Yardım Kartı Başvurusu

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Bakiye Sorgulama 2024; Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’de yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlarını pandemi sürecinde de unutmayarak, onlara nakdi ve ayni yardımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine sosyal yardım kartı dağıtmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlara, işsizlere, kimsesizlere, dar gelirlilere, yoksullara ve engellilere dağıtılan sosyal yardım kartlarında yer alan sosyal yardım parası sayesinde vatandaşlar; gıda başta olmak üzere şampuan, deterjan vb. temizlik malzemesi ve kişisel bakım ürünlerini de İzmir Büyükşehir Belediyesi anlaşmalı marketlerden satın alabiliyorlar.

Bu yazımızda İzmir il sınırlarında ikamet eden ve maddi zorluklar içerisindeki vatandaşlarımız için İzmir sosyal yardım kartı nasıl alınır? İzmir sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kimsesiz, yoksul ve muhtaç kişilere dağıtılan sosyal yardım kartları; vatandaşların asgari ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Vatandaşlar; sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler sayesinde anlaşmalı market ve mağazalarda alışveriş yapabiliyorlar.

Anlaşmalı marketlerden tütün ve alkol dışındaki tüm ihtiyaçlarını kartlarındaki limitlerini kullanarak satın alabiliyorlar.

Kartlara belirli aralıklarla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenen paranın miktarı ise başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin ekonomik durumlarına yani muhtaçlık seviyelerine göre değişebiliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir il sınırlarında ikamet eden vatandaşlar; sosyal yardım kartına başvurmak için bağlı oldukları ilçe belediyesine gidebiliyorlar.

Vatandaşlar; İzmir Büyükşehir Belediye binasına giderek de yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Başvuru formunu doldurarak; sosyal yardım kartının yanı sıra para yardımı, giysi yardımı, odun ve kömür yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar, başvurularını e-devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

İzmir ön ödemeli sosyal yardım kartına başvurmak isteyen İzmirli ihtiyaç sahiplerinin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, ardından da başvuru formundaki sosyal yardım türleri arasından SOSYAL YARDIM KARTI(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

İzmir sosyal yardım başvuru formunu dolduran ihtiyaç sahipleri; dilerlerse sosyal yardım türleri başlığı altındaki giysi yardımı, odun, kömür yardımı, kira yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İzmir Şehir Kart hakkında bilgi almak için İzmir Şehir Kart Nedir? Nerelerde Kullanılır? Anlaşmalı Marketler yazısını inceleyebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Sorgulama

İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlar; sosyal yardım kartı başvurularının büyükşehir belediyesi tarafından kabul edilip edilmediğini başvurularını gerçekleştirdikleri belediyeye gitmek suretiyle öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden de İzmir sosyal yardım kartı başvuru sonucu öğrenilebiliyor.

Başvuru sahipleri; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden başvuru sonucunu sorgulayabiliyorlar.

Vatandaşlar, İzmir Beyaz Masa’yı arayarak da başvurularına dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, 0232 444 40 35 telefon numarasını arayarak, sosyal yardımlara dair tüm soru, talep ve önerilerini yetkili kişilere iletebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayni ya da nakdi yardımlarına başvuran tüm adayların sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yani sosyal yardım kartı başvurularına özel bir başvuru formu bulunmuyor.

Vatandaşlar; aynı form üzerinden hem sosyal yardım kartına hem de diğer yardımlara başvurabiliyorlar.

Bu form ile başvuru sahibi İzmirliler; mesleklerine, gelirlerine, giderlerine, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan sayılarına dair bazı soruları yanıtlıyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; başvuru formunda başvuru sahibinin paylaştığı gelir, meslek, gider vb. ekonomik durumuna dair bilgileri inceledikten ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgelerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra değerlendirme kurulu üyelerinin salt çoğunluğu ile sosyal yardım kartı dağıtacağı ailelere karar veriyor.

Daha sonra muhtaç olduğuna kanaat getirdiği ihtiyaç sahiplerinin sosyal yardım başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerine onların maddi durumlarını incelemek üzere bir komisyon gönderiyor.

Komisyonun başvuru sahibi ve ailesinin ekonomik ve sosyal durumuna dair hazırladığı inceleme raporunu da değerlendirdikten sonra yardım edeceği yani sosyal yardım kartı dağıtacağı kişilere dair bir liste hazırlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; sosyal yardım kartı başvuru sonuçlarını ortalama bir ay içerisinde açıklamakla birlikte bazen bu süre, başvurulardaki yoğunluk durumuna göre 3-4 ay sürebiliyor.

Yani başvuru sahipleri; sosyal yardım kartını hemen alamıyorlar. En az birkaç ay başvurularının sonuçlanmasını beklemek zorunda kalıyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İzmir il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahipleri; sosyal yardım başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek, ön başvurularını gerçekleştirmek, başvuru esnasında teslim etmeleri gereken belgeleri öğrenmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0232 293 12 00 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Vatandaşlar; sosyal yardım kartına ve diğer sosyal yardımlara dair her türlü soru, öneri ve talepleri için belediye çalışanlarıyla iletişime geçebiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal yardım kartlarının limitleri; ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik durumlarına göre belirleniyor.

Aylık kazancı düşük olanlar, işsizler, kimsesizler; diğer kişilere nazaran daha yüksek limitlerden yararlanabiliyorlar.

Sosyal yardım kartı limitlerinin belirlenmesinde hanedeki kişi sayısı da belirleyici bir rol üstleniyor.

Limitler; 200 TL’den başlıyor ve 400-500 TL’ye kadar yükselebiliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal yardım kartı başvuruları; ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bazen bu süre; 3-4 ay hatta daha uzun olabiliyor.

Başvurusu kabul edilen kişiler bilgilendirildikten sonra ortalama 15 gün içerisinde kartlarını başvuru formunda belirttikleri ikametgah adreslerinden teslim alıyor ve kartlarını teslim aldıktan 24 saat sonra kullanmaya başlayabiliyorlar.

Başvuru sahibinin evde olmaması halinde ise sosyal yardım kartı; başvuru sahibiyle aynı evi paylaşan aile bireylerinden birine teslim ediliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Sosyal yardım kartlarına yardım paralarının ne zaman yükleneceği de değişebiliyor.

Başvurusu kabul edilen başvuru sahiplerine özel bir gün ya da tarih belirleniyor.

Bu günlerde de kartlarına limitler yükleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartından Kimler Yararlanabilir?

Hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan dar gelirli ve yoksul kişiler ve aileleriyle muhtaçlar yani işsiz olanlar; yardımlardan faydalanabiliyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi; engellilere, kronik hastalara, dul kadınlara kısacası il sınırlarında yaşayan tüm zor durumdaki vatandaşlarına bütçesi doğrultusunda yardım eli uzatıyor.

Belediye sosyal yardım kartından ve diğer yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dar gelirli ve yoksullar
 • İşsiz ve muhtaçlar
 • Engelliler
 • Üniversite öğrencileri
 • Kronik hastalar
 • Afetzedeler
 • Dul kadınlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Muhtaç asker aileleri
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Kimsesizler
 • TC vatandaşlığına geçen mülteciler

Yukarıdaki kişiler; dar gelirli ya da muhtaç olmaları koşuluyla sosyal yardım kartı alabiliyor ve diğer ayni ve nakdi yardımlara başvurabiliyorlar.

İzmir Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi; ülkemizdeki diğer belediyeler gibi gerek sosyal yardım kartına gerekse diğer nakdi ve ayni yardımlara başvuran kişilerden bazı belgeler istiyor.

Başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına ve muhtaçlıklarına dair bilgiler içeren bu belgeler sayesinde de yardım edeceği kişilere karar veriyor.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İşsiz kişilerin çalışmadıklarına dair SGK’dan almaları gereken belge
 • Engelli belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Aile bireyleri için vukuatlı nüfus kayıt örnekleri
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından talep edilen belgeler; başvuru sahibinin durumuna göre değişebiliyor.

Örneğin; kronik hastaların ve engelli bireylerin çalışamayacaklarına dair hastaneden sağlık kurulu raporu almaları gerekiyor.

Dul kadınlardan ise vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartlarının geçerli oldukları marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Migros
 • Carrefoursa
 • ŞOK
 • Çağrı Market
 • Onur Market
 • UCZ Market
 • Happy Center Market
 • KİM Market

Yukarıdaki marketlere giderek tütün ve alkol dışındaki diğer ihtiyaçlarınız için İzmir sosyal yardım kartınızı kullanabiliyorsunuz.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartı içerisinde ne kadar bakiye kaldığı ve yardım kartına para yüklendiğini sorgulamak için bir çok yöntem bulunmaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım kartı bakiye sorgulama için Vakıfbank ATM’lerinden yada alış veriş yapmadan önce Vakıfbank pos cihazı olan marketlerden sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca bakiye sorgulama işlemi için 0850 222 0724 numarasını arayabilir yada Vakıfbank mobil bankacılık üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İzmir Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı limiti kişiye göre değişiklik göstermektedir. Maddi durumunuza bağlı olarak belediye tarafından yardım kartınıza belirli oranda limit yüklenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Şifresi Nasıl Alınır

İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı şifresi banka tarafından değil kartı size veren belediye tarafından değiştirilmektedir. Eğer şifrenizi biliyorsanız Vakıfbank ATM’lerinden değiştirebilirsiniz ancak şifrenizi unutursanız İzmir Büyükşehir Belediyesi  HIM iletişim merkezi 444 40 35 numarasını aramanız gereklidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Mama ve bebek bezi yardımı
 • Yaşlılara yönelik yardımlar
 • Tıbbı ilaç ve medikal cihaz yardımları
 • Engelliler için yapılan tekerlekli sandalye, baston vb. yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul asker yakınlarına yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Çalışmasına engel kronik bir rahatsızlığı mevcut hastalara yapılan yardımlar
 • Sosyal yardım kartı dağıtımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Diğer yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ya da Beyaz Masa hattını arayarak, yararlanabileceğiniz tüm yardımlara dair bilgi edinebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları hakkında diğer konuları aşağıdaki linkleri tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gıda, Erzak ve Para Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi HIM Yardım Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bizİzmir Eğititm Desteği Başvurusu

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve Yükleme

Bu yazımızda İzmir sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de İzmir sosyal yardım kartı kullanıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

22 Yorum

 1. Merhabalar ben Rojda yıldırım belediyenin bana hak tanıdığı sosyal destek kartından faydalanmaktayim bu hakkı bana tanıdığınız için çok teşekkür ederim size gerçekten çok ihtiyaç duyduğumuz bir anda geldi bu yardım .iyiki varsın İzmir büyükşehir belediyesi ( Tunç Soyer)

  1. Bez mama gida yardımına ihtiyacım var kirafayim bütçemiz yetmiyor sizden yardım istiyorum

  2. İzmir büyükşehir belediyesi tarafından yardım istiyorum

  3. Bize gıda yardımı istiyorum eşim çalışmıyor kömürü m yok ev sovuk bana birşey çıkmıyor sizden ricam

 2. Bugüne kadar başvuru yaptığım tüm maddi destek başvuruları iptal edildi.
  Ceza evinden izinli çıktım 2 oğlum ve eşim maddi ve manevi zorluklar içinde.
  Ama hiç bir yardım ne menemen belediyesi nede izmir büyük şehir belediyesi bize el uzatı.secim günü yaklaşınca kapım çalınır sonrada kapılarına gittiğimizde içeri sokmazlar derdimizi dinlemezler.

 3. Merhaba esimden bosandim oglumla kirdayim ibb yardim kartı bende istiyorum maduruz oglumla

 4. Merhaba ben Zehra dinç ben de bu karttan yararlanmak istiyorum maddi durumum çok düşük okuyan ve evde olan küçük çocuklarım var

 5. benimde sozde yardim kartim kabul olunmusta hala gelmedi neden aca dicle aykal be

 6. Yardım ıstıyorum eşim kanser hastası ameliyat oldu çalişanim yok

 7. Merhaba iyi gunler bnim adim ayse kose sizden yardim istiyom iki cocuk annesiyim ve kardesumin evinde kaliyom esimden ayrildim sizden yardim istiyorum

 8. Merhaba bnim bebeğim var kiradayim sosyal kart veya gıda yardımı almıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 9. Merhaba 3 çocuğum var 2 tanesi orta okula gidiyor hane yardım istiyorum

 10. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane çocuğum var. birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Birisi de 10 aylık bebek bezi ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var. Gıda ve sebze-meyve temizlik koli yardım. Odun kömür soba çok çürük birtane kömür soba ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum kış günü için ev çok soğuk ailecene üşüyoruz bu kış hava da yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim. Sizden haber bekliyorum kazasız belasız hayırlı işleriniz olsun.

 11. Bende gıda yardımı istiyorum eşim çalışmıyor lütfen yardım edin

 12. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaçımız var. 2 tane çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıf gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Birisi de 10 aylık bebek bezi ve ıslak mendil bitti nolur ihtiyaçımız var. Gıda ve sebze-meyve hiç bişey kalmadı yardım etmenizi istiyorum. Odun kömür soba ihtiyacı var. Kara kış yardım bana sobamız yok elektrikli soba verdi oda evimizi ısıtmıyor 2 tane çocuğum kış günü çok soğuk üşüyorlar sizlerden kömür soba istiyorum o zaman evimizde çocuklarım ve bizde sıcacık oluruz sizden yardım istiyorum nolur Kara kış yardım odun yok dediler vermediler bize yardım etmenizi istiyorum kış günü için yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim. Kara kış yardım başvuru yaptım tamam dediler sobayı değiştirecez dedi ama daha haber yok siz yardım edin bize sizden haber bekliyorum.

 13. Eşim epleks hastası sağ elini doldurulacak çalışamıyor aile ihtiyaçımız var. 2tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve tablet ihtiyaçımız var. Öbürü de 1 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi ihtiyaçımız var. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik bayram şeker ve kolanya yardım etmenizi istiyorum. Ramazan mübarek günü sizden yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 14. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyaç var. 2 tane kız çocuğum var birisi 9 yaşında ilkokul 2 sınıfa gidiyor kırtasiye malzemesi ve table lazım ihtiyacımız var. Öbürü de 1 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil bebek püsküvisi alamıyorum herşey pahalandı sizden yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde bakkal yok gıda sebze-meyve temizlik bayram şeker ve kolanya yardım etmenizi istiyorum. Ramazan mübarek günü sizden 2 çocuğum için yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 15. Eşim epleks hastası ilaçları çok yüksek çalışamıyor sağ elini donduralacak sizden yardım etmenizi istiyorum. 2 tane kız çocuğu var. Birisi ilkokul öğrenci 3sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve leptop dan ders yapcak leptopumuz yok sizden yardım etmenizi istiyorum. Küçük kız çocuğu babek bezi ve lslak medil yardım etmenizi istiyorum. Mahallemizde hiç bir bakkalyok sizden gıda yardım. Geçen sene kömür odun vercekti vermedi nolur sizden bu sene kömür odun ve kömür soba ihtiyacı var dedik nolur sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

  1. Bende 3 çocukluğum ve yardıma ihtiyacım var 3 cocugumda okuyor yardım talep ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu