Sosyal Yardımlar

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Ülkemizdeki ihtiyaç sahibi ve muhtaç vatandaşlar; belediyeler tarafından yürütülmekte olan sosyal yardımlara e-devlet üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi destek yardımına yani 1100 TL yardım parasına da e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte muhtaç ve yoksul vatandaşların TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlara yaptıkları sosyal yardım başvurularını e-devlet üzerinden sorgulama yani başvuru sonuçlarını da e-devlet sistemi üzerinden takip edebilme şansları bulunuyor.

Bu yazımızda e-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvurmayı düşünen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için e-devlet sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak en çok merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Sosyal Yardım Yapan Kurumlar Hangileri?

Ülkemizde belediyeler, kaymakamlıklar, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunan en önemli kurumlar arasında bulunuyor.

Ancak tüm kurumların yardımlarına henüz e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Vatandaşlar; belediyelerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bazı yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına başvurmak isteyen vatandaşların ise Bölge müdürlüklerine bizzat giderek ya da posta yoluyla başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Ülkemizde sosyal yardımlarda bulunan en önemli kurumları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kızılay

Afet anlarında mağdurlara giysi, barınma ve gıda yardımlarında bulunan Kızılay yardımlarına ise Kızılay’a ait olan resmi internet sitesi üzerinden başvurulabiliyor.

Aynı zamanda Kızılay’nın 81 ilindeki temsilciliklerine gidilerek de başvurular gerçekleştirilebiliyor.

Muhtaç Vatandaşlar için Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar; yukarıda bahsettiğimiz kurumlara başvurmak suretiyle gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, burs ve eğitim yardımı, para yardımı, öğrenciler için kırtasiye yardımı vb. birçok yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Kurumlar tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Belediyeler Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

Vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye, büyükşehir belediyesine ya da sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek, belediyelerin yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kira yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs ve eğitim yardımı
 • Muhtaç kişiler için sosyal destek kartı dağıtımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Muhtaç kişiler için aşevi hizmeti
 • Diğer yardımlar

Belediyelerin sosyal yardımlarına başvuran kişiler; başvuru esnasında doldurmaları gereken sosyal yardım başvuru formunda yararlanabilecekleri tüm yardımları görebiliyor ve diledikleri yardımlara form üzerinden başvurabiliyorlar.

Gıda ve erzak yardım başvurusu kabul edilen kişiler; düzenli bir şekilde belediyelerden gıda ve erzak yardımı alabiliyorlar. Bu durumda makarna, bulgur, salça, zeytinyağı gibi yemeklik malzemeler içeren gıda ve erzak yardım kolileri; düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşların ev adreslerine kadar belediye görevlileri tarafından teslim ediliyor.

Belediyeler tarafından ihtiyaç sahipleri için dağıtılan sosyal destek kartları sayesinde vatandaşlar; BİM, Migros, Carrefoursa, A101 vb. anlaşmalı marketlerden kartlarını kullanmak suretiyle tütün ve alkol ürünleri dışındaki diğer tüm ihtiyaçlarını alabiliyorlar.

Sosyal destek kartlarına belirli aralıklarla belediyeler tarafından limit tanımlanıyor.

Vatandaşlar, kartlarındaki limitle diledikleri gibi marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Öğrenciler için burs yardımı, eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı yapan belediyeler; soğuk kış aylarında muhtaç vatandaşlara kömür ve odun dağıtıyor.

Giyecek kıyafeti olmayanlar için giysi yardımı yapan belediyeler; yaşlılar için sunduğu evde bakım hizmeti ile yaşlı kişilerin rutin sağlık kontrollerini onların evlerine giden sağlık görevlilerine yaptırıyor.

Engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye, baston ya da akülü tekerlekli sandalyeler dağıtan belediyeler; kendilerine bağlı olan aşevlerinde her gün kimsesiz ve sahipsiz kişilerin karınlarını doyuruyor.

Bağlı olduğunuz belediye tarafından yapılan sosyal yardımlara dair detaylı bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar

Yetim ve öksüzler ile en az %40 engel oranına sahip olan engelli vatandaşlar; TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne fakirlik maaşı almak adına başvurabiliyorlar.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü; muhtaç ailelerin ilköğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören öğrencileri için burs ve eğitim yardımı sunuyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Yetim, öksüz ve engelli vatandaşlara muhtaç aylığı bağlanması
 • Öğrenciler için burs ve eğitim yardımı
 • Muhtaçlar için kuru gıda yardımı
 • Vakıf evi hizmeti
 • Aşevi hizmeti

Vatandaşlar; TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına e-devlet üzerinden başvuramıyorlar.

Başvuruların bizzat Bölge Müdürlüğüne gidilerek ya da posta yoluyla gerekli belgelerin teslim edilmesi yoluyla yapılması gerekiyor.

Lakin vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvuru sonuçlarını takip edebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Yapılan Yardımlar

Kadınların, çocukların ve ailelerin korunmasına yönelik yardımlarına hız kesmeden devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurularının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılması gerekiyor.

Vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek, yardımlara başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ise pandemi sosyal destek ödemelerine başvurulabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Giysi yardımı
 • Kömür ve odun yardımı
 • Engellilere engelli maaşı bağlanması
 • 65 yaş ve üstü yaşlılara yaşlılık maaşı bağlanması
 • SED yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Kira yardımı
 • Elektrik tüketim desteği yardımı
 • Kronik hastalar için elektrik tüketim desteği yardımı
 • Anneler için şartlı doğum ve şartlı gebelik yardımları
 • Tüberküloz, SSPE ve silikoz hastaları için maaş yardımı
 • Diğer yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinebilmek adına ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; bazı sosyal yardımlara e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

Yani vatandaşların daha sonra kendilerine verilen randevu gününde asıl başvuruya gitmeleri, giderken de yanlarında kendilerinden istenilen belgeleri götürmeleri gerekiyor.

E-Devlet Belediye Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden başvurmak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Sonrasında Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.

Karşınıza çıkan sayfada yer alan başvuru formunu detaylı bir şekilde doldurmalı, başvurmak istediğiniz ilgili belediyeyi seçmelisiniz.

Sayfanın altındaki sosyal yardım türleri başlığı altında başvurabileceğiniz sosyal yardımları görebilir ve ihtiyacınız olan yardımları işaretleyerek, bu yardımlara başvurabilirsiniz.

E-Devlet Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 1100 TL pandemi sosyal destek yardımına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Daha önceki yardımların aksine 1100 TL yardıma aylık hane toplam geliri, 5000 TL üstünde olanlar da başvurabiliyorlar.

E-devlet pandemi 1100 TL yardımına e-devlet üzerinden hemen başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin birtakım soruların yer aldığı sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Bu form; başvuran kişilerin kişisel bilgilerinin yanı sıra mesleklerine, aylık kazançlarına, hanedeki kişi sayılarına, hanedeki çalışan sayılarına dair sorulardan oluşuyor.

Başvuruların değerlendirilmesi noktasında başvurulan kurumlar; öncelikle başvuran kişilerin başvuru formunda paylaştıkları bilgileri değerlendiriyor.

Verilen bilgiler ışığında yardıma ihtiyacı olan, muhtaç kişileri tespit ediyor.

Ardından bu kişilerin ön başvurularını kabul ederek, bu kişilere randevu günü veriyor.

Başvuru sahiplerinin randevu gününde gerekli belgelerle birlikte randevuya mutlaka gitmeleri gerekiyor.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar; sosyal yardım başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden takip edebiliyorlar.

Başvurular; ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bazen yoğunluk durumuna, başvurulan kurum ve sosyal yardım türüne göre başvuruların sonuçlanması daha da uzayabiliyor.

E-Devlet Belediye Sosyal Yardım Sorgulama

Daha önce sizlerle paylaştığımız e-devlet belediye sosyal yardım başvuru sayfası üzerinden başvuru sonucunuzu da görüntüleyebilirsiniz.

Alternatif olarak başvuru sonucunuzu öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın SED yardımı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı vb. yardımlarına dair başvuru sonuçlarınızı görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

E-Devlet TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardım Sorgulama

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden yayınlıyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardım başvuru sonucunuzu https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linki üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Sosyal yardımlar; muhtaç, işsiz ve yoksul kişiler için yapılıyor.

Bazı yardımlara yalnızca işsiz ve gelirsiz kişiler başvurabiliyorlar.

Bazı yardımlardan ise muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yararlanabiliyorlar.

Sosyal yardımlardan kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Kronik hastalar
 • 65 yaş ve üstü gelirsiz ve sahipsiz yaşlılar
 • Kimsesizler
 • Yetim ve öksüzler
 • Gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Afetzedeler
 • Muhtaç ailelerin ilköğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören yoksul çocukları

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olmalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olan kişilerin sosyal yardım başvuruları kabul edilmiyor.

Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlara başvuran kişilerin teslim etmeleri gereken belgeler, başvurdukları yardım türüne göre değişebiliyor.

Örneğin, burs yardımına ya da eğitim yardımına başvuran kişilerin çocuklarına dair öğrenci belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Engelli maaşına başvuran vatandaşlardan ise en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren ‘2022 engelli belgesi’ talep ediliyor.

Sosyal yardım başvurusu için vatandaşlardan talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait kimlik kartı fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Engelliler için engelli belgesi
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için başvuracağınız kuruma danışabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca e-devlet sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır? E-devlet 1100 TL yardım başvurusu nasıl yapılır? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de sosyal yardım alıyorsanız ya da bu yardımlara başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu