Sosyal Yardımlar

Çocuk Yardım Parası Neden Kesilir? Ne Zaman Kesilir?

Çocuk Yardım Parası Neden Kesilir? Ne Zaman Kesilir? 2024; Çocuk parası alan kişiler belirli dönemden sonra kesintiye uğrayabilmektedir. Çocuk parası kesinti nedenleri konumuzda detaylarına yer verilerek tekrardan başvuru yaparak almak için gerekli aşamalar anlatımı sağlanmıştır.

Çocuk Yardım Parası Neden Kesilir?

Çocuk parası kesinti nedenleri aldığınız yardıma göre değişkenlik gösterebilir. Başlıca çocuk parası kesinti nedenleri;

 1. Yapılan yardımın tek seferlik yapılması: Yeni doğum yapmış kişilere yönelik gibi yardımlar tek seferlik ödeme yapılarak yapılan yardım türleridir. Bu tür yardıma başvurduysanız tekrardan yatmaması normaldir.
 2. Ödemelerin iki ayda bir yatması: Bazı çocuk parası yardım paraları iki ayda bir yardım parası olarak yatırımı sağlanmaktadır. Toplam iki aylık yatırılarak ödemeler sağlanmaktadır.
 3. Ödeme günü değiştirilmesi: Kurumlar tarafından ödemeler bazen gecikmeli olarak yatabilmektedir. Bu durumu ALO 144 arama yaparak sorgulama sağlayabilirsiniz.
 4. Muhtaçlık Durumundan Çıkma: Çocuk yardımı muhtaç durumda olan ailelere dağıtımı sağlanmaktadır. Sistem üzerinde geliriniz yüksek olarak görüldüyse bu yüzden çocuk yardım parası kesilmiş olabilir.
 5. Gerekli Şartlardan Kaçınma: Çocuk yardım parası belirli şartlara göre çocuk yardımı parası yatırılmaktadır. Örnek olarak şartlı eğitim yardım parasında yardım parası yatması için bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması gerekmektedir. Aksi taktirde yardım parası kesintiye uğramaktadır.

Yukarıda olan nedenlerden dolayı çocuk parası kesintiye uğramaktadır. Bu tür kesintide yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız aşağıda yapılacaklar listesinden çocuk yardımı parasına başvurularınızı tekrardan sağlayabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Kesilir?

Çocuk yardım parası, devlet tarafından belirli şartları taşıyan ailelere verilen bir sosyal yardımdır. Çocuk yardım parası almak için başvuran ailelerin, çocuklarının yaş, eğitim, sağlık ve gelir durumlarına göre belirlenen kriterleri karşılamaları gerekir. Çocuk yardım parası, her ayın 5’inde PTT aracılığıyla ödenir. Çocuk yardım parası ne zaman kesilir sorusunun cevabı ise, çocukların yaş, eğitim, sağlık ve gelir durumlarında meydana gelen değişikliklere bağlıdır. Çocuk yardım parasının kesilmesi için aşağıdaki durumların gerçekleşmesi gerekir:

 • Çocuğun 18 yaşını doldurması veya evlenmesi
 • Çocuğun ilköğretim veya ortaöğretimden mezun olması veya okulu bırakması
 • Çocuğun üniversiteye kayıt yaptırması veya devam etmemesi
 • Çocuğun ölmesi veya kaybolması
 • Çocuğun engelli raporunun iptal edilmesi veya engel derecesinin azalması
 • Ailenin gelirinin belirlenen sınırın üzerine çıkması
 • Ailenin başka bir sosyal güvenlik kurumundan çocuk yardımı alması
 • Ailenin yurt dışına yerleşmesi veya Türk vatandaşlığından çıkması

Bu durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi halinde, ailelerin en kısa sürede ilgili kurumlara bildirimde bulunmaları ve çocuk yardım parasını iade etmeleri gerekir. Aksi takdirde, yersiz ödenen tutarlar faiziyle birlikte geri alınır ve yasal işlem başlatılır.

Çocuk Parası Kesildiğinde Yapılması Gerekenler

Çocuk parası kesildiğinde tekrardan başvuru yapmanız gerekir. Başvuru yöntemleri olarak E-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alanından Sosyal Yardım Başvuru kısmından yapabilirsiniz. E-devletten sosyal yardım başvuru kısmına giriş yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden giriş yapabilirsiniz.

E-devlet hesabınızla giriş yaptıktan sonra “Yeni Başvuru” kısmına giriş yapın. Başvuru formu açılışında başvuran kişiye ait bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doldurmanızla birlikte dilekçe bölümünde çocuk parası yardımından faydalanmak istediğinizi belirterek işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Başvuru göndermeyi onaylama işleminden sonra ekipler tarafından incelenmesi sağlanacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek çocuk yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziksel olarak başvurunuzda Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları eğitim hayatına devam edebilmesi için yatırılan para tutarıdır. İlköğretim ve orta öğretim çağında bulunan çocuklara verilen yardım türünde ilkokul erkek öğrencilere 90 TL, kız öğrenciler 100 TL verilirken ortaöğretim gören erkek öğrencilere 130 kız öğrencilere 150 TL olarak verilmektedir. Şartlı eğitim yardımları ödemeleri iki ayda bir hesaba para yatırılması sağlanmaktadır.

Para yatırılması sağlandığında toplam iki aylık yatırılması sağlanır. Örnek olarak ilköğretime giden erkek çocuk 90 TL yardım alınacaktır. İki ayda bir hesaba para yatırılacağından dolayı ikinci ayında 180 TL hesaba para yatırılacaktır.

Şartlı Eğitim Yardımı Neden Kesilir?

Şartlı eğitim yardımı, kesilme nedenleri olarak ilgili seçeneklerden birisi olması halinde kesilmektedir. Kesilme nedenleri olarak;

 • Devamsızlık şartının yerine getirilememesi: Şartlı eğitim yardımında öğrenci bir ay içerisinde sadece 4 kez devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı aştığında sistem tarafından tespit edilmesi halinde aylık tutarı kesilecektir.
 • İhtiyaç Sahipliği Durumu: Aile içerisinde gelirin belirlenen tutardan arttığı gözetlendiğinde şartlı eğitim yardımı kesilmektedir.
 • Ödeme günü gelmemesi: Bazı durumlarda ödeme günlerinde değişiklik olmaktadır. Bu tür durumlarda ALO 144 arama yaparak ödeme günleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Hesabınıza para yattığında iki aylık olarak yatması sağlanacaktır.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Eğitim yardımı başvurusu yapabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına T.C kimlik kartınızı yanınızda bulundurarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvuru formu içerisinde istenen bilgileri doldurulması sağlanarak yardım başvurusu süreci değerlendirilecektir. Yardım başvurunuz inceleme süresi sonrasında onaylanması halinde bilgi verilecektir.

E-devlet Şartlı Eğitim yardımına başvuru sağlamak için hesabınıza giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden başvuru sağlayabilirsiniz. Başvuru için istenen bilgilerin doldurulması sağlanarak dilekçe metni üzerine şartlı eğitim yardımından faydalanmak istediğinizi belirterek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvurunuzla ilgili verilen bilgileri güncel haliyle sunularak sisteme aktarılması gerekmektedir. Aksi taktirde başvurunuz onaylanmama durumu meydana gelebilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı başvuru sonuçlanma süresi ortalama olarak gün sayısı 15-30 arasıdır. Yoğunluğa göre hareket edilen sistem üzerinde ihtiyaç ailelerin listesi alınarak tespitler sağlanmaktadır.

Çocuk Parası Yardımları Nelerdir?

Çocuk parası yardımları birçok alanda yapılmaktadır. Yapılan yardımlar listesi olarak;

Doğum Yardımı Yapılması: Ödemeler tek seferlik olup ihtiyaç sahibi ailelere verilen bebek doğduğunda verilen para türüdür. Birinci çocuğu yapan kişilere 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL nakit para yatırımı sağlanmaktadır.

BAKINIZ >>> Doğum Yardımı Başvurusu

Çoklu Doğum Yardımı Yapılması: Ödemeler her ay olarak hesaplanarak iki ayda bir verilen yardım türüdür. 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olan aileler arasında ihtiyaç sahibi grubunda olanlara verilmektedir. Ödenen miktar 400 TL olarak verilmektedir. İki aylık para olarak da 800 TL hesaba para yatırılması sağlanmaktadır.

BAKINIZ >>> Çoklu Doğum Yardımı Başvurusu

Çocuk Destek Bileşeni: Çocuk destek bileşeni 350-650 TL arasında aylık olarak yardım yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen para türünde ailedeki çocuk sayısına göre para yatırılması sağlanmaktadır. 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuğu olan ailelere 650 TL ek ödenek verilmektedir.

BAKINIZ >>> Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu 

Öksüz ve Yetim Yardımı Yapılması: Anne, baba veya her ikisi de vefat eden çocuklara yapılan yardım ödemesidir. Çocuğa bakan kişilerin hesabına para yatırımı sağlanmaktadır. Ödemeler iki ayda bir yapılarak verilmektedir. Aylık olarak belirlenen tutar 600 TL’dir. İki ayda bir yatırılan para sonucunda 1200 TL para yatırımı sağlanmaktadır.

BAKINIZ >>> Öksüz ve Yetim Yardımı Başvurusu 

Asker Çocuğu Yardımı Yapılması: Aile içerisinde askere giden babası olması durumunda çocuklara yapılan yardım türüdür. Ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır. Aylık ödeme miktarı olarak 350 TL olarak belirlenmiştir. İkinci ayında hesaba 700 TL para yatırımı sağlanacaktır.

BAKINIZ >>> Asker Çocuğu Yardımı Başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Yapılması: Ödemeler iki ayda bir verilerek hesaba para yatırılmaktadır. İlköğretim ve orta öğretim öğrencileri olarak iki gruba ayrılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere verilen şartlı eğitim yardımında aylık olarak ilköğretim gören erkek öğrencilere 90 TL, kız öğrencilere 100 TL para yatırımı sağlanmaktadır. Ortaöğretim gören erkek öğrenciler 130 TL kız öğrencilere ise 150 TL para yatırımı sağlanmaktadır. Yapılan tutarlar aylık tutarlardır. İki ayda bir yatırımı sağlanacağından iki ile çarpılarak yatırılacak para hesaplanacaktır.

BAKINIZ >>> Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu

Eğitim Materyali Yardımı Yapılması: Eğitim materyali yardımı ihtiyaç sahibi ailelere çocukları için ihtiyaçları olan malzemeler dağıtımı sağlanmaktadır. Ailenin durumuna göre de nakit yardımları da yapılmaktadır. Dönemsel olarak yapılan yardımlarda başvuru sağlayarak yardımdan faydalanabilir.

BAKINIZ >>> Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Anasınıfı yardımı Yapılması: İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları 3-5 yaş aralığında olan çocuklara yapılan yardım türüdür. Yapılan yardım türünde velilerin ödemekle yükümlü oldukları giderleri karşılanması için yapılan yardım türüdür. Ödemeler ise MEB’in hesabına para yatırımı sağlanarak üçer aylık dilimlerle aktarılmasıyla sağlanmaktadır.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası ihtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarına daha iyi bakım yapabilmesi için verilen yardım türüdür. Toplumun düzgün bir şekilde devam edebilmesi için çocukların düzgün beslenmesi ve eğitim materyallerinin karşılanması gerekmektedir. Bu yardımlar sayesinde ailenin belirli giderleri karşılanması amaçlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu