Yardım Kartı Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu 2024; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırlarında yaşayan yoksul ve dar gelirli vatandaşlarına yönelik düzenlediği en önemli sosyal yardımlardan biri olan sosyal yardım kartı sayesinde kart başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler; sosyal yardım kartları ile anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Karakış Destek Paketi ile muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarını kış aylarında yalnız bırakmayan ve sosyal kart sahiplerinin kartlarına 500 TL yardım parası yatıran Antalya Büyükşehir Belediyesi; sosyal kart başvurularını kabul etmeye devam ediyor.

18 yaşını doldurmuş olan, muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan tüm Antalyalı vatandaşlarımız; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal destek kartı yardımına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? Sosyal yardım kartı limiti ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Nedir?

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gıda ve erzak yardımı, para yardımı, odun ve kömür yardımı vb. ayni ve nakdi yardım çalışmalarına devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlarına dağıttığı, içerisine belirli aralıklarla para yüklediği sosyal yardım kartına sosyal kart ismi veriliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yardım kartı; bir alışveriş kartı olarak, BİM, Migros, A101, Carrefoursa, ŞOK gibi pos cihazının geçerli olduğu marketlerde kullanılabiliyor.

Kart sahipleri, kartlarını bu marketlerdeki pos cihazlarına okutup, tütün ve alkol ürünleri dışında kalan diğer ürünleri marketlerden alabiliyorlar.

Ancak sosyal kartlara yüklenen paralar, ATM’lerden çekilemiyor. Yani yardım parası, nakit olarak kullanılamıyor.

Antalya Sosyal Kart Kimlere Verilir?

Sosyal kart; yalnızca Antalya il sınırlarında ikamet eden, 18 yaşını doldurmuş olan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani aylık hane halkı kişi başına düşen net geliri, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere veriliyor.

Bu bağlamda işsiz ve gelirsiz vatandaşlar, engeli ya da kronik rahatsızlığı yüzünden bir işte çalışamayanlar, eşi vefat etmiş, eşinden ayrılmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar, 65 yaş ve üstündeki kimsesiz yaşlılar, muhtaç durumdaki şehit, gazi ve asker yakınları, afetzede vatandaşlar, kimsesiz ve sahipsizler; bu karta başvurabiliyorlar.

Kısacası gıda, barınma, kira gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan TC vatandaşları ile sonradan TC vatandaşlığına geçmiş olan sığınmacılar ve mülteciler; Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı alabiliyorlar.

Belediye; öncelikle işsiz ve gelirsiz yani SGK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na tabi olmayan Antalyalı vatandaşlarına sosyal kart dağıtıyor.

İşsiz ve gelirsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara da kart dağıtabiliyor.

UYARI: Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen hanesinde üzerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunanlar için sosyal yardım kartı verilmiyor.

Yani kendisi üzerine ya da hane bireyleri üzerine ev, arsa, tarla, araba vb. değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olan başvuru sahiplerinin başvuruları kabul edilmiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Antalya’da ikamet eden yoksul vatandaşlar, sosyal kart alabilmek adına Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne başvurabiliyorlar.

Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne giden kişilerin burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahibi Antalyalılar, sosyal yardım başvuru formunda başvurabilecekleri yardımlar arasından SOSYAL KART seçeneğini işaretleyip, sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

Bununla birlikte e-devlet platformu üzerinden de ön başvurular yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden ön başvuru yapmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunu detaylıca doldurup, sosyal yardımlar arasından SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretleyip, sosyal karta başvurabiliyorlar.

Başvurular, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirildikten sonra ön başvurusu kabul edilenler, randevuya çağrılıyor.

Ön başvurusu kabul edilen kişilerin gerekli belgelerle birlikte randevu tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’ne bizzat gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayıp, teslim etmeleri gereken belgelerin tam listesini öğrenebiliyorlar.

Antalya Sosyal Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal yardım kartına başvuran kişilerin yardım alabilmek adına belediyeye teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Aile bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Aile bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ve gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SOSYAL KART BAŞVURU FORMU

Sosyal yardım kartına başvuran Antalyalı ihtiyaç sahiplerinin yukarıdaki belgelere ek belgeler teslim etmeleri gerekebiliyor.

Kişiden istenen ek belgeler; aile bireylerinin özel durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Hanedeki engelli kişiler için bu kişilerin en az %40 engel oranına sahip olduğunu gösteren 2024 engelli belgesi, kronik hastalar için sağlık kurulu raporu teslim edilmesi gerekiyor.

Hanedeki öğrenciler için öğrenci belgesi, eşi vefat etmiş dul kadınlar içinse eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım kartı ön başvurularınız için ALO153 Beyaz Masa hattını ya da Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 0242 249 50 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayıp, başvuru şartlarını, başvuru için teslim etmeniz gereken belgeleri ve sosyal kart alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvuru Formu

Sosyal kart başvuru formu; sosyal yardım kartına başvuran kişilere mesleklerine, aylık kazanç ve giderlerine, hanelerinde bakmakla yükümlü oldukları kişi sayılarına dair bazı sorulardan oluşuyor.

Sosyal kart almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin formdaki bu soruları doğru yanıtlamaları, formda güncel iletişim ve adres bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

Sosyal kart başvuru formları; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından değerlendirildikten sonra başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine SMS ile iletiliyor.

Sonuçlar; e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Formda sosyal kart alabilmek adına maddi durumları iyi olmalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterip, kart alanlar ve kartlarını kullananlar; bir süre sonra durumun belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayan kişiler ise mahkemeye veriliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvuru Sorgulama

Antalya sosyal destek kartına başvuran ihtiyaç sahipleri; başvuru sonuçlarını e-devlet platformu üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Vatandaşlar, başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvurdukları Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’nü arayarak veya müdürlüğe bizzat giderek de başvurularının olumlu ya da olumsuz sonucuna dair bilgi alabiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

Sosyal yardım kartları, yalnızca Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde kullanılabiliyor.

Kart sahipleri; kartları ile BİM, Migros, Carrefoursa, A101, ŞOK gibi marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Kartlarını pos cihazına okutup, kolaylıkla kullanabiliyorlar.

Kartlarına yatırılan yardım parasını tek bir alışverişlerinde kullanabilecekleri gibi birden çok alışverişlerinde yani parça parça olacak şekilde de kullanabiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yardım başvurularını değerlendirirken başvuru sahipleri tarafından teslim edilen başvuru formunu ve gerekli belgeleri inceliyor.

Bazen gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerinin ev adreslerine başvuru sahibinin muhtaç olup olmadığıyla ilgili bilgi edinmesi ve bir rapor hazırlaması için inceleme komisyonu da yollayabiliyor.

Bu komisyon tarafından teslim edilen raporu da değerlendirip, sosyal kart almaya hak kazananlara dair bir liste hazırlıyor.

Başvuru sonuçları, ortalama birkaç ay içerisinde açıklanıyor.

Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilerin sosyal kartları, ev adreslerine kargolanıyor.

Kart sahipleri, kartlarını en geç 24 saat sonrasında kullanmaya başlayabiliyorlar.

Yani kartlar; 24 saat içerisinde aktif bir hale geliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Limiti Ne Kadar?

Sosyal kart limitleri; belediyenin bütçesi, başvuru sahibi ailenin ekonomik durumu ve muhtaçlık seviyesi doğrultusunda belirleniyor.

Bazı başvuru sahiplerinin kartlarına her ay için yani düzenli olarak para yatırılabiliyor.

Özellikle gerçek anlamda muhtaç ve işsiz vatandaşlar için her ay yardım yapılabiliyor.

Ailedeki kişi sayısı da kartlara yüklenen yardım parasını etkiliyor.

1-2 kişilik aileler için genellikle aylık 200 TL, 3-4 kişilik aileler için 300 TL, 5 ve üstü kişilik aileler için 400 TL para yatırılıyor. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Ne Zaman Gelir?

Sosyal yardım kartları, başvurusu olumlu sonuçlanan yani kart almaya hak kazanan hak sahiplerinin ev adreslerine başvurularının açıklandığı tarihten sonra ortalama 15 gün içerisinde teslim ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Ne Zaman Yatar?

Sosyal karta yardım paralarının yatırıldığı net bir tarih bulunmuyor.

Kartlarına para yatırılanlara SMS ile bilgi veriliyor. SMS ile bilgi alanlar, kartlarındaki parayı kullanabiliyorlar.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Her Ay mı Yatıyor?

Antalya Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahiplerinin kartlarına yılda 3-4 sefer yardım parası yüklüyor. Kurban ve Ramazan bayramlarında ise hediye olarak, para yatırılabiliyor.

Gerçek anlamda zor durumda olanlar için her ay para yatırılabiliyor. Bu kişilere belediye tarafından maddi yardımlar da yapılabiliyor.

Sosyal Yardım Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Sosyal yardım kartı kaybolan veya çalışan Antalyalı vatandaşların kartlarının kaybolduğuna ve çalındığına dair mutlaka belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’nü arayıp, kartlarını kapattırabiliyorlar.

Kartları kapatılan kişilerin kartları yeniden hazırlandıktan sonra kart sahiplerinin ev adreslerine gönderiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Antalya Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu


Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

Gıda ve erzak yardımı, kış aylarında odun ve kömür yardımı, çocuklar için Halk Süt yardımı ve sosyal kart yardımı; Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardımları arasında bulunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, alabileceğiniz en önemli yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Odun ve kömür yardımı
 • Para yardımı
 • Sosyal kart yardımı
 • Kira yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Öğrenciler için burs desteği
 • Çocuklar için Halk Süt yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye ve eğitim yardımı
 • Şehit, gazi ve asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan engelliler için yapılan yardımlar(tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye vb.)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar(havalı yatak vb.)
 • Tıbbi cihaz ve malzeme yardımları
 • 65 yaş ve üstü yaşlılar için yapılan yardımlar
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Aşevi yardımı(yoksullara günlük sıcak dağıtımı)
 • Diğer yardımlar

Bu yazımızda Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de sosyal kart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Durumun hiç yok kiracıyım çocukları ufaktır çalışmıyorum büyük şehir belediye sosyal yardım kartı istiyorum

 2. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Sadece Sosyal Kart Veriyor 100 tl Olarak Bana Babam Emekli Diye Vermediler Gıda Yardımı Var Oda Senede 1 yada 2 Sefer Başka Yardım Falan Yapılmadı Sadece Bu Dediğim Yardımlar Var Başka Yardımlar Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu