Güncel Konular

Ankara Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Ankara Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Kısa bir süre önce Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıtılan Başkent Kart isimli sosyal destek kartları sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar; kartlarına yüklenen 1000 TL yardım parasını post cihazının geçerli olduğu tüm market ve işyerlerinde kullanabiliyorlar.

Başkent Kart başvurusu olumlu kabul edilen ihtiyaç sahipleri; bu kartlarını fatura ödeme, internet üzerinden alışveriş yapma, para çekme, para yatırma vb. birçok amaç için kullanabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Kart’lara iki ayda bir olacak şekilde 1000 TL yatırıyor.

Aralık ayında ise muhtaç ve yoksul vatandaşlara doğalgaz yardımı yapabilmek adına bu vatandaşların Başkent Kart’larına 1000 TL yardım parası yatırmayı planlıyor.

Kara Kış Destek Paketi kapsamında ihtiyaç sahiplerine yapılan doğalgaz yardımı ile vatandaşların soğuk kış günlerinde ısınabilmelerine yardımcı olmak amaç ediniyor.

Kara Kış Destek Paketi Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından açıklanan Kara Kış Destek Paketi ile muhtaç ve yoksul Ankaralı vatandaşlara toplamda 400 milyon lira doğalgaz yardımı yapılması hedefleniyor.

Destek paketine göre 2024 yılıyla birlikte ortalama 20 bin öğrencinin servis ücretlerinin ödenmesi planlanıyor.

Yine yılbaşında uygulamaya geçirilmesi planlanan bu projeye göre ihtiyaç sahiplerinin Başkent Kart isimli sosyal yardım kartlarına günlük bir ekmek ve bir kilo et alabilmeleri için para yatırılması amaçlanıyor.

Kara Kış Destek Paketi ile hem ailelerin hem de yoksul aile çocuklarının karınlarının doyması, sıcak bir ortamda yaşayabilmeleri ve geleceğe daha umutla bakabilmeleri planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Nedir?

Geçtiğimiz aylarda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlanan Başkent Kart isimli sosyal destek kartı; muhtaç vatandaşların post cihazının geçerli olduğu market, işyeri ve benzin istasyonlarından alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyan karta deniliyor.

Temassız ödeme özelliğine sahip olan bu kart; ülkemizin tüm il ve ilçelerinin yanı sıra dünya genelinde de kullanılabiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan doğalgaz yardım parasının da ihtiyaç sahiplerinin Başkent Kartlarına yatırılması planlanıyor.

Vatandaşlar, kartlarına iki ayda bir yatırılan 1000 TL yardım parasını Vakıfbank ATM’lerinden nakit olarak çekebiliyorlar.

Kredi kartı ve banka kartı olarak da kullanabilecekleri Başkent Kartlarıyla fatura ödeme, para yatırma, para gönderme, para çekme vb. işlemler yapabiliyorlar.

Google Play ya da Apple Store üzerinden akıllı telefonlarına indirebilecekleri Başkent Kart mobil uygulaması sayesinde kartlarında kalan bakiyelerini de diledikleri zaman görüntüleyebiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru şartları en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı alacak kişinin maddi zorluk içerisinde olması ve her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması şart vardır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu yapacak kişinin mutlaka Başkent Kart Sahibi olması gereklidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen Başkent Kart başvuru yapmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Kart isimli sosyal destek kartı kullanıcılarına doğal gaz yardımı yapacağından doğalgaz yardımı almak isteyen vatandaşların Başkent Kart’a başvurmaları gerekiyor.

Yani doğalgaz yardım başvurusu için ekstra bir başvuru yapmak gerekmiyor.

1000 TL yardım ödemesinin Aralık ayında ihtiyaç sahiplerinin Başkent Kartlar’ına yatırılması bekleniyor.

Henüz Başkent Kart başvurunuzu gerçekleştirmediyseniz; başvuru merkezlerine giderek ya da internet üzerinden ön başvuru yaparak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden Başkent Kart ön başvurunuzu gerçekleştirmek için hemen https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkini tıklayabilirsiniz.

ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle kart başvurusu için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair bilgi alabilirsiniz.

Başkent Kart başvurunuzu Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Kadın Lokallerine ya da Yaşam Merkezleri’ne giderek de yapabilirsiniz.

Başkent Kart ve sosyal yardım başvuru merkezlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Akyurt AYM
 • Ayaş AYM
 • Araplar AYM
 • Altındağ AYM
 • Bala Gençlik Merkezi
 • Elmadağ Gençlik Merkezi
 • Kalecik AYM
 • Kuşçağız AYM
 • Kahramankazan AYM
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi
 • Yahyalar AYM
 • Mamak Gençlik Merkezi
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi

Yukarıdaki başvuru merkezlerine sizden talep edilen belgelerle birlikte giderek, Başkent Kart’a başvurabilirsiniz.

Dilerseniz; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb. diğer sosyal yardımlara da başvurabilirsiniz.

Başkent Kart başvurunuz olumlu sonuçlandığında ev adresinize kadar teslim edilen Başkent Kart’ınızdaki limiti tek seferde kullanabileceğiniz gibi farklı alışverişlerde yani parça parça da kullanabilir, kartınızla internet alışveriş sitelerinden dahi alışveriş yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvuru Linki

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımından yararlanmak için başvuru linki üzerinden başkentkart sosyal yardım kartına sahip olmanız gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart sahipleri doğalgaz yardımını otomatik olarak sosyal yardım kartlarına yatırılacaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvuru linki https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ budur. Linke tıklayarak doğalgaz yardımından ve sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart’a başvuran kişilerin doldurmaları gereken başvuru formunda kişiye kişisel bilgilerinin yanı sıra mesleğine, aylık kazancına, aylık hane toplam gelirine, hanedeki çalışan sayısına dair sorular da yöneltiliyor.

Bu sorularla Başkent Kart’a başvuran kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadıkları tespit edilmeye çalışılıyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin formda kendilerine yöneltilen sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor. Başvuru sahiplerine başvuru sonuçları, formda paylaştıkları iletişim bilgileri üzerinden ulaştırılıyor.

Bu formda yanlış bilgiler beyan etmek ise yasal olarak suç teşkil ediyor.

Yani yardım almak ya da Başkent Kart sahibi olmak adına sosyal yardım başvuru formunda muhtaç olmamalarına ve gelir durumları iyi olmalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterip, yardım alanlar; suç işlemiş oluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları yardımların güncel nakdi karşılığını faiziyle ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyor.

Bu uygulama ile hem yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşması hem de sosyal yardımların kötü niyetli kişiler tarafından suiistimal edilmesi engellenmiş oluyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu Doldur

Ankara Büyükşehir Belediyesi kış aylarında dar gelirli vatandaşlara verdiği doğalgaz yardımı için mutlaka başvuru formunu doldurmanız gereklidir.  Ankara Büyükşehir Belediyesi doğal gaz yardımı başvuru formu için https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz linkine tıklayabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvuru formunu doldururken girilecek bilgilerin tam ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Telefon Numarası

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğal gaz yardımı  ve diğer tüm sosyal yardımlar için ALO 153 Mavi Masa destek hattını arayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvuru Sorgulama

Vatandaşlar; doğalgaz yardım parasının Başkent Kart isimli sosyal destek kartlarına yatırılıp yatırılmadığını mobil uygulamaya girerek, kolaylıkla görüntüleyebiliyorlar.

Mobil uygulama kullanmayan vatandaşlar ise Vakıfbank ATM’lerine giderek, bakiyelerini kontrol edebiliyorlar.

Kartlarına yatırılan 1000 TL doğalgaz yardım parasını nakit olarak çekebiliyorlar.

Başkent Kart başvurularının kabul edilip edilmediğini ise ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Aralık ayında Başkent Kart sahiplerinin kartlarına doğalgaz yardım parası olarak 1000 TL yatırılması planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Kimlere Verilir?

Doğalgaz yardımının yalnızca Başkent Kart kullanıcıları için yapılması bekleniyor.

Yani 1000 TL’den sadece Başkent Kart kullanıcıları faydalanabiliyor.

Başkent Kart ise Ankara il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve yoksul vatandaşlara veriliyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar bu karta başvurabiliyorlar.

Başkent Kart, dolayısıyla doğalgaz yardımı; Ankara’da yaşayan muhtaç ve işsiz vatandaşlara, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara, engellilere, kronik hastalara, gelirsiz dul kadınlara, afetzedelere, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına, 65 yaş üstü gelirsiz yaşlılara yapılıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamlarını devam ettirmek zorunda olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar Başkent Kart’a başvuramıyorlar. Dolayısıyla 1000 TL doğalgaz yardımı da alamıyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi vatandaşların doğalgaz yardımı alabilmeleri için Başkent Kart başvurularının Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Başkent Kart başvurusu esnasında kişiden talep edilen en önemli belgeleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınabilen gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Kişilerin özel durumlarına göre farklı belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi istenirken; engelli vatandaşlardan 2024 engelli raporu, kronik hastalardan ise tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi; Başkent Kart isimli sosyal destek kartı başvurularını ortalama bir ay içerisinde sonuçlandırmakla birlikte bazen bu süre, daha uzun olabiliyor.

Belediye; kişilerin teslim ettiği başvuru formunu ve belgeleri detaylı bir şekilde inceledikten ve bu belgelerin geçerliliğini araştırdıktan sonra Başkent Kart dağıtacağı kişileri kararlaştırıyor.

Gerekli gördüğü durumlarda ise başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olup olmadığını tespit edebilme noktasında bu kişilerin formda paylaştıkları ikametgah adreslerine bir inceme komisyonu yollayabiliyor.

Daha sonra bu komisyon tarafından teslim edilen ve başvuru sahibinin ailesinin ekonomik ve sosyal durumuna dair bilgiler içeren raporu da inceliyor.

Başkent Kart dağıtacağı kişilere dair son kararını da verdikten sonra başvuru sonuçlarını başvuru sahiplerine iletiyor.

Başkent Kart isimli sosyal destek kartlarını ise hak sahiplerinin formda belirttikleri ev adreslerine teslim ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz ile ısınan ihtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi; soba ile ısınan muhtaç ve yoksul vatandaşlar için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda yakacak yani odun ve kömür yardımı yapıyor.

Odun ve kömür yardımına da muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm Ankaralı vatandaşlar başvurabiliyorlar.

Başvurular, yukarıda bahsettiğimiz sosyal yardım başvuru merkezlerine gidilerek yapılabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, ön başvuru işlemlerini e-devlet platformu üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

Odun ve kömür yardımına e-devlet üzerinden başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Uygulamaya Git butonuna tıkladıktan sonra başvuru formunu doldurmalı, başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmeli ve sosyal yardım türleri arasından ‘Odun, Kömür Yardımı’ seçeneğine dokunmalısınız.

Dilerseniz; sosyal yardım türleri başlığı altındaki gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, giyecek yardımı vb. diğer yardımları da işaretleyebilir ve bu yardımlara da başvurabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı Başvuru Sorgulama

ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, başvuru sonucunuzu sorgulayabileceğiniz gibi yukarıda sizlerle paylaştığımız e-devlet başvuru ve sorgulama sayfasını ziyaret ederek de başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Yapacak Mı

Kışın gelmesi ile beraber bir çok kişi Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Yapacak Mı, Ankara Büyükşehir Belediyesi yapıyor mu sorusunu sıklıkla araştırılmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara bu sene Ankara Büyükşehir Belediyesi kara kış destek paketi açıklaması yapılmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sene doğalgaz yardımı paketi ve yakacak yardımı başvurusu ile binlerce aileye yardımda bulunacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Sosyal Yardımlar

Ankara’da ikamet eden yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşların doğalgaz, odun ve kömür yardımının yanı sıra yararlanabilecekleri tüm sosyal yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Öğrenciler için okul yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Gelirsiz dul kadınlar ve yetim çocukları için yapılan yardımlar
 • Başkent Kart sosyal destek kartı yardımı
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç ailelerin yeni doğan bebekleri için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak çorba ve günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Aşevi hizmeti

Bu yazımızda Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

EN ÇOK OKUNAN KONULAR MUTLAKA GÖZ ATINIZ

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Alma

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Belediyelerin yaptığı tüm yardımları incelemek incelemek için Belediye Yardımları kategorisini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Maddi Yardımlar ve Sosyal Yardımlar kategorisinden güncel konulara bakabilirsiniz.

Diğer Tüm Yardım Başvurularımı İncelemek Google Üzerinden İncelemek İçin Aşağıdaki Linke Tıklayabilirsiniz.

Yardım Başvurusu İçin Tıkla 

Bir Yorum

 1. Merhabalar ev hanımıyim 1 oglum var bir de 4 aylik hamileyim eşimin ‘ali*ma durumu belli olmuyor yeri geliyo 10 -15 gun evde kalmak zorunda kaliyor oglumun ihtiyaçlari evin erzak ihtiyaci faturalar. Vs derken malesef yetişemiyoruz ev kira faln ve şu anda da bebek arabasina çok çok ihtiyacim var ama malesef karsilayamiyoruz lutfen yardimlarinizi bekliyoruz çok tesekkurler şimdiden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu