Maddi Yardım

E-Devlet Koruyucu Aile Başvurusu

E-Devlet Koruyucu Aile Başvurusu 2023; 6 Şubat 2023 sabahında yaşanan deprem nedeniyle birçok vatandaşımız vefat etti ve birçok çocuk anne ve babasını kaybetti. Bu durum koruyucu aile başvurularının yeniden gündeme gelmesini sağladır. Ailesi depremde yaşamını yitiren çocuklara bakmak ve anne, babası olmayan çocuklara maddi ve manevi her türlü desteği sağlamak isteyen aileler, e-Devlet sisteminden koruyucu aile olarak başvuru yapabilir.

Koruyucu aile başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, başvuruların nasıl yapılacağını ve başvuru sürecinin nasıl işleyeceğini merak etmektedir. Bu yazımızda merak edilen detaylar yer almaktadır.

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile, ailesi olmayan veya ailesinin yanında öz bakımları sağlanamayan çocukların aile ortamında yetişmesini sağlamak, eğitimini ve bunun gibi her türlü desteği üstlenmek isteyen kişilerin, kısa süreli veya uzun süreli olarak devlet denetiminde olacak şekilde çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilen onlara her türlü desteği sağlayan kişilerdir.

Kimler Koruyucu Aile Olabilir?

Devlet koruyucu aile başvurusu yapan vatandaşların durumlarını çocuğa bakıp bakamayacağını en ufak detaylarına kadar araştırmaktadır.

Koruyucu aile olmak isteyen vatandaşların evli veya bekar olması önemli değildir. Aşağıda belirtilen koşulları yerine getiren vatandaşlar koruyucu aile olmak için başvuru yapabilir.

  • C. vatandaşı olanlar
  • 25-65 yaş aralığında olanlar
  • En az ilkokul mezunu olanlar
  • Psikolojik sağlığı çocuk bakmaya elverişli olanlar
  • Düzenli bir gelire sahip olanlar

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koruyucu aile başvurusu nasıl yapılır?, sorusunun cevabı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Koruyucu aile başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-koruyucu-aile-ilk-gorusme-talebi linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra sisteme giriş yaparak,  başvuru formunu doldurmalıdır.  Yapılan başvurular ilgili birimler tarafından incelenir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bir çocuğa bakabileceğiniz saptanırsa koruyucu aile olabilirsiniz.

E-Devlet Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden sonra e-Devlet sisteminde yer alan “Koruyucu Aile Başvurusu” tekrar açılmıştır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-koruyucu-aile-ilk-gorusme-talebi linkine tıklayarak, e-Devlet sisteminden koruyucu aile olmak istediğini ilgili birimlere iletebilir.

Koruyucu Aile Olmak İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar

Koruyucu aile başvurusu yapmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşların, T.C. vatandaşı olması, düzenli bir gelire sahip olması, psikolojik ve fiziksel sağlığı çocuk bakmaya elverişli olması gerekmektedir.

Ayrıca koruyucu aile başvurusu yapan vatandaşların yaşadıkları evin çocuk yetiştirmeye uygun olması gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşların yaşam ortamı ilgililer tarafından incelendikten çocuk yetiştirmeye uygunluğu onaylanırsa, koruyucu aile olabilir.

Belirtilen şartları yerine getiren vatandaşlar koruyucu aile olmak için başvuru yapabilir.

Depremzede Çocuklara Koruyucu Aile Nasıl Olunur?

Deprem nedeniyle ailesini kaybeden çocuklara koruyucu aile olmak isteyen adaylar, e-Devlet üzerinden veya ikamet ettikleri ilin aile ve sosyal hizmetler il müdürlüğüne bizzat giderek başvuru yapabilir.

Koruyucu Aile Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Koruyucu aile başvurusu yapan vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

  • Adli sicil belgesi
  • İş ve gelir belgesi
  • Öğrenim durumunu gösteren belge

Fiziksel ve ruhsal rahatsızlığı olmadığını gösteren belge

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu