Belediye Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Nüfusu gibi dinamik Belediye ekiplerinden de ileri gelen şekilde bir hayli çeşitli alanda yardımlarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, başta muhtaç durumda olanlar ile engelli vatandaşlara sağladığı sosyal yardım imkânlarıyla öne çıkmaktadır.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları hakkında hazırladığımız bu rehberle alabileceğiniz yardımları öğrenmeniz sağlanmaktadır.

En çok yardımda bulunan belediyelerden biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı, para yardımı, sür yardımı, kırtasiye yardımı, yakacak ve daha bir çok yardımda bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Makalede Neler Var?

Söz konusu İstanbul gibi son derece geniş ve kalabalık bir metropol olduğunda elbette sosyal yardımların içerisinde öne çıkan ve en çok merak edilen para yardımları ve İBB yardım çeki gibi destekler olup olmadığı yönünde oluyor. İBB maddi yardım başvurusu yapanlar için şartları sağlamaları halinde sosyal destek kartı verilirken, bu kart ile muhtaç ailelerin İstanbulkart’a yapılan yüklemeler şeklinde nakit desteği almasını sağlanıyor.

Bahsedilen İBB sosyal destek kartı ile A101, BİM, CarreffourSA, Migros, Happy Center, Çağrı, Şok, Kim ve Onur marketlerden alışveriş yapılabiliyor. İBB Sosyal Tesisleri, İSPARK ve toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı olarak da kullanılabilen bu çok yönlü destek kartı Türkiye İş Bankası ATM’lerinde veya yine aynı bankanın anlaşmalı olduğu, temassız ödeme imkanı bulunan üye işyerlerinde de kullanılabiliyor. İBB’ye ait ekmek büfeleriyle halk bakkal noktalarında da kullanılan sosyal destek kartı, İstanbulkart’a bakiye yüklemesi şeklinde veriliyor ve her ayın 1’i ile 5’i arasında uygun görülen tutar kadar bakiye aktarılıyor.

Para yardımlarına ek olarak gıda yardımları ve ayni yardımlarıyla da dikkat çeken İBB sosyal yardımları içerisinde tersine göç desteği, halk ekmek ve halk süt desteği, askıda fatura kampanyası, eğitime destek paketi, yeni doğanlar için destek paketi, anne – bebek destek paketi ile eşya desteği gibi farklı yardım türleri de bulunuyor.

Sosyal destek almakta olan ailelere hanesinde 3-6 yaş arası çocuk bulunması durumunda Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından her ay, her çocuk için ayda 8 litre taze süt gönderimi sağlanıyor. Evlere dağıtılan sütü almak için evde bulunmaların ise sonradan İstanbul Halk Süt depolarına giderek hakkı olan miktarı kendisi alması da mümkün oluyor.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün İBB sosyal yardımları alanlar için sunduğu bir diğer otomatik dağıtım kalemi de ekmekler oluyor. Halk ekmek dağıtımı kapsamında günde 3 ekmek alınabilirken, günlük hakkını almayanların ekmek sayısını bir sonraki güne devretmesi mümkün olmuyor.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden sosyal destek almakta olan haneler için sunulan diğer bir destek de 6 ila 24 aylık çocuğu olanlara verilen bisküviler olmaktadır. Ailelerin halk ekmek büfelerinden temin edebileceği bu bisküvilerden haftada 2 paket verilebilmekte, hakkını o hafta almayanların bir sonraki haftaya devretme imkanı bulunmamaktadır.

İBB Hangi Yardımları Yapıyor

İBB tarafından yapılan yardımlar İBB yardım kartına yatmaktadır. Ayrıca belediye tarafından yeni doğan bebek yardımı ve okuyan çocuklara kırtasiye yarımı ile giyecek yardımı yapılmaktadır.

İşte İBB tarafından yapılan tüm yardımlar;

İstanbul Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Bahsedilen tüm kategorileri kapsayan İBB sosyal yardımları kişi değil, hane bazlı yapılır. Yani bir diğer deyişle sosyal destek almak için İBB yardım başvurusu yapanların değerlendirmeler neticesinde hangi yardıma ihtiyacı olduğuna karar veriliyor ve böylece hem kendisi hem birlikte yaşadığı tüm kişiler adına, aynı anda tüm yardım kategorilerine başvuru yapılmış olur. Haneden bir kişinin başvuru yapması tüm ailenin başvurusu anlamına gelirken, tek seferde alınması uygun tüm yardımlara da başvuru yapılmış olması hem yetkililer hem vatandaşlar için oldukça avantajlı bulunmaktadır.

İstanbul Belediyesi yardım başvurusu yapabilecek olan kişilerde aranan kriterlere dair herhangi bir resmi duyuru bulunmamaktadır. Sağlık, yaşam koşulları, kimsesizlik, engellilik, işsizlik veya hane nüfusu gibi pek çok farklı nedenden dolayı başvuru yapılabilmekte, talebinizi inceleyen yetkililer resmi kayıtlar doğrultusunda inceleme yapmaktadır.

İstanbul Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm başvuruları Sosyal ve Ekonomik Destek Programı yani daha çok bilinen adıyla SEDEP üzerinden kabul eden İBB hem nakdi hem de ayni yardımlara ilişkin başvuru ve değerlendirme sürecini bir hayli hızlı ve kolay hale getirmektedir. İBB yardım başvurusu için online sistemler üzerinden erişim sağlamanız gerekmekte, internete erişimi bulunmayan vatandaşların ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren ALO 153 üzerinden yetkililere ulaşması mümkün olmaktadır.

Bahsedilen online başvuru için  https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ şeklindeki linke tıklamanız ve kimlik bilgileriniz doğrultusunda ön bilgilendirme formunu doldurarak yetkililere isteklerinizi iletmeniz mümkündür. Bu amaçla kullanabileceğiniz bir diğer İBB online yardım başvurusu linki https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru şeklinde olmakta, vatandaşlar her iki linkten de İBB başvuru formu doldurabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım başvurusu için form dolduran vatandaşlar sistemlerde kayıtlı olan meslek, sağlık veya gelir gibi konularda yapılan incelemeyle değerlendirmeye alınır. Kişilerin yaptığı başvuru sadece kendisini kapsamamakta, tüm hane halkı adına yapılmış bir başvuru olarak kabul edilmektedir.

Değerlendirme neticesinde hangi yardımları alması veya ne miktarda İBB sosyal yardımları alması gerektiği netleştirilen hanelere bu doğrultuda bilgi verilmekte, sosyal kart desteği alacak olanlara SMS ile ön bilgi verilerek evrak teslimi için ikamet adresinde ziyaret sağlanmaktadır. Başvuru için yetkililerin istediği belgeleri ise sizin istenen adrese götürmeniz gerekmekte, ancak böyle bir ulaşım imkanınız yoksa resmi web sitesinde bulunan KVKK onay metni ile yetki verdiğiniz bir başka kişinin sizin yerinize başvuru belgelerini teslim etmesi mümkün olmaktadır.

Herhangi bir nedenden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu olumsuz yanıt alan kişilerin sonraki 6 ay içinde yeniden başvuru yapma imkanı bulunmamakla birlikte, bahsedilen süre zarfından sonra başvurusunu yenilemesi mümkün olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı başvurularını değerlendirdikten sonra düzenli olarak yardımı ihtiyacı olan ailelere İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kartı vermektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı verilen aileler diledikleri marketten mutfak alışverişini yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler belediyenin yardım masasını başvurabilir. Gerekli inceleme sonrası uygun görülen ailelere sosyal yardım kartı gönderilecek ve her ay düzenli olarak ihtiyaç durumuna göre 100 TL ile 450 TL arasında bakiye yüklenecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Tüm başvuruları online olarak alan İBB yardım başvuru formu da yine https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru şeklindeki linke tıklayarak doldurulabilmektedir. Formda yer alan bilgileri ve belirtilen talepleri değerlendiren yetkililer daha sonra resmi kayıtları incelemekte veya adreste inceleme yapmayı tercih etmekte, yapılacak yardıma ve miktarına bu doğrultuda karar vermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediye yetkililerine form doldurarak ulaşanlar değerlendirmenin hangi aşamasında olduğunu kontrol etmek ya da sonucun belli olup olmadığını görmek için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama veya https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/query şeklindeki iki linkten herhangi birine tıklayabilirler. Biri çözüm merkezine diğeri iste sosyal yardımlara ait olan her iki linkten de kimlik bilgilerinizi girerek başvurunun neticesini öğrenebilirsiniz.

ibb.gov.tr Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından verilen tüm yardımlar son yapılan düzenleme ile beraber DESEP üzerinden soğrulmaktadır. İBB tarafından adınızı yapılan tüm yardımları sorgulamak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıkladıktan sonra TC kimlik numaranızı, Ad, Soyad ve Doğum tarihini girdikten sonra hemen sorgulayabilirsiniz.

SEDEP Sosyal ve Ekonomik Destek Programı ile sorguladığınız başvurunuzu anında size bildirilecektir.

istanbul belediyesi gıda yardımı başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvurulara ilişkin bilgi almak isteyenlerin, kişisel sorularını yöneltmek veya taleplerini yazılı iletemeyecek durumda olup yetkililerle arayarak iletişime geçmek isteyenlerin sabit Beyaz Masa hattı olan 153’ü tuşlamaları gerekmektedir.  Şehir dışından arayanlar ise aynı birime bağlanmak için 0212 153 00 00 numaralı hattı tuşlayabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu İletişim Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım sandığı adresi ve telefon numarası

 • Topçular Mah. Bostan Aralığı Sok. 2 Edirnekapı, Eyüp, İstanbul
 • 0212 453 73 99

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Sosyal karta başvuruda bulunanların aynı zamanda otomatik olarak başvurduğu İBB erzak yardımı farklı şekillerde verilebilmektedir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilenlere ekmek, süt gibi günlük tüketilen gıdalar düzenli aralıklarla gönderilmekte veya bu gıdaların belirtilen teslimat noktalarından alınması mümkün olmaktadır. İstanbul Belediyesi gıda yardımı için koli gönderimini tercih etmemekte, bunun yerine sosyal kartların pek çok markette geçerli olmasını sağlayarak kişilerin kendi gıda veya diğer alışverişini kendi isteği doğrultusunda yapmasına imkan tanımaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı tek seferlik ve düzenli olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Büyükşehir belediyesi tarafından tek seferlik yapılan gıda yardım kolileri Ramazan ayında ve Kurban Bayramında verilmektedir. Düzenli olarak gıda yardımı alan kişilere ise sosyal yardım kartı verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardım başvurusu için 153 beyaza masa arayabilir yada bu linke https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru tıklayarak yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında ihtiyaç sahibi binlerce aileye gıda yardım kolisi ve erzak kolisi vermektedir. Belediye gelen bağış ve yardımları maddi durumu kötü olan ailelere ulaştıran İBB her sene olduğu gibi bu senede Ramazan kolisi yardımı vermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan kolisi yardımı almak için 153 yardım masasını arayabilir yada belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Ramazan Kolisi almak ve başvuruda bulunmak için İBB Ramazan Kolisi Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 3-6 yaş aralığındaki çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sağlamak amacıyla “Halk Süt” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere her ay 2 litre süt yardımı yapılmaktadır.

Halk Süt yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Online başvuru: İBB’nin “Portal” web sitesine giriş yapın ve “Sosyal Yardım” sekmesine tıklayın. Açılan sayfada “Halk Süt Yardımı Başvurusu” formunu doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.
 • ALO 153’ü arayın: ALO 153 hattını arayarak Halk Süt yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Online başvuru yapmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin gelir durumunu gösteren belgeler (maaş bordrosu, ikametgah belgesi, işsizlik maaşı belgesi vb.)

ALO 153’ü arayarak başvuru yapmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur.

Başvurunuz incelendikten sonra, sosyal inceleme ekipleri sizinle iletişime geçecektir. Sosyal inceleme sonucunda, başvurunuzun uygun bulunması halinde, süt yardımı almaya hak kazanacaksınız.

Süt yardımları, başvuru sahibinin evine teslim edilmektedir.

Halk sğt yardımı başvurusu için İstanbul Halk Süt Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yeni doğan bebekleri ve ailelerini desteklemek amacıyla “Hoş Geldin Bebek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Hoş Geldin Bebek yardımı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Online başvuru: İBB’nin “Portal” web sitesine giriş yapın ve “Sosyal Yardım” sekmesine tıklayın. Açılan sayfada “Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu” formunu doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.
 • ALO 153’ü arayın: ALO 153 hattını arayarak Hoş Geldin Bebek yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

ALO 153’ü arayarak başvuru yapmak için herhangi bir belgeye ihtiyacınız yoktur.

Başvurunuz incelendikten sonra, sosyal inceleme ekipleri sizinle iletişime geçecektir. Sosyal inceleme sonucunda, başvurunuzun uygun bulunması halinde, nakdi yardım almaya hak kazanacaksınız.

Hemen hoş geldin bebek başvurusu için Hoş Geldin Bebek Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim desteği sağlamak amacıyla çeşitli projeler yürütmektedir. Bu projeler kapsamında, öğrencilere nakdi yardım, burs, kıyafet yardımı, kırtasiye yardımı, ders kitapları yardımı, bilgisayar ve tablet yardımı gibi destekler sağlanmaktadır.

İBB Eğitim Yardımı Projeleri

 • Genç Üniversiteli: Bu proje kapsamında, ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olan ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay 4500 TL nakdi yardım yapılmaktadır.
 • Sen Oku Diye: Bu proje kapsamında, şehit çocuğu, engelli veya ebeveyn kaybı yaşamış ilköğretim ve lise öğrencisi olan ihtiyaç sahibi öğrencilere tek seferlik 750 TL nakdi yardım yapılmaktadır.
 • İBB Öğrenci Kartı: Bu kart ile öğrenciler, toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebilmektedir.
 • İBB Eğitim Giyim Yardımı: Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi öğrencilere ders kıyafeti yardımı yapılmaktadır.
 • İBB Eğitim Kırtasiye Yardımı: Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • İBB Eğitim Kitapları Yardımı: Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi öğrencilere ders kitapları yardımı yapılmaktadır.
 • İBB Eğitim Bilgisayar ve Tablet Yardımı: Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar ve tablet yardımı yapılmaktadır.

Başvurunuz incelendikten sonra, sosyal inceleme ekipleri sizinle iletişime geçecektir. Sosyal inceleme sonucunda, başvurunuzun uygun bulunması halinde, eğitim yardımı almaya hak kazanacaksınız.

İBB eğitim yardımı başvurusu sonuçları, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde açıklanmaktadır. Başvuru sonucunuzu, İBB’nin “Portal” web sitesinden veya ALO 153 hattından öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs yardımı sağlamaktadır. Burs yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin, aşağıdaki şartları taşıması ve belgeleri eksiksiz olarak sunması gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İstanbul’da ikamet etmek
 • Aile geliri asgari ücretin altında olmak
 • Lisans veya ön lisans programlarında okumak
 • Başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden en az 60 olmak
 • Disiplin cezası almamış olmak
 • Başka bir kurum veya kuruluştan burs almamak

Başvurular, her yıl eylül ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesinden online olarak yapılacaktır. Başvuru sonuçları, ekim ayında aynı web sitesinden ilan edilecektir. Burs yardımı, öğrencilerin banka hesaplarına aylık olarak yatırılacaktır. Burs yardımı süresi, öğrencilerin mezuniyet tarihine kadardır. Öğrencilerin burs yardımından yararlanmaya devam edebilmeleri için, her dönem sonunda transkriptlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne göndermeleri gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak amacıyla “Askıda Fatura” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, yardımseverler, ihtiyaç sahibi vatandaşların faturalarını ödeyebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Askıda Fatura Yardımı Nasıl Yapılır?

Askıda fatura yardımı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İBB’nin “Askıda Fatura” web sitesine giriş yapın.
 • “Fatura Hesapla” sekmesine tıklayın ve fatura tutarını girin.
 • “Fatura Hesapla” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada, fatura bilgilerinizi girin.
 • “Faturayı Askıya Al” butonuna tıklayın.

Askıda fatura yardımı başvurusu sonuçları, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde açıklanmaktadır. Başvuru sonucunuzu, İBB’nin “Askıda Fatura” web sitesinden veya ALO 153 hattından öğrenebilirsiniz.

Askıda fatura yardımına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, İstanbul’da ikamet eden ve hane halkı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlar başvurabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evlilik Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, evlenmek isteyen çiftlere maddi destek sağlamak amacıyla evlilik yardımı programını başlatmıştır. Bu program kapsamında, İstanbul’da ikamet eden ve belirli şartları sağlayan çiftlere, evlilik masraflarını karşılamak için 9.000 TL hibe verilmektedir. Evlilik yardımından yararlanmak isteyen çiftlerin, aşağıdaki belgelerle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Evlenme cüzdanı fotokopisi
 • Evlilik yardımı başvuru formu

Başvuru formu ve detaylı bilgi için https://www.ibb.istanbul/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Başvuruların son tarihi 31 Aralık’tır. Evlilik yardımından yararlanan çiftlerin, evlendikten sonra en az 3 yıl boyunca İstanbul’da yaşamaları ve boşanmamaları şarttır. Aksi takdirde, verilen hibenin tamamı geri alınacaktır. Evlilik yardımı programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilmiştir. Evlenmek isteyen tüm çiftlere mutluluklar dileriz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekmek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak amacıyla “Halk Ekmek” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay ekmek yardımı yapılmaktadır.

Halk Ekmek Yardımı Başvuru Şartları

Halk ekmek yardımı almak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Başvuru sahibinin İstanbul’da ikamet ediyor olması
 • Başvuru sahibinin hane halkı gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması

Halk Ekmek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk ekmek yardımı başvurusunu, İBB’nin “Portal” web sitesi üzerinden veya ALO 153 hattını arayarak yapabilirsiniz.

Halk ekmek yardımına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, İstanbul’da ikamet eden ve hane halkı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlar başvurabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim desteği sağlamak amacıyla “Sen Oku Diye” projesini yürütmektedir. Bu proje kapsamında, şehit çocuğu, engelli veya ebeveyn kaybı yaşamış ilköğretim ve lise öğrencisi olan ihtiyaç sahibi öğrencilere tek seferlik 750 TL nakdi yardım yapılmaktadır.

Sen Oku Diye Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

Sen Oku Diye kırtasiye yardımı almak için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Başvuru sahibinin İstanbul’da ikamet ediyor olması
 • Başvuru sahibinin hane halkı gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması
 • Başvuru sahibinin şehit çocuğu, engelli veya ebeveyn kaybı yaşamış ilköğretim veya lise öğrencisi olması

Sen Oku Diye kırtasiye yardımı başvurusunu, İBB’nin “Portal” web sitesi üzerinden veya ALO 153 hattını arayarak yapabilirsiniz.

Sen Oku Diye kırtasiye yardımı başvurusu sonuçları, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde açıklanmaktadır. Başvuru sonucunuzu, İBB’nin “Portal” web sitesinden veya ALO 153 hattından öğrenebilirsiniz.

Kırtasiye yardımı için İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde ikamet adreslerine ulaştırılan İBB yardım kartı şeklinde sağlanan para yardımları, İstanbul genelinde Belediye’ye bağlı pek çok tesise ek olarak ülke genelinde yaygın olan pek çok markette de kullanılmaktadır.

Bu sayede gizli şekilde ve kolayca nakit yardımları yapılabilmekte, her ay 1 ve 5’i arasında Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği’ne doğrultusunda hizmet veren Değerlendirme Kurulu’nun uygun gördüğü miktarda bakiye kartlara yüklenmekte, bakliye yüklenmesi sonrasında yardım alan vatandaşlara SMS ile bilgilendirme sağlanmaktadır.

İBB para yardımı almak için İBB yardım kartına sahip olmanız gerekmektedir. İBB yardım kartı hakkında merak ettiklerinizi İBB Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım ve para yardımı belediyenin sosyal yardım kartı aracılığı ile hesaplara yatmaktadır. İBB sosyal yardım kartı yardımı alan kişilere yapılan yardım her ay düzenli olarak ödemesi yapılmaktadır. Nakdi yardım ödemleri 100 TL ile 450 TL arasında değişmektedir.

Belediye tarafından yapılan nakdi yardım tüm marketlerde geçerlidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Almak İstiyorum

Maddi durumu kötü hane halkı geliri asgari ücretten düşük olan kişiler İstanbul Büyükşehir Belediye yardımı almak için belediyenin 153 beyaz masayı arayabilir, Belediyenin resmi sitesinden başvuru formu doldurabilir yada direk belediyenin sosyal yardım masasına başvuruda bulunabilir.

Belediyeye yapılan başvurular titizlikle incelenip uygun buluna kişilere düzenli olarak yardım yapılacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye yardımlar düzenli olarak alanlar yardımlarını her ay kendilerine verilen yardım kartlarına otomatik olarak yüklenecektir. Belediyenin verdiği yardım kartlarına bakiyeler her ayın son hafta ödenmektedir.

Yardım kolisi ve erzak yardımları ise Ramazan ayından önce belirlenen evlere belediyenin ekipleri tarafından teslim edilmektedir. İBB süt yardımı ise ayın ilk 2 hafta içinde dağıtılmaya başlar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü aracılığıyla pek çok farklı alanda engelli bireylerin hem sosyal hem ekonomik anlamda eşit şartlara sahip olması için çalışan İBB, bu alanda çeşitli projeler geliştirmektedir. Muhtaç durumdaki ailelere verilebilen sosyal kart uygulaması yine engelli bireyler için de geçerli olmakta, engellilere sağlanan bir diğer hizmet olan İSEM ise tıpkı yaşlı vatandaşlar gibi engellilerin de toplu taşımadan ücretsiz şekilde faydalanmasını sağlamaktadır.

Engelli olup ilkokul, ortaokul veya lisede eğitim gören öğrencilere ise tek seferlik 300 TL destek verilmekte, yine öksüz ve yetim çocuklar ile şehit çocuklarına da verilmekte olan bu yardım, söz konusu üniversitede okuyan engelli bireyler olduğunda 3200 TL’ye yükselmektedir.

Sizlere bu yazımızda İstanbul büyükşehir belediyesi yardım başvurusu yapmak istiyorum diyenler için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama hakkında bilgi vermeye çalıştım.

4 Yorum

 1. 1 tane yağ 110 tl bana yapdığı yardımla yağ bile alınmıyor

 2. Selam aleyküm sizden yardım istiyorum evim kira durumum iyi değil eşimin aldığı asgari ücret yeterli gelmiyor dışarıya bankaya borcum var oduyemiyorum 4bucuk yaşında 21yasinda kızlarım var faturalar kira borçlar derken yetisemiyoruz oyuzden sizden yardım istiyorum yardımcı olursanız

 3. Eşimden ayriyim hic bi gelirim yok merdiven temizliyom cok mağdurum kiradayim iki çocuğum var ev sahibi beni cikartmak istiyor evdeki eşyalar ev sahibinindir bana yardim edin buzdolabı çamaşır makinesi halilara ihtiyacım var

 4. Sayın bakanımız 1000tele maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız üç çocuğum var eşim çalışmıyor kiradayım hallah rızası için yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu