Maddi Yardım

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu ve Başvuru Formu (5.782 TL)

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu 2024; Ülkemizde asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, gıda, barınma, sağlık, eğitim ihtiyaçları için maddi yardıma ihtiyaç duyan aileler; kaymakamlıklara, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, belediyelere okul yardım parası alabilmek için başvurabiliyorlar.

Yoksul ve dar gelirli aileler; eğitim çağındaki çocukları için dernek ve vakıflara, ünlü sanatçılara ve yardım sever iş adamlarına da nakdi yardım almak için başvurabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce başlatılan sosyal yardım projesine göre yoksul ailelerin çocukları için eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında 5.782 TL eğitim yardımı ödenmesi planlanıyor.

Bu yazımızda kısaca e-devlet okul yardım parası başvurusu nasıl yapılır? Okul yardım parası kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Okul Yardım Parası Veren Kurumlar Hangileridir?

Ülkemizde İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesinin yanı sıra ilçe belediyeleri de yoksul ebeveynlerin ilköğretim, lise veya üniversite eğitimlerine devam eden çocukları için burs ve eğitim desteği sunuyor.

Belediyeler tarafından öğrenciler için sunulan en önemli sosyal yardımlar arasında kabul edilen ‘kırtasiye yardımı’ dahilinde öğrencilerin velilerinin PTT hesaplarına her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında kırtasiye yardım parası yatırılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce başlatılan projeye göre sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan ailelerin çocuklarına ise 5.782 TL öğrenci yardım parası ödenmesi planlanıyor.

Velilerin çocukları için okul yardım parası alabilmek adına başvurabilecekleri kurum ve kuruluşları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernek ve vakıflar
 • Ünlü iş adamları ve ünlü sanatçılar

Üniversite öğrencileri ise Kredi Yurtlar Kurumu’na burs veya öğrenim kredisi alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Öğrenim kredisinin geri ödenmesi gerekirken; KYK tarafından ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine bağlanan burslar tamamen karşılıksız olarak veriliyor.

Yoksul ve dar gelirli ebeveynler; okul yardım parası almak için Seda Sayan, Müge Anlı, Haluk Levent, Esra Erol gibi ünlü sanatçılara yardım taleplerini iletebiliyorlar.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ahbap Derneği, Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı gibi dernek ve vakıflar; ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencilerine sundukları eğitim ve burs yardımları ile öğrencilerin eğitim giderlerini karşılayabilmelerine katkıda bulunuyor.

Öğrenciler ya da velileri; Sinan Tara, Fikret Öztürk, Murat Dedeman, Ahmet Kocabıyık gibi ünlü iş adamlarından da okul yardım parası alabiliyorlar.

Ünlü iş adamlarından eğitim ve burs yardımı almak isteyenlerin ise iş adamlarına ait olan holding ya da işyeri genel müdürlüklerini aramaları gerekiyor.

Devletin Öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu için Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu yazısını okuyabilirsiniz.

Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciler veya veliler; e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla okul yardım parası başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Belediyelerin burs, eğitim ve kırtasiye yardımı ön başvuruları hızlıca e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

Belediye Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin burs, eğitim ya da kırtasiye yardımına başvurmak için bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye, belediyeye bağlı olan sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine ya da diğer başvuru adreslerine gidebilirsiniz.

Burada form doldurup, belediyenin eğitim, burs ve kırtasiye yardımı başvurularınızı bizzat gerçekleştirebilirsiniz.

Ön başvurularınızı ise e-devlet platformu üzerinden yapabilirsiniz.

Aynı zamanda belediyenizin gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb. diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

Belediye Kırtasiye yardımı hakkında detaylı bilgi için Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; şartlı eğitim ve SED yardımları ile yoksul ailelerin çocuklarına yardım elini uzatıyor.

Her iki yardımın ön başvuruları da e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Bakanlık tarafından kısa bir süre önce başlatılan proje kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alanların çocuklarına 1400 TL okul yardımı parası verilmesi kararlaştırıldı.

1400 TL öğrenci yardım parası, şartlı eğitim ve SED yardımı başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek yapılması gerekiyor.

SED yardımı hakkında detaylı bilgi için SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca başvuru formu için SED Yardımı Başvuru Formu yazımızı inceleyebilirsiniz.

BAKINIZ >> Devletten Öğrencilere SED Yardımı

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul vatandaşların kuru gıda, aşevi yardımı; engellilerin, yetim ve öksüzlerin ise fakirlik maaşı alabilmek için başvurabilecekleri TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için burs ve eğitim yardımında bulunuyor.

Burs ve eğitim yardımı başvurularının TC Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesinde yayınlanan başvuru tarihleri arasında site üzerinden yapılması gerekiyor.

2024 yılı eğitim ve öğretim dönemi burs başvuru tarihlerine ve başvuru şartlarına dair bilgi edinebilmek adına hemen https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/2024-egitim-yili-burs-basvurulari linkini tıklayabilirsiniz.

VGM tarafından yapılan burs yardımı için Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu yazımızı inceleyebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu, KYK; üniversite öğrencilerine burs ya da öğrenim kredisi bağlayarak, öğrencilerin üniversite eğitimlerine devam edebilmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

KYK burs başvurularının da e-devlet platformu üzerinden KYK tarafından belirtilen başvuru tarihleri arasında yapılması gerekiyor.

Burs başvuruları, genelde Kasım ayı başlangıcında başlıyor.

E-devlet üzerinden KYK geri ödemesiz bursuna ya da geri ödemeli öğrenim kredisine başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Üniversite öğrencileri kyk burs başvurusu için KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını inceleyebilir. Ayrıca E-Devlet Burs Başvurusu yazısını inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden belediyelerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün okul yardım parasına başvurabiliyorsunuz.

E-Devlet Belediye Eğitim ve Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet platformu üzerinden belediyenizin eğitim, kırtasiye ve burs yardımlarına başvurabiliyorsunuz.

Başvurularınız, ön başvuru niteliği taşıyor.

E-devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından başvuru formunu doldurmalı, başvurmak istediğiniz yardım türlerini işaretlemelisiniz.

Bu form üzerinden belediyenizin kırtasiye ve burs yardımlarının yanı sıra ihtiyacınız olan diğer yardımlarına da başvurabilirsiniz.

E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Okul Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eskiden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çoğu yardımına e-devlet platformu üzerinden başvurulamıyordu.

Yapılan son güncelleme sonrası artık Bakanlık yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulabiliyor.

Yapılan başvurular, ön başvuru niteliği taşıyor.

E-devlet üzerinden Bakanlık SED yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Belediyenin diğer yardımlarına ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden başvurabilirsiniz.

E-Devlet KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencileri; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile KYK burslarına e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden KYK burslarına başvurmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

BAKINIZ >>> Devletten Burs Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları

Okul Yardım Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar

Okul yardım parasına başvuran velilerin ya da öğrencilerin başvuruları esnasında bazı belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Teslim edilmesi gereken bu belgeler; başvurulan kuruma, başvurulan yardım türüne, öğrencinin eğitim durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

Öğrencilerden ya da velilerden talep edilen bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Başvuru sahibi öğrenci ya da veliye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Tüm hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Üniversite öğrencileri için transkript
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler

Başvuru sahiplerinin yukarıdaki belgelerin yanı sıra ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; hanedeki engelli bireyler için 2024 engelli belgesi, kronik hastalar için sağlık kurulu raporu, eşi vefat etmiş dul kadınlar içinse ölen eşlerine ilişkin ölüm belgesi isteniyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini başvuracağınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye öğrenci yardımı başvuru detaylarını öğrenmek ve ön başvurularınızı gerçekleştirmek adına ALO 153 Beyaz Masa hattını, bağlı olduğunuz belediyeyi, başvurmayı düşündüğünüz sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı, 1400 TL öğrenci yardımı, şartlı eğitim yardımı ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir, yetkili kişilerden konuyla ilgili olarak bilgi alabilirsiniz.

Okul Öğrenci Parası Yardım Başvuru Şartları

Okul öğrenci yardım parasına başvuran kişilerin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Öğrencilerin ve velilerinin taşıması gereken bu şartlar; başvurulan yardım parasına bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

Örneğin; şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı kendisinin veya eşinin sigortalı bir işi ya da düzenli geliri bulunmayan annelere veriliyor.

Kırtasiye yardımına ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan veliler, başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin üniversite eğitimi gören çocuklarına eğitim ve burs desteği sunuyor.

Genel başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ya da işsiz olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor olmak
 • Belediyelerden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alıyor olmak
 • TC vatandaşı olmak

Başvuru şartlarına ilişkin detaylı bilgi edinmek adına başvuracağınız kuruma danışabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Kendisinin veya eşinin düzenli geliri ve sigortalı işi olmayan annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen yardım parasına şartlı eğitim yardımı ismi veriliyor.

Şartlı eğitim yardımı sayesinde muhtaç ve yoksul anneler; ilköğretime veya ortaöğretime giden çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabiliyorlar.

Şartlı eğitim yardımı başvuruları; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidilerek, yapılabiliyor.

Çocukların şartlı eğitim yardımı alabilmeleri için bir ay içerisinde dört seferden daha fazla mazeret bildirmeksizin devamsızlık yapmamaları gerekiyor.

Aksi halde öğrenciler için ödenen şartlı eğitim yardımı kesiliyor.

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri, annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024?

2024 yılında annelerin PTT hesabına yatırılan şartlı eğitim yardımı miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlköğretime giden erkek çocuklar için aylık 130 TL
 • İlköğretime giden kız çocuklar için aylık 150 TL
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için aylık 150 TL
 • Ortaöğretime giden kız çocuklar için aylık 180 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları

Şartlı eğitim yardımı; yalnızca birtakım başvuru şartlarını taşıyan annelerin PTT hesabına yatırılıyor.

Şartlı eğitim yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Başvuru sahibi annenin ya da eşinin herhangi bir düzenli gelirinin veya sigortalı işinin mevcut olmaması

Annenin ya da aile bireylerinin üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul veya gayrimenkul bulunmaması

Çocukların örgün eğitimlerine devam ediyor olmaları

Çocukların 30 gün yani 1 ay içerisinde 4 seferden daha fazla süre için herhangi bir mazeret bildirmeden devamsızlık yapmamaları

Velilerin sigortalı bir işe girmeleri durumunda bu duruma dair yardım aldıkları vakfa mutlaka haber vermeleri gerekiyor.

Aksi halde yardım alan anneler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

okul yardım parası başvurusu e-devlet
Okul Yardım Parası Başvurusu E-Devlet

SED Yardımı Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın öğrencilere yönelik para yardımlarından bir diğeri olan SED yardımı; genellikle kendisi hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olan, çocuk esirgeme kurumlarında ya da koruyucu aile yanında bakılan çocuklar için yapılıyor.

SED yardımı; sosyal kurumlarda ya da koruyucu aile yanında kalmamasına ya da kendisi hakkında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı alınmış olmamasına rağmen para yardımı ile desteklenmemeleri durumunda muhtaç ve yoksul duruma düşecek olan çocuklar için de yapılıyor.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı; yalnızca belirli başvuru şartlarını taşıyan kişilere bağlanıyor.

SED yardımının hangi çocuklara verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Mahkeme tarafından hakkında bakım tedbir kararı alınmış, bu yüzden de sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ya da koruyucu aile koruması altına alınan, para yardımı almaları durumunda aileleri ya da yakınları tarafından bakılabilecek durumda olan çocuklar
 • Henüz haklarında mahkeme tarafından bakım tedbir kararı verilmemiş olan, sosyal hizmet kuruluşlarında ya da koruyucu aile yanlarında olmayan ancak para yardımı almamaları durumunda muhtaç ve yoksul konuma düşecek olan çocuklar
 • Haklarında bakım tedbir kararı alınmış olan, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından yaş şartını doldurmuş oldukları için ayrılanlar arasından meslek ve iş edinme kurslarına devam edenler veya bu kursları bitirmelerine rağmen iş veya meslek sahibi olamamış olup, SED yardımı ile desteklenmemeleri durumunda muhtaç konuma düşecek olanlar
 • Yangın, sel, deprem vb. olağanüstü bir felaket, hastalık veya kaza dolayısıyla ailesine ve kendisine bakacak durumda olmayan ailelerin çocukları
 • Ölümcül tehlike arz eden, ameliyat gerektiren bir hastalığı olan veya ölen ailelerin çocukları

SED yardımı; düzenli yani süreli olabileceği gibi tek seferli veya birkaç seferli de olabiliyor.

Düzenli olan SED yardımları; bir yıl boyunca yapılıyor.

Bir yıl sona erdiğinde para yardımı alan çocuğun muhtaçlığının devam ediyor olması halinde Bakanlık tarafından yapılan SED yardımı, sözleşme ile her seferinde iki yıl için uzatılıyor.

2024 SED Yardımı Ne Kadar?

Yapılan son zamla birlikte muhtaç çocuklara her ay için 5.782 TL SED yardımı ödeniyor.

Bu yardımın çocuğun eğitim giderleri dışında farklı amaçlarla kullanıldığının yardım yapan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından fark edilmesi üzerine düzenli yapılan yardım, kesiliyor.

Aynı zamanda ailenin muhtaçlığının sona ermesi durumunda da yapılan yardım kesiliyor.

Okul Yardım Parası Başvuru Formu

E-devlet üzerinden ya da ilgili kuruma bizzat gidilerek yapılan başvurularda başvuru sahibi veli ya da öğrenciden başvuru formu doldurmaları talep ediliyor.

Bu formda öğrencilere eğitim durumlarına, yaşlarına, kişisel bilgilerine, aile ekonomik durumlarına ilişkin sorular yöneltiliyor.

Veliler tarafından doldurulan formlarda ise velilere mesleklerine, aylık gelir ve gider durumlarına dair sorular soruluyor.

Okul öğrenci yardım parası almak isteyenlerin formdaki tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Formda paylaşılan bilgilerin doğru olup olmadığı, başvurulan kurum tarafından değerlendiriliyor.

Öğrenci yardım parası başvuru şartlarını taşıyan veli ve öğrencilerin başvuruları onaylanıyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Sonuçlar, e-devlette de açıklanıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen kendilerini formda muhtaç beyan edip, bir süre için devletten öğrenci yardım parası alanlar ve haksız yere yardım aldıkları daha sonra fark edilenler hakkında ise cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerin aldıkları yardım paralarını güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

Öğrenci Yardım Parası Kimlere Verilir?

İlköğretim, lise ya da üniversite öğrencileri; muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları halinde öğrenci yardım parası alabiliyorlar.

Lakin SED yardımı ve şartlı eğitim yardımı; yalnızca kendisinin veya eşinin sigortalı işi ve düzenli geliri olmayan annelere ödeniyor.

Yani okul yardım parasının kimlere verileceği başvurulan yardım türüne göre değişiyor.

Engeli, kronik rahatsızlığı dolayısıyla çalışamayan velilerin çocukları; öncelikli olarak yardım parası alabiliyorlar.

Eşi vefat etmiş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınların çocuklarına da öğrenci yardım parası veriliyor.

Şehit, gazi ve asker çocukları da okul yardım parası alabiliyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu; her yıl şehit, gazi ve vazife malullerinin çocuklarına yılda bir sefer eğitim ve öğretim yardımında bulunuyor.

SGK’nın yalnızca şehit, gazi ve vazife malullerinin çocuklarına yönelik olan öğrenci yardımına https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linki üzerinden başvurulabiliyor.

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul yardım parası başvuruları, başvurulan kurum tarafından değerlendiriliyor.

Başvuru şartlarını taşıyan veli ya da öğrencilerin başvuruları onaylanıyor.

Sonuçlar, genelde birkaç hafta içerisinde açıklanıyor.

Başvurusu onaylananlar; okul yardım parası almaya hak kazanıyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile belediyeler; öğrenci yardım paralarını başvurusu onaylananların genelde PTT hesaplarına yatırıyor.

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvuru Sorgulama

Öğrenci yardım parasına başvuranlar, başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Belediye başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyenler; belediyeye gidebiliyor ya da belediyeyi arayabiliyorlar.

Başvurulan sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğü aranarak da başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

Alternatif olarak belediye kırtasiye yardımına ya da burs ve eğitim desteğine başvurunlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Belediye öğrenci yardım parası başvuru sonuçlarınızı https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 1400 TL öğrenci yardım parası, şartlı eğitim ya da SED yardımı başvuru sonuçlarınızı ise ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak öğrenebilirsiniz.

Başvurduğunuz vakfa giderek veya vakfı aramak suretiyle de başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden Bakanlık başvuru sonuçlarınızı görüntülemek istediğinizde ise https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu Kimlere Verilir?

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri için burs bağlıyor.

Bursa muhtaçlık sınırının altında yaşayan ilköğretim, lise ya da üniversite öğrencileri başvurabiliyorlar.

2024 eğitim ve öğretim döneminde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için aylık 200 TL; üniversite öğrencileri içinse aylık 650 TL burs ödeniyordu.

Öğrenciler; burs başvurularını Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

Bir sonraki sene de burs ve eğitim desteği almak isteyen öğrencilerin dönem not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2 olması gerekiyor.

Not ortalaması 2’nin altına düşen öğrencilere bağlanan burs, kesiliyor.

Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Okul yardım parası miktarı; kurumdan kuruma bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Belediyeler tarafından yapılan kırtasiye yardımı, belediye bütçesine ve ailenin muhtaçlık seviyesine göre 750-1000 TL arasında olabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yoksul aile çocukları için 3.614 TL öğrenci yardım parası ödüyor.

SED yardımı dahilinde ise öğrencilere aylık 5.782 TL ödeniyor.

Okul Yardım Parası Her Ay mı Yatıyor?

Belediyeler tarafından yapılan kırtasiye yardımı; her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında tek seferli olarak yapılıyor.

Düzenli SED yardımı ise sözleşme süresince her ay için ödeniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3.614 TL öğrenci yardım parası da tek sefer için ödeniyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine toplam 8 ay için; üniversite öğrencilerine ise 9 ay için burs ve eğitim parası yatırıyor.

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Öğrenci yardım paralarının öğrencilerinin ya da öğrenci velilerinin hesabına yatırılması, başvuru tarihinden sonra ortalama birkaç ay sürebiliyor.

Öğrenciler ya da veliler; belediye kırtasiye yardımlarının, şartlı eğitim ve SED yardımlarının PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden takip edebiliyorlar.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nereye Yatar?

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; yardım ödemelerini başvurusu onaylanan hak sahiplerinin PTT hesabına yatırıyor.

KYK burs ve öğrenim kredileri ise öğrencilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılıyor.

Okul Yardım Parası Haczedilebilir mi?

Okul yardım paraları, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun 28.maddesi kapsamında hiçbir şekilde haczedilemiyor.

Banka tarafından yasaya aykırı şekilde haciz işleminin başlatılması durumunda öğrenci ya da veliler; haczin iptaline ilişkin bankaya dilekçe yazabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca öğrenci yardım parası ne kadar? Öğrenci yardım parası ne zaman yatar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de okul yardım parasına ilişkin her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Erkek çocuk için spor ayakkabı 32 numara 6 eşofman üst kıyafet atlet külot erkek çocuk 8 yaşında gıda iç çamaşır bayan erkek şekeri kahvaltılık oyuncak boyama kitabı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu