Sosyal Yardımlar

Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Başvuru Sorgulama

Elektrik Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunulan en önemli sosyal yardımlardan biri olan elektrik tüketim desteği; 3294 ve 2024 sayılı Kanunlar kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından düzenli bir şekilde yardım alan vatandaşlara veriliyor.

Yalnızca belirli şartları taşıyan kişilerin yararlanabileceği elektrik tüketim desteği ile vatandaşların aylık elektrik faturalarının bir kısmı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Elektrik tüketim desteğine başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını da e-devlet üzerinden kolaylıkla takip edebiliyorlar.

Bu yazımızda elektrik yardımına başvuran ya da bu yardıma başvurmayı düşünen kişiler için ‘elektrik yardım sorgulama nasıl yapılır?’ sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2024 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında yer alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan elektrik yardımına elektrik tüketim desteği deniliyor.

Elektrik Tüketim Desteği Yardımına Kimler Başvurabilir?

Elektrik yardımı; yukarıda da bahsettiğimiz gibi 2024 ve 3294 sayılı kanunlar kapsamında düzenli merkezi yardım veya aylık alan kişiler için yapılıyor.

Elektrik Tüketim Desteği yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı dahilinde yardım alan kadınlar
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı dahilinde yardım alan aileler
 • Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı dahilinde yardım alanlar
 • Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı kapsamında yardım alanlar
 • Çoklu Doğum Yardım Programı dahilinde yardım alanlar
 • Kronik Hastalık Yardım Programı dahilinde yardım alanlar
 • Engelli veya engelli yakını aylığı alanlar
 • Yaşlılık aylığı alanlar
 • Tüberküloz, silikozis ya da SSPE aylığı alanlar

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2024?

Elektrik tüketim desteği yardım programı dahilinde;

 • 1-2 kişilik aileler için aylık 75 KW
 • 3 kişilik aileler için aylık 100 KW
 • 4 kişilik aileler için aylık 125 KW
 • 5 ve daha fazla sayıdaki aileler için aylık 150 KW

yardım yapılıyor.

Yani yardımlar, nakdi yardım şeklinde değil de elektrik fatura tutarında indirim şeklinde yapılıyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan hak sahipleri için yapılıyor.

Bu yüzden de vatandaşların elektrik yardımı alabilmeleri için herhangi bir kuruma başvurmaları gerekmiyor.

Hak sahipleri, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, burada elektrik faturalarını ödemek suretiyle elektrik yardımından faydalanabiliyorlar.

Yani vatandaşların elektrik tüketim desteği programından faydalanabilmeleri için elektrik faturalarını mutlaka PTT şubelerinde ödemeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, TC kimlik kartları ya da nüfus cüzdanları ve elektrik faturaları ile PTT şubesine gittiklerinde elektrik faturalarında indirim elde edebiliyorlar.

Örneğin; aylık elektrik fatura borcu, 200 KW olan ve ailesindeki kişi sayısı 4 olan bir hak sahibi; 75KW için ödeme yapıyor.

Elektrik yardımına başvuruda bulunmak için Elektik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kronik hastalara özel olarak yapılan bu elektrik yardımından ise hastalığı dolayısıyla cihaza bağımlı bir şekilde yaşamak zorunda olan kronik hastalar yararlanabiliyorlar.

Yardım dahilinde kronik hastalar için aylık maksimum 250 TL elektrik fatura desteği sunuluyor.

Aynı zamanda daha önce SGK’dan kesintisiz güç kaynağı almayan kişiler için kesintisiz güç kaynağı yardımı yapılıyor.

İlk sefere mahsus olacak şekilde kronik hastaların birikmiş elektrik faturası borçları da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketim desteği almak isteyen kronik hastalar; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada başvuru formu doldurarak, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Hastalığı yüzünden dışarı çıkamayacak halde olan hastaların ise velileri ya da vasileri bu yardıma başvurabiliyor.

Ya da hastalar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayıp, kendilerine SYD Vakfı personeli gönderilmesini talep edebiliyorlar. Bu durumda hastalar, evlerine kadar gelen personel tarafından kendilerine verilen formu doldurarak, elektrik tüketim desteği yardımına başvurabiliyorlar.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı Başvuru Şartları

Bu program dahilinde her ay için düzenli elektrik yardımı alacak kronik hastaların bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kronik hastanın ihtiyaç sahibi olduğunun 3294 sayılı kanun kapsamında başvurduğu vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi ve onaylanması
 • Kronik hastanın 2828 sayılı kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almıyor olması
 • Kronik hastanın cihaza bağlı bir şekilde hayatını devam ettirmek zorunda olduğuna dair sağlık raporuna sahip olması( bu raporun tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekiyor)

Yukarıdaki 3 temel başvuru şartını taşıyan hastalar; gerekli belgelerle birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

elektrik yardımı desteği sorgulama

Elektrik Yardım Sorgulama

Elektrik yardım başvuru sonucunuzu sorgulamak yani başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Elektrik Yardımı Sorgulama E-Devlet

E-devlet platformu üzerinden başvuru sonucunuzu takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgilerinizle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Hala e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet Elektrik Yardımı Sonucu Sorgulama

Elektrik yardımı sonucu sorgulamak için ve ödemek için e-devlet üzerinden elektrik yardımı ile fatura ödeme sayfasında hem adınıza yatan elektrik yardımı sorgulayabilir hem de faturanızı ödeyebilirsiniz. E-Devlet elektik yardımı ile fatura ödemek ve sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linke tıklayabilirsiniz.

Elektrik yardımı ile fatura ödemek isteyenler Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet 2024 yazımızı okuyaabilirler.

ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek Hatlarını Arayarak, Elektrik Yardımı Sorgulama

Başvuru sonucunuzu öğrenmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir, yetkili kişilerden bilgi edinebilirsiniz.

PTT Şubelerinden Elektrik Yardımı Sorgulama

PTT şubesine giderek, elektrik yardımı alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda fatura ödeme işleminizi gerçekleştirip, indirimden de yararlanabilirsiniz. Son yapılan düzenleme ile beraber Elektirk yardımı alan kişiler internetten PTT Elektrik yardımı sorgulama ve fatura ödeme işlemini kolay şekilde yapabilmektedir. Hemen https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme linke tıklayarak Elektrik yardımı ile elektirk faturanızı hem sorgulayabilir hem de online olarak hemen ödeyebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Başvuru yapıldıktan sonra yardımın onaylanıp onaylanmadığını öğrenme işlemini E-Devlet’e giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

PTT Elektrik yardımı sorgulama işlemi ise:

 • Öncelikle internet üzerinden E-Devlet sistemine gereken bilgileri yazıp  E-Devlet sistemine giriş yapılır.
 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kısmına geliyoruz. Ardından bu kısma “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yazdıktan sonra aratılır.
 • Ekranda karşınıza birçok farklı kategoriler listelenecektir. Karşınıza çıkan bu kategoriler arasından “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” kategorisi seçilir.
 • Eğer yardım alabilmek için gereken kriterler sağlanıyor ise şahsınıza yapılan veya yapılacak olan elektrik fatura yardımını bu kategoriden görüntüleyebilirsiniz.

PTT Adınıza yatan yardım parasını sorgulamak için PTT Adıma Yatan Para Var Mı? PTT Hesabıma Para Yatmış Mı? yazısını okuyabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Sorgulama İletişim Numarası

Elektrik yardımı desteği başvurusu yardım talebinde bulunan kişinin bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurusu ile gerçekleşmektedir. Bizzat başvuruda bulunabileceğiniz gibi dilerseniz elektrik yardım başvuru sorgulama numarası olan ALO 144 arayabilirsiniz.

Elektrik Yardım Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

E-devlet üzerinden elektrik tüketim desteği programına başvuran kişilerin karşılaşabilecekleri ifadelerden biri olan ‘elektrik yardım ödemeniz hazırdır’ ifadesi, kişinin başvurusunun kabul edildiğini ve kısa sürede yardım alabileceğini gösteriyor.

Yani kişinin PTT şubesine elektrik faturasını ödemek için gittiğinde elektrik indirimden faydalanabileceği anlamına geliyor.

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Elektrik yardımları, her ayın ilk haftasında güncelleniyor. Vatandaşlar, elektrik faturalarını PTT şubelerine götürmek suretiyle bu yardımı alabiliyorlar.

Elektrik Desteği Yardımı Nakit Alınır mı?

Elektrik desteği yardımı, nakit bir şekilde alınamıyor. Yani kişinin hesabına para şeklinde yatırılmıyor.

Vatandaşlar, bu yardımdan sadece elektrik faturalarında indirim şeklinde yararlanabiliyorlar.

Elektrik Yardımı Birikir mi?

Vatandaşlar, yalnızca son 3 ayın birikmiş fatura borçlarını öderken elektrik yardımı alabiliyorlar.

Son 3 ay öncesi için elektrik fatura borçlarında indirim elde edemiyorlar.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Başvuru şartlarını taşıyan kişiler, elektrik yardımını her ay için alabiliyorlar.

Yani herhangi bir süre sınırlaması bulunmuyor.

Bu yazımızda elektrik yardım başvuru sorgulama işlemine dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de elektrik yardımı alıyorsanız ya da bu yardıma başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Ben elektrik yardımı alamıyorum çalışmıyorum evde çalışanımız yoktur yeşilkartlıyız hastayız bide sürekli hastaneye gidip geliyoruz

 2. Elektrigimiz 300 felan geliyo ve buna yardim edin eşim calismiyo ztn gelirimizdede yok

 3. Merhaba ben 49 yaşında çalışan bir bayanım babamdan yetimim..Ayrıca özel sektör olduğu için yani devlet memuru olmadigim icin sürekli çalışmadım bazen ıssız de olabiliyorum…Acaba elektrik yardımından yararlana bilir miyim

 4. Merhaba ben ev hanımıyım eşim emekli ama yetmiyo kiracıyım eletirik faturamı yatıramiyom yardım edebilirmısınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu