Güncel Konular

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi 2024; Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile Ankara, Muğla ve İzmir gibi büyükşehir belediyeleri tarafından başlatılan Kara Kış Destek Paketi ile soğuk kış günlerinde ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere destek olmak amaç ediniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklamaya göre Kara Kış Destek Paketi kapsamında İzmir il sınırlarında ikamet eden muhtaç ve yoksul vatandaşlara kış aylarında daha kolay bir şekilde ısınabilmeleri için yakacak yardımı, doğalgaz yardımı, giysi yardımı, battaniye yardımı vb. yardımların yapılması planlanıyor.

Kara Kış Destek Paketi dahilinde ihtiyaç sahibi İzmirlilere toplamda 125 milyon TL sosyal yardım yapılması amaçlanıyor.

Bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi’ne başvurmayı düşünen muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız için Karakış Destek Paketi başvurusu nasıl yapılır? Kimler Karakış Destek Paketi’ne başvurabilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İzmir Kara Kış Destek Paketi Nedir?

Önderliğini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yaptığı Karakış Destek Paketi; İzmir, Muğla gibi büyükşehir belediyeleri tarafından Aralık ayında başlatılması planlanan sosyal yardım projesini ifade ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ortaya atılan bir fikir olan Karakış Destek Paketi’ne ilk olarak Mansur Yavaş destek verdiğini ve sosyal yardım çalışmalarına bir an önce başlayacağını açıkladı.

Ardından birkaç gün önce İzmir ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanları da bu projeyi hayata geçireceklerini dile getirdiler.

Diğer CHP’li büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine de örnek teşkil eden Karakış Destek Paketi içerisinde yer alan sosyal yardımlar; yardım yapan büyükşehir belediyesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından paket kapsamında Aralık ayında Başkent Kart sahibi olan ihtiyaç sahiplerinin kartlarına 1000 TL doğalgaz yardım parası yatırılması amaçlanıyor.

Soba ile ısınan evlere soba dağıtılmasını da içeren Ankara Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi dâhilinde öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yapılması da planlanıyor.

Aynı zamanda 2024 yılı başlangıcı itibariyle ihtiyaç sahibi ailelerin okula giden öğrencileri için ücretsiz servis hizmeti verilmesi hedefleniyor.

Tıpkı Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri gibi Kara Kış Destek Paketi’ni uygulamaya geçireceğini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise paket kapsamında ihtiyaç sahiplerine 1100 TL değerinde gıda ve yakacak yardımı yapılacağını duyurdu.

Belediye başkanı Gürün; Kara Kış Destek Paketi’nin yalnızca gıda ve yakacak yardımı ile sınırlı olmadığının da altını çizdi.

Paket dahilinde ihtiyaç sahipleri vatandaşlara barınma, eğitim, sağlık vb. yardımlarda da bulunulacağını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi ise para desteği, gıda yardımı, eğitim ve kırtasiye yardımı, yakacak yardımı vb. yardımlardan oluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Hangi Yardımları İçeriyor?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre Kara Kış Destek Paketi; gıda, yakacak yardımı, nakdi yardım vb. birçok yardımı içeriyor.

Paket kapsamında toplamda 125 milyon liralık yardım yapılması bekleniyor.

Yapılan bilgilendirmeye göre ihtiyaç sahiplerine 25 milyon liralık nakit para yardımı, 30 milyon liralık gıda ve erzak yardımı, 20 milyon liralık eğitim ve kırtasiye yardımı, 20 milyon liralık bez mama, giysi ve ev eşyası yardımı, 30 milyon liralık sıcak yemek yardımı yapılması amaçlanıyor.

Sosyal yardımlar dahilinde ilk etapta 1000 ailenin soba, 5000 hanenin ise odun, kömür ihtiyaçlarının karşılanması planlanıyor.

Karakış Destek Paketi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Sıcak yemek dağıtımı
 • Çocuk bezi ve çocuk maması yardımı
 • Mobilya ve ev eşyası yardımı
 • Soba, battaniye yardımı
 • Odun, kömür yardımı
 • Eğitim ve kırtasiye malzemesi yardımı
 • Para yardımı

İzmir Kara Kış Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karakış Destek Paketi dahilinde yapılan yardımlardan öncelikli olarak daha önce belediyeden ya da İzmir’deki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan kişiler, yararlanabiliyorlar.

Belediyelerde ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında hane kaydı olmayan kişilerin öncelikle belediyelere ve vakıflara giderek, sosyal yardım başvuru formu ve hane kayıt formu doldurmaları ve kendilerinden talep edilen belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

İzmirli Vatandaşlar; Sosyal Hizmet Merkezlerine, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek de başvurularını bizzat gerçekleştirebiliyorlar.

İnternet üzerinden yapılan başvurular ise ön başvuru olarak kabul ediliyor.

İnternet üzerinden Karakış Destek Paketi’ne ve belediyenin diğer sosyal yardımlarına başvurmak için https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6 linkini tıklayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Bağlı olduğu ilçe belediyesine giderek bu pakete başvuran kişiler, belediyeye ait telefon numarasını arayıp, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İnternet üzerinden başvurularını gerçekleştirenler ise https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/7 linki üzerinden başvuru sorgulama işlemini yapabiliyorlar.

Başvuru sahibi vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını veya 0232 293 12 00 İzmir Büyükşehir Belediyesi telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarına dair yetkili kişilerden bilgi alabiliyorlar.

HIM(Hemşehri İletişim Merkezi)’e ait olan 0232 444 40 35 aranarak da sorgulama yapılabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere ya da sosyal hizmet merkezlerine giden kişilerin doldurmaları gereken sosyal yardım başvuru formunda ‘Karakış Paketi’ seçeneği de bulunuyor.

Yani muhtaç ve vatandaşlar, formdaki bu seçeneği işaretleyerek, paket kapsamındaki sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Dilerlerse formdaki gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, sosyal destek kartı yardımı vb. diğer yardımlara da aynı form ile başvurabiliyorlar.

Sosyal yardım başvuru formundaki tüm soruların vatandaşlar tarafından doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlanması; gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşların belediye tarafından tespit edilebilmesi noktasında son derece önem arz ediyor.

Aynı zamanda başvuru sonuçları, kişilere formda bahsettikleri iletişim bilgileri üzerinden iletileceğinden kişilerin formda mutlaka güncel iletişim ve telefon bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Sırf yakacak yardımı, giysi yardımı vb. paket kapsamındaki yardımlardan almak için muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç ya da işsiz olarak beyan edenler ve yardım alanlar, daha sonradan yalan beyanda bulunduklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu kişilerin belediyeden aldıkları tüm yardımların güncel nakdi karşılıklarını faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Böylelikle yardımların suiistimal edilmesi önleniyor ve yardımlar, yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

İzmir Kara Kış Destek Paketi Yardımı Kimlere Verilir?

Karakış Destek Paketi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak işsiz ve gelirsiz vatandaşlara veriliyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da bu yardıma başvurabiliyorlar.

Bu yardımdan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • İşsiz ve gelirsiz dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç 65 yaş üstü yaşlılar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Muhtaç engelliler ve kronik hastalar

Muhtaç olmalarına rağmen hanesinde üzerine kayıtlı ev, arsa vb. gayrimenkulü ya da araba vb. değerli menkulü olanlar; Kara Kış Destek Paketi’ne ve diğer sosyal yardımlara başvuramıyorlar.

İzmir Kara Kış Destek Paketi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gerek Karakış Destek Paketi’ne gerekse belediyenin diğer sosyal yardımlarına başvuran kişilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak, özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, işsiz ve gelirsiz dul kadınlardan vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi, kronik hastalardan tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu, engelli bireylerden ise 2024 engelli raporu talep ediliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Yardımı Nasıl Alınır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi; Karakış Destek Paketi başvurularını değerlendirirken kişilerin başvuru formunda bahsettikleri bilgileri ve teslim ettikleri belgeleri inceliyor.

Ardından gerekli gördüğü hallerde başvuran kişilerin ev yani ikametgah adreslerine inceleme komisyonu gönderiyor.

Daha sonra inceleme komisyonu tarafından ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair hazırlanan belgeyi inceliyor.

Muhtaç ve gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, yardım edeceği kişileri kararlaştırıyor.

Başvuruların sonuçlanması, ortalama birkaç hafta sürmekle birlikte bazen başvurulardaki yoğunluk durumuna göre süre, daha da uzayabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal yardımlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Sosyal destek kartı dağıtımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Çocuklar için süt yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Kira desteği
 • 65 yaş üstü kimsesiz yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Öğrenciler için okul ve kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Sağlık yardımları
 • Yeni doğan bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Afetzedeler için yapılan gıda, barınma, giysi vb. yardımlar
 • Şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar(tekerlekli sandalye, medikal cihaz yardımı vb.)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Diğer yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarına başvurmak isteyenlerin sosyal hizmet merkezlerine ya da bağlı oldukları ilçe belediyesine gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, sosyal yardımlara e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile de başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımlarına başvurmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunu doldurduktan hemen sonra sayfanın altındaki sosyal yardım türleri arasından başvurmak istedikleri yardımları işaretleyerek, bu yardımlara başvurabiliyorlar.

Sorgulama işlemini de e-devlet başvuru sayfası üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını da arayabiliyorlar.

Bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Karakış Destek Paketi içeriğine ve başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Birisi de 10 aylık bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var. Odun kömür yardım istiyorum. Kara kış yardım geldi odun yok dedi vermedi nolur sizden odun kömür istiyorum ben kömür soba istedim onlar bana elektrikli soba verdi evimizi hiç ısıtmıyor kış günü çocuklarım üşüyorlar nolur sizden kömür soba istiyorum 2 tane çocuğum kış günü kömür soba olursa evimiz sıcacık olur hepimiz sıcacık oluruz nolur sizden yardım istiyorum. Gıda erzak bitti nolur sizden yardım istiyoruz. Bebek bezi verdiler ama çocuk diş çıkarıyor isal olmuş bitti nolur sizden yardım istiyorum. Sizden haber bekliyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim.

  1. Eşim epleks hastası çalışamıyor 2 tane kızım var. Birisi 9 yaşında ilkokul öğrencisi 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve tablet alamıyoruz sizden yardım etmenizi istiyorum. Küçük kız 1.5 bebek bezi lslak medil yardım. Karakış yardım geçen sene kömür odun vercekti kalmadi dedi vermedi. Nolur kömür odun ve kömür soba ihtiyacımız var 2 tane kız çocuğu kış geliyor sobamiz yok sizlerden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 2. Benim eşim beni üç çocukla bıraktı tek başıma bu çocuklara bakıyorum en küçüğü 5 yaşında çalıştığım halde yetiştiremiyorum okul masrafları çok zor günler geçiriyorum bana bir umut kapısı doğsun diye dua ediyorum

 3. . Ben epleks hastasıyım ilaç çok yüksek ve tansiyon var sağ elim donduralacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 kız çocuğum var. Birisi ilkokul öğrenci sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyacımız var. Küçük kız bebek bezi ve lslak medil yardım edin. Mahallede hiç bir bakkalyok sizden gıda ve temizlik yardım. Karakış kömür soba ve odun bataniye ihtiyacımız var. Çocuklar kış günü çok soğuk üşüyorlar sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim.

 4. Eşim epleks hastası yüksek ilaç içiyor ve tansiyon var sağ eli donduralacak çalışamıyor aile ihtiyacımız var. 2 kiz çocuğum var. Biri ilkokulla gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet alamıyorum ihtiyacımız var. Küçük kız bebek bezi ve lslak medil yardım etmenizin. Kış günü kömür soba mız yok odun ve kömür bataniye ihtiyacımız var. Erzak gida yardı edin.

 5. Eşim epleks hastası yüksek ilaç içiyor tansiyon var çalışamıyor aile ihtiyacımız var. 2 kız çocuğum var. Biri ilkokul öğrenci 4 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve leptop alamıyoruz ihtiyacımız var. Küçük kız bebek bezi ve lslak medil yardım edin. Karakış günü için kömür soba ve odun kömür bataniye erzak gida ihtiyacımız var. Kış günü 2 çocuğum üşümesin sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz çok dua ederim allah razı olsun derim çok dua ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu