Maddi Yardım

Aile Destek Yardımı Kimlere Verilir? Kimler Verilmez?

Aile Destek Yardımı Kimlere Verilir? Kimlere Verilmez 2024; Maddi zorluk içerisinde olan ve her hangi bir geliri olmayan ailelere destek adına verilen Aile Destek Programı yardımı ile ailelere aylık ödeme yapılmaktadır. Geçen sene başlayan Aile Destek Paketi yardımı bu sene yapılan açıklama ile beraber 1 sene daha uzatılarak ailelerin ekonomisine destek olmaya devam edecektir.

Aile Destek Programı Yardımı geçen sene başvuru yapan ve yardım almaya hak kazanan ailelere ödemeleri bu sene devam edecek. Ancak daha önce Aile Destek yardımı başvuru yaapmayan kişiler yardımdan yararlanmak için mutlaka e-devlet üzerinden başvuru yapmaları gereklidir.

Eğer Aile Destek Programı Yardımına başvuruda bulunmadıysanız Aile Destek Programı Yardımı E-Devlet Başvurusu linkine tıklayarak hemen online olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Aile destek yardımı kimlere verilir? Aile Destek yardımını kimler alabilir? Kimlere aile destek yardımının yararlanabilir? hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Aile Destek Yardımı Nedir?

Aile Destek Yardımı ailelerin ve çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve aileleri sosyaal olarak desteklemek adına verilen yardımlardan biridir. Maddi zorluk ve geçim sıkıntısı yaşayan hem kendi hem de çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere her ay düzenli olarak verilen para yardımıdır.

Aile Destek Yardımı ailelerin gelir durumuna göre 1250 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir.

Aile Destek Yardımı Kimlere Verilir?

Aile destek yardımı kimlere verilir? ve Aile Destek Yardımından kimler yararlanabilir sorusu bu sosyal yardım parası almak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Aile destek yardımı almak için en önemli kriter gelir durumudur.

Hane içerisinde yaşayan kişilerin geliri asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması aranan şartlardan biridir. Hane içerisinde yaşayan kişilerin toplam geliri kişi sayısına bölünerek kişi başına düşen gelir belirlenmelidir. 2024 yılında asgari ücret 11.402,32 TL olduğuna göre asgari ücretin 3/1 oranı yani 3800 TL kişi başına gelirden az olması gereklidir.

Örnek vermek gerekirse Hanede yaşayan kişi sayısı 4 kişi olacak şekilde sayalık

Asgari Ücret 11.402 TL 

Hane Yaşayan Kişi Sayısı 4 

11.402 TL / 4 : 2850 TL

4 kişilik bir ailede gelir kişi başına 2850 TL olacaktır. Kişi başına düşen gelir 3800 TL az olduğu için bu aile destek prıgramına başvuruda bulunabilir.

Muhtaççlık sınırı ve Kişi başına düşen gelir hesaplamak için Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu? Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplama 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Aile Destek Programı Yardımına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Aile destek yardımına kimlerin başvurucağı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Aile destek yardımı almak için;

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • Yerleşim yeri adresi ülke sınırları içerisinde olması gerekli
  • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması
  • Hane halkı geliri asgari ücretin 3/1 oranından düşük olması
  • Hanede memur, noter veya muhtar olmaması gereklidir. Hanede yaşayan memur varsa başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Öksüz ve yetimler
  • Eşi vefat etmiş dul kadınlar

Yukarıda şartları taşıayan herkese Aile Destek Yardımı verilecektir. Ayrıca hanede yaşayan çocuk varsa ek olarak çocuk destek bileşeni yardımı yaapılacaktır.

Aile destek başvuru için aranna şartları incelemek için Aile Destek Programına Başvuru Şartları (E-Devlet ve PTT) yazısını okuyabilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Sigortalıya Veriliyor Mu?

Sigortalı olanlar Aile destek yardımı alabilir mi? sorusu sigortalı olan ancak geçim sıkıntısı yaşayan kişilerin merak ettiği konuların başında gelmketedir. Sigortalı olarak çalışan kişiler aile destek yardımı alabilirler. Ancak sigortalı kişinin aile destek yardımı alması için kişi başına düşen gelir şartını taşıması gereklidir.

Aile destek yardımı sigortalıya verilir ancak hane yaşayan kişi sayısı ve gelir durumu burda en önemli husustur. Haneye giren toplan gelir kişi sayısına bölünür eğer toplam 3800 TL’den az ile yardımdan yararlanabilirsiniz. Ancak kişi başına düşen gelir 3800 TL üstünde ise yardım alamazsınız.

Sigortalı karı koca aile destek yarıdmı alamaz ancak çocukları varsa yardımdan yararlanabilir.

Aile Destek Yardımı Alan Tekrar Alabilir Mi?

Aile destek yardımı alan tekrar alabilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse eğer gelir tesbiti son 1 yıl içerisinde yapılmışsa yardım almaya devam edersiniz. Ayrıca ulusal hane ziyareti kapsamında evinizi gelen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı görevlileri gelen kişiler aynı şekilde sosyal yardım almaya devam ederler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı heyeti tarafından yapılacak inceleme sonrası eğer aranan şartları taşımaya devam ediyorsanız aylık ödeme yapılır. Aile destek yardımı alan ancak Aile destek yardımı feshedilen kişiler tekrar başvurudabulunmaları gereklidir.

Aile destek yardımı alıyorsanız ancak yardımını kesilirse mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Hane gelir bilgilerini tekrar güncellemeniz gereklidir.

Aile Destek Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

Aile destek yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yada ikametgah adresinize yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapılmaktadır.  Aile Destek Yardımı başvuru için Aile Destek Programı Yardımı Başvuru Linki 2024 tıklayınız.

Aile destek yardımına internetten online olarak başvuruda bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketine başvurular 2 farklı şekilde yapılamkatadır. Başvuru yapacak kişi ister e-devlet üzerinden isterse ikametgah adresine yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapabilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru yapacak kişi yanında mutlaka kimlik kartını götürmeleri gereklidir.

Aile Destek Yardımı Başvurusu E-Devlet

Aile destek yardımı başvuru yapacak kişinin kesinlikle ilk olarak gelir durumunu hesaplaması ve hane giren tüm gelirleri net olarak belirlemesi gereklidir. Başvurunuzun reddedilmemesi için haneye girin tüm gelir kişi sayısına göre hesaplandıktan sonra başvuru yapacak kişi e-devlet üzerinden başvuru yapabilir.

Aile destek yardımına başvuru yapmak isteyen kişi https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklatıktan sonra kullanıcı giriş yaparak açılan sayfada sağ köşede yazan YENİ BAŞVURU linkine tıklamalıdır.

Yeni açılan sayfada formu okuyarak onayladıktan sonra aşağıda bulunan BAŞVUR linkine tıklamalıdır. Yeni açılan sayfada bilgileri inceleyrek devam etmelisiniz. Açılan sayfada Aile Destek Programı başvuru formunu okuyarak doldurduktan sonra açıklama kısmına maddi yardım taleplerini yazarak başvurularını göndermeleri yeterlidir.

Aile Destek Yardımı
Aile Destek Yardımı

Aile Destek Yardımı PTT’den Nasıl Alınır

Aile destek yardımı almaya hak kazanan kişiler ödemeler PTT aracılığı ile yapılmaktadır. PTT hesabınıza sosyal yardım parasının yatıp yatmadığını e-devlet üzerinden yattığını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

PTT hesabınıza yardım parası yattıysa isterneiz PTT şubelerinden çekebilir yada e-devlet üzerinden banka hesabınıza akatarabilirsiniz.

PTT Adınıza yatan para sorgulama için PTT Yardım Parası Sorgulama – TC No ile E-Devlet Sorgulama Ekranı 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Aile destek yardımı ayın kaçında yatıyor? Aile destek yardımı ne zaman yatar sorusuna cevap vermek gerekirse Aile destak yardımı her ayın 10’a kadar hesaba yatırılmaktadır. Ancak bu tarih yaşadığınız şehire göre değişiklik gösterebilir.

Aile destek yardımı yardımı ne zaman yatacağını takip etmek için Aile Destek Yardımı Ne Zaman Yatacak? Hesaplara Yattı Mı? yazısını takip edebilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Geri Ödemeli Mi?

Dar gelirli muhtaç ailelere yapılan aile deatak yardımı karşıklık olarak verilen para yardımıdır. Dar gelirli vatandaşlara verilen bu sosyal yardım ödemeleri geri ödemesizdir ve yapılan ödemeler sizden geri talep edilmez.

Aile Destek Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek

Aile Destek Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek sorusu son günlerde bir çok kişinin araştırdığı konuların başında gelmektedir. Aile destek yardımı reddedildi feshedildi demek yapıaln incelemede gelir durumunuzda değişiklik olması, gelir durumunuzun iyileşmesi yada adres değişikliğinden kaynaklanmaktadır.

Aile destek yardımı reddedildi feshedildi gelir durumun değişmesi yada taşımanız gereken şartların değişmesi durumudur. Eğer Aile destek yardımı reddedildi feshedildi ise tekrar başvuru yapmalı ve gelir durumunuzu kanıtlamanız gereklidir. Başvuru sonrası yapıalcak incelemede uygun görülmenizz halinde tekrar yardım alabilirsiniz.

Aile destek yardımı reddedildi feshedildi 2024 aile yardımı reddedildi feshedildi demek yaptığınız başvurunun onaylanmadığı anlamanı gelmektedir. Yanlış adres belgelerin eksik olması yada gelir durumunuzun değişmesi bu yardıma başvuruda bulunduğunuzda red edilmesine neden olur.

Bir Yorum

  1. Hatay /Antakya Kirada oturduğum ev yıkıldı şuan başka yerde kalıyorum nakdi yardıma kira yardımı desteğine ihtiyacim var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu