarara uğrayan ya da işyerini kapatan esnaflar da belediye yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Bu kişilerin yani başvuru sahiplerinin muhtaç ve ekonomik sıkıntıda olduklarını belediyeye kanıtlayarak, yardım alabilmeleri için belediyeye bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin, engellilerin tam teşekküllü bir hastaneden en az %40 engelli olduklarını gösteren sağlık kurulu raporu, dul kadınların eşleri için ölüm belgesi, dar gelirlilerinin SGK maaş bordrosu, afetzedelerin ise bilirkişi raporu almaları gerekiyor.

Eğitim ve kırtasiye yardımı almak isteyen anne ya da babaların ise çocuklarına ait öğrenci belgesini belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, bu belgeleri detaylıca inceledikten sonra muhtaç olduğunu tespit ettiği kişilerin evlerine bir inceleme komisyonu yolluyor.

Bu komisyon; başvuru sahibinin maddi durumuyla ilgili olarak hazırladığı raporu Yalova Belediyesi değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Değerlendirme kurulu da üyelerinin salt çoğunluğu ile yardım edeceği kişi ve hanelere karar veriyor.

Yalova Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yalova Belediyesi; fakir mahallerde ikamet edenlere, işsizlere ve dar gelirlilere düzenli olarak gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Gıda ve erzak yardımına e-devlet üzerinden ya da bağlı olunan belediyeye gidilerek başvurulabiliyor.

Başvuru sahiplerinin Erzak ve Gıda Yardımına başvurabilmeleri için başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini mutlaka işaretlemeleri gerekiyor.

Başvuru sahipleri, Erzak ve Gıda Yardımı’nın dışında formdaki diğer yardımlara da başvurabiliyor.

Yalova Belediyesi Gıda Yardımı 2024

Yalova Belediyesi gıda yardımı ve Yalova Belediyesi erzak yardımı belediye tarafından her sene Ramazan ayında ve Kurban Bayramında önce belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi olarak verilmektedir. Yalova Belediyesi erzak kolisi başvurusu belediyenin sosyal hizmetler birimine başvurabilir yada 444 8 777 numarasını arayabilirsiniz.

Yalova Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Yalova Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapan bireylere belediye çeşitli koliler hazırlayıp dağıtmakta, mutfak harcamalarından doğacak masraflar azaltılmaya çalışılmaktadır. Daha önce bu yardımlardan faydalanmayan ve nasıl başvuru yapacağını bilmeyen bireyler belediye binasına giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yine aynı şekilde iletişim numaraları aracılığı ile belediye binasına gitmenize gerek kalmadan da başvuru süreci ve detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Yalova Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Yalova Belediyesi yardım kolisi başvurusu yapan bireylere düzenli aralıklarla ya da tek sefere mahsus olmak üzere yardım kolileri dağıtılmaktadır. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için belediye binalarını ziyaret edebilir ya da ALO 153 Beyaz Masa iletişim hattı üzerinden de başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Yalova Belediyesi erzak yardımı başvurusu yapan maddi durumu kötü olan ailelere belediye tarafından zengin içerikli erzak kolileri dağıtılmaktadır. Bu sayede ailenin mutfak ihtiyaçları için yapacağı harcamalar azaltılarak aileye maddi destek sağlanmış olur.

Yalova Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Yalova Belediyesi’nin vermiş olduğu yardımlar nakit yardımlar ile sınırlı kalmamaktadır. Yardım kartı vererek pek çok farklı kategoriden alışveriş yapma imkanı sunulmaktadır. Bu kategoriler giyim, gıda, kırtasiye, elektronik gibi pek çok alanı kapsamaktadır.

Böylelikle verilen yardımı kişinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değerlendirmesi sağlanır. Fakat verilen bu yardımın kötü işler için uygunsuz olarak kullanılmaması gerekmektedir eğer böyle bir durum tespit edilirse verilen yardım iptal edilmektedir. Bu nedenle yapılan harcamalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu yardımdan faydalanmak için Yalova Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmanız yeterlidir. Yardımı almaya hak kazanmanız halinde verdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden bilgilendirmeniz yapılır ve yardım kartınız sizlere verilir. Verilen bu karta belediye tarafından yapılacak yüklemeler düzenli olarak yapılmaktadır.

Yalova Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Yalova Belediyesi, maddi açıdan desteğe ihtiyaç duyan her bireye bütçesi doğrultusunda destek olmaktadır. Çeşitli zengin iş adamlarının da katkı yaptığı durumlarda yardımlar için ayrılan bütçeler genişletilmekte, böylece daha çok bireye çok daha büyük yardımlar yapılmaktadır.

Bu yardımlardan faydalanmak isteyen bireyleri belediyenin kendi imkanları ile tespit etmesi çok uzun sürecek bir iş olduğu için belediye yardım başvuruları için formlar açmakta, Yalova Belediyesi maddi yardım başvurusu yapan bireylere bu yolla ulaşarak pek çok farklı yardım imkanı sağlamaktadır.

Yalova Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Yalova Belediyesi, yapmış olduğu pek çok yardımın yanında yeni bebek sahibi olan aileleri de ihmal etmemektedir. Bu ailelerde yeni bir üyenin katılması ile harcamalar aniden büyük bir artış göstermekte ve yoksul aileler bu masrafları karşılayamayarak zor yaşam standartları altında bebeklerini yetiştirmek zorunda kalmaktadır.

Belediye bu yardım ile ailelere para yardımı sağlamakta ve başta doğum belgesi ve kimlik kartı olmak üzere gerekli belgelerle belediye binasına gelerek başvuru yapılması halinde bu yardımdan yeni bebek sahibi olan her annenin yararlanmasını sağlamaktadır. Belediye binasının ilgili bölümünden Yalova Belediyesi süt yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgi alabilir, çalışanların sizleri yönlendirmesi ile daha kolay ve hızlı bir şekilde başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yalova Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Yalova Belediyesi, yeni bebek sahibi olan ailelere sadece nakit yardım yapmamakta, bebeğin büyüme sürecinde her dönem ihtiyacı olan çeşitli ürünler ailelere verilerek yeni doğan bebekten kaynaklanan büyük bütçeli harcamaların önüne geçilerek aileye yardım edilmektedir.

Verilen bu eşyaların başında bebek bezi, ıslak mendil, ateş ölçer, emzik, biberon, bebek takımı gibi temel ihtiyaçlar gelmektedir. Yalova Belediyesi bebek yardımı almak için belediye binasına gelerek ilgili birimden başvuru yapabilirsiniz.

Yalova Belediyesi Maddi Yardım

Yalova Belediyesi maddi yardımı ve para yardımı maddi durumu kötü olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra detaylı inceleme sonrası belediye tarafından belirlenen ailelere yardım yapılmaktadır.

Yalova Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Yalova Vefa Sosyal Destek Grubu, Yalovalılara Yardımcı Oluyor. Ülkemizin 81 ilinde ve çoğu ilçesinde pandemi dolayısıyla dışarı çıkmaları sağlıkları açısından sakıncalı olan kronik hastalara ve yaşlılara destek olan Vefa Sosyal Destek grubunun Yalova’daki gönüllüleri, 65 yaş üstü yaşlılara ve yaşı fark etmeksizin kronik hastalara sahip çıkıyor.

112, 155 ya da 156 hatlarını arayanlar gönüllülerden markete, eczaneye, pazara hatta bankaya gitmelerini bile rica edebiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin ürün ve malzemeleri teslim alırken ürün ücretini ise teslimat esnasında gönüllülere ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Yalova Belediyesi ayni ve nakdi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de kısa bir süre önce Yalova Belediyesi sosyal yardımlarından yararlandıysanız ya da yakında yararlanmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Ben yalova samanlı köyünde oturmaktayım ve yardıma ihtiyacımız var eşim inşaat işçisi isleri durduruldu çalışmıyor sigortası da yok yardıma başvurmak ıstyorum nakit ve erzak gıda yardimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu