İzmir Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

İzmir Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’de yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarını pandemi sürecinde de unutmayarak, onlara nakdi ve ayni yardımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım kartı dağıtmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlara, işsizlere, kimsesizlere, dar gelirlilere, yoksullara ve engellilere dağıtılan sosyal yardım kartlarında yer alan sosyal yardım parası sayesinde vatandaşlar; gıda başta olmak üzere şampuan, deterjan vb. temizlik malzemesi ve kişisel bakım ürünlerini de İzmir Büyükşehir Belediyesi anlaşmalı marketlerden satın alabiliyorlar.

Bu yazımızda İzmir il sınırlarında ikamet eden ve maddi zorluklar içerisindeki vatandaşlarımız için İzmir sosyal yardım kartı nasıl alınır? İzmir sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kimsesiz, yoksul ve muhtaç kişilere dağıtılan sosyal yardım kartları; vatandaşların asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Vatandaşlar; sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler sayesinde anlaşmalı market ve mağazalarda alışveriş yapabiliyorlar.

Anlaşmalı marketlerden tütün ve alkol dışındaki tüm ihtiyaçlarını kartlarındaki limitlerini kullanarak satın alabiliyorlar.

Kartlara belirli aralıklarla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenen paranın miktarı ise başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin ekonomik durumlarına yani muhtaçlık seviyelerine göre değişebiliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar; sosyal yardım kartına başvurmak için bağlı oldukları ilçe belediyesine gidebiliyorlar.

Vatandaşlar; İzmir Büyükşehir Belediye binasına giderek de yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru formunu doldurarak; sosyal yardım kartının yanı sıra para yardımı, giysi yardımı, odun ve kömür yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, başvurularını e-devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

İzmir ön ödemeli sosyal yardım kartına başvurmak isteyen İzmirli ihtiyaç sahiplerinin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, ardından da başvuru formundaki sosyal yardım türleri arasından SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

İzmir sosyal yardım başvuru formunu dolduran ihtiyaç sahipleri; dilerlerse sosyal yardım türleri başlığı altındaki giysi yardımı, odun, kömür yardımı, kira yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Sorgulama

İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlar; sosyal yardım kartı başvurularının büyükşehir belediyesi tarafından kabul edilip edilmediğini başvurularını gerçekleştirdikleri belediyeye gitmek suretiyle öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de İzmir sosyal yardım kartı başvuru sonucu öğrenilebiliyor.

Başvuru sahipleri; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden başvuru sonucunu sorgulayabiliyorlar.

Vatandaşlar, İzmir Beyaz Masa’yı arayarak da başvurularına dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, 0232 444 40 35 telefon numarasını arayarak, sosyal yardımlara dair tüm soru, talep ve önerilerini yetkili kişilere iletebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ya da nakdi yardımlarına başvuran tüm adayların sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yani sosyal yardım kartı başvurularına özel bir başvuru formu bulunmuyor.

Vatandaşlar; aynı form üzerinden hem sosyal yardım kartına hem de diğer yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu form ile başvuru sahibi İzmirliler; mesleklerine, gelirlerine, giderlerine, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan sayılarına dair bazı soruları yanıtlıyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; başvuru formunda başvuru sahibinin paylaştığı gelir, meslek, gider vb. ekonomik durumuna dair bilgileri inceledikten ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgelerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile sosyal yardım kartı dağıtacağı ailelere karar veriyor.

Daha sonra muhtaç olduğuna kanaat getirdiği ihtiyaç sahiplerinin sosyal yardım başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerine onların maddi durumlarını incelemek üzere bir komisyon gönderiyor.

Komisyonun başvuru sahibi ve ailesinin ekonomik ve sosyal durumuna dair hazırladığı inceleme raporunu da değerlendirdikten sonra yardım edeceği yani sosyal yardım kartı dağıtacağı kişilere dair bir liste hazırlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartı başvuru sonuçlarını ortalama bir ay içerisinde açıklamakla birlikte bazen bu süre, başvurulardaki yoğunluk durumuna göre 3-4 ay sürebiliyor.

Yani başvuru sahipleri; sosyal yardım kartını hemen alamıyorlar. En az birkaç ay başvurularının sonuçlanmasını beklemek zorunda kalıyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İzmir il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri; sosyal yardım başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, ön başvurularını gerçekleştirmek, başvuru esnasında teslim etmeleri gereken belgeleri öğrenmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0232 293 12 00 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; sosyal yardım kartına ve diğer sosyal yardımlara dair her türlü soru, öneri ve talepleri için belediye çalışanlarıyla iletişime geçebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal yardım kartlarının limitleri; ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik durumlarına göre belirleniyor.

Aylık kazancı düşük olanlar, işsizler, kimsesizler; diğer kişilere nazaran daha yüksek limitlerden yararlanabiliyorlar.

Sosyal yardım kartı limitlerinin belirlenmesinde hanedeki kişi sayısı da belirleyici bir rol üstleniyor.

Limitler; 200 TL’den başlıyor ve 400-500 TL’ye kadar yükselebiliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal yardım kartı başvuruları; ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bazen bu süre; 3-4 ay hatta daha uzun olabiliyor.

Başvurusu kabul edilen kişiler bilgilendirildikten sonra ortalama 15 gün içerisinde kartlarını başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerinden teslim alıyor ve kartlarını teslim aldıktan 24 saat sonra kullanmaya başlayabiliyorlar.

Başvuru sahibinin evde olmaması halinde ise sosyal yardım kartı; başvuru sahibiyle aynı evi paylaşan aile bireylerinden birine teslim ediliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Sosyal yardım kartlarına yardım paralarının ne zaman yükleneceği de değişebiliyor.

Başvurusu kabul edilen başvuru sahiplerine özel bir gün ya da tarih belirleniyor.

Bu günlerde de kartlarına limitler yükleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartından Kimler Yararlanabilir?

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan dar gelirli ve yoksul kişiler ve aileleriyle muhtaçlar yani işsiz olanlar; yardımlardan faydalanabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; engellilere, kronik hastalara, dul kadınlara kısacası il sınırlarında yaşayan tüm zor durumdaki vatandaşlarına bütçesi doğrultusunda yardım eli uzatıyor.

Belediye sosyal yardım kartından ve diğer yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dar gelirli ve yoksullar
 • İşsiz ve muhtaçlar
 • Engelliler
 • Üniversite öğrencileri
 • Kronik hastalar
 • Afetzedeler
 • Dul kadınlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Kimsesizler
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler

Yukarıdaki kişiler; dar gelirli ya da muhtaç olmaları koşuluyla sosyal yardım kartı alabiliyor ve diğer ayni ve nakdi yardımlara başvurabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi; ülkemizdeki diğer belediyeler gibi gerek sosyal yardım kartına gerekse diğer nakdi ve ayni yardımlara başvuran kişilerden bazı belgeler istiyor.

Başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına ve muhtaçlıklarına dair bilgiler içeren bu belgeler sayesinde de yardım edeceği kişilere karar veriyor.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İşsiz kişilerin çalışmadıklarına dair SGK’dan almaları gereken belge
 • Engelli belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Aile bireyleri için vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen belgeler; başvuru sahibinin durumuna göre değişebiliyor.

Örneğin; kronik hastaların ve engelli bireylerin çalışamayacaklarına dair hastaneden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Dul kadınlardan ise vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartlarının geçerli oldukları marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Migros
 • Carrefoursa
 • ŞOK
 • Çağrı Market
 • Onur Market
 • UCZ Market
 • Happy Center Market
 • KİM Market

Yukarıdaki marketlere giderek tütün ve alkol dışındaki diğer ihtiyaçlarınız için İzmir sosyal yardım kartınızı kullanabiliyorsunuz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Yaşlılara yönelik yardımlar
 • Tıbbı ilaç ve medikal cihaz yardımları
 • Engelliler için yapılan tekerlekli sandalye, baston vb. yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Çalışmasına engel kronik bir rahatsızlığı mevcut hastalara yapılan yardımlar
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Diğer yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ya da Beyaz Masa hattını arayarak, yararlanabileceğiniz tüm yardımlara dair bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımızda İzmir sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İzmir sosyal yardım kartı kullanıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Rojda dedi ki:

  Merhabalar ben Rojda yıldırım belediyenin bana hak tanıdığı sosyal destek kartından faydalanmaktayim bu hakkı bana tanıdığınız için çok teşekkür ederim size gerçekten çok ihtiyaç duyduğumuz bir anda geldi bu yardım .iyiki varsın İzmir büyükşehir belediyesi ( Tunç Soyer)

 2. Seracettin dedi ki:

  Bugüne kadar başvuru yaptığım tüm maddi destek başvuruları iptal edildi.
  Ceza evinden izinli çıktım 2 oğlum ve eşim maddi ve manevi zorluklar içinde.
  Ama hiç bir yardım ne menemen belediyesi nede izmir büyük şehir belediyesi bize el uzatı.secim günü yaklaşınca kapım çalınır sonrada kapılarına gittiğimizde içeri sokmazlar derdimizi dinlemezler.