Belediye Yardımları

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Kocaeli Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Tüm illerin belediyeleri gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de gelir düzeyi yetersiz veya düzensiz olan ailelere yardımda bulunmakta, bu çerçevede pek çok farklı alanda projeler geliştirmektedir. Kocaeli Belediyesi yardım başvurusu hakkında tüm merak edilenleri yanıtladığımız bu rehberle süreç tüm Kocaeliler için daha kolay ilerleyebilir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için siz de hemen şimdi rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kocaeli Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Oldukça farklı kategorilerle halka yardım elini uzatan Kocaeli Belediyesi özellikle 41 Kart başvuru süreciyle merak edilmektedir. Gıda gibi temel ihtiyaç malzemelerini almaya yardımcı olan 41 Kart ile pek çok ailenin alışveriş bütçesine katkı sağlanmaktadır. 41 Kart içerisine yüklenen alışveriş nakdi haricinde süt parası, su faturası desteği gibi yine nakit yerine geçen yardımlar bulunmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı da yine gıda kolisi veya sıcak yemek dağıtımı şeklinde gerçekleştirilen ve muhtaç durumdaki ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması adına önem taşıyan bir diğer yardım kategorisidir. Kocaeli Belediyesi gıda yardımı başvuru neticesinde muhtaçlığı kesinleşen ailelere destek paketi ulaştırılması şeklinde olabileceği gibi günlük sıcak yemek dağıtımı şeklinde yürütülen Gönül Kazan projesi kapsamında da yapılabilmektedir.

Ayni yardımlar kapsamında muhtaç aileler için geçerli olmak üzere Hoş geldin Bebek paketleri verilerek bebek yardımları yapılmakta, mama ve çocuk bezi sağlanmaktadır. Hasta ve engelli bireyler için sağlık ürünleri ile medikal cihaz desteği sağlanmakta, engelli vatandaşlar için engelsiz nakil araç hizmeti sunulmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Başvurulan yardım kategorisine bağlı olarak karşılanması gereken kriterler bir hayli değişkendir. Genel olarak muhtaçlık durumunu belirterek 41 Kart, nakit yardımı veya gıda yardımı almak için kişinin hanedeki her bireyin nüfus cüzdanı ile SGK dökümünü ibraz etmenin yanında muhtarlıktan yoksulluk belgesi almış olması gerekir. Buradan yola çıkarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için farklı nedenlerden dolayı yoksulluk ve muhtaçlık içinde olanların öncelikli görüldüğü belirtilebilir.

Detaylı kriterlere bakıldığında ise Kocaeli Belediyesi su faturası yardımı alacak kişilerin ise 65 yaşın üstünde, öksüz, yetim, dul veya hali hazırda sosyal destek alan vatandaşlar olması gerektiği görülür. Cihaz desteği alacak engelli bireylerin ise sağlık raporu ve talep edilen medikal ürün için yazılan reçeteyi ibraz etmesi gerekir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Farklı yardım kategorileri ile halkına ulaştığı gibi farklı başvuru alternatifleri sunarak vatandaşların kendine ulaşmasını da kolaylaştıran Kocaeli Belediyesi, özellikle çağrı merkezleri aracılığıyla yoğun bir yardım talebi almaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için Belediye’ye bağlı hizmet veren Çözüm Masası veya yardım birimlerinin telefonları aranarak talepte bulunulabilir. Telefon yerine mail veya online ileti yoluyla talep iletmek isteyenler ise Belediye’nin resmi web sitesine ait https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/contact linkine tıklayarak mesajlarını yazabilirler.

41 Kart başvuru sürecine dahil olmak isteyenler 16 yaş üstündeki tüm hane üyeleri adına SGK dökümü temin etmeli, ek olarak muhtarlıktan alınan fakirlik belgesini, başvuru dilekçesini, cüzdan fotokopisini vererek form doldurmalıdır. Başvurular Çözüm Masası birimine yapılmakta, Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu topladığı bilgilerden emin olmak adına ev ziyaretinde bulunmakta ve aileler mesaj yoluyla sonuçtan haberdar edilmektedir.

41 KART süt desteği başvurusu yapacak olan annelerin ise sağlık ocağından fiş alması ve 41 Kart’a her ay yatırılan 12 litrelik süt bedelinden faydalanabilmek için anlaşmalı marketlerden alışveriş yapması yeterli olmaktadır. Fiş almak isteyen anneler Aile Sağlığı merkezindeki doktoruyla görüşmeli, en az 6 ay boyunca düzenli olarak muayene olmalıdır.

Giysi yardımı almak isteyenlere ise iki farklı opsiyon sunulmakta, ihtiyaç sahiplerine giyim tanımlı 41 Kart verilebilmekte ve vatandaşlar bu nakitle kendi istediği kıyafetleri alabilmektedir. Diğer bir seçenek ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım dağıtım noktalarından Sevgi Mağazaları olmakta, İzmit ve Gebze’de bulunan bu mağazalardan ihtiyaç sahiplerinin ücretsiz giysi alma hakkı bulunmaktadır. Kıyafet desteği almak isteyenlerin istenen belgelerle yine Çözüm Masası’na başvurması gerekir.

Söz konusu içerisinde erzak malzemeleri ve hijyen ürünleri bulunan destek paketlerini almak olduğunda ise https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/sosyalhizmetler/sosyalyardim linkine tıklamak ve Kocaeli Belediyesi yardım başvurusu formu doldurmak gerekmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Hem Belediye binasına şahsen gidenlerin hem de online sayfa üzerinden başvuru yapanların kimlik bilgilerini ve gelir düzeylerini ifade etmesi adına form doldurması gerekir. Gıda yardımı, nakit yardımı gibi yardımlar için değerlendirme yapan kurul üyeleri ön başvuru sürecinde bu form üzerinden puan vermekte, puanlama sistemi doğrultusunda yapılacak yardıma karar verilmektedir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne yardım talebinde bulunan ve başvurusunun sonucunu merak edenler için online sistemler üzerinden sorgulama gerçekleştirilmesi oldukça pratik bir seçenek oluşturmaktadır. Bu amaçla dileyenler https://www.turkiye.gov.tr/kocaeli-buyuksehir-belediyesi-hizmetleri-sorgulama şeklindeki link üzerinden Kocaeli Belediyesi yardım başvurusu sorgulama ekranına erişebilir, e-devlet şiflerini kullanarak sürecin neticesini görüntüleyebilirler.

Başvurularını Çözüm Masası aracılığıyla gerçekleştirmiş olan veya e-devlet şifresi bulunmayanlar ise https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/cozummasasi/basvuruSorgula linkini tıklayarak Belediye’nin kendi sayfasına ait sorgulama ekranına erişim sağlayabilirler. Yine Kocaeli Belediyesi yardım başvuru sürecine dahil olmak için kullanılan telefon numaralarından da yetkililerle görüşmek ve sorgulama talep etmek mümkündür.

Kocaeli Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne telefonla ulaşmak için 444 11 41 veya 331 39 00 numaralı çağrı merkezlerinden herhangi birini aramanız yeterli olmaktadır. Çözüm Masası’na ulaşmak içinse Alo 153 hattını tuşlamanız gerekir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Binlerce gıda ve hijyen paketi dağıtan ve bu projesine hız kesmeden devam eden Kocaeli Belediyesi gıda yardımı ile öne çıkan büyükşehir belediyeleri arasındadır. Belediye’ye ait resmi web sitesinden form doldurularak alınan destek paketi haricinde yine Belediye’nin Gönül Kazan projesiyle de gıda yardımı alınabilmektedir. Çözüm Masası aracılığıyla başvuru alan Gönül Kazan kapsamında yardıma muhtaç ailelere günde iki defa olmak üzere sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi muhtaç kişilere gıda yardımları ile destek olmaktadır.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı için belediyenin resmi internet sitesi üzerinden yardım başvuru formu doldurmanız gereklidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gönül Kazan Projesiyle gıda yardımının yan sıra günde 2 defa sıcak yemek dağıtımı da yapmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gıda ve hijyen paketi başvurusu için https://ebelediye.kocaeli.bel.tr/sosyalhizmetler/sosyalyardim link üzerinden başvuru formu doldurarak yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Kocaeli 41 Kart Süt Parası Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi süt parası; hamile annelere, doğumdan önce 3 ay ve doğumdan sonra 3 ay toplamda 6 ay olmak üzere ayda 12 litre süt verilmektedir.  Anneler düzenli olarak aile sağlığı merkezlerine muayene olmaya gittiği takdirde süt parası alabilecekler. Aile Sağlığı Merkezindeki doktorunuza süt parası talebinizi iletebilirsiniz.

Süt parası almaya hak kazanan annelere, 41 Kart ile süt almak için gidecekleri anlaşmalı marketler cep telefonlarına kısa mesaj ile iletilecektir.

Kocaeli Belediyesi Süt Yardımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çocukların gelişimini desteklemek ve süt içme alışkanlığı kazanmaları için en az 1 tane çocuğu olan ailelere süt yardımı başvurusu desteği verilecektir. 3 ile 6 yaş aralığında çocuğu olan aileler bizzat belediyeye başvuruda bulunarak süt yardımından yararlanabilir.

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvurusu

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvurusu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni doğan bebekleri olan ailelere yönelik bir sosyal yardım projesidir. Bu proje kapsamında, Kocaeli il sınırları içinde ikamet eden ve doğum tarihi 1 Ocak 2020’den sonra olan bebekler için ailelere tek seferlik 500 TL nakit yardımı yapılmaktadır. Ayrıca, ailelere bebek bakım seti de hediye edilmektedir. Bu sette, bebek bezi, ıslak mendil, biberon, emzik, battaniye, body, zıbın, çorap ve şapka gibi temel ihtiyaç malzemeleri bulunmaktadır.

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvurusu yapmak isteyen ailelerin, doğum belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri ile birlikte en yakın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Başvuru süresi, doğum tarihinden itibaren 3 aydır. Başvuru sonucu olumlu olan ailelere, nakit yardımı banka hesaplarına yatırılmakta ve bebek bakım setleri adreslerine teslim edilmektedir.

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvurusu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni nesillere verdiği önemi gösteren bir projedir. Bu proje sayesinde, yeni doğan bebeklerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümelerine katkı sağlanmakta ve ailelere maddi ve manevi destek verilmektedir.

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu

Kocaeli Hoş Geldin Bebek Başvuru Formu bebek paketi almak isteyen annelerin doldurması gereken formlardan biridir. Başvuru sırasında doldurarak hoş geldin bebek paketi alabilirsiniz.

Hoş geldin bebek paketi için https://www.kocaeli.bel.tr/tr/main/news/haberler/3/kocaeliye-hos-geldin-bebek/43860 belediyenni resmi yazısını inceleyebilrisiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi Ramazan ayında ve Kurban bayramında belediye tarafından belirlenen yada muhtarlık tarafından ismi verilen hanelere belediye yetkilileri tarafından teslim edilmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi almak için bizzat belediyeye gidebilir yada muhtarlıklara başvuruda bulunabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu için ALO 153’ü arayarak yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kartı düzenli olarak sosyal yardım düzenli olarak yardım alması gereken kişilere gıda yardımı yada erzak kolisi vermek yerine yardım kartı verilerek dilediği market yada bakkaldan gıda alış verişi yapmalarına imkan tanımaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kartı maddi durumunuz ve sosyal güvencenize bağlı olarak kartınıza nakit yüklemesi yapılmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu yatıktan sonra belediye yetkilileri tarafından evinize gelerek inceleme yapılmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yardım kartı hakkında detaylı bilgi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 41 Kart Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 41 Kart Başvurusu

Kocaeli il sınırları içerisinde yaşayan, geliri asgari ücretin altında olan, muhtarlıktan fakirlik belgesi olan vatandaşlar; hanede yaşayan kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte SGK dökümlerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çözüm masasına ulaştırarak yardım kartı 41 Kart başvurusu yapabilirler.

İhtiyaç sahipleri, İzmit sahilinde yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na bizzat giderek 41 Kart başvurusu yapabilir.

41 Kart ile vatandaşlar  anlaşmalı marketlere ve mağazalara giderek kimseye mahcup olmadan alışveriş yapabilirler.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kocaeli Belediyesinden yardım almaya ihtiyacı olduğu tespit edilen hak sahiplerine verilen 41 Kart ile vatandaşlar Vakıfbank anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilmektedir. Nakit yerine geçen bu kart sayesinde para desteği alan vatandaşlar rencide olmaksızın alışverişlerini yapabilmektedir. 41 Kart süt parası yardımı alacak olan annelerin ise doğumdan önceki 3 ayda ve doğrumdan sonraki 3 ayda olmak üzere toplam 6 aydır düzenli şekilde muayeneye giderek Aile Hekimliği ile irtibatta olması ve 41 Kart’a yüklenecek süt parası için fiş almış olması gerekmektedir.

Yapılan bir diğer Kocaeli Belediyesi nakit yardım seçeneği ise su faturası ödemeleri için olmakta, fatura desteği için hak kazanan vatandaşların yine 41 Kart’ına her ay 50 TL yüklenmekte, kartı bulunmayan destek gruplarına ise faturalarında %50 indirim yapılmaktadır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi nakit yardım yaptığı yardımların biride su faturası desteğidir. 41 Kartı bulunan vatandaşların kartlarına 50 TL su faturası desteği yatırılmaktadır, kartı olmayan vatandaşlara ise faturalarından %50 indirim sağlanarak destek olunmaktadır.

Yapılacak olan yardımlar ailenin muhtaçlık durumuna ve ailedeki kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Görüldüğü üzere kart şeklinde yapılan nakit yardımları farklı kriterleri karşılamayı gerektirmekte, karta yüklenen meblağ ise incelemelere göre değişmektedir.

10 Yorum

  1. Allah’rızası için yardım edin kiradayim çocuğum var bana yardım edin

  2. 4cocugum var kiradayim nakit yardimi istiyorum çocuklarımın ihtiyacını karsilayamiyorum

  3. Yardıma çok ihtiyacım var lütfen bana yardım edin iki kızım var gıda ve bebek bezi istiyorum

  4. Gıda eşya elbise para yardım istiyorum lütfen zor geciniyorum

  5. Eşim Şiddet tehtıt nedeniyle 1 ay evden uzaklaştırma alındı küçük kızımla evde yaşamaktayım yardımınıza ihtıyacım🙏

  6. Gıda eşya para istiyorum lütfen 3 tane çocuğum var zor geçiniyorum

  7. her türlü yardıma ihtiyacım üniversitesi öğrencim var lise öğrencisi var evim kira çok Zor geciniyorum

  8. 3 ÇOCUK VAR ENGELLİYİM BANA PARA YARDIM EDİN ZOR DURUMDAYIM KOCAELİ İZMİT

  9. Kanser hastasıyım kirada oturuyorum yardıma ihtiyacım var bebeğim var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu