Maddi Yardım

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024; Her ne kadar sigortalı bir işte çalışmamalarına karşın ev hanımların iş yükü bir çok kişden fazladır. Ev işleri ve çocukların bakımı özveri ile yapan ev hanımlarının ne yazıkki daha önceleri emeklilik hakkı yoktu.

Geçen yıl itibari ile gündeme gelen ve bir çok ev hanımı mutlu eden Aile Koruma Kalkanı Programı kapsamında çalışmayan ve sigortası olmayan ev hanımlarına gerekli şartları ve yaşını doldurduğunda emeklilik imkanı tanınacak.

Çocukları ve ev işleri ile ilgilenen ev hanımları isteğe bağlı sigorta ödemesi kapsamında desteklenerek sigorta primlerinin 3/1 devlet tarafındna karşılanacak. Daha önce yasalaşan vergisiz esnaflık kapsamında evde ek iş yapan kadınlar isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek kolay şekilde emekli olurken evde ek iş yada eşi yapmayan kadınlar ise bu haktan yararlanamıyordu.

Sizlere bu yazımzıda 25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu, 25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Şartları, 25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu E-Devlet ve 25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvuru Formu hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Nedir?

Türkiye’de, 25 yıllık ev hanımlarına emeklilik, isteğe bağlı sigorta kapsamında belirli bir prim ödeme süresi ve sigortalılık süresi tamamlandığında emeklilik hakkı kazanmalarını sağlayan bir düzenlemedir. Bu sistem, ev hanımlarının sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarını ve emekli olmalarını mümkün kılar. Emeklilik için gerekli olan şartlar arasında 25 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 gün prim ödeme bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren ve 58 yaşını dolduran ev hanımları, emeklilik maaşı alabilirler.

Ev hanımlarının emekli olması geçen yıl meclise sunulanan Aile Koruma Kalkanı Programı ile gündeme geldikten sonra isteğe bağlı sigorta primin 3/1 oranında devlet desteği sağlanması planlanmaktadır. Yasa ile beraber 25 yıl evli kalan ve isteğe bağlı sigorta birimi ödeyen kadınlara yararlanacaktır. Başvurular hem E-Devlet Üzerinden hem de Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden kabul edilecektir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Kimlere Kapsıyor

Ev hanımlarına emeklilik kapsamında çalışmayan aktif olarak sigortası yada bağkuru bulunmayan kadınlar faydalanabilir. Hiç çalışmayan ev hanımları isteğe bağlı sitorta pirimi ödemesi için başvuru yaparak bu haktan yararlabilir.

Ev hanımlarına emeklilik için evli olarak ve çalışmıyor olarak genel kriterlerden biridir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Şartları

25 yıl boyunca evli kalan ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapmak için bazı şartları taşımanız gereklidir. 25  yıllık ev hanımlarına emeklilik hakkı kazanamk için 15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim şartı ve 25 yıllık evlilik şartı aranmaktadır. 15 yıl prim ödemesi yaptıktan sonra yaş ve evlilik yılını beklemelisiniz.

25 yıllık ev hanımlarına emeklilik için çocuk sayısı prim borçlanması yaparak prim gün sayınızın daha kısa süre dolmasını sağlayabilirsiniz.

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için isteğe bağlı prim ödemesi başvurusu yapmasının yanında her ay düzenli oalrak isteğe bağlı sigorta primini ödemesi gereklidir. 2024 yılı için belirlenen prim tutarı asgari ücretin %32’dir. Ayrıca ,steğe bağlı sigorta pirimim 3/1 oranında devlet desteği sağlanır.

25 yıllık ev hanımlarının emeklilik başvurusu yapması için gerekli olan şartlar ise;

  • 50 Yaşını doldurmak
  • Her hangi bir yerde sigorta kaydının bulunmaması
  • Başvuru yapıldığı sırada kesinlikle SGK yada BAĞKUR kaydının bulunmaması gereklidir
  • Yasal olarak evli olmak
  • He rhangi bir yerden emekli maaşı almıyor olmak
  • Gelir vergisine tabi olmamalı

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nereden Yapılır

25 yıllık evli ev hanımlarına emeklilik başvurusu e-devlet üzerinden yada bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu gidip form doldurularak yapılmaktadır. Başvurular e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler kullanıcı girişi yaparak isteğe baağlı sigorta pirimi öemesi sayfasında işlemlerini yapabilirler.

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin, örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine giderek başvurmaları gerekmektedir, ayrıca e-Devlet üzerinden de online başvuru yapılabilir.

Maddi zorluk içerisinde olan ev hanımlarına verilen sosyal yardımlar için Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu E-Devlet

25 Yıllık ev hanımlarına emeklilik başvuru e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-istege-bagli-ilk-tescil-kaydi linke tıklayarak başvurularına yapabilirler.

25 yıl evli kadınların emeklilik başvuru ayrıca SGK müdürlüklerine bizzat başvruluarak yapılabilir.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Primi Ne Kadar

2024 yılı için ev hanımalrına ememklilik prim tutarı brüt asgari ücretin %32’si olarak belirlenmiştir. Buna bağlı olaarak 2024 yılında ödenecek en düşük prim tutarı 6.400,80 TL olmaktadır. Devletten tarafından 3/1 oranında destek verildiğinde ev hanımlarının ödeyeceği prim 4.267,20 TL‘dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu