Maddi Yardım

İHH Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Şartları

İHH Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Şartları: İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı; uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak 100’ün üzerinde ülkede yardım çalışmalarına devam ediyor.

1992 yılında Bosna Savaşı dolayısıyla zor duruma düşen Müslümanlara yardım eli uzatmak amacıyla gönüllüler tarafından kurulan ve 1995 yılında vakıf olarak hizmet vermeye başlayan İHH; günümüzde savaş bölgelerinde yaşayan ve mağdur olan halka yardım götürmeyi sürdürüyor.

Kahramanmaraş’ta arka arkaya meydana gelen iki büyük depremden dolayı zarar gören depremzede vatandaşlarımız için gıda yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlarda bulunan İHH; insani diplomasi faaliyetleri ile de ön plana çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca İHH yardım başvurusu nasıl yapılır? İHH yardım başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İHH’dan Nasıl Yardım Alabilirim 2024

İHH Yardım Vakdı yaptı nakdi ve gıda yardımları ile binlerce aileleye destek olmaktadır. İHH’dan nasıl yardım alabilirim diyorsanız 0 212 631 21 21 numarası arayarak yardım talebinde bulunabilir yada İHH yardım başvuru formu doldurabilirsiniz. İHH Yardımları başvuru sonrası yapılacak inceleme ile beraber uygun görülen ailelere verilecektir.

İHH Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Irk, dil, din, bölge ve mezhep ayrımı yapmaksızın açlıkla mücadele eden, doğal afetlere maruz kalmış, maddi sıkıntıya düşmüş, felaketlere uğramış, savaş yüzünden yaralanmış, evsiz kalmış, tüm insanlara yardımcı olan İHH; temel hak ve hürriyetlerin ihlal edilmesini önlemeye yönelik olarak da faaliyet gösteriyor.

Günümüzde 123 ülkeye aktif bir şekilde yardımlarda bulunan İHH; özellikle savaş olan veya savaşların etkisinin devam ettiği bölgelerde, afet bölgelerinde ve yoksulluğun yaygın bir şekilde görüldüğü bölgelerde ayni ve nakdi yardım çalışmalarını yürütüyor.

Mazlumların sesi olarak, toplumlar arasında köprü olabilmeyi hedefleyen ve iyilikte öncü olmayı amaçlayan İHH, pek çok başarıya da imza atmayı sürdürüyor.

Ramazan Hayata Bereket, sloganı ile Ramazan ayında 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefleyen İHH; yetim ve öksüz çocuklara da sahip çıkıyor.

Deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışan İHH; deprem bölgelerindeki çocuklara oyuncak ve gıda malzemeleri dağıtarak, onların bu felaketi en az hasarla atlatabilmelerine yönelik olarak hareket ediyor.

İhtiyaç sahipleri, kimsesizler, sahipsizler, depremzedeler, savaş mağdurları, kısacası insani yardıma ihtiyacı olan herkes; İHH yardımlarına başvurabiliyorlar.

İHH yardımlarına ilişkin ayrıntılı bilgi edinebilmek adına hemen https://ihh.org.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

Site üzerinden ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunabilirsiniz.

İHH yardımlarına da resmi internet sitesi üzerinden başvurabilirsiniz.

İHH yardımlarına hemen başvurmak adına [email protected] mail adresi üzerinden yetkili kişilere mail gönderebilirsiniz.

Ya da İnsani Yardım Vakfı’na ait olan 0212 631 21 21 telefon numarasını arayabilir, İHH yardımlarından yararlanıp, yararlanamayacağınıza dair bilgi edinebilir ve ön başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnsani Yardım Vakfı’nın yardımlardan yararlanmak adına bizzat temsilciliklerine gidip, burada yardım başvuru formu da doldurabilirsiniz.

Genel merkezi İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İHH’nin Bursa, Konya, Ankara ve Gaziantep’te pek çok temsilciliği bulunuyor.

İhtiyaç sahipleri, bu temsilciliklere giderek de yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Temsilciliklerin adres ve iletişim bilgilerine dair bilgi almak için https://ihh.org.tr/temsilcilikler linkini tıklayabilirsiniz.

İnsani Yardım Vakfı’na partner dernekler aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Partner dernekler aracılığıyla gerek yardımlara başvurabilir gerekse vakfa bağışta bulunabilirsiniz.

Partner dernekleri görüntülemek adına https://ihh.org.tr/partner linkini tıklayabilirsiniz.

İHH Yardım Başvuru Formu

İHH yardımlarına sitesi üzerinden başvurmak isteyenlerin başvuruları sırasında başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, depremzedeler ve mağdurlar; başvuru formunda yararlanmak istedikleri yardım türlerini işaretleyebiliyor yani ihtiyaç duydukları yardımlara başvurabiliyorlar.

Yardımlar, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığından başvuru sahiplerinin formdaki tüm sorulara güncel ve doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Formda kişilere muhtaçlık durumlarını tespit edebilmeye yönelik birtakım sorular yöneltiliyor.

Kişilerin aylık gelir ve gider durumlarına, bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına, kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine ilişkin tüm soruları doğru yanıtlamaları da gerekiyor.

İHH yardım başvuru formuna da resmi internet sitesi üzerinden erişebiliyorsunuz.

İHH Yardım Başvuru Şartları

İHH yardımlarına işsiz ve muhtaç olan vatandaşlar, evsizler, sahipsizler, kimsesizler, yetimler, savaş mağdurları, depremzedeler, afetzedeler; kısacası ayni ya da nakdi yardıma ihtiyacı olan herkes başvurabiliyor.

İHH, 123 ülkede ayni ve nakdi yardım çalışmalarını yürütüyor.

Yani TC vatandaşlarının yanı sıra savaş mağdurları, kimsesizler, yurtsuz ve evsiz kalanlar da İHH yardımlarına başvurabiliyorlar.

Engelli kişiler de İHH yardımlarından yararlanabiliyorlar.

İHH Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

İHH yardımlarına kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Maddi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Şehit, asker ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Depremzedeler
 • Dul kadınlar ve yetim çocukları
 • Sahipsiz ve kimsesiz yaşlılar
 • Savaş, zulüm vb. nedenlerden ötürü evsiz ve yurtsuz kalan, mağdur kişiler
 • Açlıkla mücadele eden kişiler
 • Savaş ve afet bölgelerinde yaşayanlar
 • Yoksul ülkelerde yaşayanlar(Afganistan vb.)

İnsani Yardım Vakfı’na TC vatandaşlarının yanı sıra başka ülkelerinin vatandaşları da yardım almak için başvurabiliyorlar.

İnsani Yardım Vakfı, hiçbir şekilde dil, din, bölge ya da ırk ayrımı yapmaksızın insani yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşmaya çalışıyor.

İHH Deprem Yardımı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki yıkıcı depremin ilk gününden bu yana deprem bölgelerinde yardım çalışmalarını yürüten İHH; 7 bin 21 kişiyle birlikte deprem bölgelerinde çalışmayı sürdürüyor.

Vakıf, depremden etkilenen 1O ilde afetzedelerin gıda, giyim, barınma, sağlık vb. ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Arama kurtarma ekipleri ile 3 bin 28 kişiyi enkaz altından kurtaran vakıf, milyonlarca kişiye ekmek ve sıcak yemek dağıtıyor.

Gıda ve erzak kolilerinin yanı sıra çocuklar için mama ve bez dağıtan dernek, kurduğu çadırlar ve konteynerler ile de depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılıyor.

İnsani Yardım Vakfı’nın deprem bölgelerindeki yardım çalışmalarına destek olmak adına DEPREM yazıp, 3072’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Böylelikle 10 TL destekte bulunabilirsiniz.

İHH Gönüllü Başvuru Formu

İnsani Yardım Vakfı’nda gönüllü olarak çalışmak için https://ihh.org.tr/login?redirect=/gonullu linki üzerinden gönüllü başvuru formunu doldurabilirsiniz.

İHH Tarafından Yapılan Yardımlar

İHH tarafından yapılan yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Afetzedeler için battaniye, konteyner, çadır, gıda vb. yardımlar
 • Çocuklar için mama ve bez yardımları
 • Sağlık yardımları
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Aşevi yardımı
 • Ekmek yardımı
 • Diğer yardımlar

İHH Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İHH yardımlarına ilişkin detaylı bilgi edinmek adına genel merkeze ait olan 0212 631 21 21 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda İHH yardım başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Bende deprem zedeyim eşya ve mobilya gerek bide evsizim kaynanamla oturuyorum oda iç içe olmuyor 3 çocuğum var eşim çalışmıyor lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu