Engelli

Engelli Maaşı Sorgulama PTT ve E-Devlet

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama 2024: Engelli maaşı için başvuru yapan kişilerin başvuru sonuçlarını ya da engelli maaşı sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden yapabilmeleri mümkün. Peki, engelli maaşı nedir, kimler engelli maaşı alabilir ve E-Devlet engelli maaşı sorgulama işlemi nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli bireylerin yaşamlarını sürdürebilmesi için ihtiyaç duydukları maddi destek engelli maaşı çerçevesinde sağlanmaktadır. Sağlık raporu eşliğinde belirlenen engellilik oranına göre devlet tarafından ödenen maaşa engelli maaşı denmektedir. Engelli bireylerin bakıma ihtiyacı olması durumunda ise bakımını gerçekleştiren kişiye de bakım maaşı altında bir ödeme yapılmaktadır.

2024 Engelli maaşı başvuru işlemleri için bağlı bulunduğunuz ilçe sosyal hizmetler merkezleri tarafınca kabul edilmektedir. Sizden istenen engelli maaşı başvuru formu ve belgeleri doğru bir şekilde hazırlamanız ve belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz halinde kısa sürede engelli maaşı almanız mümkündür.

Engelli Maaşı Başvurusu

Engelli maaşı için başvuru yapmayı düşünüyorsanız ilçe sosyal hizmetler merkezlerine gidebilirsiniz. Engelli bireyin başvuru işlemlerini kendisi yapması istenmektedir. Ancak bireyin engellilik durumu uygun değilse ve kendisi için vekil atanmış ise vekil olarak görünen kişi tarafından tüm işlemler yapılabilir.

Engelli maaşı başvuru belgeleri hakkında sosyal hizmetler tarafından size form ve liste verilecektir. Engelli maaşı başvuru formu üzerinde istenen bilgileri engelli adına doldurulması ve bilgilerin doğru olması istenir.

Başvuru formu haricinde bireyin engellilik durumunu gösteren belge, vekil aracılığı ile başvuru yapılıyorsa ilgili mahkeme kararı dışında kimlik fotokopisi, ikametgah belgelerinin teslim edilmesi gereklidir.

2024 Engelli Maaşlar Ne Kadar?

Engelli bireyler için bağlanan engelli maaşı 2024 için yapılacak olan zam oranında artış gösterecektir. Ancak engelli maaşı ne kadar sorusuna net bir cevap vermemiz mümkün değildir. Zira engelli maaşı belirlenmesinde bireyin engellilik oranına ve iş gücü kaybına göre bir hesaplama yapılmaktadır. Bu nedenle de engelli maaşları değişken olabilmektedir.

2024 yılında yapılan son açıklamaya göre güncel engelli emekli maaşları ise;

 • Engel oranı %40-69 arasında olanlara aylık 2.797 TL,
 • Engel oranı %70 üstünde olanlara ise aylık 4.196 TL

Engelli Maaşları Yatırılma Tarihleri

Engelli maaşları ne zaman yatacak sorusu da sıkça sorulmaktadır. 3 Ayda 1 yapılan engelli maaş ödemeleri ile ilgili bireylerin doğum tarihinin son rakamına göre bir düzenleme yapılmıştır. Siz de doğum tarihinizin son rakamına göre aşağıdaki listeye bakarak engelli maaşları yatırılma tarihleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğum tarihinizin son rakamı;

 • 0 ya da 5 ise ayın 5. günü
 • 1 ya da 6 ise ayın 6. günü
 • 2 ya da 7 ise ayın 7. günü
 • 2 ya da 8 ise ayın 8. günü
 • 4 ya da 9 ise ayın 9. günü emekli maaşı ödemeleri hesaplara yatacaktır.

Engelli maaşı ödemeleri PTT üzerinden yapılıyor olup size verilen PTT Bank kartı ile engelli maaşını çekmeniz mümkün olmaktadır.

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı sorgulama için PTT şubelerine başvuru yapabileceğiniz gibi sadece internete bağlı bir cihaz vasıtası ile E-devlet sistemine giriş yaparak da bu bilgilere erişim sağlamanız mümkün olacaktır. E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için engelli bireye ait şifre olması gerekmektedir. Şifre yok ise PTT şubelerinden bu şifreyi alabilirsiniz.

PTT Engelli maaşı sorgulama e-devlet üzerinden PTT kurum ödemeleri sayfasında yapabilirsin. E-Devlet üzerinden PTT yardım parası yatıp yatmadığını sorgulamanız mümkün. PTT aracılığı ile adınıza yatan para var mı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak hemen sorgulama yapabilirsiniz.

Engelli maaşı sorgulama için kullanabileceğiniz link: https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

E-Devlet sistemine giriş yapmakta sorun yaşıyor ya da şifreniz yok ise ALO 144 hattını arayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ulaşabilirsiniz. ücretsiz olarak ulaşacağınız ALO 144 üzerinden engelli maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sesli yanıt sistemi olan ALO 144 hattını işitme engelli bireylerin kullanması mümkün olmadığı için onlara özel görüntülü konuşma hizmeti de mevcuttur. İşitme engelliler için 08.00 ile 21.00 saatleri arasında engelli maaşı sorgulama işlemi için 0 549 441 21 44 numara aranarak görüntülü konuşma başlatılabilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı anlan kişilerin ödemeleri PTT şubelerinden yatırılmaktadır. PTT engelli maaşı sorgulama için PTT kurum ödemeleri sorgulaması yaparak anında engelli maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. PTT engelli maaşı sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke tıklayarak hemen sorgulama yapabilirsiniz.

PTT engelli maaşı sorgulama işlemi için PTT kartınız ile ATM’lerde yada PTT şubelerinden yapabilirsiniz. PTT adınıza yatan para var mı sorgulamak için PTT Adıma Yatan Para Var Mı? Adıma Yatan Para Sorgulama yazısını okuyabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Sorgulama – T.C. Kimlik No ile E-Devlet Sorgulama

T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama

T.C. Kimlik no ile engelli maaşı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik  umaranızı ve şifrenizi girerek hemen öğrenmeniz mümkün.

BAKINIZ >>> T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet Sorgulama Ekranı

E-Devlet Engelli Maaşı Gözükmüyor

E-Devlet engelli maaşı gözükmüyor sorusunu nerdeyse tüm engelli bireylerin yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Genelde e-devlette engelli maaşı gözükmüyor nedeni ay sonunda yapılan güncellemeden kaynaklanmaktadır. Güncelleme sonrası ay başında sorun ortadan kalkmaktadır.

Engelli Maaşı Sorgulama Çıkmıyor? Engelli Maaşım Kesildi Mi?

Engelli maaşı sorgulama işlemi sırasında size yapılacak her hangi bir engelli maaşı ödemesi görünmüyor ise maaşınızın kesilmiş olması söz konusudur. Bu konu hakkında daha fazla detaya ALO 144 hattından arayarak ya da bizzat ilçe sosyal hizmetler merkezine giderek ulaşabilirsiniz.

Engelli maaşı kesilme sebepleri neler kısaca bu konuya da değinelim. Engelli maaşınız aşağıdaki durumlarda kesilecektir;

 • Adres değişikliği hakkında kuruma bilgi verilmemesi
 • Engelli bireyin engel oranının % 40 altına düşmesi ya da muhtaçlığının sona ermesi
 • İşe girmiş olması sebebi ile SGK kaydı tespiti
 • 1 Yıl süre ile engelli maaşının tahsil edilmemesi
 • Engelli bireyin vefatı
 • Kişinin her hangi bir sebeple Türk vatandaşlığından çıkması
 • Evde bakım maaşı 18 yaş altı engelli birey için bağlanmışsa 18 yaşını doldurması halinde engelli maaşı kesilecektir.
 • Bakım maaşı alan kişinin bakımı gerçekleştirmemesi, alınan maaşın engelli bireyin bakımı için kullanılmaması ya da bakımı yapan kişi ile bakıma ihtiyaç duyan bireyin aynı evde yaşamaması gibi durumların tespiti engelli maaşı kesilmesi için yeterli olmaktadır.

Aşağıdaki Konular İlginizi Çekebilir

Engelli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Engelli Maaşı Sorgulama İletiş Numarası ve Telefon Numarası

T.C. No ile Engelli Maaşı Sorgulama – E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Engelli Maaşı Neden Yapmadı? Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli Maaşı Alan Kişi Sayısı

Engellilere Doğalgaz İndirimi ve Yardım Başvurusu

Engelli Vergi İndirimi Başvurusu

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

Engelli Raporu Avantajları ve Dezavantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu