Burs Başvurusu

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ne Zaman Yatacak?

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Sen Oku Diye Başvuru Formu, İBB Sen Oku Diye Ne Zaman Yatacak, İBB Sen Oku Diye Ne Zaman Ödenecek, İBB Sen Oku Diye Kimlere Verilir ve İBB Sen Oku Diye Ne Kadar hakkında tüm detaylar yazımızda.

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Ne Zaman Yatacak? Okulların açılması ile beraber bir çok veli maddi zorluklardan dolayı eğitim giderlerini karşılamakta zorlanmaktadır. Öğrencilere ve velilere sosyal belediyecilik anlayışı ile yardım eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sen Oku Diye eğitim desteği paketi kapsamda İstanbul İl sınırları içerisinde yaşayan öğrencilere destek olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her sene olduğu gibi bu senede eğitim destek paketi kapsamında SEN OKU DİYE eğitim yardımı yaparak öğrencilerin eğitimine destek olmaktadır. Okulların açıldığı hafta başvuruları kabul eden belediye bu kapsamda öğrenci velilerinin hesabına 500 TL nakit para yardımı yapmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sen oku diye eğitim destek paketi başvurusu internetten online olarak yapılmaktadır. Sizlere bu yazımızda İBB Sen Oku Diye başvurusu nasıl yapılır? İBB Sen Oku Diye başvuru sorgulama, İBB Sen Oku Diye başvuru iletişim numarası ve İBB Sen Oku Diye başvuru ne zaman sorularına cevap vermeye çalışacağım.

İBB Sen Oku Diye Nedir?

İBB Sen Oku Diye Eğitim yardımı maddi zorluk çeken ailelere öğrencilerin kırtasiye malzemelerini almalarını sağlamak için verilen eğitim ödemlerinden biridir. İstanbul İl sınırları içerisinde yaşan dar gelirli ve her hangi sosyal güvencesi bulunmayan öğrencilere her sene yılda bir defa olmak üzere 500 TL maddi eğitim yardımı yapılmaktadır.

İBB tarafından verilen “Sen Oku Diye” yardımı internetten başvurularak yapılmaktadır. 2024 eğitim öğretim döneminim başlaması ile beraber başvurular kabul edilmeye başlanacaktır.

İBB sen oku diye eğitim yardımından 5 yal üstü okuyan tüm öğrenciler yararlakabilir.

2024 İBB Sen Oku Diye Başvurusu Ne Zaman

İBB sen oku diye eğitim yardımı başvurusu okulların açıldığı Eylül ayında yapılmaktadır. Okulların açıldığı tarihe bağlı olarak SEN OKU DİYE eğitim yardımı 13 Eylül’de başlayacak ve başvuru süresi için alınan eğitim yardım talepleri değerlendirilecektir.

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB SEN OKU DİYE başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse bu eğitim yardımı başvurular sadece internet üzerinden online olarak yapılmaktadır. İnternetten online Sen Oku Diye eğitim yardımına başvuruda bulunmak için https://senokudiye.ibb.istanbul/Default.aspx linke tıklayarak başvurabilirsiniz.

İBB sen oku diye başvuru ekranı açıldıktan sonra başvuru tarihinde başvuruda bulunmanız mümkün. 2024 sen oku diye eğitim yardımı başvuru tarihi bu yıl belediye tarafından 13 Eylül olarak açıklanmıştır.

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Şartları

İBB tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen eğitim yardımı olan İBB sen oku diye başvuru şartları ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin İstanbul il sınırları içinde yaşamak
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

İstanbul Senin Uygulaması Üzerinden Sen Oku Diye Başvurusu

İstanbul senin uygulaması üzerinden sen oku diye eğitim kampanyasına başvuruda bulunabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra hesabınızı oluşturup online olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

App Store ve Google Play uygulamasına İstanbul Senin yazarak uygulamayı indirebilirsiniz.

İBB Sen Oku Diye Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

İBB Sen Oku Diye Başvuru formu destek yararlanacak öğrenci adına yapılması gerekmektedir. İBB sen oku diye başvuru formu doldurmak için mutlaka aşağıda size verdiği adımları dikkatli uygulamanız gerekmektedir. Tüm şartları taşıyan öğrenciler başvuru formunu doldurmak için

 • Belirtilen koşulları dikkatlice okuyun. Koşulları sağlıyorsanız eğer https://senokudiye.ibb.istanbul/ sitesine girin ve “yeni başvuru yap” linkine tıklayınız.
 • Giriş Ekranı karşılayacak sizi. Burada koşulları sağlayan öğrenci kimse onun bilgileri yazılacak. Öğrencinin TC kimlik no’su, adı ve soyadını yazıp gerekli izinleri işaretleyip giriş yapın.
 • Açılan sayfa kişisel bilgi ekranıdır. Burada öğrenciye, anneye, babaya ait bilgiler girilmelidir.
 • Öğrencinin e-posta adresini ve telefon numarasını girin. Öğrencinin e-posta ve telefon numarası yoksa velisinin e-posta ve telefon numarasını girebilirsiniz.
 • Öğrencinin Aile Durumu? bölümüne anne ve babanın sağ olup olmadığı girilir
 • Öğrencinin Herhangi Bir Engeli Var mı? kısmına ise engel durumundan dolayı başvuruyorsanız raporunu sisteme yükleyin. Rapor yerine öğrencinin engel rapor numarası bölümünü de doldurabilirsiniz. Rapor bulunamadı hatası verirse eğer raporun kendisini yüklemeniz daha iyi olacaktır.
 • Öğrencinin Okul Bilgisi bölümünde okulun ilçesi türü vs. tüm bilgileri doldurduktan sonra öğrenci belgesi seçiniz bölümünde seç deyip öğrenci belgesini yükleyin. Dolayısıyla elinizin altında öğrenci belgesi bulunmalıdır.
 • Öğrenci Şehit Çocuğu mu? sorusuna evet ya da hayır deyin.
 • Ebeveyn IBAN Bilgileri bölümünde ise paranın kimin hesabına yatırılması isteniyorsa o kişinin kimlik bilgileri yazılmalıdır. Kısacası IBAN kimin adınaysa o kişinin bilgilerini yazmalısınız.
 • Anket bölümünde sizden istenen sorulara cevap verin.
 • Sayın: “* evraklarınız kontrol aşamasındadır” uyarısını aldığınızda sen oku diye başvurusu tamamlanmış demektir.

Yukarıda adımları tamamladığınızda başvuru işleminiz tamam demektir. Yaptığınız işlemleri kontrol etmek, varsa bir hata düzeltmek için https://senokudiye.ibb.istanbul/ sitesine yine giriş yapın ve bu sefer “yeni başvuru yap” yerine başvurunu güncelle seçeneğiyle ilerleyin. Öğrencinin TC NO ve isim bilgilerini girdikten sonra girmiş olduğunuz bilgiler görüntülenir ve bunlar arasında hatalı olan varsa düzeltebilirsiniz.

İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nereye Yapılır?

SEN OKU DİYE başvuru nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse başvuru işlemleri sadece internetten başvuru ekranı açıldığında yapılmaktadır. Belediye tarafından başvuru ekranı açıldığında sen oku diye başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

İBB Sen oku diye başvuru https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx bu link üzerinden yapılmaktadır.

İBB Sen Oku Diye Başvuru Sorgulama

İBB Sen oku diye başvuru sorgulama işlemi aynı şekilde internetten resmi sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi ALO 153 çözüm masasını arayarak öğrenebilirsiniz. Sen Oku Diye başvuru sonucu ayrıc kayıt esnasında verdiğiniz telefon numarasına SMS  olarak bildirilmektedir.

İBB Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sen Oku Diye Eğitim yardımı kimlere verilir ve sen oku diye eğitim destek paketinden kimler yararlanabilir sorusuna cevap vermek gerekirse aşağıdaki şartları taşıyan kişiler bu yardımdan yararlanabilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Öğrencinin kendisinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması
 • Engelli çocukların ilköğretim/lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi
 • Devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması

İBB Sen Oku Diye Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

SEN OKU DİYE başvuru için gerekli evraklar ve belgeler sadece internetten yüklenmektedir. Başvuru için sizden istenen evrak ve belgeleri mutlaka eksiksiz olarak yüklemeniz gereklidir.

 • T.C. kimlik numaran
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgen
 • Kimlik fotokopin
 • Cep telefonu numaran
 • Kanuni temsilcini gösteren belgen
 • Hesap cüzdanı fotokopin
 • Gelir bilgilerin
 • engellilik durumunu içerir sağlık kurulu raporun

İBB Sen Oku Diye Eğitim Yardımı Ne Kadar

İBB sen oku diye eğitim yardımı 2024 yılı için 500 TL olarak belirlenmiştir. Tek seferlik olmak üzere yılda 1 defa verilen sen oku diye eğitim yardımı 500 TL olarak başvuru esnasında verdiğiniz İBAN numarasına yatırılacaktır.

sen oku diye başvurusu
Sen Oku Diye Başvurusu

Sen Oku Diye Hangi Bankaya Yatıyor

Sen Oku Diye hangi bankaya yatıyor sorusuna cevap vermek gerekirse sen oku diye başvurusu esnasında sizin verdiğiniz IBAN numarası hangi bankaya ait ise o bankaya yatmaktadır. Sen oku diye hangi banka olduğu fark etmemektedir. Başvuru sırasında verilen IBAN hesabına gönderilir.

İBB Sen Oku Diye İletişim Numarası

Sen oku diye başvuru ve sen oku diye başvuru sorgulama işlemleri dahil aklınıza takılan tüm soruları ALO 153 çözüm masası yada beyazmasa.ibb.istanbul üzerinden yapabilirsiniz.

İBB Sen Oku Diye Son Başvuru Tarihi Ne Zaman

İBB Sen oku diye son başvuru tarihi başvuruların başlamasından itibaren 2 hafta boyunca açık kalmaktadır. Genelde son başvuru tarihi Eylül ayın son günü olmaktadır.

BENZER KONULAR

İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Genç Üniversiteli Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Burs Başvurusu ve Başvuru Sorgulama

Eğitim Destek Paketi Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sizlere bu yazımızda İBB Sen Oku Diye Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Sen Oku Diye Kimlere Verilir? İBB Sen Oku Diye Ne Zaman Yatacak? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Tüm Öğrencilere şimdiden eğitim hayatında başarılar dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu