Devlet Yardımları

Aile Destek Paketi Nedir? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama

Aile Destek Paketi Nedir? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama 2024; Aile destek paketi programı zor durumda olan vatandaşların ekonomisine bir nebzede olsa katkı sağlamak ve fırsat eşitliği sağlanması amacıyla yapılan bir programdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır.

“Vatandaşlarımızın hayat pahalılığı sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Dar gelirli insanlarımızın alım gücünün düştüğünün farkındayız.

Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.

Haziran ayı itibarıyla başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla insanımızı sahipsiz bırakmayacağız.

Sağladığımız sosyal desteklerin toplamı 5,3 milyar liradır.”

Aşağıdaki yazımızdan aile destek paketi programları ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabına erişebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Nedir?

Aile destek paketi programı geçim sıkıntısı yaşayan zor durumda olan vatandaşların ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bir programdır. Devlet zor durumda olan vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır.  Devlet tarafından zor durumda olan vatandaşlara yapılan farklı yardım programları bulunmaktadır. Bu programlardan  biride aile destek paketi programıdır.

Gelir durumuna göre belirlenen ihtiyaç sahibi belli oranlarda yapılan yardıma aile destek paketi yardımı denir. Aile destek paketi başvurusunda bulunan ailelerin maddi durumuna bağlı olarak belirlenen tutarda sosyal yardım ve para yardımı yapılacaktır.

Aile destek paketi program 2006 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından zor durumda olan vatandaşlara verilen yardımdır.

Aile Destek Paketi Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Aile destek paketi programına kimlerin başvuru yapabileceği sorusuna cevap vermek gerekirse Aile destek paketi başvurusuna dar gelirli maddi zorluk çeken ihtiyaç sahibi aileler başvuruda bulunabilir. Her hangi bir sosyal güvence bulunmayan kişiler için başvurular kabul edilmektedir.

Aile Destek Paketi başvuru yapacak kişilerin maddi zorluk içerisinde olmaları, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmaması ve Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması yeterlidir. Özellikle asgari ücret ve altında maaş alan kişiler Aile destek yardımı başvurusu yapabilirler.

Aile Destek Paketi Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi programına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak başvuruda bulunabilecektir. Başvuruların nasıl yapılacağı ve gerekli belgelerin neler olduğu hakkında tam bilginiz yoksa başvuru yapmadan önce Aile Destek Paketi Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Başvurular e-Devlet sisteminden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak aile destek paketi programına başvuru yapabilirsiniz.

Aile destek paketi programı ile ilgili duyuruları internetten takip edebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Formu

Aile destek paketi programına başvuru yapacak olan vatandaşların doldurması gereken formdur. Başvuru yapacak olan vatandaşlar muhtemelen e-Devlet sisteminden destek paketi başvuru formunu doldurmalıdır. Yapılacak olan açıklamalara göre eğer e-Devlet sisteminden yapılırsa https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “Aile Destek Paketi Programı” yazmalısınız. Böylece destek paketi yardımına kolayca erişebilirsiniz.

Başvuru formunda yer alan bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Çünkü formda yazılan bütün bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Bu nedenle doğru ve eksiksiz doldurulması önemlidir.

Aile Destek Paketi Çıktığını Nasıl Anlarım

Aile destek paketi yardımı başvurusu sonrası yardım çıktığını nasıl anlarım sorusu başvuru yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Aile destek yardımı çıktığını anlamak için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca başvurusu onaylana kişiler PTT kurum ödemeleri sayfasından başvurularını sorgulayabilirler.

PTT kurum ödemleri sorgulamasını e-devlet üzerinden yaptığınızda adınıza yatan yardım parası varsa hemen görünecektir. PTT yardım parası sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal yardım parası alan kişiler PTT Hesaplarına para yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT Para Yardımı Sorgulama yazısını okuyabilirler.

Aile Destek Yardımı Onaylanan Kaç Ay Para Alacak

Aile destek yardımı onaylanan kişiler eğer başvurularını Haziran ayında yaparlarsa bu yardımdan 12 ay boyunca yararlanacaklarıdır. Ancak aile destek yardımına Hazirandan sonraki aylarda başvurular bu yardımı önümüzdeki Hazirana kadar alacaktır. Aile destek paketine Şubat ayında başvurudan kişi bu yardımı sadece 5 ay alabilecektir.

Aile destek yardımı 12 ay süresi bittiğinde uzatılıp uzatılmayacağı tam olarak bildirilmediği için şimdilik Haziran ayına kadar yapılacağı belirtilmiştir.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi başvuru sorgulama işlemi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu bu linke tıklayarak yapabilirsiniz.

E-Devlet kullanıcı girişi yaparak aile destek paketi başvuru durumunuzu hemen sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile destek paketi programına başvuru şartları ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Başvuru yapacak olan vatandaşın durumunun iyi olmaması, asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışması gibi şartlar aranacağı düşünülmektedir.

Aile Destek paketi yardımı başvurusu yapacak kişiler 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı olmaları ve muhtaç kişiler olmaları gereklidir.

BAKINIZ >> Aile Destek Paketi Başvuru Şartları 2024

Aile Destek Paketi Programı Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Aile Destek paketi programı başvurusunun  ne zaman yapılacağı ile ilgili sorunun cevabı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Programa başvuru yapacak olan vatandaşlar Haziran ayından itibaren aile destek paketi programına başvuru yapabilecektir.

Haziran itibari ile başlayan Aile Destek Paketi başvurusu onaylanan kişilere 12 ay boyunca ödenecektir.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatacak?

Aile destek yardımı parası ne zaman yatacak sorusuna cevap vermek gerekirse Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ay içerisinde hangi gün yatacağını net olarak açıklamamıştır. Ancak bazı aylardan ve önemli günlerde ödemeleri öne çekerek ödemeleri hesaplara yatırmaktadır.

Aile destek yardımı parası yattığında sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Nasıl İptal Edilir?

Hatalı başvuru yapanlar yada baştan başvuru yapmak isteyenler Aile destek yardımı nasıl iptal edileceğini merak etmektedirler. Aile destek yardımı iptali için E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir? yazısını okuyabilirler.

Aile Destek Paketi Adres Değişikliğinde İptal Olur Mu?

Aile Destek Paketi Adres Değişikliğinde iptal olmaktadır. Aile Destek Paketi Adres Değişikliğinden sonra mutlaka ikametgah adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilmesi gereklidir. Adresi değişikliği bildirilmediğinde aile destek ödemesi kesintiye uğrar.

Aile Destek Paketi Hangi Durumlarda Kesilir

Aile Destek Paketi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir sosyal yardım programıdır. Bu yardım programından yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan herhangi birinin ihlal edilmesi halinde Aile Destek Paketi kesilebilir.

Aile Destek Paketi’nin kesilebileceği durumlar şunlardır:

  • Hak sahipliğinin kaybedilmesi: Aile Destek Paketi’nden yararlanmak için belirlenen şartların kaybedilmesi halinde yardım kesilebilir. Örneğin, hanede gelir artışı olması, ailenin sosyal güvenceye kavuşması, hanedeki çocuk sayısının değişmesi gibi durumlar yardım kesilmesi için geçerli olabilir.
  • Yardım başvurusunda yalan beyanda bulunulması: Aile Destek Paketi’nden yararlanmak için yapılan başvuruda yalan beyanda bulunulması halinde yardım kesilebilir. Örneğin, hanedeki geliri olduğundan az göstermek, hanedeki çocuk sayısını olduğundan fazla göstermek gibi durumlar yardım kesilmesi için geçerli olabilir.
  • Yardımdan yararlanma koşullarının ihlali: Aile Destek Paketi’nden yararlanma koşullarının ihlali halinde yardım kesilebilir. Örneğin, yardım için gerekli belgeleri ibraz etmemek, yardım için başvuruda bulunan kişinin ölümü, yardımdan yararlanan kişinin yurt dışına gitmesi gibi durumlar yardım kesilmesi için geçerli olabilir.

Aile Destek Paketi’nin kesilip kesilmediğini öğrenmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesindeki “Aile Destek Paketi Başvuru Sorgulama” sayfasından sorgulama yapılabilir.

Aile Destek Paketi Muhtaç Olmama Nedeni Reddedildi

Aile Destek Paketi’nin muhtaç olmama nedeni ile reddedilmesi, başvuru sahibinin Aile Destek Paketi’nden yararlanma koşullarını taşımadığı anlamına gelir. Bu durum, hanedeki gelirin belirlenen asgari gelir seviyesinin üzerinde olması, ailenin sosyal güvenceye kavuşması, hanedeki çocuk sayısının değişmesi gibi nedenlerle olabilir.

Aile Destek Paketi’nin muhtaç olmama nedeni ile reddedilmesi halinde, başvuru sahibinin bu karara itiraz etme hakkı vardır. İtiraz için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yazılı olarak başvuru yapılması gerekir. İtiraz dilekçesinde, başvuru sahibinin Aile Destek Paketi’nden yararlanma koşullarını taşıdığına dair gerekçeler belirtilmelidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuru sahibinin itirazını değerlendirerek karar verir. İtirazın kabul edilmesi halinde, Aile Destek Paketi’nin tekrar ödenmesine başlanacaktır.

Aile Destek Paketi Ne Kadar

Aile destek paketi ne kadar ücret verileceği konusunda henüz net bir açıklama yapılmamasına karşın verilecek desteğin 1500 TL 2000 TL ve 3500 TL olarak verilecektir.

Aile Destek Paketi Devam Ediyor Ne Demek?

E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda Aile Destek Paketi Devam Ediyor uyarısı görürseniz bunun anlamı aile destek yardımının devam ettiğini ve gerekli şartları taşıdığınız ödemenin devam ettiği anlamına gelir.

Aile Destek Paketi Değerlendirme Sürecinde Ne Demek?

Aile destek paketi değerlendirme sürecinde ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru sonrası başvuru sürecinin halen devam ettiğini ve değerlendirmenin bitmediği anlamına gelir.

BAKINIZ >>> Süreç Devam Ediyor (SYD Vakıf Değerlendirme Sürecinde) Ne Demek?

Aile Destek Paketi Feshedildi Ne Demek?

Aile Destek Paketi feshedildi ne demek? Aile destek paketinin feshedildi uyarısını e-devlet üzerinden görürseniz yardımınızın durdurulduğu anlamına gelir. Adres değişikliği yada gelir durumunda değişim olması halinde yardım feshedilir.

Aile Destek Paketi Reddedildi Ne Yapmalıyım

Aile destek yardımı reddedildi ne yapmalıyım diyorsanız yardımın mutlaka ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek reddedilme nedenini öğrenmelisiniz. Yanlış bilgi yada yetersiz bilgi verilmesi durumunda tekrar başvuru yapmanız gereklidir.

Aile Destek Paketi Programları Nelerdir?

Aile destek paketi programı kapsamında maddi durumunuz ve çocuk sayısına bağlı olarak aylık 850 TL ile 1250 TL arasında para yardımı yapılacaktır. Ayrıca aile destek yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapanlar Çocuk destek bileşeni yardımı kapsamında aylık 350 TL ile 650 TL arasında ek para yardımı alacaklardır.

Aile destek paketi yardımı alan kişiler ek olarak Elektrik yardımı ve Doğalgaz yardımı almaya hak kazanacaklardır. Aile destek paketi yardımı alan kişilere belli aralıklarla Ulusal Hane Ziyareti Programı Yardımı Nedir? yapılacaktır.

Aile Destek Paketi GSS Feshedildi Ne Demek

Aile Destek Paketi GSS Feshedildi, Aile Destek Paketi’nden yararlanan kişilerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) durumunun güncel olmaması nedeniyle yardımlarının kesilmesini ifade eder.

Aile Destek Paketi’nden yararlanmak için başvuru yapan kişilerin, GSS’li olması gerekir. GSS’li olmayan kişiler, Aile Destek Paketi’nden yararlanamazlar.

GSS, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve ikamet izni olan yabancıların sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayan bir sosyal güvenlik sistemidir. GSS’nin kapsamına giren kişiler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanabilirler.

Aile Destek Paketi’nden yararlanan kişilerin GSS durumunun güncel olmaması halinde, yardımları kesilir. GSS durumunun güncel olmaması, aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

  • GSS priminin ödenmemesi: GSS priminin ödenmemesi halinde, GSS durumu güncel olmaz ve kişi GSS’li sayılmaz.
  • GSS’den yararlanma koşullarının değişmesi: GSS’den yararlanma koşullarının değişmesi halinde, kişi GSS’li olmaktan çıkabilir. Bu durumda, kişinin Aile Destek Paketi’nden yararlanabilmesi için GSS’li olması gerekir.

Aile Destek Paketi’nden yararlanan kişilerin GSS durumunun güncel olup olmadığını öğrenmek için, e-Devlet üzerinden “GSS Tespiti” sorgulaması yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu