Maddi Yardım

Cimer Deprem Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Cimer Deprem Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024; Kahramanmaraş’ta yaşanan ve son derece yıkıcı olan afet sonrasında bölgeye yönelik olan ayni ve nakdi yardımlar hız kesmeden devam ediyor.

Yıkımın son derece büyük olmasına neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler; binlerce kişinin evsiz kalmasına, yüz binlerce kişinin yaralanmasına, on binlerce kişinin ise yaşamını yitirmesine yol açtı.

06 Şubat Pazartesi günü yaşanan ve merkezi Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri olan depremler; tüm Türkiye’nin gözyaşlarına boğulmasına neden oldu.

Deprem dolayısıyla gıda, erzak, giyim ve barınma vb. ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlarımıza hayırsever vatandaşlarımızın yanı sıra devlet kurumları tarafından da yardım eli uzandı.

Öyle ki deprem sonrasında bölgeye yüzlerce çadır, gıda malzemesi, bebek malzemeleri ve giyim malzemeleri ulaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; kısa bir süre önce depremden ağır hasan alan Malatya’da yaptığı açıklamada deprem bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlar için hane başı 15.000 TL nakdi yardımda bulunacağını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı, aynı zamanda depremzede vatandaşlara AFAD Ödeneğinden taşınma yardımı dahilinde 15 BİN TL, kira yardımı dahilinde de 5 BİN ve 2 BİN TL yardım yapılacağını da duyurdu.

Deprem bölgesinde yaşayanlar, 15.000 TL nakdi yardıma CİMER üzerinden başvurabilecekler.

Cimer Deprem Yardımı Kimlere Verilir?

CİMER Deprem Yardımı, depremden zarar gören tüm vatandaşlara sunulabilir. Yardımın türü ve miktarı, depremin şiddetine, oluşan hasara ve kişinin ihtiyaç durumuna göre değişir.

CİMER Deprem Yardımı’ndan faydalanabilmek için:

  • Depremden zarar görmüş olmanız gerekir.
  • T.C. vatandaşı veya mavi kart sahibi olmanız gerekir.
  • Depremden etkilenen bölgede ikamet etmeniz gerekir.
  • Hasar durumunuzu belgelemeniz gerekir.

CİMER Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremden etkilenen 10 ilde yaşayan vatandaşlar, 10 BİN TL deprem yardımına CİMER resmi sitesi üzerinden başvurabiliyorlar.

Deprem yardımına başvurmak için öncelikle https://www.cimer.gov.tr/ linkini tıklamalısınız.

Daha sonra sayfanın hemen sağ köşesinde yer alan başvuru formunu doldurmalısınız.

Başvurunuzun kabul edilmesi ve olumlu sonuçlanması için TC kimlik no, isim, soy isim, doğum tarihi vb. size yöneltilen tüm sorulara eksiksiz yanıt vermelisiniz.

Ön başvuru formunu doldurduğunuzda telefon numaranıza onay kodu gönderiliyor.

Onay kodunu da doğru bir şekilde sizden istenilen kutucuğa girmelisiniz.

Ardından başvuru formunu doldurmalısınız.

Böylelikle deprem yardımı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

CİMER Deprem Yardımı Başvuru Şartları

CİMER deprem yardımından depremde evleri yıkılan yani depremden zarar gören vatandaşlarımızın yanı sıra deprem bölgelerinde yaşayan herkes, yararlanabiliyorlar.

Yani Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Adana ya da Kilis’te ikamet eden depremzede vatandaşlarımız, 15.000 TL yardıma başvurabiliyorlar.

Vatandaşların deprem yardımı alabilmeleri için mutlaka ikametgahlarının bu 10 ilden birinde olması gerekiyor.

E-Devletten Deprem Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzede vatandaşlar, CİMER deprem yardımına e-devlet üzerinden de TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile başvurabiliyorlar.

Cimer yardım başvuru için https://www.cimer.gov.tr/ linke tıkladıktan sonra e-devlet ile giriş yapmak linkine tıklayarak başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

E-devlet platformundan deprem yardımına başvurmak ve başvuru sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

Deprem Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Afet bölgesinde bulunan depremzedeler başvurularını e-devlet üzerinden yapabilirler. E-Devlet üzerinden barınma desteği ve yardım başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu linke tıklayarak hemen yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. e-Devlet’te AFAD’ın “Afetzede Barınma Desteği” ekranından başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

CİMER Deprem Yardımı Nereye Yatırılacak?

CİMER deprem yardımlarının başvuru sahibi vatandaşların başvuru formunda paylaştıkları banka hesaplarına en kısa süre içerisinde yatırılması planlanıyor.

Bu yazımızda kısaca CİMER deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilirsiniz.

BAKINIZ >>> Cimer Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

15.000 TL Deprem Yardımı Ne Zaman Yatacak?

AFAD 15.000 TL deprem yardımı ödemeleri 17 Şubat itibari ile başladı. 15 BİN TL deprem yardımı 17 Şubat itibari ile Ziraat Bankası hesaplarını yatırıldı.

Bir Yorum

  1. Ben Nureddin sağlam eşme köyü Bizim Yok tapu yok para yok ben evsizler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu