Devlet Yardımları

Aile Destek Paketi Nedir? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama

Aile Destek Paketi Nedir? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama 2023; Aile destek paketi programı zor durumda olan vatandaşların ekonomisine bir nebzede olsa katkı sağlamak ve fırsat eşitliği sağlanması amacıyla yapılan bir programdır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır.

“Vatandaşlarımızın hayat pahalılığı sebebiyle zor günler geçirdiğini biliyoruz. Dar gelirli insanlarımızın alım gücünün düştüğünün farkındayız.

Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.

Haziran ayı itibarıyla başvuruları başlayacak Aile Destek Programı gibi yeni uygulamalarla insanımızı sahipsiz bırakmayacağız.

Sağladığımız sosyal desteklerin toplamı 5,3 milyar liradır.”

Aşağıdaki yazımızdan aile destek paketi programları ile ilgili merak edilen bütün soruların cevabına erişebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Nedir?

Aile destek paketi programı geçim sıkıntısı yaşayan zor durumda olan vatandaşların ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan bir programdır. Devlet zor durumda olan vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır.  Devlet tarafından zor durumda olan vatandaşlara yapılan farklı yardım programları bulunmaktadır. Bu programlardan  biride aile destek paketi programıdır.

Gelir durumuna göre belirlenen ihtiyaç sahibi belli oranlarda yapılan yardıma aile destek paketi yardımı denir. Aile destek paketi başvurusunda bulunan ailelerin maddi durumuna bağlı olarak belirlenen tutarda sosyal yardım ve para yardımı yapılacaktır.

Aile destek paketi program 2006 yılından beri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından zor durumda olan vatandaşlara verilen yardımdır.

Aile Destek Paketi Programına Kimler Başvuru Yapabilir?

Aile destek paketi programına kimlerin başvuru yapabileceği sorusuna cevap vermek gerekirse Aile destek paketi başvurusuna dar gelirli maddi zorluk çeken ihtiyaç sahibi aileler başvuruda bulunabilir. Her hangi bir sosyal güvence bulunmayan kişiler için başvurular kabul edilmektedir.

Aile Destek Paketi başvuru yapacak kişilerin maddi zorluk içerisinde olmaları, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmaması ve Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması yeterlidir. Özellikle asgari ücret ve altında maaş alan kişiler Aile destek yardımı başvurusu yapabilirler.

Aile Destek Paketi Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi programına başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak başvuruda bulunabilecektir. Başvuruların nasıl yapılacağı ve gerekli belgelerin neler olduğu hakkında tam bilginiz yoksa başvuru yapmadan önce Aile Destek Paketi Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2023 yazısını okuyabilirsiniz.

Başvurular e-Devlet sisteminden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak aile destek paketi programına başvuru yapabilirsiniz.

Aile destek paketi programı ile ilgili duyuruları internetten takip edebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Formu

Aile destek paketi programına başvuru yapacak olan vatandaşların doldurması gereken formdur. Başvuru yapacak olan vatandaşlar muhtemelen e-Devlet sisteminden destek paketi başvuru formunu doldurmalıdır. Yapılacak olan açıklamalara göre eğer e-Devlet sisteminden yapılırsa https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “Aile Destek Paketi Programı” yazmalısınız. Böylece destek paketi yardımına kolayca erişebilirsiniz.

Başvuru formunda yer alan bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması gerekmektedir. Çünkü formda yazılan bütün bilgilerin doğruluğu araştırılmaktadır. Bu nedenle doğru ve eksiksiz doldurulması önemlidir.

Aile Destek Paketi Çıktığını Nasıl Anlarım

Aile destek paketi yardımı başvurusu sonrası yardım çıktığını nasıl anlarım sorusu başvuru yapan kişiler tarafından merak edilmektedir. Aile destek yardımı çıktığını anlamak için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca başvurusu onaylana kişiler PTT kurum ödemeleri sayfasından başvurularını sorgulayabilirler.

PTT kurum ödemleri sorgulamasını e-devlet üzerinden yaptığınızda adınıza yatan yardım parası varsa hemen görünecektir. PTT yardım parası sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayabilirsiniz.

Sosyal yardım parası alan kişiler PTT Hesaplarına para yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT Para Yardımı Sorgulama yazısını okuyabilirler.

Aile Destek Yardımı Onaylanan Kaç Ay Para Alacak

Aile destek yardımı onaylanan kişiler eğer başvurularını Haziran ayında yaparlarsa bu yardımdan 12 ay boyunca yararlanacaklarıdır. Ancak aile destek yardımına Hazirandan sonraki aylarda başvurular bu yardımı önümüzdeki Hazirana kadar alacaktır. Aile destek paketine Şubat ayında başvurudan kişi bu yardımı sadece 5 ay alabilecektir.

Aile destek yardımı 12 ay süresi bittiğinde uzatılıp uzatılmayacağı tam olarak bildirilmediği için şimdilik Haziran ayına kadar yapılacağı belirtilmiştir.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi başvuru sorgulama işlemi e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu bu linke tıklayarak yapabilirsiniz.

E-Devlet kullanıcı girişi yaparak aile destek paketi başvuru durumunuzu hemen sorgulayabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Aile destek paketi programına başvuru şartları ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Başvuru yapacak olan vatandaşın durumunun iyi olmaması, asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışması gibi şartlar aranacağı düşünülmektedir.

Aile Destek paketi yardımı başvurusu yapacak kişiler 18 yaşından büyük T.C. vatandaşı olmaları ve muhtaç kişiler olmaları gereklidir.

BAKINIZ >> Aile Destek Paketi Başvuru Şartları 2023

Aile Destek Paketi Programı Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Aile Destek paketi programı başvurusunun  ne zaman yapılacağı ile ilgili sorunun cevabı vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Programa başvuru yapacak olan vatandaşlar Haziran ayından itibaren aile destek paketi programına başvuru yapabilecektir.

Haziran itibari ile başlayan Aile Destek Paketi başvurusu onaylanan kişilere 12 ay boyunca ödenecektir.

Aile Destek Paketi Ne Zaman Yatacak?

Aile destek yardımı parası ne zaman yatacak sorusuna cevap vermek gerekirse Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ay içerisinde hangi gün yatacağını net olarak açıklamamıştır. Ancak bazı aylardan ve önemli günlerde ödemeleri öne çekerek ödemeleri hesaplara yatırmaktadır.

Aile destek yardımı parası yattığında sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Nasıl İptal Edilir?

Hatalı başvuru yapanlar yada baştan başvuru yapmak isteyenler Aile destek yardımı nasıl iptal edileceğini merak etmektedirler. Aile destek yardımı iptali için E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl İptal Edilir? yazısını okuyabilirler.

Aile Destek Paketi Ne Kadar

Aile destek paketi ne kadar ücret verileceği konusunda henüz net bir açıklama yapılmamasına karşın verilecek desteğin 850 TL 1000 TL ve 1500 TL olarak verilecektir.

Aile Destek Paketi Devam Ediyor Ne Demek?

E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda Aile Destek Paketi Devam Ediyor uyarısı görürseniz bunun anlamı aile destek yardımının devam ettiğini ve gerekli şartları taşıdığınız ödemenin devam ettiği anlamına gelir.

Aile Destek Paketi Değerlendirme Sürecinde Ne Demek?

Aile destek paketi değerlendirme sürecinde ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru sonrası başvuru sürecinin halen devam ettiğini ve değerlendirmenin bitmediği anlamına gelir.

BAKINIZ >>> Süreç Devam Ediyor (SYD Vakıf Değerlendirme Sürecinde) Ne Demek?

Aile Destek Paketi Feshedildi Ne Demek?

Aile Destek Paketi feshedildi ne demek? Aile destek paketinin feshedildi uyarısını e-devlet üzerinden görürseniz yardımınızın durdurulduğu anlamına gelir. Adres değişikliği yada gelir durumunda değişim olması halinde yardım feshedilir.

Aile Destek Paketi Reddedildi Ne Yapmalıyım

Aile destek yardımı reddedildi ne yapmalıyım diyorsanız yardımın mutlaka ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek reddedilme nedenini öğrenmelisiniz. Yanlış bilgi yada yetersiz bilgi verilmesi durumunda tekrar başvuru yapmanız gereklidir.

Aile Destek Paketi Programları Nelerdir?

Aile destek paketi programı kapsamında maddi durumunuz ve çocuk sayısına bağlı olarak aylık 850 TL ile 1250 TL arasında para yardımı yapılacaktır. Ayrıca aile destek yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapanlar Çocuk destek bileşeni yardımı kapsamında aylık 350 TL ile 650 TL arasında ek para yardımı alacaklardır.

Aile destek paketi yardımı alan kişiler ek olarak Elektrik yardımı ve Doğalgaz yardımı almaya hak kazanacaklardır. Aile destek paketi yardımı alan kişilere belli aralıklarla Ulusal Hane Ziyareti Programı Yardımı Nedir? yapılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu